İğrenç olayda Sakarya ayrıntısı

İsmailağa cemaatiyle bağlantılı Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel'le ilgili şok iddia! 6 aşındaki kızı H.K.G'yi, o dönem 29 aşında olan Kadir İstekli ile evlendirdi. Yıllarca ne olduğunu anlayamayan küçük kız, kocası yapılan adamın ses kaydını alıp savcılığa gitti. Ses kaydında iğrenç olay tüm ayrıntılarıyla yer alırken, savcılığın dosyayı 2012 yılında kapattığı ortaya çıktı.

Haber albümü için resme tıklayın

İsmailağa Cemaati’yle bağlantılı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G. babasının kendisini 6 yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, çocukluğu boyunca her gün cinsel istismara uğradığını belirtip savcılığa suç duyurusunda bulundu. 2012 yılında savcılık dosyayı kapattı. Kan donduran olayın ses kayıtları da savcılığın soruşturma dosyasına girdi. İşte BirGün'den Timur Soykan'ın savcılığın hazırladığı iddianameden aktardığı yazısına göre 6 yaşında dini nikah ve tecavüzün tüyleri diken diken ayrıntıları...

'O Artık Senin Kocan!'

2006’da Hiranur Vakfı’nı kuran Yusuf Ziya Gümüşel, İstanbul Sancaktepe’de dev bir külliye inşa ettirdi. Gümüşel’in kızı H.K.G. 1998’de İstanbul Fatih’te doğdu. İstanbul Savcılığınca hazırlanan iddianameye göre, Gümüşel ailesi, Çengelköy’de müritlerin oturduğu bir apartmanda yaşıyordu. Karşı dairede ise 29 yaşındaki Kadir İstekli yaşıyordu. Henüz 6 yaşındayken H.K.G’ye gelinliğe benzeyen beyaz bir kıyafet giydirip, Kadir İstekli'yi gösterip “O artık senin kocan” dediler. Kadir, onu bir fotoğrafçıya götürüp evlilik fotoğrafı çektirdi.

DİNİ NİKAH KIYILDIKTAN BİR GÜN SONRA...

Yıllar sonra ifadesinde H.K.G. imam nikahı kıyıldıktan bir gün sonra yaşadıklarını şöyle anlattı: “Kadir, vücudumu okşadı, ayaklarıma sürtünüp daha sonra ayaklarıma boşaldı. Ben ağladım. Kadir evlendiğimizi söyledi. Annem, babam nasıl evliyse bizim de evli olduğumuzu anlattı. ‘Sen benim karımsın, ben senin kocanım’ dedi. ‘Evliler böyle oyunlar oynar ama bu oyun kimseye söylenmez. Bak annenle baban kimseye söylemiyor’ dedi. Annem ile babam Kadir’e ‘Damadım’ diyordu.”

BİR YIL SONRA SAPANCA'DA TECAVÜZ

Bir yıl sonra H.K.G, anne ve babasıyla memleketleri Sakarya Sapanca’ya gitti. Kadir de yanlarındaydı. Sapanca’daki evlerinin ikinci katında Kadir, H.K.G.’ye tecavüz etti. H.K.G. önceleri anne ve babasının yaşadığı kabustan haberinin olmadığını düşündü. Ancak daha sonra Kadir ona babasının onayını aldığını söyleyecekti.

TECAVÜZ İSTANBUL'DA DA DEVAM ETTİ

Çengelköy’deki evlerine döndüklerinde tecavüz devam etti. Annesi önce karşı çıkmıştı. Ancak babası Yusuf Ziya Gümüşel, annesinin evde olmadığı günlerde H.K.G.’yi karşı dairedeki Kadir İstekli’ye teslim ediyordu. Çocuk bunun normal olduğu yalanıyla kandırılıyordu. Annesi H.K.G.’nin saçlarını tarayıp Kadir’in yanına gönderiyordu.

13 YAŞINDA NİŞAN, 14 YAŞINDA DÜĞÜN YAPILDI

Küçük çocuğa 13 yaşındayken nişan, 14 yaşına geldiğinde ise düğün yapıldı. Düğünden sonra Kadir ile H.K.G. aynı evde yaşamaya başladı. Düğünden 4 ay sonra, 17 Ağustos 2012 günü, annesi Fatma Gümüşel tarafından hastaneye götürülen H.K.G.'nın hamile olduğu anlaşıldı ve doktorlar polis çağırdı.

17 YAŞINDAYIM VE KENDİ İSTEĞİMLE EVLENDİM

H.K.G. ifadesinde ona öğretilenleri söyledi. “17 yaşındayım, kendi isteğimle evlendim” dedi. Annesi Fatma Gümüşel de ezberlediği cümleleri tekrarlıyordu. Savcılık H.K.G.’yi kemik yaşının tespiti için Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne sevk etti. Küçük çocuk hastaneye götürülürken yanında Hiranur Vakfı’nda çalışan Mehmet Emin Marangoz vardı. Kadir de oradaydı.

TESTE KÜÇÜK KIZ YERİNE 21 YAŞINDAKİ KADIN GİRDİ

H.K.G.’nin yerine kemik testine 21 yaşındaki bir kadını soktular. Hastaneden ayrılırken H.K.G., Kadir’in, Mehmet Emin Marangoz’a kızdığını duydu. Kadir “Kızın yaşı 18 olsa yeterdi, daha büyük birini niye getirdiniz…” diyordu. 4 ay sonra 10 Aralık 2012’de kemik yaşı raporu çıktı. 17 yaşında olduğunu beyan eden H.K.G.’nin yaşı raporda 21 görünüyordu. Ve savcılık bu raora dayanarak kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi.

RADYODAN DUYDUKLARI SONRASI...

Bir gün radyo programında küçük kız çocuklarının evlendirilmesiyle ilgili konuşmaları duydu. Artık yaşadıklarının bir işkence olduğunu anlıyordu. Evden kaçmaya karar verdi ama babası engelledi. İfadesinde sonrasını şöyle anlatacaktı: “Bu olaydan sonra tekrar içime kapandım. İtaat etmeye çalıştım, ailemin sözünden çıkmadım. 17 yaşında hamile kaldım. Çocuk doğduktan sonra huzur buldum. Ancak çocuğumu benden aldılar. Cep telefonundan araştırdığımda 6 yaşında evlendirmenin normal olmadığını anladım.”

18 YAŞINA GELİNCE RESMİ NİKAH KIYILDI

H.K.G. 18 yaşına geldiğinde resmi nikah kıyıldı. Geçmişin ağır yükü ruhuna çöküyordu. İstanbul Pendik’te gittiği kadın doktor “Bu adam sana tecavüz etmiş, 6 yaşından itibaren her gün tecavüz etmiş” dedi. Artık sürekli bu sözleri düşünüyordu. Bu sırada gizlice sosyal medya kullanmaya başladı ve bir kadınla tanıştı. Ona hiç yaşamadığı çocukluğunu anlattı. Bu kadın ona şikayetçi olmasını söylüyordu, “Kadir ile konuşurken telefonunla ses kaydı al” dedi. H.K.G. bunun üzerine kocası Kadir İstekli'yi konuşturup ses kaydını aldı. İşte iddianameye giren o ses kaydı:

HER ŞEY SAVCILIKTAKİ SES KAYDINDA!

H.K.G: “Pendik’te gittiğim bir doktor vardı ya, o açık açık konuşmuştu benimle. Belki de haklıydı. ‘Bu adam sana 6 yaşında tecavüz etmiş, 6 yaşından 14 yaşına kadar her gün tecavüz etmiş…”

Kadir İstekli: Tecavüzle ne ilgisi var… Nereye getiriyorsun lafı. Karının konuştuğu da saçmalık.”

HER DOKTORA GİTMEYECEKSİN İŞTE...

Kadir İstekli: “Her doktora gitmeyeceğin işte. Anan da öyle demişti. Yani bu yolda olmayan doktorlar iyi karşılamaz, uygun karşılamaz diye söylemişti zaten.”

H.K.G.: “Onun ilk başta yönlendirdiği doktor vardı. Ben ona söyledim işte böyle böyle.”

Kadir İstekli: “Allah Allah… onların ağzı ile konuşuyorsun. Ya ne tecavüzü ne alakası var.”

6 YAŞINDAYKEN İLİŞKİYE GİRMESEK MUTLU OLURDUK

H.K.G: Keşke 6 yaşında ilişkiye girmeseydik, kesin mutlu olurduk biz ya değil mi?”

Kadir İstekli: “Yani orası öyle dediğin gibi de…”

H.K.G.: “6 yaşında nikahımız kıyılmayaydı. Keşke babam ilişkiye izin vermeseydi… Yani bu sıkıntıların hiçbiri olmazdı.”

Kadir İstekli: “Var mı yapacak bir şey onu söyle. Dönebiliyoz mu.”

H.K.G.: Ama telafi de olmuyo.

ŞU AN KIZIM OLSA 6 YAŞINDA EVLEDİRİRİM AMA...

Kadir İstekli: “Yani tam bir hatadır. Gerçekten düşüncesiz, psikoloji. Bilmeden yapılmış olan bir hareket. Yanlış bir şey… Ha şu an ben kendi kız çocuğum olsa 6 yaşında evlendirir miyim. Evlendiririm. Ama o şekil bir şeye müsaade eder miyim. Etmem.”

H.K.G.: “Babam nasıl düşünmedi.”

Kadir İstekli: “Hocaefendi her şeyi dört dörtlük mü düşünüyo. Bırak sende Allah Allah.”

GERİYE DÖNÜLMÜYO İŞTE...

H.K.G: “Yani kızım daha küçük, 6 yaşında. İlişkiyi kaldırabilir mi, kaldıramaz mı, insan bunu bilmez mi… Hadi bir defa, iki defa, sonra gözetlersin. Nasıl desem, kızının durumunu gözetlersin… Yıllarca böyle devam etti. Yani bir değil, iki değil. Her gün sıkıntı yani. Gerçekten çok büyük sıkıntı hocam.”

Kadir İstekli: “Geriye dönülmüyo, dönülmüyo işte.”

SEN KONUŞANA KADAR SIKINTINI BİLMİYORDUK

H.K.G: “İşte, çünkü küçücüğüm. Anlam veremiyorum nasıl desem. Gerçekten zor, benim için zor yani. Benim açımdan da düşünmelisiniz. Babam da benim açımdan düşünmeli biraz.”

Kadir İstekli: “Daha düne kadar, sen konuşana kadar biz böyle bir sıkıntının olduğunu bilmiyorduk ki ya Allah Allah…”

H.K.G.: “Ama insan nasıl bilmez.”

Kadir İstekli: “Bilmiyo insan işte. Niye psikoloji mi okumuşum ben, okumamışım ki…”

BEN SENİ UFAK GÖRMEMİŞTİM

H.K.G.: “Ama psikoloji bilmeye gerek yok ki bunu bilmek için… Küçücüksün daha. Mesela diyelim 6 yaşındayım. İşte nikahımız kıyılıyo. Sonra işte babam diyo ‘Bu damadım işte benim, falan.’ Yani çok normal bir şekilde herkes hayatına devam ediyo. Nasıl desem. Evde sürekli onun konusu var. Yani yetişkin bir kız gibi muamele ediliyo bana.”

Kadir İstekli: “Ben seni öyle görmemiştim. Öyle gittim işte. Ufaklığın öyle geçti dediğin gibi. Ne bileyim ya…”

H.K.G.: “Annem saçlarımı tarar senin yanına gönderirdi beni.”

TECAVÜZ 2020 KASIM'A KADAR DEVAM ETTİ

H.K.G. bu konuşmayı kaydettikten sonra çilesi devam etti. Kadir ile cinsel ilişkiye girmek istemiyor ve sürekli tecavüze uğruyordu. Tam 2 yıl önce, 30 Kasım 2020’de vücudunda morluklarla İstanbul Anadolu Savcılığı’na gitti ve şikayetçi oldu. Kaydettiği konuşmanın yanı sıra fotoğraflar sundu savcılığa. Bir fotoğrafta 6 yaşındaydı, üzerinde gelinlik vardı. Yanında 29 yaşındaki Kadir duruyordu. 13 yaşında nişanda ve çocukluğu boyunca Kadir ile çekilen fotoğrafları da dosyaya ekledi.

BAKIN SES KAYDINI NASIL SAVUNDU!

Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatma Gümüşel, ifadelerinde H.K.G.’nin 16 yaşında nişanlandığını ve 17 yaşında evlendiğini savundular. 6 yaşında evlendirilmediğini ve tecavüze uğramadığını öne sürdüler. Kadir İstekli konuşma kaydı için “Sık sık 6 yaşında evlendiğimizi ve tecavüze uğradığını söylüyordu. Kavga büyümesin diye onu onaylıyordum” dedi. H.K.G.’nin şikayetçi olduğu sırada vücudunda olan morlukların düşmesi nedeniyle olduğunu iddia etti.

DOĞUM KAYDI KANITLADI: 14 YAŞINDA HAMİLE

Bu kez savcılık H.K.G.’nin doğum kaydını Sapanca Nüfus Müdürlüğü’nden istedi. 1998 doğumluydu, üstelik İstanbul’daki Fatih Özel Hastanesi’nde dünyaya gelmişti. Yani H.K.G.’nin ifadeleri doğrulandı. 2012’de doktorun ihbarıyla başlayan soruşturma sırasında sadece 14 yaşındaydı ve evlendirilmişti. O soruşturmada annesi, H.K.G.’nin 17 yaşında olduğunu söylemiş, kemik testinde yerine başkası girdiği için 21 yaşında olduğuna dair rapor düzenlenmişti. Savcılık bu sahtecilikle ilgili suç duyurusunda bulundu.

AİLESİNİ TERK ETTİ, TECAVÜZCÜDEN BOŞANDI

H.K.G. işkence dolu yıllar sonunda ailesinden de şikayetçi olarak evi terk etti. Tecavüzcüden boşandı ve adalet istiyor. Ancak bütün delillere karşın iki yıl boyunca şikayetiyle ilgili dava açılmadı. Nihayet 30 Ekim 2022’de İstanbul Anadolu Başsavcılığı’nın iddianamesi tamamlandı.

EN AZ 27'ŞER YIL HAPİS İSTENDİ

Savcı iddianamede H.K.G.’nin anne ve babasının tecavüze göz yumduğunu anlattı. İddianamede Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ile anne Fatma Gümüşel’in zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı suçunu işlediklerini belirtildi. Üç sanığın en az 27’şer yıl hapisle cezalandırılmaları istendi. Ayrıca savcı, Kadir İstekli için cinsel saldırı suçundan da ceza talep etti. H.K.G. şimdi İstanbul’a uzak bir kentte kendine yeni bir hayat kurmaya çalışıyor.

03 Ara 2022 - 11:48 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 570.765 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Bbi - daha önce yapılsada her nerde yapılıyorsa gizli kalıyordu parti siyasi alana dökersen nerde hangi parti örgütlerinde neler oldu haberlerde dolu. son hükümet zamanında üstüne gidiliyor olayların her kim olursa cezasını görüyor daha fazla. hem sapıklık müstehcenlik gözle görülür şekilde kimlerce destekleniyor ortada. hem dini yapıları kim denetimden çıkardı kim hayalet kimliğe soktu belli dini yapıları kapadım demekle yok olmaz. sadece denedimsiz nerede kimin elinde belirsiz yapılar kalır ve böyle olur. dine baskı kim yaptı belirsiz yapıların dezenformasyon furyasına kim sürükledi fetö 1990 larda kimler fetöye sürükledi kimlere fetö tank açıp geçirdi. kim gidip fetö bankaları tvlerini kapanmasın die savundu hala kim savunuyor hep internette belli

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 09 Aralık 16:10
07

Bbi - siyasi islam diyor dini örtüye saydırıyor sakala saydırıyor bazı din düşmanları fakat tarikatları devlet denetimi dışına atanları denetimsiz durumöa düşürenleri görmediler fetöler başı boşş yapılar hep dini yapıların devlet denetimi dışına itilmesi kapattım deyip güya hemen yokettim kafasıyla dindarlığa saldırıp milleti karanlık yeler fetöye yönlendirmelerle. görüyoruz fetöcüler kime yol veriyo görüyoruz sapıklıkla kimler soyunup sapıtıyor tüm nesiller ortam nasıl kim bozduşimdi ortada. bu durumda ortaya çıkacaktır suçlar gerçekse ceza verilecektir. önemli olan bir şey varsa dini yapıların denetimli şekilde devlet aracılığıyla gözetimli götürülmesi. yapıların modern müessese haline getirilmesi. diğer ahlaksızlıklarında dillendirilip önlenmesi

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Aralık 16:02
06

Abuzer Efendi - BU SİYASAL İSLAMCİ UYDURUK DİN TÜCCARLARI BÖYLE NAMUSSUZ VE EN AŞAGALİK KAHPE RUHLUDURLAR

BUNLARA COK SÖZE GEREK YOK

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 17:57
04

Adalet - Bunun tarikatla ne alakası var hiç bir tarikat böyle bişeyi onaylamaz hatalar kişileri bağlar O adamlar herşeyden önce müslümanlar onların yaptığı günahtan dolayı nasılki peygamberimizi evde İslamiyeti suçlamıyorsak Hak bir cemaatide suçlayamayız yaptıkları asla hoş görülemez bikere cemaatin şeyhi Mahmud Ustaosmanoğlu o yaşta evliliğin caiz olmadığını savunuyo vede tüm cemaat hocaları bir ağaçtan bir tane çürük elma çıktı diye ağaç mordan olmaz

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 06:30
05

Şeri̇fe Öner - @Adalet 04 nolu yoruma cevabı: SAPIKLAR

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 08 Aralık 10:37
02

Ayfer - Şerefsiz küçücük kızı Kazık kadar adama sunacağına kendi g* tünü vereydin herife. Belki hoşuna daha çok giderdi.Adi itler.Sakaliniza çarşafınıza sıçayım.

Yanıtla . 1Beğen . 2Beğenme 07 Aralık 07:15
01

Dıygıya Gitcektik - bu tarikat cemaat işlerinin bir an önce kesin çizgilerle yasaklanması lazım bence

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 06 Aralık 02:54