Meslek liselerinin istihdamı artıyor!

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısında, Sakarya’da 2023 yılının ilk 9 aylık süresinde İŞKUR aracılığı ile 21 bin 20 kişinin istihdama katıldığı açıklandı. Yine bu dönemde İŞKUR’a işverenler tarafından 41 bin 655 kişilik işgücü talebinin iletildiği, açık işgücü ihtiyacının artarak devam ettiği belirtildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

MESLEK LİSESİ MEZUNLARININ İSTİHDAMI TAKİBE ALINACAK

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu 2023 yılı 4. olağan toplantısı, Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığında, kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda, İlin 2023 yılı ilk 9 aylık istihdam verileri değerlendirildi. Ayrıca toplantıda, Organize Sanayi Bölgeleri ve söz konusu OSB’lerin istihdamları görüşüldü. Bunun yanında, gençlerin mesleki ve teknik anadolu liseleri ile mesleki eğitim merkezlerinin istihdam oranlarıyla işgücüne katılımların artırılması konusu da değerlendirildi. Yapılacak çalışmayla, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile İŞKUR’ un birlikte oluşturacakları mezun takip sistemiyle, henüz bir işe yerleşememiş olanların tespitinin yapılarak, istihdamları için danışmanlık ve program desteği sağlanması kararlaştırıldı. 

6 OSB’YE 37 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Vali Yaşar Karadeniz toplantıda yaptığı değerlendirmede; “İlimizde kurulumunu tamamlayan veya faaliyete geçen Organize Sanayi Bölge sayısı 9’a ulaşmıştır. Söz konusu OSB’lerde faaliyete geçen fabrikaların istihdam sayısı 29 bin 710 olmuştur. Ayrıca, inşaatı devam eden ve proje aşamasındaki tesisler ile diğer işletmelerin de faaliyete geçmeleri halinde, nihai istihdamın 96 bin 500 kişi olması planlanmıştır. Bunun yanında, kurulma aşamasında olan 6 adet Organize Sanayi Bölgesi çalışmaları devam etmekte olup, buradaki nihai istihdamın da 37 bin kişi olacağı düşünülmektedir.

İSTİHDAMLA BÜYÜMEYE DEVAM EDİYORUZ

İlimiz, Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip olmakla beraber, tarımdan sanayiye, teknoloji ve üretimden turizme kadar her sektörde hızlı bir büyüme içerisinde bulunmaktadır. Bu büyümeyi destekleyen en önemli öğelerden birisi de, Sakarya'daki Meslek Liseleri ve bu okullardan mezun olan gençlerin istihdama olan katkısıdır. Meslek Liseleri, istihdamı artırmak ve ekonomik büyümeyi desteklemek açısından kritik öneme haizdir. Bölgesindeki işletmelerin rekabet güçlerini de artırıcı bir etkiye sahiptir. Bu durum, gelecekte daha fazla öğrencinin bu okullara kaydolması ve meslek eğitimi alması gerektiğini gösteriyor. Yapılan çalışmalara bakıldığında, istihdam önümüzdeki dönemde de artışını sürdürecek ve istihdamla büyümeye devam edeceğiz” ifadesinde bulundu.

MESLEK LİSESİ ÖĞRENCİLERİ İLE MEZUNLARINA İSTİHDAMI GARANTİSİ

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı, yeni mezun genç öğrencilerin Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin işgücüne ve istihdama katılım oranlarının artırılması için İŞKUR’la yapılacak çalışma hakkında kurul üyelerini bilgilendirdi.         

İl Milli Eğitim Müdürü Savaşçı, “Yapılacak çalışma ile Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Mesleki Eğitim Merkezlerinin son sınıf öğrencileri ile mezunlarının istihdam ve işgücüne katılım oranlarının yükseltilmesi için, İŞKUR İl Müdürlüğünce 45 okulumuza İş ve Meslek Danışmanları görevlendirilecektir. Her okul bünyesinde bir öğrenci takip gurubu kurulacaktır. Söz konusu öğrenci takip kurulları, mezunların öncelikle kendi mesleklerinde veya kendi mesleğini de kullanabileceği ikame alanlarda İŞKUR tarafından istihdamları için işgücü talepleri ile eşleştirilmesi sağlanacaktır. Eşleşme sağlanmayan durumlarda ise, İŞKUR’un aktif işgücü programları ile işe yerleştirilebilmeleri için çalışma yürüteceklerdir. Böylece, mezunlarımızın tamamına istihdam garantisi sağlamayı hedefliyoruz” ifadesinde bulundu.

KAYIT DIŞI İSTİHDAMLA İLGİLİ ÇALIŞMALARIMIZ DEVAM EDİYOR

Kayıt dışı istihdam, sahte sigortalılık, yabancı çalışma izinleri ve idari para cezaları hakkında kurul üyelerini bilgilendiren SGK Sakarya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş “Kayıt dışı istihdamın, sigortasız işçi çalıştırma anlamına geldiği gibi, çalışma sürelerinin veya ödenen ücretlerin eksik bildirilmesi de kayıt dışı istihdam demektir. Çalışanlar sigortasız çalıştırıldıklarını ya da ücretlerinin veya çalışma sürelerinin eksik bildirildiğini düşündüklerinde, ihbar ve şikâyetlerini Sosyal Güvenlik Kurumlarına kolayca iletebilirler. Unutmayalım ki; kayıt dışı istihdam, hem çalışanlar, hem işverenler ve hem de devlet açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır” vurgusunda bulundu. 

İLİN 9 AYLIK İSTİHDAM VERİLERİ GÖRÜŞÜLDÜ

İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya toplantıda yapmış olduğu sunum ve değerlendirmede;  İŞKUR’ a 2023 yılında işverenlerden 41 bin 655 kişilik işgücü talebinin alınmış olduğunu, 21 bin 20 kişinin de kurum aracılığı istihdama katıldığını bildirdi. Ayrıca, yine bu dönemde 955 engellinin işe yerleştirildiği ve engelli istihdamının 3 bin 500 kişiye ulaştığı bilgisini paylaştı. Bunun yanında, 35 bin 321 kişiye bireysel ve engelli danışmanlığı faaliyetinin yapıldığını ifade etti.

ŞİRKET SAYISINDA BÜYÜK DEĞİŞİM YOK

Diğer taraftan Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre de; 2023 yılının ilk 9 aylık döneminde yeni kurulan şirket sayısının 1.365 olarak gerçekleştiği, geçen yılın yine aynı döneminde bu rakamın 1.399 olduğu, yeni kurulan şirket sayılarının geçen yılın aynı dönemine göre, yaklaşık aynı sayılarda olduğu belirtildi. Toplantı, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından kurul üyelerinin görüş ve önerilerinin alınması ile sona erdi.

30 Eki 2023 - 12:50 - Gündem

Muhabir  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.