- G:

Ergün Atalay’a yeni görev

Ankara'da gerçekleşen Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği 1. Olağan Genel Kurulu sonucunda TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği genel başkanı seçildi.

Haber Merkezi
Haber Merkezi Tüm Haberleri
mask

Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği 1. Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da gerçekleştirdi. Teşkilatın kurucu üyeleri Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu, Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu ve Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu olarak yer aldı. Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı’nın 1. Olağan Genel Kurulu’na, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali YILDIRIM, Azerbaycan İşçi Sendikaları Konfederasyonu Başkanı Settar Mehbalıyev, Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Satıbaldı Dauletalin, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Emil Kyzaev, Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Kudratulla Rafikov, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TÜRK-İŞ Yönetim Kurulu üyeleri ve davetliler katıldı.

ATALAY GENEL BAŞKANLIĞINA SEÇİLDİ

TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Genel Başkanlığına seçildi. Seçimde oy birliğiyle TDST Genel Başkanlığına seçilen ATALAY, teşekkür konuşmasında, 1992 yılında da Türk devletlerindeki sendikaların bir araya getirilmesi için girişimlerin olduğunu anımsatarak, bu giriminin çeşitli nedenlerle başarıya ulaşamadığını söyledi. Yürüttükleri hazırlık çalışmaların ardından 22 Eylül’de Özbekistan’da Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı’nın kurulduğunu hatırlatan ATALAY, şöyle konuştu: “Kurucu Genel BaşKan olarak Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Başkanı Kudratulla RAFİKOV’u seçmiştik. Bugün burada ilk genel kurulumuzu yapıyoruz. Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı’nda kurucu beş ülkenin işçi sendikalarının üye toplamı 11 milyon. Bu büyük bir güç. İlerleyen süreçte aramıza Macaristan, Türkmenistan ve KKTC’yi de alabiliriz. Bunun yanında Türkiye’deki diğer sendikalar var, bunlar da dahil olabilir. Arzumuz onların da bu çatının altında toplanması ve bu yolculukta bize eşlik etmeleri.” İfadelerini kullandı. Genel Başkan ATALAY, kendisini Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği Genel Başkanlığı’na uygun gören herkese, tüm delegelere teşekkür ederek, kendisine duyulan güveni boşa çıkartmayacağını dile getirdi.

“TÜRK-İŞ, 71 YILLIK TECRÜBESİNİ KARDEŞ ÜLKE SENDİKALARIYLA PAYLAŞACAKTIR”

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali YILDIRIM da kısa süre önce Özbekistan’da kurulan Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği’nin bundan sonraki süreçte Ankara’da faaliyetlerine devam edeceğini söyledi. YILDIRIM, Türk Devletleri Teşkilatı’na üye ülkelerin toplam nüfusunun 170 milyonu bulduğunu, dünyada ise 300 milyon Türk olduğunu vurguladı. Teşkilata üye ülkeler arasında her alanda önemli işbirliklerinin hayata geçirilmeye başlandığını belirten YILDIRIM, şöyle konuştu: “Bugün bu konuda önemli bir gün. Bugün emeğin gücüne, çalışanlarımızın ve sendikalarımızın işbirliğine şahitlik ediyoruz. Türk dünyası bundan böyle emekten yana, çalışanın hakkı ve hukukundan yana çok daha güçlü bir yere gelecektir. TÜRK-İŞ, 71 yıllık köklü tecrübesini, çalışanın, üretenin, emeklinin lehine elde edilebilecek kazanımları diğer kardeş ülke konfederasyonlarının mensupları ile paylaşacak ve böylece emeğin gücünün, alın terinin, adil bir şekilde haklarının elde edilmesi için gereken katkıyı sağlayacaklardır.” ifadelerini kullandı.

İLK GENEL KURULU’NU ANKARA’DA GERÇEKLEŞTİRDİ

Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı, Türk Devletleri Sendikaları arasında kapsamlı işbirliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak 29 Temmuz 2023 tarihinde Azerbaycan’ın Şuşa şehrinde ilk kez bir araya gelerek Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı’nı kurma kararı aldı. Ardından 22 Eylül 2023 tarihinde Özbekistan’ın Semerkant şehrinde bir kez daha bir araya gelen üye ülkeler Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı’nı kurdu ve 29 Kasım 2023 tarihinde ilk Genel Kurulu’nu Türkiye’nin Başkenti Ankara’da gerçekleştirdi.

Türk Devletleri Sendikalar Teşkilatı Birliği (TDST) Yönetim Kurulu şu şekilde oluştu:

TDST Genel Başkanlığına TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün ATALAY, TDST Genel Başkan Yardımcılıklarına Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Kudratulla Rafikov, Azerbaycan İşçi Sendikalar Konfederasyonu Settar Mehbaliyev, Kırgızistan İşçi Sendikaları Federasyonu Emil Kyzaev seçildi. TDST Genel Sekreterliği’ne Kazakistan İşçi Sendikaları Federasyonu Satıbaldı Dauletalin seçildi. Özbekistan İşçi Sendikaları Federasyonu Kudratulla Rafikov, aynı zamanda TDST Onursal Başkanlığı’na seçildi

29 Kas 2023 - 12:33 - Gündem

Mahreç  Haber Merkezi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.