Harb-İş Sendikası'nda ekonomi açıklaması

Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi ekonomiyle alakalı bir basın açıklaması yaptı.  Şube Başkanı İsa Kaya açıklamasında, "Ekonomik sıkıntılara değinerek, Aslında bu anlattıklarımı Fuzuli’nin gözüyle tek bir cümlede özetleyebilirim “Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok” ifadelerine yer verdi.

Ebru Bulut
Ebru Bulut Tüm Haberleri

BÜYÜK VE GÜÇLÜ DEVLET

Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi ekonomiyle alakalı yaptığı basın açıklamasında, çalışanların aldıkları ücretlerin çok düşük olduğunu ve geçimin gitgide daha da zorlaştığı belirtildi. Harb-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı İsa Kaya tarafından yapılan açıklamada, kapı kapı dolaşılıp herkese çalışanların ve üyelerinin dertlerinin anlatıldığını belirterek, "Bizim tek derdimiz bu kutsal topraklara bir halel gelmemesi, büyük ve güçlü devletimizin dara düşmemesi ve elbette ki, bu ülkenin öz evlatları olan arkadaşlarımızın kendi öz yurtlarında rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktan ibarettir" dedi.

EN ÖNEMLİ İŞLERİN BAŞINDA

Kaya, açıklamasında şu ifadelere yer verdi, "Faaliyette bulunduğumuz iş kolu, Milli Savunma ile İçişleri Bakanlığına bağlı askeri iş yerleri, özel güvenlik görevlileri ve yabancı askeri iş yerlerini kapsayan bir iş koludur. Bu yüzden, arkadaşlarımızın yaptığı iş lalettayin bir iş değildir! Ülkemizin bugününü ve geleceğini doğrudan ilgilendiren en önemli işlerin başındadır! Uzun bir süredir, temsil ettiğimiz arkadaşlarımızın içinde bulunduğu ekonomik durumu her yerde dile getiriyor, herkese derdimizi anlatmaya çalışıyoruz.

TALEBİMİZ AÇIK VE NET

Bunun için, basınımızın Ankara temsilcileri, köşe yazarları ve Savunma Sanayi üzerinde çalışmalar gerçekleştiren akademisyenlerimizle geniş çaplı bir çalıştay gerçekleştirdik. Akabinde, Cumhur İttifakının paydaşları Ak Parti ve Milliyetçi Hareket Partisi’nin Genel Başkan yardımcılarını ziyaret ettik. Bununla kalmadık, Milli Savunma Bakanımız İle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımıza içinde bulunduğumuz sıkıntılı süreci tüm detaylarıyla paylaştık. Türk-İş’ in Başkanlar Kurulunda her defasında dile getirdik. En son Türk-İş Genel Kurulunda bütün ulusal medyanın önünde de en üst perdeden kendimizi ifade ettik. Talep ettiğimiz oldukça açık ve netti. ‘’Ülkemizin geleceği ve Devletimizin bekası.’’

İYİLEŞTİRME YAPILMALI

Ziyaretlerimizde konuştuklarımızı ve sizin çok iyi bildiğiniz konuları bir kez de buradan paylaşmak istiyorum; 26 binden fazla üyemizin, aldıkları ücretleri günümüz Türkiye koşullarını göz önünde bulundurduğumuzda, ücretlerin çok düşük kaldığını ve hatta artık hayat pahalılığı karşısında yaşanılmayacak bir durum ortaya çıkardığını aktararak, özlük haklarında iyileştirme yapılmasını talep ettik. Bununla kalmadık, gelişen ve büyüyen ülkemize omuz vererek, ülkemizin savunma sanayisinin yüzde yüz millileşmesi için emek harcayan, ülkemizin savunma sanayisinde dışa bağımlılığını bitirmek için canla başla çalışan üyelerimizin artık geçinemez bir noktaya geldiğini anlattık. Ve hatta tabiri caizse bıçağın kemiği parçaladığını, arkadaşlarımızın en temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamaz noktaya geldiğini, sürekli artan ev kiralarının, durmadan zamlanan rafların ve önüne geçilemeyen akaryakıt fiyatlarının karşısında ezildiğini ifade ettik.

ALTINI- ÜSTÜNE ÇİZEREK BELİRTTİK

Ayrıca arkadaşlarımızın, ağır yaşam koşullarına karşı koyabilmek için mesai bitiminde merdiven altı tekstil atölyelerinde terzilik yaptığını, çeşitli restoranlarda motokurye ve düğün salonlarında garson olarak ek iş yaptıklarının altını- üstüne çizerek belirttik. Bunların yanı sıra, askeri iş yerlerimizde çalışan birbirinden kıymetli, yetişmiş, yetenekli ve tecrübeli arkadaşlarımızın yaşadıkları geçim sıkıntılarından dolayı, ya istifa edip özel şirketlere geçtiklerini ya da gönülsüz bir şekilde emekliye ayrıldıklarını ifade ettik. Ve bu durumun da Askeri Fabrika ve Tersanelerimizin geleceğini tehlikeye atacağını ye neredeyse iş göremez bir hale geleceğini üstüne bastıra bastıra belirttik. Hatta asıl beka sorununun bu olduğunu defalarca ifade ettik.

2 BİNE YAKIN KİŞİ EMEKLİ OLACAK

Bu süreçleri işletirken, EYT ’nin yasalaşmasıyla da 2023yılı içerisinde 2 bin 705 arkadaşımızın emekliye ayrıldığını, 2024 yılının başında da 2 bine yakın arkadaşımızın emekliye ayrılacağını anlattık. Çünkü ekonomik koşullar altında ezilen, Bu ülkenin tankını yürüten, uçağını uçuran, gemi ve denizaltılarını yüzdüren, fırtına obüslerini üreten, stratejik iş yerlerimizin güvenliğini sağlayan ve en önemlisi bir gece ansızın gelebiliriz cümlesini kurmamıza vesile olan arkadaşlarımızın, yaptıkları aynı işin karşılığının özel sektör ve vakıf şirketlerinde çalışan işçilere göre daha düşük olduğunu, bu yüzden iş yerlerimizden ayrıldığını aktardık. Bunların yanı sıra, bir başka beka sorunumuz olan ve maalesef her geçen gün giderek büyüyen, önü alınmazsa eğer daha da büyük problemlere yol açacak olan, birbirinden kalifiye arkadaşlarımıza çeşitli aracılar vesilesiyle yurt dışından teklifler geldiğini, bu yüzden iş kolumuzda her geçen gün artan beyin göçüne yenilerinin eklendiğini belirttik.

BİR BUÇUK İKİ KATI MAAŞ

Bunun da sürdürülebilir bir durum olmadığı ikazını yaptık. Bu anlattıklarımın yanı sıra, 9 Mayıs 2023 tarihin de imza altına alınan son Kamu çerçeve protokolü ile kamuda hiçbir vasıf gerektirmeyen işlerde çalışanların bile, bu saydığım işleri yaparak ülkemize değer katan, yüksek bilgi ve birikime sahip işçi ve mühendislerimizle aynı ücreti alır hale geldiğini açıkladık. Soruyorum size, bu durum hangi akla, hangi mantığa, hangi matematiğe sığar? Hatta bir adım daha ileriye gidiyorum! Masa başında oturarak origami sanatını geliştirenler, boş zamanlarını değerlendirmek için kağıt uçaklar yapıp uçuranlar F-16’ları uçuranların bir buçuk iki katı maaş alır hale gelmiştir.

HAK KAYBI VE ADALETSİZLİK

Bununla birlikte.  Kamu toplu iş sözleşmelerinin yürürlük tarihindeki farklılık nedeniyle, yürürlüğü Ocak ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri ile Mart ayında başlayan toplu iş sözleşmeleri arasında oluşan ücret farkının da bir başka hak kaybına ve adaletsizliğe neden olduğunu, bu durumun da kamu işçileri arasında bir ayrıma sebebiyet verdiğini hatta yaşanan sürecin hiç istemediğimiz bir şekilde iş barışını olumsuz etkileyeceğini ifade ettik. Ayrıca, yıllardır üzerine basa basa ifade ettiğimiz gelir vergisindeki adaletsizliğin giderilmesi için çalınacak hangi kapı varsa çaldık, söylenecek ne söz varsa söyledik. Aslında bu anlattıklarımı Fuzuli’nin gözüyle tek bir cümlede özetleyebilirim.

ADIMLARI BİR BİR ATIYORUZ

Türk Harb-İş Sendikası olarak, 53 yıldır durmadan, duraksamadan emeğin ve emekçinin yanında yerimizi  alarak, hakkı savunan bir anlayışla yolumuzda yürüyor, bu anlayışla atacağımız adımları bir bir atıyoruz. Bizim tek derdimiz bu kutsal topraklara bir halel gelmemesi, büyük ve güçlü devletimizin dara düşmemesi ve elbette ki, bu ülkenin öz evlatları olan arkadaşlarımızın kendi öz yurtlarında rahat bir yaşam sürmesini sağlamaktan ibarettir. Bu anlamda, Ülke bizim, Devlet bizim, Emek bizim diyor ve tüm Türk Harb-İş Sendikamızın fertlerini saygıyla selamlıyorum. "

19 Oca 2024 - 14:46 - Gündem

Mahreç  Ebru Bulut


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.