"Araştırma Üniversitesi olmazsa olmaz"

SAÜ Rektörü Hamza Al, "Araştırma Üniversitesi olmak bizim için olmazsa olmaz demek. O yüzden ilk 20'ye girmemiz gerekiyor ve orada tutunmamız gerekiyor. İlk 20'de tutunamazsak şuan da olduğumuz yerde durmak da zor olabilir. Bu anlamda bu bizim için var olma mücadelesidir dedi.

Şevval Şüküroğlu
Şevval Şüküroğlu Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Sakarya Yenihaber | Şevval Şüküroğlu 

REKTÖR AL SATSO'DA AÇIKLADI

SATSO'da 2024 yılının ilk meclis toplantısına katılan Sakarya Üniversitesi (SAÜ) rektörü Hamza Al, üniversite ile ilgili bilgilendirmede bulundu. Rektör Al, SAÜ'de kadro ve kaynak sıkıntısı olduğunu belirterek üniversitenin mutlaka araştırma üniversitesi ünvanını alması gerektiğini belirtti. Rektör Al, bunun için ilk önce ilk 20 üniversite arasında yer alınması gerektiğini ve eğer ilk 20 üniversite arasında yer alıp orada tutunulmadığı takdirde üniversitenin şu anki durumunun da sıkıntıya düşebileceğini belirtti.

KADRO BULMAKTA ZORLANIYORUZ

Rektör Al, açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Üniversite ve toplumun ayrıştırıldığı bir durum vardı. Biz de göreve geldiğimiz zaman bu politikaları kırmak adına ilk konuşmamızı güvenlik ile yaptık. Sakarya ile üniversiteyi buluşturmayı hedefledik ve o noktadayız. SAÜ SATSO ile beraber Türkiye ve dünyanın en önemli kurumlarından. Bir 50 yıllık üniversite geçmişimiz var fakat 250 yıllık bir akademik yılımız var bunu geliştirmek için çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki Sakarya Üniversitesi ilk akla gelen üniversitelerden olsun. Nasıl ki futbolda 1. lig ve Süper lig ayrımı varsa üniversitelerde de ilk 20'ye giren üniversitelere de araştırma ünvanı verilerek diğer üniversitelerden ayrıştırıldı. Bu ilk 20 üniversiteye girdiğiniz zaman iki tane ayrıcalığınız var. Bir kadro iki kaynak Sakarya Üniversitesi'nin şuan da kadro sorunu da var kaynak sorunu da var. Artık yavaş yavaş hocalarımıza kadro bulmakta zorlanıyoruz. Bunu aşmanın yolu Araştırma Üniversitesi olmak. Çünkü Araştırma Üniversitelerine biraz daha fazla esneklik tanınıyor.

KAYNAK ALAMIYORUZ

İkincisi kaynak sorunumuz var. Sakarya Üniversitesi'nin hastanesi diğerlerine göre geç kuruldu ve hızlı bir yol aldı. Ve şuanda iyi bir durumda fakat afili olduğu için oradan bize 2018'den beri döner sermayeden para aktarılmıyor. Kadromuzu hastanemizde kullandırıyoruz bizim hocalarımız orada topluma hizmet veriyor ve biz bununla gurur duyuyoruz. Üniversitelerin temel görevlerinden biri de topluma hizmet etmek. Bu topluma hizmet etmenin yollarından biri de Sakarya'ya hizmet etmek. Bunun yollarından biri de sağlık. Biz 2018'den beri oradan kaynak alamadığımız için ilk 20 yarışına girdiğimizde geride kalmış oluyoruz. Onlar tüm çalışmalara yaklaşık 150 milyon lira kaynak ayırırken ben 2002' de geldiğimde 2 milyon civarında kaynağımız vardı. Geçen sene de 4 milyon civarında bir kaynağımız vardı.

BİZİM İÇİN OLMAZSA OLMAZ

Araştırma Üniversitesi olmak bizim için olmazsa olmaz demek. O yüzden ilk 20'ye girmemiz gerekiyor ve orada tutunmamız gerekiyor. İlk 20'de tutunamazsak şuan da olduğumuz yerde durmak da zor olabilir. Bu anlamda bu bizim için var olma mücadelesidir. Biz istiyoruz ki çalışmalarımız topluma bir katkı yapsın. Bunun yolu Araştırma Üniversitesi olmaktan geçiyor. Bu topluma hizmet demek. Bu ünvanı almak bizim için bu yüzden çok önemli. Biz aday üniversite olarak ilan edildik. 2 sene takip edileceğiz. 1 senemiz var diyebiliriz. Gece gündüz çalışıyoruz. Bu anlamda desteklerinizi bekliyoruz. Bu da işbirliklerinden geçiyor. İş ve okulun zıt kavramlar olarak tutulmasın. Okulda görülen de iş dünyasında olan da eğitim sayılsın. Eğitim olmazsa olmaz.

AYNI DİLİ KONUŞALIM

Eğitim sadece 4 duvar arasında akademisyenlerin anlattıkları değil. Fabrikada sektörde anlatılanlar da en az onlar kadar önemli. Projelerde sanayi ile ticaret ve toplumla birlikte olalım. SATSO bu konuda oldukça yatkın. TEKNOKENT'te başkanımız ile birlikteyiz. Bütün toplantılara katılıyor ve kendi işi gibi kabul ediyor. Bunu biraz daha akademik düzeye taşımalıyız. Biz sektör olarak ayrışmanın dile yandığını görüyoruz. Aynı dili konuşalım. Dünyadaki en güzel yeri SAÜ'ye verildi. Böyle bir kampüs yok başka bir yerde.

KAZAN KAZAN POLİTİKASI

Bu coğrafya meydan okumaların bol olduğu bir yerdir. Bize çalıştığımız sektörlerde de her alanda meydan okuma söz konusu. Üniversitemizin çalışmaları ile Sakarya'nın sektörleri bir arada olsun. Bu kazan kazan politikası. İnsanlık tarihinin en büyük kırılma noktası modern sanayiye geçiş noktasıdır. Biz kılıçtan tüfeğe geçemediğimizden dolayı çok büyük maliyetler ödedik. Şuan daha büyük bir meydan okuma ile karşı karşıya olabiliriz. Geçmişte hayvan gücünün yerini makine gücünün yerine geçmenin bedelini ödedik. Beyni yapay zeka ile harmanladığımızda bunun topluma sonuçlarını düşünmemiz lazım. Sizlerin de taleplerini gelip görüşmek ve işbirliği yapmak istiyoruz.

İLK AKLA GELEN ÜNİVERSİTE

Üniversitelerin arkasında güçlü vakıflar var. İlk akla gelen üniversiteler belli Türkiye'de. SAÜ'de ilk akla gelen üniversitelerden biri. Birçok alanda İTÜ ile işbirliği yapıyoruz. Siber Güvenlik alanında çok iyi çalışmalarımız oldu. SAÜ'de ilk akla gelen üniversite olsun. Uzun vadede ilk 20'ye girdikten sonra Türkiye'de her alanda ilk üniversitelerden olması gerekiyor. Birçok üniversiteyi incelemeye gittik. Ekonomik güçlerini gördükten sonra bütçe olarak, bizim için olmazsa olmaz Araştırma Üniversitesi olmaktır. 

6 BİN ULULSLARARASI ÖĞRENCİ

Asıl hedefimiz 20'de garanti olmak değil, ilk akla gelen üniversite olmak. Biz Sakarya'nın ticaretine, sanayisine ve tarımına nasıl dönüştürebileceğimize bir katkı sağlayabiliriz. İlk kadro ilanımızı Orta Doğu Enstütüsü'nde Afrika'ya koyduk. SAÜ'de Orta Doğu ile güzel çalışmalar yaptığımız bir enstitü var. Afrika'nın verileri ile ilgili elimizde bulunması gerekiyor dedik.6 bin civarında uluslararası öğrencimiz var. Sakarya'nın bu öğrencilere sahip çıkması gerekiyor. Bu ülke ile ilgili duygularının olumlu olması gerekiyor ileride ki işbirlikleri için. Biz sizlere eleman yetiştiriyoruz. İTÜ ile işbirliklerimizi yeniledik. Mühendislik eğitiminin güçlü bir yerimiz var. Sosyal bilimler ve projelerde de en birinci üniversitelerdeniz. Her anlamda ilgilenmesinden bahsediyoruz. SAÜ öğrencisi de ilk akla gelen olsun.

ÜNİVERSİTELER ÖZGÜR YERLERDİR

Üniversiteler toplumun dışında dizayn edilmişti, onu kırmak için bir takım tedbirler alındı. Artık kapıları açtık. Üniversiteler özgür yerlerdir. Bizim öğrencimiz ve akademisyenimiz kendini özgür hissetsin. Bu keyiflik değil. Biz başta Sakarya olmak üzere hesap vermek için geldik. Bununla hiç gocunmuyoruz. Belediye seçimlerinden sonra belediye meclisinde sunum yapmak istiyoruz. Biz sizin vermiş olduğunuz vergiler ile ilerliyoruz. İş dünyası güçlü olursa biz güçlü oluruz. Bu anlamda ilk sizden başladık teşekkür ediyoruz. "

31 Oca 2024 - 16:15 - Gündem

Mahreç  Şevval Şüküroğlu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.