SES Başkanı Varol, ‘AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI VERGİDE ADALET İSTİYOR’

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İl Başkanı Kadir Varol, 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı basın açıklamasında, “İkinci ayında aile hekimliği çalışanlarına büyük vergi kesintileri yapan, şiddeti durdurmayan hükümete sesleniyoruz, hakkımız olanı alana, şiddet son bulana dek mücadelemiz sürecek” dedi.

Hakan Zeki
Hakan Zeki Tüm Haberleri

Sakarya Yenihaber | Hakan Zeki

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İl Başkanı Kadir Varol, 17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla yazıl bir basın açıklaması yayımladı.

‘AİLE HEKİMLİĞİ ÇALIŞANLARI VERGİDE ADALET İSTİYOR’

Başkan Varol’un açıklamasında şu ifadeler yer aldı; “Bu gün 17 Nisan, Gaziantep'te bir hasta yakını tarafından bıçaklanarak öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın ölümünün on ikinci yılı. ‘17 Nisan Sağlıkta Şiddete Karşı Mücadele Günü’ olarak ilan edip, on iki yıl geçmesine rağmen şiddetin durmadığı aksine arttığı bir dönemde, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin son bulması için başlattığımız mücadele ile ‘Aile hekimliği çalışanları vergide Adalet İstiyor!’ Çarşamba eylemlerinin sekizinci haftasında bir aradayız.

HAKLI EYLEMLERİMİZİN SEKİZİNCİ HAFTASINDAYIZ

2024 yılının Mart ayının ücretlerini 15 Nisan da alınca ücretlerimizden yapılan haksız ve adaletsiz vergi kesintileriyle her ay düşen ücretlerimiz, artan enflasyon karşısında düşen satın alma gücümüz ve bu duruma karşı başlattığımız haklı eylemlerimizin sekizinci haftasındayız.

MART AYININ EK VERGİ KESİNTİSİNİN ORTALAMA 6 BİN 500 TL

Ülke çapında yaptığımız anket sonuçlarına göre sadece Mart ayının ek vergi kesintisinin ortalama 6.500 TL olduğunu, ayrıca ankete katılan aile hekimliği çalışanlarının dörtte birinden ek vergi kesintisiyle birlikte performans kesintilerinin yapıldığını ilan ediyoruz.

YÜKSEK VERGİ KESİNTİLERİNDEN VAZGEÇİLMELİDİR

Aile hekimliği çalışanları sekiz haftadır ‘Vergide Adalet İstiyoruz!’ diye kendi Aile Sağlığı Merkez(ASM)lerinden eylem yapıyor ama hükümetin haklı talebimize kayıtsızlığı sürüyor. Çalışanlar ve yıllardır çalıştıklarıyla biriken emekli paralarıyla geçinemeyenlerin yerel seçimlerde hükümete yaptıkları uyarı dikkate alınmalı, çalışanların sırtına yüklenen yüksek vergi kesintilerinden vazgeçilmelidir.

NE ZAMAN SON BULACAK

İkinci ayında düşen ücretlerimiz, yapılan ek vergi kesintileri kamudan beslenen hangi şirketten kesiliyor diye soruyoruz? Kamudan yüksek vergi muafiyetleriyle, vergi aflarıyla beslediğiniz, büyüttüğünüz bir avuç şirkete sağladığınız destek ne zaman son bulacak? Sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını vermeyi, haksız ve adaletsiz vergi kesintilerinden vazgeçmeyi düşünüyor musunuz?

TALEBİMİZDE ISRARLIYIZ, MÜCADELEMİZDEN VAZGEÇMİYORUZ

Aile Hekimliği çalışanlarından her ay giderek artan oranda % 35 e varan vergi kesintilerine son verilsin. Ücretlerden yapılan vergi kesintileri her ay sabit ve en fazla %15 oranında olsun. Talebimizde ısrarlıyız, mücadelemizden vazgeçmiyoruz

VERGİDE ADALET İÇİN ARTIK BİRLİKTE MÜCADELE ZAMANI

Şimdilik Aile Sağlığı Merkezlerinde sürdürdüğümüz esas olarak tüm çalışanların ücretlerinden kesilen yüksek vergilere karşı ortak mücadele hareketi başlamıştır. Bu talebimiz tüm çalışanlardan hatta gelir düzeyi düşük halkımızdan alınan adil olmayan ekonomik ve sosyal eşitsizliğe kaynaklık eden dolaylı vergilerin sınırlandırılması içinde olduğunu bildirmek isteriz.

HER ÇARŞAMBA EYLEM YAPMAYA KARARLIYIZ

Talebimiz karşılanana dek tüm ASM de her Çarşamba eylem yapmaya haklarımız için mücadele etmeye kararlıyız. Halkın sağlık hakkı, sağlık çalışanlarının haklı mücadelesi ve vergi adaleti için yürüttüğümüz mücadeleye tüm kamuoyunun destek vereceğine inanıyoruz.”

18 Nis 2024 - 17:32 - Gündem

Mahreç  Hakan Zeki


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.