'Kendimizi Hendek'e hizmet içinadadık'

CHP Hendek Belediye Başkan Aday Adayı A.SelamiKarakadıYenihaber’ekonuştu.Bir çok sorumuzu yanıtlayan A.Selami Karakadı “Kendimizi Hendeğe hizmete için adadık” dedi.

●Sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

Şubat 1963’de Hendek’te dünyaya geldim. İlk, orta ve lise öğrenimimi Hendek’te tamamladım. İstanbul Teknik Üniversitesi Sakarya Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden Şubat 1987’de mezun oldum. Hayatımın ilk 25 yılı Hendek’te geçti, askerlik dönüşü çalışma hayatım 20 yıl boyunca İstanbul’da devam etti. Gençlik yılları yaz dönemlerinde kısa süreli muhtelif işler, tütün tarlamız ve babamın terzi dükkanında çalışmalar hariç profesyonel çalışma hayatım Kasım 1986 yılında başlayıp Nisan 2009 yılında kendi isteğimle emekliye ayrılarak son bulmuştur. Halen Nisan 2009 yılında Hendek’te devraldığım kendime ait Hendek Vinç firması ile iş makinesi kiralama sektöründe çalışma hayatıma devam etmekteyim. Çalışmayı seven ve çalışmaktan mutlu olan bir insanım.Çalıştığım firmalarda mühendis, uzman ve yönetici olarak farklı sorumluluk alanlarında görev yaptım.

Hendeğin eski ailelerinden birinin çocuğu olarak dindarlığın ve çağdaşlığın harmanlandığı bir aile ortamında büyüdüm. Rahmetli babam Hendek’te uzun yıllar terzilik yapmıştır. Halen 86 yaşında olan annem ev hanımıdır. İki ablamdan biri sınıf öğretmeni diğeri makine mühendisidir. Sınıf öğretmeni olan eşim Canan Hanım’la 1992 yılında evlendik. İki erkek çocuk sahibiyiz, büyük oğlumuz bu yıl üniversiteye, küçüğü ise ilkokula başlıyor.Fanatik olmasa da bir Galatasaray taraftarıyım. Tüm Türk sporcu ve takımlarının diğer ülkeler ile karşılaşmalarını aynı heyecan ile izlemekten hoşlanırım. Profesyonel sporların yanı sıra amatör sporlarında toplumun tüm kesimlerinde yaygınlaşması ve kökleşmesi en büyük arzumdur.Toprak ve doğayla ilgilenmeyi tutku derecesinde severim.

● Siyasetle hangi partide ve nasıl tanıştınız?

Siyasete olan ilgim çok eskilere, erken gençlik yıllarıma dayanır. Babam bir CHP’liydi. Gerek benim ilgim, gerek aile ortamı, gerekse 70’li yılların ülke ve dünya genelindeki yoğun politik ortamının etkisi ile genç yaşta siyasete ilgi duydum. Türkiye’nin karanlık günü 12 Eylül 1980’den sonra siyasetten biraz uzaklaştım. Daha sonraki yıllar çalışma hayatının yoğunluğu nedeni ile siyaseti dışarıdan izledim.2009 yılında emekli olarak Hendeğe döndükten sonra işlerimi düzene sokana kadar Hendek’teki siyasi ortamı izleme fırsatım oldu. Siyaseti topluma hizmetin bir aracı olarak görüyorum. Tecrübelerimi ve içimdeki topluma hizmet arzusunu bu uğurda paylaşmak amacı ile Ocak 2012 tarihinde CHP’de aktif siyasete başladım. Haziran 2012 tarihinde İlçe Başkanlığı sorumluluğunu üstlendim. Yol arkadaşlarımın ve yakın çevremin ortak arzusu ile Hendek Belediye Başkanlığı’na aday adayı olarak siyasi hayatımı devam ettirmekteyim.

● Size göre siyaset ve demokrasi nedir, ülkemizde uygulanışı hakkında ne düşünüyorsunuz?

Siyaseti topluma hizmetin bir aracı, demokrasiyi de toplumsal hayatın şekillenmesi ve yürütülmesinde tüm vatandaşların eşit haklara sahip olduğu bir yönetim anlayışı olarak görüyorum.Ülkemizde her iki açıdan da gelişmeye açık bir çok alan var. Çözümü ise çok daha geniş kesimlerin siyasete katılmasında görüyorum. Maalesef özellikle 12 Eylül sonrası bilinçli bir şekilde topluma siyaset öcü gibi gösterildi ve etkisinin halen devam ettiği kanaatindeyim. Bu durumdan bir an önce kurtulmamız gerekir.

● CHP’nin temel siyaset anlayışı nedir? CHP’nin olmadığı bir ülke siyaseti nasıl olur?

Anlayışımız halkın iradesine, yurttaşın özgürlüğüne ve modernleşmeyedayalı çağdaş bir toplum olma gayreti ile siyaset yapmak. CHP’nin olmadığı bir Türkiye olmayacak.Eğer olursa o ülke Türkiye olmaz.

● AKP iktidarı görevde olduğu süre içinde ülkemiz ve Sakarya ne kazandı ne kaybetti?

AKP üç dönem üst üste tek başına iktidar olarak önemli bir başarı elde etti. Uzun süreli koalisyon hükümetlerinden sonra bu dönem Türkiye için önemli bir fırsat oldu. AKP öncesi dönemde ekonomi ve mali politikalarda yapılan düzenlemeleri hükümet iyi değerlendirdi ve neticede önemli hizmetler yapıldı.

Ancak gerek Dünya’daki gelişmelerin ülkemize sunduğu fırsatlar gerekse üç dönem tek başına güçlü bir şekilde iktidar olmanın avantajı yeterince değerlendirilmedi. Yani bir başka deyişle kardan zarar ettik.Ekonomideki gelişmelerinhalka yansımasının adil bir dağılımda olduğunu söylemek zor. Geniş halk kesimlerinin yaşamı her geçen gün biraz daha zorlaşıyor. Ters giden bir şeyler var.Hükümetekonomi dışındaki birçok alanda ise kalıcı çözümler üretmek yerine kendi iktidarının kalıcılığını sağlayacak yönetim anlayışını seçti.Benim kanaatim AKP misyonunu tamamladı. Artıları ve eksileriyle bir dönem kapanıyor. Türkiye’de yeni bir dönemin arifesindeyiz. Bayrak değişimi ile Türkiye hepimiz için daha güzel ve güçlü bir ülke olma yolunda ilerleyecek.

● Yerel yönetimi değerlendirirseniz, Hendek ne kazandı, ne kaybetti

Tarihsel olarak baktığımızda her belediye başkanı Hendeğe bir şeyler kazandırdı, var olanın üzerine yenilerini ekledi. Üç dönemdir bu görevi sürdüren Başkanımız Sayın Ali İnci’de Hendeğe önemli katkılar sağladı. Sanırım Hendek bu yaptıklarını unutmayacak.

Kaybettiklerimize gelince Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)’in bir sözü aklıma geliyor; “ yöneticileri fakir ölen milletler zenginleşir, yöneticileri zenginleşen milletler fakirleşir”

● Hendek Belediyesinin en büyük hatası ve eksikliği ne oldu?

Belediye’nin kaynakları hepimizin vergilerinden oluşuyor. Yani bir takım hizmetleri almak ve geliştirerek sürdürmek üzere vergi veriyoruz. Dolayısı ile bu paraların nasıl harcandığını bilmek hepimizin hakkı. Ne yazık ki bilmiyoruz. Özellikle Belediye yan kuruluşu HİMPAŞ’ın hesaplarını bilmiyoruz. Bu çok ama çok önemli bir eksiklik.

Hendek’te yaşayanbir çok vatandaşın artık kendisini malının sahibi olarak görmeğini hissediyorum. Bir sabah yeni bir imar uygulaması ile elimizden mallarımız alınacak hissi ile yaşar olduk. Bir atasözümüzü hatırlatmak isterim “ bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın”. Ama ne yazık ki dokunur, yani bu gün komşumuzun başına gelen yarın bizim başımıza da gelebilir.Gösteriş, reklam ve israfın çok olduğu bir yönetim anlayışının hakim olduğu kanaatindeyim. Uygulamalarda ve projelerde halkın katılımı, görüşleri ve beklentileri yok. Her şeyin en iyisini bilen bir başkan anlayışı ile “ben yaptım oldu” zihniyeti hakim.

● Siz Hendek CHP Belediye başkan adayı olarak, izleyeceğiniz siyaset ne olacak?

Hesap veren açık ve şeffaf bir yönetim olacak. Tek adamın değil ekibin, uzmanların ve tüm halkımızın katılımının sağlandığı, rahmetli İnönü’nün söylediği gibi “namuslularında namussuzlar kadar cesur” olduğu bir siyaset izleyeceğiz. Özetle “Kendimiz için değil Hendek için varız”.

●Nasıl bir Hendek hayal ediyorsunuz, Hendek için projeleriniz nelerdir?

Yöneticileri fakir, halkı zengin bir Hendek hayal ediyorum. Hendeğin bu gün ve gelecekte gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak akıllı, israftan ve gösterişten uzak verimli projelerimiz olacak.Hendek gelişmesine huzur ve ahenk içinde devam edecek. Hendek’li bunu hak ediyor.

●Hendek ilçe teşkilatı olarak seçimlere hazırmısınız?

Son derece inançlı ve güçlü bir ekibimiz var. Bu ekip her geçen gün genişleyerek daha da güçleniyor.Siyasi görüşü ne olursa olsun Hendeğimizle ilgili bizimle aynı duygu ve düşünceleri paylaşan tüm hemşerilerimizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.Kendimizi Hendeğe hizmete şartlandırdık.

#

11 Eyl 2013 - 10:23 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.767.392 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.