SERDİVAN BELEDİYE BAŞKANI ALEMDAR, GAZETEMİZE KONUŞTU:
 EN BÜYÜK DESTEK
 ÜNİVERSİTENİN

Başkan Alemdar, ilçenin gelişmesindeki en büyük desteğin Sakarya Üniversitesi olduğunu belirterek, “60 bin öğrencinin konaklamış olduğu bir ilçede eğer öğrenci bu ilçenin dışına çıkmadan eksiklerini gideriyorsa bu ilçede aradığını bulabiliyor demektir” de

SOSYAL HAYATLARI

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, arkadaşımız Mustafa Kaya’ya konuştu. ‘İlçenin gelişmesindeki en büyük destek’ Sakarya Üniversitesi’nindir diyen Başkan Alemdar, “60 bin öğrencinin konaklamış olduğu bir ilçede eğer öğrenci bu ilçenin dışına çıkmadan eksiklerini gideriyorsa bu ilçede aradığını bulabiliyor demektir. Öğrencinin ihtiyaçlarını çözmeye çalışıyoruz. Sosyal hayatlarını eksik bırakmamaya çalışıyoruz” dedi.

KESİNLİKLE KONUT YOK

Cadde 54 ile ilgili konuşan Başkan Alemdar, “Burada bir hukuksuzluk varmış gibi bir algıyla belki yapılan yatırımın değerini düşürmeye çalışıyorlar ama yatırım devam ediyor. Ortada bir hukuksuzluğu ve usulsüzlüğün olmadığını ve bir yanlışlığın olmadığını söylüyoruz. Ne imar kanununa ne imar yönetmeliklerine ne de ihale kanununa aykırı ve tezat düşecek hiçbir şeyimiz yoktur. Bu kadar kesiniz ve eminiz. Projede kesinlikle konut yoktur” dedi.

YARININ SAHİBİ ALLAH’TIR

Siyasette hedefin olmayacağını ifade eden Başkan Alemdar, “Milletimiz bizi seçmiş ve bize beş yıl boyunca Serdivan’da çalışmayı ve onlara hizmet etmeyi öngörmüş. Bizim bu süre içerisindeki tek derdimiz 5 yılımızı doldurana kadar bu millete hizmet etmektir” dedi. Gönlünden Büyükşehir Belediye Başkanlığının geçip geçmediğiyle ilgili soruya Alemdar, “Siyasette biz işimize bakarız. Yarın ne olacak. Yarının sahibi Allah’tır” şeklinde konuştu.

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Serdivan’ın gelişmesindeki en büyük desteğin Sakarya Üniversitesi’nin olduğunu belirterek, “Şu anda 60 bin öğrencinin konaklamış olduğu bir ilçede eğer öğrenci bu ilçenin dışına çıkmadan eksiklerini gidermek ve bütün ihtiyaçlarını görmek onu tatmin edebiliyorsa bu ilçede aradığını bulabiliyor demektir” dedi.

Mustafa Kaya: 6 yıl bu şehirde il başkanlığı yaptınız. Şimdi de 8 seneden beri belediye başkanlığı yapıyorsunuz? İki görev arasında sizce hangisi daha zor?

Yusuf Alemdar: Siyasetin zorluğu olmaz. Siyasete başladığınız andan itibaren her kademede görev yapmış olmak ayrı bir sorumluluk ve birikim ister. İl başkanlığı mı zor yoksa belediye başkanlığı mı zor sorusuna gelirsek bence hiç birisi de zor değil. Birisi teşkilatın kendi içerisinde tüm Sakarya’daki 16 ilçenin sorunlarıyla ilgili çalışmalar ortaya koyarken, diğer taraftan teşkilatlarınızı diri tutmak ve teşkilatlarla çalışmak zorundasınız. Belediyede ise biraz daha sorumluluk alanınız belli. Bir de sorumlu olduğunuz kesimler belli. Hizmet alanınız belli. Belediye başkanlığında teşkilatlara göre biraz daha disiplinli ve halka dönük çalışma imkanınız var. Kendi kararlarınızı kendiniz verme şansınız var. Tabanın sesini duyup, vatandaşın beklentilerine göre karar vermek sizin elinizde. Onun için il başkanlığı biraz farklı, belediye başkanlığı farklıdır.

Mustafa Kaya: Bu şehrin yıllarca üniversiteyle bütünleşemediği konuşuldu. Şimdi Serdivan bir öğrenci şehri oldu. Bu konuyla ilgili görüşünüz nedir?

Yusuf Alemdar: Serdivan’ın gelişmesindeki en büyük destek Sakarya Üniversitesi’nindir. Şu anda 60 bin öğrencinin konaklamış olduğu bir ilçede eğer öğrenci bu ilçenin dışına çıkmadan eksiklerini gidermek ve bütün ihtiyaçlarını görmek onu tatmin edebiliyorsa bu ilçede aradığını bulabiliyor demektir. Öğrenci bizim için bu ülkenin yarınlarıdır. Biz yarınki Türkiye’nin geleceğini dizayn etmek ve bu millete hizmet etmek adına aldıkları eğitimi yarınlara taşıyacak oldukları bilinciyle hareket ettiğimiz için de öğrencinin ihtiyaçlarını çözmeye çalışıyoruz. Onların beklentileri doğrultusunda sosyal hayatlarını eksik bırakmamaya çalışıyoruz. Üniversitede aldıkları eğitimin yanı sıra biz de sosyal açıdan, kültürel açıdan eksiklerini tamamlayarak yanlarında olmaya çalışıyoruz. Bizim için öğrenci yarınlarımız demektir.

Mustafa Kaya: Kamuoyunda Büyükşehir Belediyesi’nin Serdivan’a daha fazla hizmet ettiği şeklinde bir algı var. Büyükşehir Meclisi’nde bazı üyeleri de serzenişleri oldu. Konuyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Yusuf Alemdar: Ben bunu daha önce de açıkladım. Tam aksine meclis üyelerim ve belediye başkanlarımız bununla ilgili bir şey söylemiyor. Çünkü bu daha önce de gündeme geldiğinde ben büyükşehir belediye başkanımıza bu konuyla ilgili hangi ilçeye ne yapıldığını ve hangi ilçeye ne kadar yatırım yapıldığının listesini arkadaşlarımız için istedim. Büyükşehir Belediye Başkanımız da o listeyi arkadaşlarımıza verdi. Ben onu açıklamak istemiyorum ben sadece şunu söylemek istiyorum. Bunu söylemek sadece Büyükşehir Belediye Başkanımıza bir hakarettir. Bakın ben bunu çok net söylüyorum. Büyükşehir Belediyesinin ilçelerde yapmış olduğu bunca çalışmanın göz ardı edilerek sadece koskoca büyükşehir belediyesini Serdivan’a sıkıştırmak bence Büyükşehir Belediye Başkanımıza yapılmış en büyük haksızlıktır. İlçe belediye başkanlarına, ilçe nüfuslarına göre bütçeden ayrılan pay bellidir. Bunu açıklamak benim işim değil. İlçe belediye başkanlarımız biliyor. Ve o listeyi aldıktan sonra da çok fazla bir şey olmadı.

Mustafa Kaya: Serdivan son yıllarda büyük gelişme kaydetti. Serdivan’ı 2023’te nerede görüyorsunuz?

Yusuf Alemdar: Serdivan’ı 2023’te bu şehrin çok büyük anlamda eksikliğini çözmüş olan bir yaşam merkezi, ticarette, turizmde ve hizmet sektöründe ön plana çıkmış bir merkez olarak görüyorum. Altyapı çalışmaları bitmiş, artık üstyapıda görsel ve sanatsal açıdan hizmet verecek bir belediye olarak görüyorum.

Mustafa Kaya: Serdivan’da bozuk yollarla ilgili çok ciddi şikayetler geliyor. Bu şikayetleri siz de alıyorsunuzdur. Sizin konuyla ilgili görüşünüz nedir?

Yusuf Alemdar: Serdivan’ın yollarıyla ilgili bir sorun yaşamıyoruz. Serdivan’da geçen yıl Büyükşehir Belediye Başkanımızın başlatmış olduğu 35 milyonluk bir altyapı çalışması var. 5 mahallemizin yağmur suyu kanalları, içme suyu hatları ve büyük çoğunluğunda da kanalizasyonların yeniden yapılıyor olmasından kaynaklı sıkıntılar var. Bunlarla ilgili sorun sadece Arabacıalanı Mahallemizin bir kısmında kaldı. Kemalpaşa ve İstiklal Mahallemizin tamamı bitti. Bahçelievler Mahallesi’nin de büyük çoğunluğu bitti. Yollarla ilgili Yazlık bölgemizde bir sorun yok. Kazımpaşa’da eski köy ve mahallelerimizde bile yolla ilgili sorun yoktur. Serdivan’da yollarla ilgili sadece altyapı çalışmalarının devam ettiği yerlerde biraz sorun var. Onlarında gecikmesinin sebebi çalışma devam ettiği için testler yapılıyor. O testlerin bitirilip teslim edildiği andan itibaren asfalt çalışmalarımız devam ediyor. Biz geçen yıl Nisan ayında başlattığımız asfalt çalışmasına şu anda hala devam ediyoruz. Şantiyemizi kapatmadık. Geçen hafta itibariyle Serdivan’a 170 bin ton asfalt döktük. Bizim ilçemizde yolların bozuk olmasının sebebi, yapılmayışı ve ihmal edilişi değil, sadece çalışmaların devam etmesinden kaynaklanıyor.

Mustafa Kaya: 8 yıldır belediye başkanısınız. Hiç, ‘yapmasaydım daha iyi olurdu’ dediğiniz bir icraatınız oldu mu?

Yusuf Alemdar: Biz projelerimizi yaparken kendimiz oturduğumuz yerden yapmıyoruz. O projelerin tamamını yörede yaşayan insanlarımızın duygu ve düşüncelerini alarak, onların taleplerini dinleyerek yapıyoruz. Bu kararlar bizim belediye binasında oturup verdiğimiz kararlar olmadığı için vatandaşların beklenti ve ihtiyaçlarını çözmek adına yaptığımız için de biz şu doğrudur bu yanlıştır demiyoruz. Vatandaşımızı memnun eden, onların ihtiyaçlarını çözen ve onların hayat standartlarını yükselten bir çalışma ise bizim için en önemli proje odur. Onun dışında istediğimiz projeyi çizdik ve onu şuraya uygulayalım diye bir mantığımız yoktur. Vatandaşların beklentilerini çözme adına hareket ederiz.

Mustafa Kaya: Peki başkanım Kırantepe. Hastane yapılmasını istediğiniz ifade edildi. Orayla ilgili projeniz var mı?

Yusuf Alemdar: Bizim Kırantepe için yola çıktığımızda ortaya koyduğumuz mücadele neyse bu saatten sonra da aynı mücadelemizi devam ediyoruz. Benim ağzımdan hastanenin yapılacağıyla ilgili de bir söz çıkmadı. Böyle bir beklenti vardı. Bizden yer istendi, biz de eğer buraya uygunsa yapılmasında bir beis ve sıkıntı olmadığını söyledik. Şehrin merkezinde belediye binasından 3 kilometre, Demokrasi Meydanı’ndan 6.5 kilometre, E-5’ten 5.5 kilometre mesafede olan bir yer. Şehrin merkezinde ve havadar. Böyle bir şeye ihtiyaç duyulursa, bize katkı sağlayacaksa bizim için bir mahsurunun olmadığını söyledik. Herhalde yerin kararı verilmiş. Karar verildiyse ve bizim burada ihtiyaç yoksa biz projemizi devam ettiririz. O çalışmamızı da sürdürüyoruz.

Mustafa Kaya:Mahalleleri ziyaret ediyorsunuz. Hiç unutamadığınız bir anınız var mı?

Yusuf Alemdar: Unutamadığımız bir çok anı var ama ben bu çalışmaların medyada yer almasını istemiyorum. Onlar tamamen bizim onlarla yaşadığımız duygular. Bir zamanlar bir engelli arabası vermek zordu. Hamdolsun biz onu kaldırdık. Geldiğim günden beri hiçbir şeyde insanların eksiklerinden kendime fayda çıkarmak istemiyorum.

Mustafa Kaya: Ufukta yeni proje var mı?

Yusuf Alemdar: Projelerimizle ilgili hazırlık yapıyoruz. Çalışmalarımıza yılbaşından sonra hem yeni bütçemiz ve yeni mahallelerdeki çalışma programına göre açıklayacağız. Sene sonu itibariyle açıklamak çok doğru olmaz.

Mustafa Kaya: Serdivan’ın hormonlu büyüdüğü ve artık kapasitesini tamamladığı iddiaları var. Bu konuyla ilgili ne söylemek istersiniz?

Yusuf Alemdar: O nereden baktığınıza bağlı. Serdivan dediğiniz yer 350 bin nüfusa hizmet verebilecek bir ilçedir ve bu ilçede biz, ‘Sanayinin olmadığı, yaşam standartlarının yükseldiği, hizmet sektörünün ön planda olduğu, turizm ve ticarete ağırlık vererek, öğrencilerimizi ve yarının teminatı gençleri de işin içine katarak huzurlu bir kentte yaşamak istiyoruz. Serdivan’da binalar boş değil. Burada insanlar oturuyor. Biz yıllık 15 ilçenin aldığı göç kadar göç alıyoruz. Yıllık 5 bin konut satışı var Serdivan’da. Ortalama 5 bin konut ruhsatı kesiyoruz biz. Bu heralde boş boş duran binalar değil. Hormonlu büyümeyse neden değer yapsın.

Mustafa Kaya: İnternetten online işlemlerde pek çok yenilik yaptınız. Bunların devamı gelecek mi?

Yusuf Alemdar: Çok daha gelişerek devamı gelecek. Her geçen gün kendimizi yeniliyoruz. Her gün insanlarımızın hizmetine farklı bir yenilik ve istedikleri bilgiye istedikleri zaman ulaşabilecekleri bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Hiç kimse aşağıda gezip müdürlükleri gezmiyor. Herkes istediği yerden istediğini alabiliyor. Yeni bir projemiz üzerinde arkadaşlarımız çalışmaya devam ediyor. Artık isteyen herkesin internet üzerinden istediğini yapabileceği bir belediyeye dönmeye çalışıyoruz. Ödemelerini ve imar işlerini internette halledebileceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz.

Mustafa Kaya: Yusuf Alemdar’ın başarısının sırrı nedir?


Yusuf Alemdar: Yusuf Alemdar başarılıysa millet başarılıdır. Bu bizim başarımız değildir. Arkadaşlarımızın ve hemşerilerimizin bize olan ilgisi, yardımı ve desteğidir. Tek başına kimsenin başarılı olma şansı yoktur. Bu bir ekip çalışmasıdır. Ekibimiz halkımızla bütünleşiyor ve biz sorumluluğumuzun bilincinde hareket ediyoruz. Ben seçildiğim günden beri haftanın her günü ya sabah ya da öğleden sonra belediyede dururum. Onun dışında sürekli halkın arasındayım. İlçemin dışına çıkmam, ya esnafı dolaşırım ya da halkımızın sorunlarını dinlerim. Biz randevu sistemiyle çalışmıyoruz. Biz diyoruz ki, vatandaşın bizimle görüşmesi gerekiyorsa biz neredeysek gelir görüşebiliriz. Nerede yakınsa gerekirse biz gideriz ve onunla görüşürüz. İlla belediyede oturacağız diye bir düşüncemiz yok.

++++++++++

‘Şelale Projesi’nde zemin etütleri yapıldı’

Mustafa Kaya: İlçede yapay bir şelale yapılması gündeme geldi ancak zemin sıkıntısı olduğu iddiaları var? Projeyle ilgili fizibilite çalışmaları yaptınız mı?

Yusuf Alemdar: Bir proje başlamadan önce zemin etütleri yapılır. Arazi yapısı incelenir. Projenin oraya uygunluğuna bakılır ve yapıldıktan sonra faydalarına bakılır. Biz de projemizi yaparken önce zemin etütlerinden, çevre faktörlerinden, yerleşim alanına katkısından ve insanımıza hizmetini hesap ederek yola çıktık. İhalemizi bu anlamda planlı ve projeli bir biçimde yaptık. Herhalde düz bir yerde şelale olmaz. Şelaleyi yaptığımız yer tamamen doğal bir şelaleyi andıracak özelliklerde olduğu için şelaleyi orada yapıyoruz. Toprak yapısında ve analizinde herhangi bir sorun yok. Ama siz suyu oradan aşağıya salacak değilsiniz. Şelalenin suyu topluca akıtmasını sağlayacak sistemleri oluşturuyorsunuz. Kayan bir zemin değil ve gevşek bir toprak değil. Tam aslında şelale yapımına uygun bir arazi. Biz yaptırmış olduğumuz etütlerde şelalenin yapımı için bölgede bir olumsuzluğun olmadığını biliyoruz.

+++++

‘Cadde 54’te konut yok’

Mustafa Kaya: Cadde 54 çok konuşuldu. Muhalefet eleştirmeye devam ediyor. Cadde 54’te gerçekten bir usulsüzlük var mı?

Yusuf Alemdar: Projeyle ilgili herhangi bir usulsüzlük ve suiistimalin olmadığını ilk günden beri ifade ediyoruz. En önemlisi de dosyalarımız açıktır. Bu konuyla ilgili kim neyi öğrenmek istiyorsa, kim neyi görmek istiyorsa her türlü bilgiye ve belgeye istediği an ulaşabilir. Bizin bununla ilgili Milliyetçi Hareket Partisi’nden arkadaşlarımız geldiler. Bir inşaat mühendisi ve bir hukukçu oturdular incelediler. Biz her zaman istediğinizi istediğiniz zaman inceleyebileceklerini söylüyoruz. Burada bir hukuksuzluk varmış gibi bir algıyla belki yapılan yatırımın değerini düşürmeye çalışıyorlar ama yatırım devam ediyor. Ortada bir hukuksuzluğu ve usulsüzlüğün olmadığını ve bir yanlışlığın olmadığını söylüyoruz. Ne imar kanununa ne imar yönetmeliklerine ne de ihale kanununa aykırı ve tezat düşecek hiçbir şeyimiz yoktur. Bu kadar kesiniz ve eminiz.

Mustafa Kaya: Projedeki konut olarak algılanan yerlerin ihaleyi yapan firma tarafından sehven konulduğu belirtilmesine rağmen kamuoyunda rezidans satıldığı dedikoduları dolaşıyor.

Yusuf Alemdar: Kesinlikle konut yoktur. Orada yurt var, ofis var, dükkan var. Onun dışında konut mümkün değildir. Konutla ilgili de firma tarafından sehven yapılmış bir şeydi. Onlarda kaldırdılar zaten. Bizim ihalemiz belli, şartnamemiz belli. Kestiğimiz ruhsat belli. Bir insan neye bakacak, belgeye bakacak. İnşaat yapımıyla ilgili en önemli belge nedir? O inşaat başlamadan önce verilmiş olan projenin neye göre ruhsatının olup olmadığıdır. Ben meclis kürsüsünden ruhsatı gösterdim. ‘İşte ruhsat buradadır’ dedim. O ruhsata göre biz orada konut ruhsatı vermedik. Bugünkü şartlarda da konut imalatı vermediğimiz yerlerde konut imalatı yoktur. Millet ‘var’ diyecek ama ben yok diyorum. Ruhsat ortada, ruhsatı sunuyoruz ortaya daha ne diyelim.

++++++

‘Yarının sahibi Allah’tır’

Mustafa Kaya: Yusuf Alemdar’ın siyasetteki son hedefi nedir?

Yusuf Alemdar: Siyasette hedef olmaz ki. Milletimiz bize güvenmiş, destek vermiş, genel başkanımız takdir buyurmuş ve aday göstermiş. Milletimiz bizi seçmiş ve bize beş yıl boyunca Serdivan’da çalışmayı ve onlara hizmet etmeyi öngörmüş. Bizim bu süre içerisindeki tek derdimiz 5 yılımızı doldurana kadar bu millete hizmet etmektir. Onların hakkını ve hukukunu koruyarak onlara en iyi hizmeti verebilmenin gayreti içerisindeyiz.

Mustafa Kaya: Gönlünüzden Büyükşehir Belediye Başkanlığı geçiyor mu?

Yusuf Alemdar: Siyasette günü birlik çalışma olmaz. Siyasette biz işimize bakarız. Bize milletimiz ne görev verdiyse biz onu yapmaya çalışırız. Yarın ne olacak. Yarının sahibi Allah’tır.

#

05 Ara 2017 - 10:20 - Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.422.544 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.