Fevzi Kılıç Erenler'i anlattı. Hedefleri ve projeleri...

Erenler Belediye Başkanı Fevi Kılıç, göreve geldiğinden bu yana yaptığı hizmetleri ve faaliyetleri; geleceğe yönelik hedeflerini ve projelerini Sakarya Yenihaber'e anlattı

+5
Haber albümü için resme tıklayın

Sakarya Yenihaber Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Mustafa Kaya, Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç ile göreve geldiği günden beri yaptığı çalışmaları ve ilçeyle ilgili hedeflerini konuştu. Muhabirimiz Serkan Ok da objektifiyle söyleşiyi ölümsüzleştirdi. Keyifli okumalar...

‘KIRGINLIĞIMIZ VAR’

Yerel seçimlerde Adapazarı Belediye Başkanlığı için aday adayı olmuştunuz. Ama Erenler Belediyesine aday gösterilmiştiniz. Öğrendiğiniz o an tepkiniz ne oldu?

Genel merkez bize özellikle genel başkan yardımcımız, Adapazarı Belediye Başkanlığı için söyledi. Bizde uygundur deyip istifa ettik. Ama sonuçta nasip Erenler Belediye Başkanlığınaymış. Biz hiçbir zaman sonuca itiraz eden insan değiliz. Bu konuda da sonuca itiraz eden biri değilim. Çünkü sonuç insanın kaderidir. Ama o sonuca gelene kadar ki olan noktalarda ilişkilerde tabi rahatsızlığımız var. Bunu da zaten söylüyoruz. Dolayısıyla biz ciddi ciddi Adapazarı Belediyesini beklerken Erenler oldu. Geldiğimiz nokta da bir rahatsızlık söz konusu değil. Biz buraya güzel hizmet edeceğiz ediyoruz da. Fakat insan nefis taşır bu nokta da kırgınlığımız var mı var. Bunu net olarak söyleyebilirim.

Seçim gezilerinde gözlemlediğiniz Erenler'in en büyük sorunu neydi?

Erenler 3 tane beldeden ilçe olmuş. Daha evvelden Bekirpaşa, Çaybaşı ve Erenler Beldesi bir araya gelerek ilçe oluyor. Buranın şöyle bir sıkıntı var. Bir taraftan baktığınız zaman Erenler’in merkez denilecek bir noktası yok. Yani Erenlerin merkezi noktası neresi diye bir bakıyorsunuz Sakarya Caddesinde bir miktar merkezîleşme oluşmuş. Ama net olarak şu dakika itibariyle Erenler’in merkezi denilecek bir yeri yok. Burada daha evvelki arkadaşlarımız kentsel dönüşüm konusuna girmişler. Kentsel Dönüşüm konusunu bizim için ciddi manada çözülmesi gereken bir konu.

Seçimlerde büyük farkla göreve seçildiniz ve ciddi anlamda vatandaşların size teveccühü oldu. Fevzi Kılıç nasıl bir belediye aldı?

Allah için sürdürebilir bir belediye devraldık. Bu noktada hiçbir sıkıntımız yok. Her şey makul ölçüsünde. Yani borcumuz var ama makul çevrilebilir. Personelimiz var makul seviyede bir problemimiz yok. Çünkü aşırı bir personel söz konusu değil. Burada düşündüğümüz ve aldığımız zamanki nokta arasında baktığımız zaman kayda değer bir sıkıntımız söz konusu değil. Ama son dönemde belediyenin gelirleri bir miktar eskiye göre daha düşük. Burada tabi kişinin yöneticiliğinin de meziyeti ortaya çıkıyor. Biraz burada bu imkanlarla iş yapmak belki de yöneticinin önemini hassasiyetlerinden veya öneminin hasletlerinden bir tanesidir.

BELEDİYENİN BORCU 50 MİLYON LİRA

Mali tablo sürdürülebilir dediniz. Belediyenin borcunu açıklamanızda bir sakınca var mı?

Yok zaten belediyenin borçlarının karşılığı da var yani. Biz aldığımız zaman aşağı yukarı 50 milyon civarında bir borç vardı. İller Bankası, açık hesap ve piyasa borcu yani 50 milyon civarında bir borcumuz vardı. Ama bu borç Erenler ölçeğindeki bir belediye için kayda değer bir borç değil. Zira bunun karşılığında da satılması gereken 142 tane dubleks ve tripleks dairemiz var. Artı bunun yanında 5 tane birinci etap bloklarda dairemiz var. Bunlara ve buradaki borca baktığınız zaman birbirini aşağı yukarı tamamlayan borçlar. Ama tabi bunu satması önemli. Biz borcu çok uçuk görmüyoruz. Yönetilebilir, sürdürülebilir bir borç görüyoruz. Zaten borçta aşağıya düşmeye başladı.

Başkan olduktan sonra belediyeye yeni personel aldınız mı?

Erenler’de göreve geldiğimizdeki personel sayısıyla şimdiki personel sayısı arasında belki 2-3 kişilik bir farklılık olabilir. 2-3 kişi ilave olmuş olabilir. Bizim düşüncemiz şu, biz burada lazım olan personel ne ise hangi nokta da ihtiyaç varsa onu almaya düşünüyoruz. Onun dışında ekstra bir olayımız yok. Yani biz belediyeyi dolduralım da herkese bir istihdam sağlayalım diye bir düşüncemiz yok. Belediyeyi bir yükün altına sokalım veya insanlara işe alıyoruz diye şirin gözükelim niyetinde değiliz. Burası bir resmi kurum, tüzel bir kişiliktir. Dolayısıyla burada 87 bin 200 kişi var. Bunun hakkı var burada. Biz bunu en güzel şekilde korumayı düşünüyoruz. Dolayısıyla şu ana kadar aldığımız noktasıyla kayda değer bir farklılığımız söz konusu değil.

ÇARŞAMPA PAZARI YÜKSEK GERİLİMİN ALTINA

Yıllardır Çarşamba Pazarının taşınacağı yönde iddialar var, sizin konuya ilişkin görüşleriniz nedir?

Çarşamba Pazarının şu anki durumundan memnun değiliz. Ama buranın bir potansiyeli var. Marmara bölgesinin belki de birinci ve potansiyeli yüksek pazarı da burasıdır. Özellikle çarşamba sabahı baktığınız zamanda diğer il ve ilçelerden de çok ciddi manada insan geliyor. Burada alışverişini yapıyor. Erenler ekonomisine de katkı sağlıyor, bu tarafı var. Fakat pazarın bir miktar daha dizayn edilmesi gerekir. Yani burasının rehabilite edilmesi lazım ki buna da uğraşıyoruz. Zira burada akşam olup pazar kapandığı zaman dağınıklığı ve temizliğiyle alakalı ciddi bir problemi de söz konusu oluyor. Arkadaşlarımız da hem sebzeciler odası başkanıyla hem de dernekle ilgilenenleri davet etti ve görüştü. Kendileri de buranın temizliğiyle alakalı eleman tuttular. Çok uzun vade de konuşursak Çarşamba pazarının bir taraftan itfaiye alakalı problemi var. Allah korusun bir şey olduğu zaman itfaiyenin gireceği bir yeri yok veya ambulansla alakalı bir sıkıntı olduğu zaman ambulansın da girebileceği bir yer yok. Uzun vade de burası değişebilir. Biz bir yerde de planlamaya da çalışıyoruz. Yüksek gerilim hatlarının altında bir yeşil alan var. Oralarda şahısların yerleri de var. Bir süre sonrası için kafa yoruyoruz. Orayı uygun bir hale getirebilirsek belki de daha rahat olabilir.

ERENLER

YAŞAM

MERKEZİNİN

İŞLETMESİ

MALİYETLİYDİ

Erenler Yaşam Merkezi bir önceki belediye başkanı tarafından yapıldı, ama siz büyükşehre devrettiniz. Yaşam merkezi ne kadara mal olmuştu?

Yaşam merkezi çok da güzel yapılmış bir bina. Yani Erenler ve Sakarla ölçeğinde baktığınız zaman bu konsepte böyle bir yaşam merkezi yok. Şimdi burada yüzme havuzundan ondan sonra fitness salonundan duvar tenisinden veya jakuzisi, tuz banyosu her şeyi var. Buz pisti dahi var, hakikaten çok güzel bir yer. Tabi bu tür işletmelerin çalıştırılması da çokta kolay değil. Bu işletmelerin maliyeti de var. Erenler Belediyesi olarak biz bunu profesyonel yapan insanları da davet ettik. Bazı otellerin genel müdürlerini davet ettik, geldiler baktılar. Biz kendimiz İstanbul’daki Spor AŞ’nin yetkilileriyle oraya gidip görüştük. İstanbul’un bu tür hizmet yapan yerlerini baktık. Onları buraya davet ettik. Onlara buraya gelip baktılar. Tabi burada önümüze çıkan şey şu, bir maliyeti var.

BÜYÜKŞEHİR’DEN TALEP

Büyükşehir Belediyemizin de bir talebi oldu. Böyle bir talepleri olunca bizde kendilerine 10 yıllığına tahsis ettik. Yani bir kira bedeli karşısında tahsis ettik. Aynı hizmeti büyükşehir belediyesi zaten veriyor şu an açık. Bizim yapacağımızın üstünde de hizmet veriyor. Oraya gidip bakın, mesela havuzu var belirli bir rakamda aylık olarak orada hizmet görüyorsunuz. Ama onun dışında başında bakıyorsunuz cankurtaran var. Veyahut oraya giden vatandaşın ücretsiz olarak diyetisyeni var. Gidiyorsunuz derdinizi anlatıyorsunuz ve size ücretsiz olarak bir diyet programı veriyor. BELPAŞ üzerinden büyükşehir bunu çalıştırıyor. Şu ana kadar oraya gidip gelenler de ki bizde gidip geliyoruz son derece memnun.

SANAYİLER TAŞINMALI

Erenler Belediye Başkanı Fevzi Kılıç, sanayilerin ilçede sıkıştığını belirterek, “Erenlerin geleceğine baktığınız zaman sanayinin en azından Sakarya Nehriyle E-5’in karşısına geçmesi lazım” dedi

Erenler Belediyesi’nin sanayi sitelerinin yenilenmesiyle ilgili projesi var mı?

Sanayi sitelerinin bir tanesinde daha evvel kurulmuş bir kooperatif var. Temelini de attılar. Baya da bir dükkân sayısı da var. Normal şartlarda Erenler’deki sanayi gerçekten sıkıştı. Bunların normal şartlarda ya Sakarya Nehri’nin karşısına ya da E-5’in karşısına çıkartılarak daha güzel binalarda hizmet etmeleri sağlanmalıdır. Bununla ilgili dernek başkanlarıyla zaman zaman bir araya da geliyoruz. Kendilerinin de böyle bir projeleri var. Çözüm noktasında tabi buna bir yer bulunması lazım. Bir nokta da buluşulması lazım ama Erenlerin geleceğine baktığınız zaman sanayinin en azından Sakarya Nehriyle E-5’in karşısına geçmesi lazım.

Üniversitesi ve hastanesi olmayan ilçelerden bir tanesisiniz. Hastane konusunda herhangi bir girişiminiz var mı?

Bizim seçim zamanında Erenler’e bir çocuk hastanesi getirelim diye bir sözümüz vardı. Tabi özel sektör marifetiyle getireceğiz, devlet olarak değil. Birtakım görüşmeler var şu ana kadar. Ama ete kemiğe bürünmüş değil. Burada hastane yapmak isteyenler var. Herhalde hastane yapmakta zorlaştı ki bizle görüşen bazıları bu Sağlık Bakanlığı’ndan yetki alma noktasında sıkıntı yaşıyorlar. Ama kısa zamanda görüşeceğimiz firmalar da var. Onlar burada bir hastane yapılmasını istiyorlar. Biz, sözümüzü yerine getireceğiz. Erenler’e mutlaka hastane kazandıracağız. Birde ikinci üniversiteyle alakalı derseniz zaten ikinci üniversitenin kanununda da var. Rektörlük binası Erenler’de olacak. Artı burada başka fakülteler de olacak. Bununla alakalı bizim kentsel dönüşüm içerisinde 20 dönümlük bir yerimiz var. Bu yeri üniversitemizi bedelsiz olarak önerdik. i. Birde kendi sınırlarımız içerisinde Et ve Süt Kurumu’nun yeri var. Burası bizde düşünce olarak var ama sonuçta Tarım Bakanlığına da bağlı bir yer. Hem rektörümüzle büyükşehir belediye başkanımızla, il başkanımızla bakan beyle de buranın ikinci üniversitenin tahsisiyle alakalı görüştük. Karşılıklı olarak bir çalışmalar var. Niyetimiz getirmek sonuçta. Zaten kanunda da var biz bunu bir şekilde çözeceğiz.

Erenler'de Roman vatandaşlar ciddi anlamda yıllardan beri bir sorun. Fevzi Kılıç’ın o bölgelerle ilgili olarak bir projesi var mı?

Biz defalarca oradaki Roman vatandaşlarımızla görüştük. Kendilerine birkaç tane alternatif sunduk. Birinci alternatifimiz şu, kendi projemizdir o. Sakarya Nehrinin karşısında dubleks ve tripleks yeni bir yaşam merkezi kurmak. 30-35 haneli arkasında deposu olan önü açık, ortası açık düğününü cemiyetini yapacağı yeri olan, hemen kenarında yarım ay şeklinde kendi meslekleri olan sepetçiydi, kalaycıydı veya bakkaldı, kahveydi, müzik çalacağı yer olacaktı. Ortasında da büyük 200-250 metre kare halı yıkayacağı bir alan ve etrafı çevrilmiş bir yaşam alanı teklif ettik. Hepsi kabul etmedi ama bazıları kabul etti. Geri kalanlarının birçoğu da kendi yerinde kentsel dönüşüm yapmak istedi diye bir talepleri var. Romanların, Premier Otel’in hemen karşısında kendilerine ait 111 tane tapulu arazileri var. 18 dönüm kendi arazileri var. Bazılarının da mevcut yerinde bir dönüşüm yapalım diye talepleri var. Bazıları da bizden para isteyerek, ‘Para verin çıkalım’ diyen var. Ama biz bunu insaniyet namına çözmek istiyoruz. Hakikaten yaşam koşulları orada son derece zor. Biz orada çözülmesi noktasında her türlü formülü deniyoruz. Sonuçta karşılıklı mutabakata dayalı olacak..

İlçde asfalt ciddi anlamda sıkıntı. İlçenin sokakları köstebek yuvasını andırıyor. Asfalt ve parke konusunda çalışmalarınız nasıl?

Şu an biz çok sıkıntılı olan sokaklarla ilgili parke çalışması yapıyoruz. Niyetimiz şu, biz her yaptığımız yerde yani bir yerde üstyapıyı yaptığımız zaman en azından bunun altıyla alakalı yani yağmur suyuyla alakalı, kanalizasyonla alakalı herhangi bir problemi olmasın istiyoruz. Yani bir üstyapıyı yaptığımız zaman bu iş bitsin istiyoruz. Yani bir şey yapıyorsunuz aradan 6 ay geçiyor veya 3 ay geçiyor asfaltı kırmaya başlıyorsunuz. Bazı yerlerde altyapı ve yağmur suyuyla ilgili birtakım problemlerimiz var. Hacıoğlu’nun ihalesi yapıldı. Yağmur suyu kanalı başlandı. Baştan sona orası yenilecektir.. İlhan Aras Caddesi yenilenecek. Esnafla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Türbe, Fatih ve Sağlık Caddelerinin tamamının önümüzdeki yıl altyapı ve aslfatı tamamlanacak.

Peki, başkanım 5 yılın sonunda nasıl bir Erenler hayaliniz var?

Burada kesinlikle ekonomik olarak son derece işleyiş olarak kurumsal olmuş, belediyeye geldiği zaman başkan varmış, yokmuş çok önemli değil hangi birim müdürüne gittiğiniz zaman o sizin işinizi haklıysa çözecek yetkisi olan, sorumluluğu olan bir daire müdürleri yani böyle kurumsal bir yapıya kavuşturmak ekonomik olarak bir problemi olmayan daha yaşanılabilir bir Erenler düşünüyoruz. Kentsel dönüşümü çözmüş, yollarını asfaltlarını ve tretuvarlarını yapmış daha güvenli daha huzurlu bir Erenler düşünüyoruz. Özellikle daha evvelden vermiş olduğumuz sözlerle işte hastanesiyle, üniversitesiyle bir şehrin girişine yakışır bir ilçe düşünüyoruz.

Son olarak, Fevzi Kılıç’ın siyasetteki son hedefi nedir?

Ben siyasetten hedef olarak kendime hiçbir hedef seçmem. Ama şöyle bir şey var, yapmış olduğumuz işin hakkını verelim. Şu an da biz Erenler Belediye Başkanlığı yapıyoruz. Bu işin hakkını verelim. Burada güzel hizmetler yapalım. Ondan sonrakini Allah bilir. Nasibimiz neresiyse orası olur. Biz burada güzel hizmet edelim. Bu işi bıraksak da benim için çok önemli bir şey değil devam etsek de benim için çok şey değil. Almış olduğumuz görevi hakkını vermeye çalışıyoruz. Ondan sonra zaten takdir olursa devam ederiz olmazsa da bizim için çok zorlanacak bir konu değildir.

DÖNÜŞÜM ALANINA YENİ İMAR PLANI

Kentsel dönüşümle alakalı muhalefet pek çok iddialarda bulunuyor, ilçe muhalefeti belediyenin geçmiş yönetimden dönüşüm yüzünden borçlandığı iddia ediliyor.

Bizim Erenlerin kentsel dönüşüm zorluğu şu, Türkiye de yapılan kentsel dönüşümlere bakıldığı zaman 5 hektar, 6 hektar yani 50-60 dönüm 100 dönüm üzerinde bir kentsel dönüşüme girilmiş. Türkiye’deki genel örnekleri bunlar. Başarılı olanlarda alanı biraz daha dar tutmuşlar. Bizdekinde biraz daha alan olarak hem rezerve alanıyla birlikte bizim riskli alan yani bizim kentsel dönüşüm alanı 660 dönüm alan 66 hektar. Bunun 18 dönümü rezerve alanında kalıyor. Geriye kalan alana baktığınız zamanda 48 hektar yani biz 500 dönüm üzerinde bir kentsel dönüşüm yapıyoruz. Şimdi bu tür projelerde çok ciddi bir finansmana ihtiyaç oluyor. Çok ciddi bir altyapıya da ihtiyaç var. Oradaki vatandaşlarla alakalı ada bazında bir işleme giriyorsunuz. Adanın içerisinde 3’te 2’si evet der ise geri kalanı da istimlak etme yöntemiyle yapabiliyorsunuz. Şimdi birçoğunda 3’te 2’si evet dememiş. Böyle bir durumda da zaten dönüşüm yapamıyorsunuz. Burada kentsel dönüşümde birinci etap yapılmış 280 daire. Bu 280 daire bir de 2 tane dükkân var. Tabi bunların kendimize ait yani belediyeye ait 5 tane daire var. Bu dairelerin bir tanesi satılmış olup 4 daire kendi ukdemizde var. Ama bu geri kalanlarda ki yerlerde biz geldikten sonra son 15 gün içerisinde yeniden bir ihaleye çıktık. Aşağı-yukarı 14 tane dairenin de parayla ve takas yöntemiyle satılması da sağlandı. Orada şu an 57 tane de bakanlığın dairesi kaldı. Şimdi bunun yanında 2. etap da var. 2. etap yapılanlarda 144 tane dubleks ve tripleks dairelerimiz var. Burayı belediye kendi imkanlarıyla yapmış. Şimdi burada da 2 tane daire satılmış. 142 tane kendimizle alakalı satışı hazır dairelerimiz var.

‘MAHKEME BOYUTU VAR’

Bu işin mahkeme boyutu da var. İdari mahkeme bunu iptal edecek, Danıştay bunu onaylayacak ondan sonra eski imar planlarına geri dönecek. Bu da bir süreçtir. Bizim düşüncemiz şu, bakan beyle de görüştük. Kentsel dönüşüm genel müdürüyle defalarca görüştük yani bu işin teknik insanlarıyla görüştük. Büyükşehir belediyesiyle görüştük, kendi teknik elemanlarımızla görüştük, sahadaki insanlarla defalarca görüştük. Yeni imar planları çizip burada adaları ufaltıp vatandaşı tek başına inşaatını yapamasa bile 3-4 kişi yan yana gelip belki bir müteahhitte kat karşılığı verebilecek bir pozisyona getirmeyi düşünüyoruz. Şu an imar çalışmaları var. Bunları yaptığımız zaman ama şu dakika kentsel dönüşüm alanında vatandaşımız ben yerimi vereceğim, binalardan daire istiyorum dediği zamanda onu yapıyoruz. Bakanlık yetkiyi bize verdi. Şu anda 61 dairemiz var. 61 dairemizi hemen verebiliriz. Satabiliriz de takasa da edebiliriz. 5-6 ay içerisinde kesin bir yol haritası belirleyeceğiz. Rezerve alanı da bakanlığın da talebi var kentsel dönüşümden kaldırın diye talebi var. Onunla da alakalı çalışmaları yapıyoruz.

‘Halef selefiz’

Büyükşehir belediyesiyle ilişkileriniz nasıl?

Ekrem Bey ile çok eski bir hukukumuz var. Halef selef olduk. Kendisi de 1999 yılında burada belediye başkanıydı. Dolayısıyla şimdi onun belediye başkanı olduğu yerde belediye başkanı olarak geldik. İlişkilerimizde hiçbir problem söz konusu olamaz. Biz birbirimizi de biliriz. Kendinin de burada seçim çalışmalarında, “Erenlerle alakalı benim bir vefa borcum var. Benim adıma gittiğin her yere söz verebilirsin. Biz Erenlere ne gerekiyorsa yerine getireceğiz” diye defalarca da beyanatı olmuştur. İnşallah güzel şeyler yapacağız.

Ekrem Yüce’nin Erenler’e pozitif ayrımcılık uyguladığı eleştirileri var?

Şimdi pozitif ayrımcılık derken belki alınmayan hizmetler vardır, geçmişte noksan kalan hizmetler var ise onu tamamlama noktasında bir şey olabilir. Burada yapılması gereken neyse zaten yapıyorlar. Bugün Erenlere baktığımız zaman biz mesela Yaşam Merkezini Büyükşehir belediyesine tahsis olarak verdik. Başka bir yer daha vardı. Mesela oraya da hemen Ada AVM’nin karşısında bir yer var. Oraya da büyükşehir belediyesi bir proje uyguluyor. Orası da bizim yerimiz. Bizim için bu işi büyükşehir yapmış, biz yapmışız bizdeki olan büyük yerler biz bir dakika sonra veririz. Onlarda gerçekten yapılması gereken bir şey varsa onlardan da talep ederiz. Ekrem başkanımız, “Onun için bu pozitif ayrımcılık falan değil ama yapılması gerekenleri yaparız” diyor.

Sakarya Yenihaber

14 Kas 2019 - 13:11 - Gündem --- Okunma

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.775.715 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Recep arsoy - Allah yardim ciniz olsun ama isiniz cok zor sizde garkindasini onun icin sesiniz biraz ciloz cikiyor malesef sizden oncekiler layikiyla calismadilar bur suru sorunla ve proplemle karsi karsiya siniz bah settoginiz sorunlari coze bileceginiz kanaatindede deyilim belediyenin imkanlarinin da zayif ve yeter siz oldugunu dusunuyorum erenler gercekten cagin gerisinde kalmis goze hos gelmiyen cok cirkin yollari ve gece kondulari olam bir bolge serdivan gibi bir ilceylede arasinda en az 50 yil fark var bu farkin kapanmasi ve erenlerin daha yasanabilir bir yer olma umudinide tasimiyorum cok uz gunum yine Allah yardim ciniz olsun diyorum

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 14 Kasım 13:11