Serdivan batıya doğru büyüyecek

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, göreve ilk seçildiğinden itibaren ilçede yaptıkları hizmetleri, faaliyetleri ve gelecek hedeflerini Sakarya Yenihaber'e anlattı

+3
Haber albümü için resme tıklayın

6 yıl AK Parti Sakarya İl Başkanlığının ardından 2009 yılında yüzde 45.40, 2014 yılında yüzde 55.21 ve 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde de yüzde 58.9 oyla 3. Kez Serdivan Belediye Başkanı seçilen Yusuf Alemdar, Serdivan’a verdiği hizmetleri ve önümüzdeki 4,5 yılda yapacaklarını Gazetemiz Haber Koordinatörü Günay Yazıcıoğlu’na anlattı.

Türkiye’de bir ilk olan ve birçok ilin örnek alarak hayata geçirmeye çalıştığı Serdivan Fikir ve Sanat Akademisi’nde Yazıcıoğlu’nun sorularını cevaplayan Başkan Alemdar, 2009 yılında ilk göreve geldiğinde kurduğu hayalleri ve rüyaları tek tek hayata geçirdiğini belirterek; “Bu dönem Serdivan gerçek bir şehir kimliğine kavuşacak” dedi.

- 3. Dönem hem de oylarınızı yükselterek yeniden Serdivan Belediye Başkanı seçildiniz? Bu güne kadar ne gibi hizmetler verdiniz?

2009 yılında yerel seçimlerin arifesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın takdirleriyle Serdivan Belediye başkanlığına aday gösterildim. O günden bugünü kadar ilk adaylık sürecimizden başlayarak Serdivan’a ne tasarladığımızı, Serdivan’ı nasıl hayal ettiğimizi anlatırken, Serdivanlı hemşerilerimizin bizden ne beklenti içine girdiğini de araştırarak, çalıştık. Kurduğumuz hayalleri, rüyaları onlarla paylaştık. Sağ olsun hemşerilerimizde bize inanarak, güvenerek destek verdiler ve 2009 yılında Serdivan Belediye Başkanı seçildim. Seçimin hemen arkasından hemşerilerimize vermiş olduğumuz sözleri yapmanın gayreti içine girdik, söz verdiğimiz bütün projeleri vaktinden önce bitireceğimizi ve daha fazlasını yapacağımızı her geçen gün ortaya koymaya çalıştık. İşte bu bizi 3. Dönem yeniden belediye başkanı yaptı.

“YAŞAM MERKEZİ OLSUN”

Serdivan’da ne olmalı diye mesai arkadaşlarımız, Büyükşehir Belediye Başkanımız, milletvekillerimiz ve parti teşkilatlarımız ile yaptığımız görüşmelerde dedik ki “Serdivan’da sanayinin olmasını istemiyoruz. Serdivan’a öyle bir plan yapmalıyız ki Serdivan bir yaşam merkezi olsun. Serdivan eğitim, sağlık ve turizm merkezi olsun. Serdivan ticaretin merkezi olsun” Çünkü Serdivan, Sakarya Üniversitesi’ni bünyesinde barındıran bir ilçe ve o günkü şartlarda 60 bin öğrencinin yaşadığı bir ilçe. Bu ilçede ticaretin ve turizmin ön plana çıkması sakin, huzurlu ve daha temiz bir ortamda insanların yaşaması için, tercih edilen bir ilçe olması için gayret ettik. 5 yıl sonunda, yeniden aday olduğumuzda; Sapanca Göl Parkı’ndan, açılması gereken yollarımızdan, parklarımızdan, caddelerimize, kaldırımlarımızda ki aydınlatmalara varıncaya kadar, birçok projeyi yapmış olmanın huzuruyla insanlarımızın karşısına çıktık.

“CAZİBE MERKEZİ OLUŞTU”

Özellikle deprem sonrasında insanlarımızın daha güvenli, daha sağlıklı, daha iyi ortamlarda yaşamak istediği bir bölge olan Serdivan’da planlamayı yapıp yolları açıp, parkları yapmaya başladıktan sonra, tercih edilen, cazibesi olan bir yer oldu. Bizde buna ayak uydurmaya, bunu hızlandırmaya esnafımızın, tüccarımızın, bu bölgede yaşamak isteyen bürokratımızın yaşam standartlarını kolaylaştırmak, onu yükseltmek ve en önemlisi de hizmet kalitesini arttırarak devam etmenin gayretini ortaya koyduk. Burada ister istemez bir cazibe merkezi oluştu.

“İÇ GÖÇ ALDIK”

Bugün Serdivan nüfus oranlamasına baktığınız zaman Sakarya’da en fazla nüfusu artan bir ilçe. Ancak bu nüfus artışında bizim Anadolu’dan gelen göç değil şehirde iç göç dediğimiz, yani diğer ilçelerimizden gelen ekonomik seviyesi yüksek, eğitim ve kültür seviyesi yüksek daha iyi şartlarda yaşamak isteyenlerin yaşadığı bir ilçe konumuna geldi.

“BİRÇOK SORUNU ÇÖZDÜK”

Yıllardır çözülemeyen bir Kazımpaşa yolu, yıllarca çözülemeyen bir Sapanca Gölü kıyı kenarı, Çark Caddesi’nin etrafında ki yürüyüş yolu, Darboğaz dediğimiz bölgedeki insanların yaşam merkezi, spor alanları, ilçe belediye binamız, kültür, sanat ve eğitime verdiğimiz ehemmiyetten dolayı burada yapmış olduğumuz Pike Fikir Akademisi, Çocuk Akademisi bunların her birisinin ilk dönemde ortaya koymuş olduğumuz bir planlamanın ürünü olduğunu ifade etmek isterim. Bunların yanında araç ve makine parkımızı yenileyip, arttırdık. Dolayısı ile ilk 10 yılda Serdivan’a vaat ettiğimiz projelerimizi hem süresi içerisinde, hem daha fazlasını yapmış olmanın huzuru içinde bir 5 yıl daha hizmet için halkımızın karşısına çıktık.

- 3. Dönem artık sizin belediye başkanlığınızda ustalık döneminiz. 5 yılın sonunda nasıl bir Serdivan bırakmayı hayal ediyorsunuz? Serdivan için bu dönem hazırladığınız projelerden bahseder misiniz?

“BİRGÜN HERKES

SERDİVANLI OLMAK

İSTEYECEK”

2009 da ilk yola çıktığımda ‘Yolun açık Serdivan’ diye bir sloganım vardı. Ve o zaman dedim ki; “Bir gün herkes Serdivanlı olmak isteyecek, Serdivan’da yaşamak isteyecek” Bugün geldiğimiz noktada Allaha hamd olsun ki Serdivan sadece Sakarya’da değil, Türkiye’nin bir çok yerinde adından sıkça bahsettiren bir yerleşim yeri, bir ilçe, bir merkez oldu.

24 SAAT AÇIK TEK SİVİL KÜTÜPHANE

Pike Fikir Akademisi, Çocuk Akademisi var. Çocukları ve gençleri düşünürken şehirde 24 saat açık tek kütüphaneyi biz hizmete soktuk. İçinde 13 bin akademik kitabı bulunan, çayı- kahvesi bedava halkımıza ücretsiz sunulan bir hizmet bu. Son derece güvenlikli olan bu kütüphanemizden gençlerimiz, halkımız görevlilerimiz tarafından verilen kartla giriş-çıkış yapabiliyor.

ONLAR BAŞIMIZIN TACI

Gençlerimiz ve çocuklarımızın yanında yaşlı ve kimsesizlerimizi de unutmuş değiliz. Mesela biz her hafta iki gün bir doktorumuz, bir sosyoloğumuz, Sosyal İşler Müdürümüz personelleri ile ilçemizdeki hastaları ziyaret ediyor. Hastalıkları nedir? Tedavileri yapılıyor mu? İlaç ihtiyacı var mı? Son durumları nedir diye hem sohbet etmeye, hem de yapabileceğimiz her hangi bir şey var mı diye kontrol ediyoruz. İlçemizde ki yaşlı-kimsesiz büyüklerimizi, bakıma muhtaç olanlara kimsesiz olmadıklarını ortaya koyarak, 15 günde bir hem evlerini temizliyoruz, hem her gün 3 öğün sıcak yemeklerini gönderiyoruz. Bunun yanında onların kişisel bakımlarını da yapıyoruz.

BUTONLA HİZMET AYAKLARINDA

Bir adım daha ileriye giderek yaklaşık 3yıl önce başlatmış olduğumuz bir proje var. Yaşlılarımız telefon kullanamadıkları için bizim vermiş olduğumuz bir aparatla bize ulaşabiliyorlar. Aparatın üzerindeki butona bastığı zaman bizden görevli bir arkadaşımıza ulaşıyor. Örneğin acil bir ihtiyacı var onu bizim görevlimizden istiyor. O görevlimiz 5 dakika içinde o hizmeti vermek mecburiyetinde. Yada canı sıkıldı, evde bunaldı gezmek istediğini söylüyor, hemen bir görevlimiz giderek o yaşlımızı alıp, gezdiriyor. Bu şekilde hizmet verdiğimiz 78 ailemiz var. Yaşlı Destek Hattımız ile hiç kimseyi zor durumda bırakmadan, onların kimsesiz ve çaresiz olmadıklarını, yalnız olmadıklarını ortaya koymak için bir yaşlımızı başkasına muhtaç etmeden, komşusunun, çocuğunun keyfine bırakmadan devlet olarak, belediye olarak onların bütün ihtiyaçlarını onun bir evladı gibi karşılıyoruz. Serdivan Belediyesi olarak, ‘Hoş Geldin Bebek’ ziyaretlerimizle doğumdan başlayan bir takiple, ölümüne kadar tüm insanlarımızın neye ihtiyaçları varsa, ne sıkıntıları varsa, ne talep etmişse onun yanında olmaya çalışıyoruz, onu yapmaya çalışıyoruz.

- Eski Atatürk Stadı yerine yapılan millet bahçesi dışında, belediye olarak bir millet bahçesi de siz yapacağınızı söylemiştiniz. Bu projenizi ne zaman hayata geçireceksiniz?

“İHALEYE ÇIKIYOR”

Kazım Paşa Yolu üzeri, Yıldız Camii karşısında 60 bin metrekarelik bir alan üzerine projelendirdiğimiz millet bahçesinin altyapısını 2 milyon liraya yaptık. Şimdi üst peyzaj ve millet kıraathanesinin yapımı için önümüzdeki haftalarda ihale açacağız. Allah nasip ederse birkaç ay içerisinde Serdivan Millet Bahçemizi halkımızın hizmetine sunmuş olacağız.

- Yapımına başlanan ancak aylardır beklemede kalan Kampüs yolu üzerindeki Şelale Park tamamlanabilecek mi? Oranın heyelan bölgesi olduğu, çalışmaların o nedenle durduğu iddia ediliyor doğru mu?

Biz bir iş yapmadan önce mutlaka fizibilitesini yaparız, statik hesaplarını yaparız. Yaptığımız işin maliyetini ve süresini hesaplarız. Harcadığımız süre ne kadar insana ne kadar fayda sağlayacak. Orada hiçbir heyelan risk yok. İşin uzama sebebi sadece ülkemizde yaşanan FETÖ olayları ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar bu ülkenin ekonomisini sıkıntıya düşürdü. Ekonomide bir daralma oldu. Daralma olunca ihaleyi alan firmada maliyetler yükseldiği için sıkıntıya girdi. Sıkıntıya girince de bizim yapmış olduğumuz ihale yavaşladı. Karşılıklı birbirimizi idare ederek bu sıkıntıyı atlatmaya çalışıyoruz. 3 ay, 5 ay geç olsun ala kamu zarar etmesin, belediyemiz zarar görmesin. Biz 3 ay 5 ay bekleriz. Ama ekonomik olarak bu milletin parasını ikinci bir ihale ile 10 liralık bir işi 20 liraya yaptıran biri olmam. Bir iki ay sonra bitmesini bekliyoruz.

“ROTAMIZ KOCAELİ, İSTANBUL”

- Serdivan’ın gelişimi, büyümesi ne yöne doğru olacak?

Serdivan’ın yönü belli. Büyüme Yazlık tarafına doğru değil, batıya doğru olacak. Biz Serdivan’da 10 yıl içerisinde 1 metre yer imara açmadık. Yazlık bölgesinde yapılaşmanın artması, eski belde zamanlarında planlamaya alınmış, planlanmış yerlerdi. Biz ne yaptık? Orada düzensiz planı 18 uygulamalarıyla düzenli hale getirdik. 18 uygulamasıyla birlikte hem vatandaşın mülkiyetini değerli hale getirdik, hem de o bölgenin yapı stokunu bir an önce yapılması için yolların açılmasına, parkların belirlenmesine ve insanların bir an önce inşaat alanına başlaması için önünü açtık. Bu tarafa doğru asla bu şehir büyümez.

“YÖNÜMÜZ BELLİ”

Kazımpaşa’ya giderken sol tarafta Selahiye, Kuruçeşme, Uzunköy, Meşeli, Mahmudiye, Alandüzü, Beşevler Korucuk ile birleşecek. Diğer taraftan Kemalpaşa, 32 Evler, Beşköprü, Esentepe, Dereköy, Eşme birleşecek. Bu şehir bu tarafa gitmek zorundadır, buna mecburdur. Çünkü herkes bir öncekini takip eder. Bizim yönümüz batı. Biz İstanbul’u, Kocaeli’ni takip etmek zorundayız. Hiç kimse yolda giderken durupta arkadakini beklemez. Öndekine yetişmek için arkadaki koşmak zorunda. Bizde batıya doğru koşmak zorundayız. Bizde diyoruz ki bu planlamada bu şehrin geleceği batıda. Bugün olmaz, yarın olur. Ama mutlaka bu şehir buradan bütünleşecek. Bu güzergahtan gidecek ve Korucuk ile yeni yerleşim alanıyla birleşecek.

İZMİT’E BİSİKLETLE

GİDİLEBİLECEK…

- Gölpark 3. Etap ne zaman başlayacak? Biz Serdivan’dan çıkıp, Eşme’ye kadar yürüyebilecek miyiz?

Bu dönem şanslı olduğumu söyleyebilirim. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki, sel felaketinin ardından ilimize gelişinde Göl Park’ın 3. Etap projesini anlattık. 32 Evler’den Eşme’ye kadar gidilebilen yürüyüş ve bisiklet yolu olan bir proje sundum. Sağ olsun Bakanımız da; “Burayı biz yapalım, çok güzel bir yer” dedi. Biz de teşekkür ettik. Şimdi biz alt yapısını hazırlıyoruz. Bütün projesini bitirdik. Şu anda bakanlıkta incelemeleri yapılıyor. İnşallah kısa sürede ihaleye çıkacak ve buradan Eşme’ye kadar bisikletle veya yürüyerek çok rahat gidip gelebilme fırsatını bulacağız.

SEYİR TERASI

Millet Bahçesi ihaleye çıkıyor, Göl Park ihaleye çıkıyor, Şelale Park kısa süre içerisinde bitiyor. Bu arada Şelale Park’ın karşısında kalan tepeye şehri seyredebileceğimiz bir Seyir Terası projemiz var. Bunun etrafında da piknik alanları, orman içi oturma yerleri, yürüyüş alanları yapacağız. Büyükşehir Belediyemizin de desteği ile Şelale Park ve Seyir Terası arasına yukarıdan bir asma köprü yapacağız. Şelale Park’dan, Seyir Terası’na geçiş sağlayacak bu köprü, rengarenk ışıklandırılacak. İnşallah orası iki projenin birleşmesiyle hayata geçecek çok güzel bir hizmet olacak.

- Sizin 2014 yılı projeleriniz arasında Kırantepe’den bir teleferik projeniz vardı. O proje rafa mı kalktı. 2019 projeleriniz arasında bu projeyi göremedik.

“BU PROJE ARTIK CUMHURBAŞKANLIĞIMIZ UHDESİNDE”

Biz teleferik ile ilgili 2016’ten sonra konuşmuyoruz. Orası şu anda yukarıda Cumhurbaşkanlığı proje birimi bir çalışma yapıyor. Bir proje yaptılar o proje üzerinden ne olur ne biter bekleyip göreceğiz. O proje bizi aştı. Şu olacak, bu olacak. Şu zaman bitecek, bu zaman bitecek diye bir şey söyleyemiyoruz. Artık kararını yukarısı verecek. Benim hayalimin on katı daha büyük bir şey bekliyoruz oradan.

- Cadde 54 çok konuşuldu, çok tartışıldı ve bu konuda muhalefet tarafından çok yıpratıldınız. Bu konuda neler söyleyeceksiniz?

“CADDE 54 İLE İLGİLİ TEK BİR SORU ALMADIM”

Biz bir ilçeyiz. Cadde 54’ün bize yaşattığı sıkıntılar önemli değil. Bugün aynı imkanım olsun yine aynı şeyleri yaparım. Bir tek bir şey söyleyeceğim. Seçime 6 ay kala Cadde 54’ ü konuşanların hepsi neden şuanda Cadde 54’ ü konuşmuyor. Adaylık sürecinde ben 63 gün arazide gezdim, seçim çalışması yaptım. Hiçbir vatandaştan Cadde 54 ile ilgili bir tek soru almadım.

“YILBAŞINA KADAR İHALEYE ÇIKACAĞIZ”

Benim zihniyetim şu; “Serdivan Belediyesi sanayisi olmayan, ileride çok ciddi gelirleri olmayacak olan bir belediye. Derdimiz Serdivan Belediyesi’ni sadece belli gelir kalemlerine muhtaç etmemek. Nedir bu? Serdivan Belediyesi yarın kendi yağıyla kavrulabilmeyi becerebilecek bir belediye olsun. Bu gün Cadde 54’ de %35,5 hissemiz var, Serdivan AVM’nin %25’i Serdivan Belediyesi’nin. Sedivan AVM’nin 10 yılı doldu, şimdi bir daha kira ihalesine çıkıyoruz. Meclisten yetki aldık. Yılbaşına kadar ihaleye çıkacağız.

“AYDA 800 BİN LİRA PARA ALACAĞIZ”

Burada şimdi yıl başından sonra teslimatlar başlayacak. Buradan biz ayda 700-800 bin lira para alacağız. Bir belediyenin ayda 700-800 bin lira para alması ne demek. Mülkiyetim elimde, mülkiyetim değerlenmiş, en önemlisi de benim ilçemin bir şehir merkezi olmuş. Ben Serdivan’ı planladığım zaman bir şey söyledim; ‘Yazlık Köprüsü’nden Tunatan kavşağına kadar idari ve ticari aks olarak planlıyoruz’ dedim. Niye bunu söyledik; belediye binası burada olacak dedik. Tesadüfen mi geldik buraya? Kaymakamlığa hemen AVM’nin karşısında 13 bin metre yer verdik. Kamu hizmetleri burada verilecek. Başka alışveriş merkezi, başka ticaret 54 Cadde orada olacak, başka Fikir Sanat Atölyesi, Gençlik Spor, esnaflar, tüccarlar, otel.

“BENİM İNSANIM DIŞARIYA GİTMEYECEK”

Benim şehrimde bir etkinlik yapacak olsanız gidecek otel yok. Şimdi Hilton geliyor, Dedeman geliyor. Ben merkez olacağım diyorum. Merkez, herkesin ihtiyacını görmek için gittiği yedir. Artık benim insanım dışarıya gitmeye ihtiyaç duymadan yakın mesafede 1500 araçlık otoparkı ile çok rahat bir şekilde istediği her şeyi bulabilecek. Sadece ilimizden değil, çevre illerden de gezmek, alışveriş yapmak için buraya gelecekler.

- SAÜ’nün Serdivan’da olması da büyük bir avantaj. Serdivan Belediyesi bu avantajı nasıl değerlendiriyor?

Sakarya Üniversitesi’nin Serdivan’da olması gerçekten çok büyük bir avantaj. Biz planlamayı yaparken buna göre yaptık zaten. 2009 yılından önce bakın Sakarya Üniversitesi’nin öğrencileri neredeydi? Çark Caddesi’nde, Bulvarda’ydı. Tüm yurtlar neredeydi? Yenigünde, Cumhuriyet Mahallesi’nde, Yenicami’de, Hasırcılar’daydı. Biz öğrencileri nasıl kendi ilçemize çekeriz diye düşündük ve planlamamızı buna göre yaptık. O zaman kamu yurtlarında kalan 5 bin, özelde kalan 2 bin 500 öğrenci vardı. Ama şimdi 60 bin öğrenci benim ilçemde kalıyor. Başka ilçelerde okuyan öğrenciler bile birkaç saat ders aralarında Sedivan’a geliyor. Akşamları keza Sedivan öğrencilerin buluşma noktası oldu. Biz tüm gelişimimizi, yatırımımıza öğrencilere yönelik yaptık ve bunda başarılı olduk.

- SİYASETTEKİ HEDEFİNİZ NEDİR?

Siyaset hedefsiz olmaz. Herkesin bir hedefi vardır. Ama hedefler farklıdır. Bakış açısı, değerlendirmek farklıdır. Benim hedefim şu; ‘Ben olduğum yerde bana ne görev verilmiş ise onu en iyi şekilde yapıp, süreyi doldurup, en iyisini yaptım’ demektir. Başka bir hedef beni ilgilendirmez.

13 Kas 2019 - 13:17 - Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.287.131 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

07

Mehmet Haktan - Şu çark sanayi serdivan da ama kimse el atmıyor savaştan çıkmış gibi ses gürültü pislik kol geziyor buraya acilen müdahale edilmeli

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17
06

Aydin toket - Başkan güney e doğru büyü sapanca yi içine al sayende sapanca da gelişir görünen oki sapanca nin kurtuluşu senden geçiyor fikirlerinde son derece ciddiyim vizyonlu adamsin

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17
05

Ahiref tres - Bursalıyım evladım orada okuyor Serdivan ı çok sevdim nerede yaşamak istersin diye sorsalar Sakarya Serdivan derim

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17
04

Emin’e konuk - Her şey çok güzel olacak her şey çok başarılı

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17
02

Fazıl Bayraktar - Eğitimli ve kültürlü Serdivan sakinleri evlerinde ayırdıkları geri dönüşüm atıklarını atacak yer bulamıyor, Sayın başkan! Nerede "Sıfır Atık Projesi" ne destek?

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17
01

Engin Sarp - Başkanım birazda aşağılara önem verseniz serdivan sadece yukarlardan ibaret degil biraz da aşağılara yönelirseniz serdivan tam bir yaşanacak yer olacak sayenizde

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 13 Kasım 13:17Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?