Demokrasi hediyesi 86’ncı yaşına girdi

Bugün, Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınlarına demokrasi hediyesi olarak verdiği kadınlara seçme ve seçilme hakkının 86’ncı yıldönümü. Sakarya’da siyasi partilerin kadın temsilcileri de günün önemine dair konuştu

+3
Haber albümü için resme tıklayın

Merve KURTULAN'ın haberi

Türkiye’de 5 Aralık 1934 yılında kadınlaraseçme ve seçilme hakkı tanındı. Kadınlar o dönemde Avrupa’dan hatta dünyanın pek çok ülkesinden önce bu hakka kavuşmuş oldu. Türkiye’nin öncü kadınları, bu yıl kadınların seçme ve seçilme hakkı elde etmesinin 86’ncı yıldönümünü kutluyor. Şehrimizin Siyasi Partilerinin Kadın Kolları ve Kadın Politikaları Başkanları bu özel gün hakkında düşüncelerini dile getirdiler.

‘İHLALLER DEVAM EDİYOR’

Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilmesini kutlanılan bugünde kadının en temel insan hakkı olan yaşam hakkının elinden alındığını dile getiren CHPİl Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, “Biz mücadeleci kadınlar karar alma mekanizmalarında kadının kotalarla değil eşit temsille yer alması gerektiğini savunuyoruz. Bizler bugün, kadınların kendi hayatlarıyla ilgili aldıkları kararlar nedeniyle maruz kaldıkları saldırılar sonucunda can verdiklerini görünce acı ve öfke duymaktayız. Cumhuriyet ile birlikte kadının erkekle eşit olması yönünde önemli adımlar atılsa da bu yönde yasal düzenlemeler yapılsa da fırsat eşitliğinin sağlanamaması, kadın istihdamının artırılmaması siyasi karar alma mekanizmalarının içinde yeterince yer alamaması, kadın hakları ihlallerinin devam ettiğini ve hala ‘eşit yurttaş olamadığını ’göstermektedir” şeklinde konuştu.

‘KADIN HAKLARININ İHLALİ’

Kadınların özgür bir birey olduğunun kabul edilmemesi kadın haklarının ihlaline sebep olduğunu söyleyen Çeroğlu, “Mustafa Kemal Atatürk ve ilkeleri sayesinde biz dünyada kadın hakları yönünde ikinciyken, 2019 Ocak ayı verilerine göre 124’üncü olmuş ve TBMM’de temsiliyeti yüzde 17,32’de olmamız karşısında büyük bir üzüntü duyuyoruz. Türk kadınları olarak büyük önderimize karşı büyük bir mahcubiyet duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte kadınlar lehine pozitif ayrımcılık içeren yasalarla özel önlemler alınmadıkça mutlak anlamda eşitlik sağlanması mümkün olmayacaktır. Sakarya’da ve Türkiye genelinde kadın haklarımızı, politikalarımızı sokak sokak, ev ev gezerek anlatacağız. Geleceği uygar dünyanın eşit, özgür, adil ve saygın birer bireyleri olarak korkusuzca inşa etmeye çalışacağız” dedi.

‘KADIN VATANDIR’

MHP olarak ‘Kadınlar Güçlensin Türkiye Büyüsün’ sloganıyla yol aldıklarını belirten MHP İl Kadın Kolları Başkanı Elif Saral Uzun, “Türk Milleti için kadın Vatan’dır, gelecektir. Kadın eğiten, toplumu şekillendirendir. Bizim kültürümüzde kadın, erkeğin arkasında veya önünde değil, yanındadır. Biz, Kağan’la beraber devlet yöneten Hatun’ların torunlarıyız. Halide Onbaşı, Nezahat Onbaşı, Halime Çavuş, Kara Fatma gibi cephelerde destan yazmış kahraman kadınların torunlarıyız. Günümüz şartlarında ekonomik ve toplumsal baskılar söz konusu olsa da Türk kadının asaleti bakidir. Türk kadını, hayatın her alanında mücadele edebilecek kudrettedir. Kadınların ülke ve dünya meseleleri ile daha yakından ilgilenmelerini, ekonomik, sosyal ve siyasi alanlarda daha çok varlık göstermelerini sağlamayı amaçlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

‘ATATÜRK’E MİNNETTARIZ’

KADES uygulaması hakkında düşüncelerini dile getiren Uzun, “Şiddete maruz kalan bireylere acil destek veren bir sistemin faydası kesinlikle tartışılmaz. Ancak bu sisteme ihtiyaç duyulması çok acı. Böyle acil durumların yaşanmaması için öncelikle kadınların kendine güvenen bireyler olmaları, özgüveni yüksek ve şiddete ihtiyaç duymayan evlatlar yetiştirmeleri çok önemli” şeklinde konuştu. Pek çok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanındığına dikkat çeken Uzun, “Türkiye’de kadınlar 1934 yılında yerel seçimlere, 1935 yılında genel seçimlere katılmıştır. Fransa, İtalya, Romanya gibi pek çok Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadına seçme ve seçilme hakkı verilmiştir. Türk kadını, haklarına sahip olurken en azimli, en kararlı desteği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten almıştır. Bu nedenle Türk kadını Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnettardır ve haklarını liyakatle kullanarak minnet borcunu ödemelidir” dedi.

‘HER ZAMAN YANLARINDAYIZ’

İyi Parti Adapazarı Kadın Politikaları Başkanı Saliha Dikbayır Konuk, tüm dünyada kadınların daha güvenli, huzurlu mutlu bir şekilde yaşamalarını temennisinde bulunarak “Günümüze baktığımızda ülkemizde ve şehrimizde kadın hakları konusu kapsamında çok büyük sıkıntılar olduğu ortadadır. Kadınların bazı hakları yazılı olsa da uygulamada birçok sıkıntı yaşanmaktadır. Kadınlar ülkemizde ve şehrimizde her konuda taciz edilmekte, yaşam hakları dahil tehlikede olarak yaşamaktadırlar. Ülkemizde ve şehrimizde kadın cinayetleri artarak devam etmektedir. Bu konuda da özellikle risk altında olan kadınların daha güvenli bir ortamda korunması gereklidir” diye konuştu. İyi Parti olarak şehrin kadınlarının her zaman yanlarında olduklarını vurgulayan Konuk, “Mağdur olan kadınlarımıza destek vermeye çalışıyoruz. Bu çalışmalarımıza da yoğun bir şekilde devam edeceğiz” dedi.

‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ YAŞATIR’

İstanbul Sözleşmesi’nden de bahseden Konuk, “İstanbul Sözleşmesi kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak amacını taşıyor. İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. İstanbul Sözleşmesi yaşatır” şeklinde konuştu. Eminyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) kadınların ve çocukların maruz kaldığı şiddet, taciz ve psikolojik baskı gibi kötü eylemleri önlemek amaçlı geliştirdiği uygulama hakkında konuşan Konuk, “Uygulamayı 24 bin 584 kullanıcı kullanmaktadır. Bu hassasiyetlerinden dolayı Emniyet Genel Müdürlüğü’müze ve bu uygulamada emeği geçen herkese bizler de İyi Parti Kadın Politikaları olarak teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

‘KIZ ÇOCUKLARI OKUTULMALI’

Gelecek Partisi İl Kadın Kolları Başkanı Nagihan Özmen tüm kadınların Kadın Hakları Günü’nü kutlayarak, “Kadın güçlü olursa ailede, toplumda güçlü olur. Kendi ayakları üzerinde durabilen bir kadın hem aile için şiddete sessiz kalmaz, hem de çocuklarını koruma, gözetme imkânı bulur. Her kadın mutlaka çalışacak diye bir kural, zorlama yok. Ancak kadınlarımızın mutlaka bir meslek sahibi olmaları gerekir. Gerektiğinde kendi ayakları üzerinde durabilecek ekonomik özgürlüğü sağlayacak mesleği, beceriyi kazanmalıdır. Kız çocuklarının bu yüzden okutulması son derece önemlidir” ifadelerini kullandı.

‘HER ALANDA ETKİN OLMALI’

Özmen siyasette kadınlara daha fazla yer açılması gerektiğini belirterek, “Toplumun yarısını kadınlar oluşturuyor ama kadınlar yeterince siyasette de temsil edilmiyor. Daha çok kadın muhtarımız, belediye başkanımız, milletvekilimiz, bakanımız, hatta kadın cumhurbaşkanımız olabilir. Kadınlar siyasette aktif olursa daha temiz siyasetin önü açılabilir. Bu açıdan kadınlar olarak gayret göstermeliyiz. Kadınlarımız susmamalı, her alanda etkin olmalı. Böyle olursa ülkemizin geleceği daha aydınlık olur” diye konuştu.

‘KADINLAR SİYASETTE OLMALI’

DEVA Partisi Kadın Politikaları İl Başkanı Melike Seçgin ise kadınların sosyal yaşam ve politikada erkekler kadar eşit şekilde yer alması gerektiğini belirterek, “Türkiye, kadın milletvekili oranında Avrupa’da 37 ülke içinde sondan üçüncü sırada yer alıyor. Kadınların siyasette yer alması ve temsili konusunda gidecek çok yolumuz var. Kadınların sosyo-ekonomik olarak desteklenmesini, çoğulcu demokraside eşit miktarlarda yer almasını hem aile hem çalışma hayatında daha iyi yerlerde olmasını kadın girişimlerinin çoğalması için finansal olarak desteklenmesini ve ayrıca en önemli unsur olan kadına şiddetin her türlüsünün önüne geçilmesini sağlamak amacıyla kadın haklarına çok önem veriyoruz. Parti olarak Sakarya’da da kadınlarımızın siyasetin tam merkezinde yer alması ve kadınlarımızın haklarının temsilinin en iyi şekilde yapılmasını sağlayacak çalışmalar yürüteceğiz” diye konuştu.

‘ÖNCE İNSAN HAKLARI’

İstanbul Sözleşmesi’nin kadını şiddetten korumaya yönelik olduğunu belirten Seçgin, “Biz DEVA partisi olarak kadına yönelik şiddetle mücadelede Türkiye’nin imza attığı bütün uluslararası antlaşmaların arkasındayız. İstanbul Sözleşmesi kesinlikle muhafaza edilmelidir” ifadelerini kullandı. Seçgin, “Dünyada kadın hakları, her şeyden önce insan hakları olarak ele alınmalıdır. İnsan Haklan Evrensel Bildirgesi’nin ilk maddesi “tüm insanların özgür, onur ve haklar bakımından eşitliğini” ikinci maddesi de cinsiyet ayrımına karşı önlem alınması gerektiğini vurgular. 5 Aralık 1934’te Atatürk, bir kez daha tüm dünyaya örnek olacak bir karara öncülük etti. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı için harekete geçti ve Seçim Kanunu’nda yapılan değişiklik ile Türkiye kadınlar, Fransa ve İtalya’dan 11, Romanya’dan 12, Bulgaristan’dan 13, Belçika’dan 14, İsviçre’den ise 36 yıl önce kadınlara, en demokratik hakları olan seçme ve seçilme hakkına kavuştular. Ne var ki, Türkiye adına çok önemli olan bu tarihi gelişme aynı heyecan ve başarı ile günümüze dek sürdürülememiştir” dedi. Konuyla ilgili görüşü almak istediğimiz AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Hatipoğlu ise rahatsızlığından dolayı sorulara cevap veremeyeceğini söyledi.

Sakarya Yenihaber

05 Ara 2020 - 11:23 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.358.517 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.