"Hacıoğlu'nun kuzeyi sahipsiz kaldı"

Sakarya Yenihaber Gazetesi bugün 6 cadde, 104 sokak ve yaklaşık 10 bin nüfusu olan Hacıoğlu mahallesinde.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

Gazetemiz muhabiri Serkan OK, Hacıoğlu mahalle muhtarı Hüsnü Karpuz ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını dinledi. Muhtar Karpuz, hacıoğlu mahallesinin güney kısmının hizmet aldığını fakat kuzey kısmının sahipsiz kaldığını söyleyerek sitem etti.

“SAĞLIK OCAĞI YAPTIRDIK”

Muhtarlık görevine ilk geldiği zamanlarda mahallenin sokakları ve caddelerinin tam bitmediğini belirten muhtar Karpuz, “Muhtarlıkta 6. dönemim ve bu zaman diliminde öncelikli olarak sokak ve caddelerimizin çalışmaları tam olarak bitmemişti. Yapılması gereken kanalizasyon işleri vardı. 1999 depremi yaşanınca kanalizasyon işleri de bu esnada yapılmış oldu. Diğer bir çalışmamız da mahallemizde sağlık ocağı yoktu. 1996 yılında sağlık ocağı yaptırdık. Ayrıca muhtarlık binamızı yapıp, mahallemiz camisini de yapılan çalışmalarla birlikte büyüttük” dedi.

“LİSE OLMASINI İSTEMİYORDUK”

Mahalledeki vatandaşlarla iç içe olabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini de aktaran muhtar Karpuz, “Muhtarlık görevine ilk seçildiğimde Yunus Çiloğlu Lisesi’nin temeli atılıyordu. Fakat biz mahallemizde lisenin olmasını istemiyorduk. Ortaokula ihtiyacımız vardı. Temeli atılan okul, öncelikle lise olarak eğitim verirken geçen yıl yapılan çalışmalar sonucunda Yunus Çiloğlu Lisesi, Ortaokul olarak eğitim vermeye başladı. Liseyi istemememizdeki neden ise gençlerin kötü alışkanlıkları vardı. Mahalledeki küçük çocuklar için uygun olmayan davranışlar sergilendiği için bu yüzden ortaokul olmasını istemiştik” şeklinde konuştu.

“ORTAOKUL YETERSİZ”

10 bin nüfuslu Hacıoğlu Mahallesi’nde ortaokulun yetersiz kalmasından dolayı yaklaşık 800 öğrencinin çevre okullara gittiğini ifade eden muhtar Karpuz, “Ortaokul yetersizliğinden dolayı 700-800 öğrencimiz çevredeki ortaokullara gitmek zorunda kalıyor. Mahallemizde ortaokulun yapılması için birçok yere başvuru da bulunduk. Valiliğe kadar bu sorunu bildirdik fakat bir netice alamadık. Mahallemizde şu anda yağmur suyu giderleriyle alakalı sorunumuz var. Altyapı sorunumuz var. Hacıoğlu mahallesini kuzey- güney olarak değerlendirmek gerekirse kuzey kısmı eski yerleşim alanı yani köy hali olan bir yerleşim yeri olduğu için sokaklar çok küçük ve dar sokaklar mevcut” dedi.

“KUZEYDE ÇALIŞMA YOK”

Geçmişteki belediye başkanları ve yöneticilerinin kuzey kısmını kentsel dönüşüme sokmak istediklerini fakat herhangi bir şeyin yapılmadığını da söyleyen Karpuz, “Kuzey kısmında sorunlar daha fazla oluyor. Orada yaşayan vatandaş ise hizmet bekliyor. Yollarının yapılmasını istiyor. Güney tarafı ise kuzey tarafına nazaran daha gelişmiş bir yer. Asfalt atılmayan sokaklar çok az seviyede. Altyapı kurumları güney tarafında sorunları çözüyor fakat kuzey tarafında herhangi bir çalışma olmuyor. Belediye kurumları oraya sokmuyor. Büyükşehir çalışma yapacaklarını söylüyor. Bu yüzden Hacıoğlu’nun kuzeyi sahipsiz kaldı” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ARAYACAK KİMSE YOK”

Hacıoğlu mahallesinin sorunlarını aktarmaya devam eden muhtar Karpuz şunları kaydetti; “Hacıoğlu Mahallesi’nin sorunlarından biride ilkokulun olmaması. Ailelerin veya gençlerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanı yok. Spor kompleksi var fakat ücretli olduğu için herkes yararlanamıyor. Çocuklarımızın eğlenebileceği bir oyun parkı yok. Nüfusu 10 bin olan bir mahalle de sadece tek oyun parkı var ve kime yetecek. Tek oyun parkı olduğu zaman bütün çocuklar gidemiyor. Parka geceleri aydınlatma olmadığı içinde gidilemiyor. Büyükler için spor alanları yok. Biz yetkili kurumlara bu durumları aktardığımız zaman bize imkânın olmadığını mahallemizde yerlerin olmadığını iletiyorlar. Çözüm arayacak kimse de yok. İstimlak edilerek hizmet edilebilir yeter ki hizmet etmek istesinler.

“BELEDİYE DEVAMLILIK İSTER”

Biz kendilerine listeyi ilettik. Hizmet alabilmek için sadece beklemedeyiz. Belediyeden hizmet alamıyoruz. Seçimlerin üzerinden 10 ay geçti fakat hala bir hizmet alamadık. Günlük sorunlar çözülüyor. Belediye sadece çöpleri alıyor. Başka bir hizmet göremedik. Belediye devamlılık isteyen bir kurumdur. Bütün sokakların elden geçmesi için kendilerine bizzat ilettik. Acele etmeyin diyorlar. Nereye kadar acele etmeyeceğiz. Mahallemizin kuzeyinde kentsel dönüşüme ihtiyaç var”

“ERENLER’DE YÖNETİM YOK”

Çarşamba pazarı mahallemize bağlı fakat hiçbir katkısı yok. Sadece vatandaşın alışveriş yaptığı bir pazardır. Kalabalıktan başka bir şeyi yok. Esnaflar dışarıdan geldiği için herhangi bir olumlu dönüş mahallemize yok. Güzel bir düzenleme olursa Çarşamba Pazarı’nın burada olmasını isteriz. Mesela lavabo, çeşme ve çay kıraathanesi gibi yerler yapılırsa güzel bir çalışma olur ve istihdama da katkı sağlar. Erenler İçesi’nin en büyük sorunu ise sosyal alanlarının yeterli olmaması. Erenler gelişmeye müsait bir yer fakat Erenler’i geliştirecek projeleri hayata geçirecek bir yönetim yok.

“MADDE BAĞIMLILIĞI SORUNU”

Son olarak mahallemizde madde kullanan kişiler var. Biz bunlarla ilgili ailelerle iletişim kuruyoruz. Fakat bazen aile yetersiz kaldığı için emniyetle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Madde bağımlılığının azalması için elimizden geldiğini yapıyoruz. Bazen faydalı olsa da önüne geçilmesi bazen imkânsız oluyor. 1930’lu yıllarda burası köymüş. Burada zengin ve soyadı Hacıoğlu olan bir aile yaşıyormuş. Onların yaşadığı bölgeyi tarif ederken Hacıoğlu’nun olduğu taraf şeklinde tarif ettikleri için mahallemizin ismi de Hacıoğlu olarak kalmış”

Hacıoğlu mahalle muhtarı Hüsnü Karpuz ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan muhabirimiz Serkan Ok, daha sonra mahalle sakinlerinden Hacıoğlu Mahallesi’nin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Mahalle sakinleri sorunları dile getirirken en çok altyapıdan dert yandı.

“SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIYORUZ”

Hacıoğlu Mahallesi’nde esnaflık yapan Ayşe Tufan; “Hacıoğlu Mahallesi’nin öncelikli olarak görünümü çok kötü. Yollar çukurlu ve bakımsız. Güzelleştirmeye yönelik herhangi bir girişimde bulunulmamış. Hacıoğlu Mahallesi’nde altyapı yok. Muhtar bizimle hiçbir şekilde iletişim kurmuyor. Seçim zamanları belediye ve milletvekili adayları mahalleye gelip oy istedikleri zaman hizmet vereceklerini söylüyorlar. Fakat seçim bittikten sonra mahallemizin yolu bile unutuluyor. Bizzat bunu kendilerine de ilettim. Bizi her zaman gelip görmeleri gerekiyor. Seçim zamanı yaklaşınca tekrardan gelip aynı şeyleri söyleyecekler. Döngü şeklinde devam ediyor. Biz, oyumuzu nasıl onlara verelim. Öncelikle verdikleri sözleri yerine getirmeliler. Ondan sonra gelip oy istesinler. Muhtar beklentilerimizi karşılamıyor. Aynı şekilde belediye de sorunlarımızı karşılamıyor. Kendi sorunlarımızı kendimiz hallediyoruz. Muhtar ve belediyeden sadece mahallemizin güzelleşmesi için hizmet etmelerini istiyoruz.”

“SOKAKLAR DAR KALDIRIMLAR ÇOK GENİŞ”

Cumhuriyet Caddesinde yaşayan Engin Beslan; “Her yağmurda evimizin içine su giriyor. Altyapı şu anda sıfır. Sosyal tesis alanımız yok, çocuklar için park yok. Sokaklar dar ve 6-7 metrelik kaldırım var. Dar bir sokakta bu kadar geniş kaldırımların olmasına anlam veremiyoruz. Bazı sokakların aydınlatmaları yanmıyor. Akşamları yanmayan sokaklardan geçmek tehlike oluşturuyor. Muhtar ve belediyeden tek temennimiz bu sorunların bir an önce çözmeleridir. Belediyeden hizmet alıyoruz fakat sorunlara bakıldığı zaman hizmetin yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

“SOSYAL ALANLAR ATMALI”

Hacıoğlu Mahallesi’nde esnaflık yapan Aziz Can; “Mahallemizin altyapı ve yollarında sorunlar vardı. Şu anda yol çalışmaları yapılıyor. Yollar yapıldıktan sonra hiçbir sorun kalmayacak. Yollarımız ilk defa bu kadar hizmet görecek. Yolların yapılmasıyla birlikte altyapı sorununda ortadan kalkacağını düşünüyorum. Yalnız mahallemizde çocuk eğlence parkı yok denilecek kadar az. Sokak aydınlatmalarında sorunlar var. Belediyeye gittiğimiz zaman hiçbir zaman geri çevrilmiyoruz. Erenler ilçesinin sorunu ise ilçemizde Sakarya Park haricinde sosyal tesis alınımız yok. Özellikle yaz aylarında bu çok büyük bir sorun oluyor. Akşamları dışarıya çıkmak isteyen vatandaş Sakarya Park haricinde başka bir yere gidemiyor.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART”

Hacıoğlu Mahallesi 5025. sokakta yaşayan Nurettin Baril; “Bizim mahallemizin genel sorunları en başta kentsel dönüşüm alanı olarak altyapı çalışmaları yapılmadı. Kentsel dönüşümden dönüldü deniliyor. Yağmur yağışı sebebiyle sokaklar bataklık oldu. İnsanlar ve esnaflar burada çok fazla sıkıntı çekiyor. Genel olarak hepimizin ortak sorunu bu yol. Ufak tefek sorunlar illaki olur, onlarında aşılacağını düşünüyorum. Şu anda sadece yol çalışması var. İnşallah kısa zamanda diğer sorunlara da hemen başlanır. Burada ki halk Sakarya Park’a gidiyor, Ada AVM ’ye gidiyor. Bir de burada bir çay bahçesi var, oralara gidebiliyorlar en fazla. Muhtar şu anda elinden geleni yapıyor, belediye de umarım hızlı bir şekilde yapıyordur. Burada bir sorun olsa biz halk olarak iç içeyiz birlik olup sorunlarımızı dile getiriyoruz. Onlarda elinden geldiği kadar yapmaya çalışıyorlar. Kentsel dönüşüm kapsamında olduğu için altyapı buraya giremiyor. O yüzden burada altyapı sıkıntısı yaşıyor.”

“BELEDİYE-MUHTAR İLİŞKİSİ SORUNLU”

5070. sokakta yaşayan Ömer Tunacan; “Şu anda mahallemizde sorunlar belli. Yollarda sıkıntı var. Belediye şu anda mahalle de çalışmalar yapıyor. Onlarda elinden geldiğince hızlı yaparlarsa daha güzel olacak. Aydınlatma sorunu bazen sıkıntı oluyor ama onlarda değişecek daha modern bir ışıklandırma olacak diye biliyorum. Çarşamba Pazarı’nın içerisinde sosyal gelişim merkezi var. Okulun sol tarafında, Erenler’in yaşam merkezi var. Fakat bunlarda pek yeterli değil. Hacıoğlu’nun mahalle düzeninden dolayı da pek bir şey yapılacağını sanmıyorum. Erenler Belediyesi biraz sıkıntılı. Belediye ile muhtarımız anlaşamıyor. İletişimde sıkıntı yaşıyorlar. Bunlara rağmen hizmet alıyoruz. Belediye ile iletişim kurulmadığı için muhtarımız Sakarya Büyükşehir Belediyesiyle görüşüp hallediyor. Her türlü bizim işimiz görülüyor. “

Gazetemiz muhabiri Serkan OK, Hacıoğlu mahalle muhtarı Hüsnü Karpuz ve mahalle sakinleri ile bir araya gelerek mahallenin sorunlarını dinledi. Muhtar Karpuz, hacıoğlu mahallesinin güney kısmının hizmet aldığını fakat kuzey kısmının sahipsiz kaldığını söyleyerek sitem etti.

“SAĞLIK OCAĞI YAPTIRDIK”

Muhtarlık görevine ilk geldiği zamanlarda mahallenin sokakları ve caddelerinin tam bitmediğini belirten muhtar Karpuz, “Muhtarlıkta 6. dönemim ve bu zaman diliminde öncelikli olarak sokak ve caddelerimizin çalışmaları tam olarak bitmemişti. Yapılması gereken kanalizasyon işleri vardı. 1999 depremi yaşanınca kanalizasyon işleri de bu esnada yapılmış oldu. Diğer bir çalışmamız da mahallemizde sağlık ocağı yoktu. 1996 yılında sağlık ocağı yaptırdık. Ayrıca muhtarlık binamızı yapıp, mahallemiz camisini de yapılan çalışmalarla birlikte büyüttük” dedi.

“LİSE OLMASINI İSTEMİYORDUK”

Mahalledeki vatandaşlarla iç içe olabilmek için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini de aktaran muhtar Karpuz, “Muhtarlık görevine ilk seçildiğimde Yunus Çiloğlu Lisesi’nin temeli atılıyordu. Fakat biz mahallemizde lisenin olmasını istemiyorduk. Ortaokula ihtiyacımız vardı. Temeli atılan okul, öncelikle lise olarak eğitim verirken geçen yıl yapılan çalışmalar sonucunda Yunus Çiloğlu Lisesi, Ortaokul olarak eğitim vermeye başladı. Liseyi istemememizdeki neden ise gençlerin kötü alışkanlıkları vardı. Mahalledeki küçük çocuklar için uygun olmayan davranışlar sergilendiği için bu yüzden ortaokul olmasını istemiştik” şeklinde konuştu.

“ORTAOKUL YETERSİZ”

10 bin nüfuslu Hacıoğlu Mahallesi’nde ortaokulun yetersiz kalmasından dolayı yaklaşık 800 öğrencinin çevre okullara gittiğini ifade eden muhtar Karpuz, “Ortaokul yetersizliğinden dolayı 700-800 öğrencimiz çevredeki ortaokullara gitmek zorunda kalıyor. Mahallemizde ortaokulun yapılması için birçok yere başvuru da bulunduk. Valiliğe kadar bu sorunu bildirdik fakat bir netice alamadık. Mahallemizde şu anda yağmur suyu giderleriyle alakalı sorunumuz var. Altyapı sorunumuz var. Hacıoğlu mahallesini kuzey- güney olarak değerlendirmek gerekirse kuzey kısmı eski yerleşim alanı yani köy hali olan bir yerleşim yeri olduğu için sokaklar çok küçük ve dar sokaklar mevcut” dedi.

“KUZEYDE ÇALIŞMA YOK”

Geçmişteki belediye başkanları ve yöneticilerinin kuzey kısmını kentsel dönüşüme sokmak istediklerini fakat herhangi bir şeyin yapılmadığını da söyleyen Karpuz, “Kuzey kısmında sorunlar daha fazla oluyor. Orada yaşayan vatandaş ise hizmet bekliyor. Yollarının yapılmasını istiyor. Güney tarafı ise kuzey tarafına nazaran daha gelişmiş bir yer. Asfalt atılmayan sokaklar çok az seviyede. Altyapı kurumları güney tarafında sorunları çözüyor fakat kuzey tarafında herhangi bir çalışma olmuyor. Belediye kurumları oraya sokmuyor. Büyükşehir çalışma yapacaklarını söylüyor. Bu yüzden Hacıoğlu’nun kuzeyi sahipsiz kaldı” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ARAYACAK KİMSE YOK”

Hacıoğlu mahallesinin sorunlarını aktarmaya devam eden muhtar Karpuz şunları kaydetti; “Hacıoğlu Mahallesi’nin sorunlarından biride ilkokulun olmaması. Ailelerin veya gençlerin vakit geçirebileceği bir sosyal aktivite alanı yok. Spor kompleksi var fakat ücretli olduğu için herkes yararlanamıyor. Çocuklarımızın eğlenebileceği bir oyun parkı yok. Nüfusu 10 bin olan bir mahalle de sadece tek oyun parkı var ve kime yetecek. Tek oyun parkı olduğu zaman bütün çocuklar gidemiyor. Parka geceleri aydınlatma olmadığı içinde gidilemiyor. Büyükler için spor alanları yok. Biz yetkili kurumlara bu durumları aktardığımız zaman bize imkânın olmadığını mahallemizde yerlerin olmadığını iletiyorlar. Çözüm arayacak kimse de yok. İstimlak edilerek hizmet edilebilir yeter ki hizmet etmek istesinler.

“BELEDİYE DEVAMLILIK İSTER”

Biz kendilerine listeyi ilettik. Hizmet alabilmek için sadece beklemedeyiz. Belediyeden hizmet alamıyoruz. Seçimlerin üzerinden 10 ay geçti fakat hala bir hizmet alamadık. Günlük sorunlar çözülüyor. Belediye sadece çöpleri alıyor. Başka bir hizmet göremedik. Belediye devamlılık isteyen bir kurumdur. Bütün sokakların elden geçmesi için kendilerine bizzat ilettik. Acele etmeyin diyorlar. Nereye kadar acele etmeyeceğiz. Mahallemizin kuzeyinde kentsel dönüşüme ihtiyaç var”

“ERENLER’DE YÖNETİM YOK”

Çarşamba pazarı mahallemize bağlı fakat hiçbir katkısı yok. Sadece vatandaşın alışveriş yaptığı bir pazardır. Kalabalıktan başka bir şeyi yok. Esnaflar dışarıdan geldiği için herhangi bir olumlu dönüş mahallemize yok. Güzel bir düzenleme olursa Çarşamba Pazarı’nın burada olmasını isteriz. Mesela lavabo, çeşme ve çay kıraathanesi gibi yerler yapılırsa güzel bir çalışma olur ve istihdama da katkı sağlar. Erenler İçesi’nin en büyük sorunu ise sosyal alanlarının yeterli olmaması. Erenler gelişmeye müsait bir yer fakat Erenler’i geliştirecek projeleri hayata geçirecek bir yönetim yok.

“MADDE BAĞIMLILIĞI SORUNU”

Son olarak mahallemizde madde kullanan kişiler var. Biz bunlarla ilgili ailelerle iletişim kuruyoruz. Fakat bazen aile yetersiz kaldığı için emniyetle koordineli bir şekilde çalışıyoruz. Madde bağımlılığının azalması için elimizden geldiğini yapıyoruz. Bazen faydalı olsa da önüne geçilmesi bazen imkânsız oluyor. 1930’lu yıllarda burası köymüş. Burada zengin ve soyadı Hacıoğlu olan bir aile yaşıyormuş. Onların yaşadığı bölgeyi tarif ederken Hacıoğlu’nun olduğu taraf şeklinde tarif ettikleri için mahallemizin ismi de Hacıoğlu olarak kalmış”

Hacıoğlu mahalle muhtarı Hüsnü Karpuz ile mahallenin sorunlarını ve beklentilerini konuşan muhabirimiz Serkan Ok, daha sonra mahalle sakinlerinden Hacıoğlu Mahallesi’nin sorunlarını ve beklentilerini konuştu. Mahalle sakinleri sorunları dile getirirken en çok altyapıdan dert yandı.

“SEÇİMDEN SEÇİME HATIRLANIYORUZ”

Hacıoğlu Mahallesi’nde esnaflık yapan Ayşe Tufan; “Hacıoğlu Mahallesi’nin öncelikli olarak görünümü çok kötü. Yollar çukurlu ve bakımsız. Güzelleştirmeye yönelik herhangi bir girişimde bulunulmamış. Hacıoğlu Mahallesi’nde altyapı yok. Muhtar bizimle hiçbir şekilde iletişim kurmuyor. Seçim zamanları belediye ve milletvekili adayları mahalleye gelip oy istedikleri zaman hizmet vereceklerini söylüyorlar. Fakat seçim bittikten sonra mahallemizin yolu bile unutuluyor. Bizzat bunu kendilerine de ilettim. Bizi her zaman gelip görmeleri gerekiyor. Seçim zamanı yaklaşınca tekrardan gelip aynı şeyleri söyleyecekler. Döngü şeklinde devam ediyor. Biz, oyumuzu nasıl onlara verelim. Öncelikle verdikleri sözleri yerine getirmeliler. Ondan sonra gelip oy istesinler. Muhtar beklentilerimizi karşılamıyor. Aynı şekilde belediye de sorunlarımızı karşılamıyor. Kendi sorunlarımızı kendimiz hallediyoruz. Muhtar ve belediyeden sadece mahallemizin güzelleşmesi için hizmet etmelerini istiyoruz.”

“SOKAKLAR DAR KALDIRIMLAR ÇOK GENİŞ”

Cumhuriyet Caddesinde yaşayan Engin Beslan; “Her yağmurda evimizin içine su giriyor. Altyapı şu anda sıfır. Sosyal tesis alanımız yok, çocuklar için park yok. Sokaklar dar ve 6-7 metrelik kaldırım var. Dar bir sokakta bu kadar geniş kaldırımların olmasına anlam veremiyoruz. Bazı sokakların aydınlatmaları yanmıyor. Akşamları yanmayan sokaklardan geçmek tehlike oluşturuyor. Muhtar ve belediyeden tek temennimiz bu sorunların bir an önce çözmeleridir. Belediyeden hizmet alıyoruz fakat sorunlara bakıldığı zaman hizmetin yetersiz kaldığını söyleyebiliriz.

“SOSYAL ALANLAR ATMALI”

Hacıoğlu Mahallesi’nde esnaflık yapan Aziz Can; “Mahallemizin altyapı ve yollarında sorunlar vardı. Şu anda yol çalışmaları yapılıyor. Yollar yapıldıktan sonra hiçbir sorun kalmayacak. Yollarımız ilk defa bu kadar hizmet görecek. Yolların yapılmasıyla birlikte altyapı sorununda ortadan kalkacağını düşünüyorum. Yalnız mahallemizde çocuk eğlence parkı yok denilecek kadar az. Sokak aydınlatmalarında sorunlar var. Belediyeye gittiğimiz zaman hiçbir zaman geri çevrilmiyoruz. Erenler ilçesinin sorunu ise ilçemizde Sakarya Park haricinde sosyal tesis alınımız yok. Özellikle yaz aylarında bu çok büyük bir sorun oluyor. Akşamları dışarıya çıkmak isteyen vatandaş Sakarya Park haricinde başka bir yere gidemiyor.”

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART”

Hacıoğlu Mahallesi 5025. sokakta yaşayan Nurettin Baril; “Bizim mahallemizin genel sorunları en başta kentsel dönüşüm alanı olarak altyapı çalışmaları yapılmadı. Kentsel dönüşümden dönüldü deniliyor. Yağmur yağışı sebebiyle sokaklar bataklık oldu. İnsanlar ve esnaflar burada çok fazla sıkıntı çekiyor. Genel olarak hepimizin ortak sorunu bu yol. Ufak tefek sorunlar illaki olur, onlarında aşılacağını düşünüyorum. Şu anda sadece yol çalışması var. İnşallah kısa zamanda diğer sorunlara da hemen başlanır. Burada ki halk Sakarya Park’a gidiyor, Ada AVM ’ye gidiyor. Bir de burada bir çay bahçesi var, oralara gidebiliyorlar en fazla. Muhtar şu anda elinden geleni yapıyor, belediye de umarım hızlı bir şekilde yapıyordur. Burada bir sorun olsa biz halk olarak iç içeyiz birlik olup sorunlarımızı dile getiriyoruz. Onlarda elinden geldiği kadar yapmaya çalışıyorlar. Kentsel dönüşüm kapsamında olduğu için altyapı buraya giremiyor. O yüzden burada altyapı sıkıntısı yaşıyor.”

“BELEDİYE-MUHTAR İLİŞKİSİ SORUNLU”

5070. sokakta yaşayan Ömer Tunacan; “Şu anda mahallemizde sorunlar belli. Yollarda sıkıntı var. Belediye şu anda mahalle de çalışmalar yapıyor. Onlarda elinden geldiğince hızlı yaparlarsa daha güzel olacak. Aydınlatma sorunu bazen sıkıntı oluyor ama onlarda değişecek daha modern bir ışıklandırma olacak diye biliyorum. Çarşamba Pazarı’nın içerisinde sosyal gelişim merkezi var. Okulun sol tarafında, Erenler’in yaşam merkezi var. Fakat bunlarda pek yeterli değil. Hacıoğlu’nun mahalle düzeninden dolayı da pek bir şey yapılacağını sanmıyorum. Erenler Belediyesi biraz sıkıntılı. Belediye ile muhtarımız anlaşamıyor. İletişimde sıkıntı yaşıyorlar. Bunlara rağmen hizmet alıyoruz. Belediye ile iletişim kurulmadığı için muhtarımız Sakarya Büyükşehir Belediyesiyle görüşüp hallediyor. Her türlü bizim işimiz görülüyor. “

11 Oca 2020 - 11:55 - Vatandaş

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.276.567 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Hacıoğlu - Ben anlamıyorum kaldırımlar 7 metre diyorlar ya kahvedeki adamlar kapatıyor kaldırımları kaldırımın ortasına alıp oturakları oturuyorlar yürüyemiyoruz yada satış yapan meyveci yada şemsiyesi dolabı dışarı da olan dükkan sahipleri adım atamıyoruz hele bayanlar neymiş yol sarmış vAllahi yazık size

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 11 Ocak 11:55Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?