Serdivan'daki imar planları için mahkemeden karar!

Serdivan'da yeşil alanın ticaret alanına çevrilmesi; yeşil alanın ise iki okulun bulunduğu bölgeye kaydırılmasına yönelik imar planları için mahkeme yürütmeyi durdurma kararı verdi

sakaryayenihaber.com -

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Serdivan AVM ile Cadde54 arasında kalan ve otopark olarak kullanılan alanın park alanından çıkartılıp ticaret alanına dönüştürülmesi, park alanının aynı bölgede bulunan Mina Özdoğancı Anaokulu ve Kanada Özel Eğitim Merkezi okullarının bulunduğu alana kaydırılmasına ilişkin 1/5000 ölçekli Nazım İmar değişikliği plan tadilatı yapmıştı.
İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Sakarya Şube Başkanlığı da söz konusu uygulamayı Sakarya 2'nci İdare Mahkemesine taşıdı.

Mahkemenin atadığı bilirkişi, geçtiğimiz şubat ayında raporunu tamamlayarak mahkemeye sundu.

Bilirkişi heyetince hazırlanan raporda Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve onaylanan Mina Özdoğancı Anaokulu ve Kanada Özel Eğitim Merkezi okullarının bulunduğu alanda yapılan plan tadilatının;
"Üst ve alt ölçekli plan kararının birbiriyle uyumlu olmadığı ve planların kademeli birliktelik ilkesine aykırılık taşıdığı, Gereklilik analizlerini ayrıntılı açıklayan plan raporu bulunmadığı, bu kapsamda mevzuata uygun olmadığı, Kentsel alt yapı etki değerlendirme raporunun plan aşamasında bulunmaması sebebi ile mevzuata aykırılık gösterdiği ve şehircilik ilkelerine aykırılık taşıdığı, “Resmi Kurum alanının azaltıldığı" bu işlemin hangi üstün kamu yararı ilkesine yönelik olduğunun anlaşılamadığı, gerekçeleri ile; Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından onaylanan 1/5000 ölçekli Revizyon Nazım İmar Planı Değişikliğinin, plan hiyerarşisine, imar mevzuatına, şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına aykırılık gösterdiği" ifadeleri yer aldı.

İMO Sakarya Şube Başkanı Hüsnü Gürpınar imzasıyla basın kuruluşlarına gönderilen açıklamada, mahkemenin imar uygulaması için "yürütmeyi durdurma" kararı verdiği bildirildi.

İMO'dan yapılan açıklama şu şekilde:

İlimiz Serdivan ilçesinde bulunan Mina Özdoğancı Anaokulu ve Kanada Özel Eğitim Merkezi Okullarının bulunduğu alanların yeşil alana dönüştürülmesi ile ilgili olarak Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 1/5000 ölçekli Nazım İmar değişikliği plan tadilatı;
Yürürlükte bulunan, plan yapım esaslarına, planların kademeli birliğine, Kamu yararına ve toplumsal çıkarlara uygun yapılmadığı gerekçesiyle;
Yapılan işlemlerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemi ile konu Şubemiz tarafından İdare Mahkemesine taşınmıştır.
Mina Özdoğancı Anaokulu ve Kanada Özel Eğitim Merkezi Okullarının bulunduğu alanın Yeşil Alana dönüştürülmesi ile ilgili dava T.C. Sakarya 2’nci İdare Mahkemesinde 2020/786 Esas No. ile karara bağlanmıştır.
Mahkeme kararında dava konusu işlemin 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına ilişkin olması, akabinde yapılacak 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planını ve buna bağlı olarak yapılacak İmar uygulamasının doğrudan etkileyecek olması, mülkiyet hakkını ve kamu menfaatini doğrudan ilgilendirdiği ve uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararlar doğurabileceğinden bahisle 2577 Sayılı kanunun 27’ nci maddesi uyarınca yapılan işlemlerle ilgili olarak “ YÜRÜTMENİN DURDURULMASI ” kararını vermiştir.
Karar mahkeme üyelerince oy birliğince alınmıştır. Karşı oy yoktur.
Kamuoyunu aydınlatmak adına durumu bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

27 Nis 2021 - 16:15 Sakarya/ Serdivan- Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.482.682 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.