CHP'li Füsun Çetin'den 3 açıklama birden

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, Mescid-i Aksa'da yaşanan olaylar ile 14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü ve 14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

İşte CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin'in açıklamaları:

Doğu Kudüs’te başlayan ve Gazze’ye yönelik doğrudan saldırı biçimini alan çatışmaların temelinde İsrail’in işgalci politikaları yer almaktadır, Bugünkü çatışmaların temelinde yatan bir başka olgu ise doğrudan işgalci İsrail’in işgal politikalarının destekçisi aşırı sağın devrede olmasıdır. Savaşın ve işgalin yıldönümünü “Kudüs Günü” adıyla kutlayanların başlatmış olduğu provokasyonun mutlaka görülmesi gerekir
Dünyanın emekçi halklarına kan kusturan haydut ABD’nin en büyük işbirlikçisi ve Ortadoğu’daki karakol bekçisi İsrail’i protesto ediyoruz. İşgalci İsrail saldırılarını derhal durdurmalı, işgal politikalarından vazgeçmeli, yeni alanları yerleşime açmaktan uzak durmalı, 1967 öncesi sınırlarına geri çekilmelidir. Ortadoğu’da barış ancak ve ancak emperyalizme karşı mücadele ile sağlanabilir.
Ortadoğu'da bir başka yıkım ve felaketin de Suriye’de yaşanmaktadır. Suriye’nin yıkımı ve parçalanmasını hedefleyen bütün politikaların temel nedeninin İsrail’in güvenliği alma hedefidir.
Ne yazık ki, Suriye’nin yıkımına ülkemiz de ortak olmuştur. AKP iktidarı, Türkiye’nin siyasal İslamcıları, cihatçıları ülkemizden geçirerek, silahlı güçler kurdurarak Suriye’nin yıkılmasına ve parçalanmasına yardımcı oldular, bunun yolunu yaptılar, doğrudan Suriye’yi hedef alan düşmanca politikalar ürettiler. Buradan ilan ediyoruz ki, bugün Filistin sorununa sahip çıkıyor görünüp, diğer tarafından Suriye’nin yıkımına ortak olmak iki yüzlülüktür.
Ortadoğu’da barış emperyalizme karşı mücadele ile sağlanabilecektir.
"Filistin halkı yalnız değildir!", "İşgalciler her zaman kaybeder

Sağlıkta dönüşüm sürecinde önemli kayıplar uğrayan ve yaşanan tüm olumsuzluklara karşın halka sunduğu sağlık hizmetini aksatmayan eczacılarımızın Eczacılık gününü kutlar halk sağlığı ve eczacılık mesleğini doğruda ilgilendiren bazı önemli konuları kamuoyu ile paylaşmak istiyorum.

14 Mayıs Dünya Eczacılık Günü

• İlaç sadece eczanede ve eczacı danışmanlığında hastaya sunulmalıdır. Halk sağlığı için tehdit oluşturan eczane dışında ilaç satışı ve eczacısız sağlık hizmeti kabul edilemez.
• İlacın üretiminden hastaya sunumuna kadar her aşamasında konunun uzmanı olan eczacılar görev almalıdır.
• Tasarruf amaçlı oluşturulan ilaç alım protokolleri ve sürekli değişen kurallar biz eczacılar ile halkımızı karşı karşıya getirmektedir. Bizler bürokratik engellerle uğraşmak yerine nitelikli sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Bilinmelidir ki; yaşamın temeli sağlıktır ve sağlıktan tasarruf olmaz.
• Ülkemizde yaşayan her bireyin eşit ve nitelikli sağlık hizmeti almasını savunuyoruz.
• Yıllardır eczacılık mesleğinin kanayan yarası olan muvazaalı eczaneler, eczacısız sağlık hizmeti nedeniyle halk sağlığı için ciddi tehdit içermektedir. Muvazaalı eczanelerle mücadelede eczacı odalarının yetkileri yasal düzenlemelerle arttırılmalıdır.
CHP ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI olarak Ülkemizin dört bir yanında yaşanan pandemi sürecinin tüm olumsuzluklara rağmen halkımıza özveriyle sağlık hizmeti sunan, insanlara sağlık hizmeti sunan haklı gururunu yaşayan tüm eczacılarımızın “eczacılık günü” nü kutluyor sağlık dolu yıllar diliyorum.

14 Mayıs Dünya Çiftçiler Günü

Tarımsal üretimin önemini anlatabilmek için 1984 yılından bu yana kutlanan ‘Dünya Çiftçiler Günü’, bu yıl Kovid-19’un yalnız insan sağlığını değil, küresel ekonomiyi ve gıda güvenliğini de tehdit ettiği koşullarda kutlanıyor.
Cumhuriyetimizin kuruluş yıllarında tarımın ülke ekonomisi ve gıda güvenliği açısından taşıdığı önemi ifade eden ‘Tarım, milli ekonominin temelidir’, ‘Memleketin gerçek efendisi üreten çiftçidir’ gibi sloganlar, ülkemizin kalkınma ve gelişmesinde önemli bir rol oynamıştı.
1980’li yıllardan sonra tam tersi bir anlayış egemen olmuş, ‘küreselleşme’ akımını savunan ve ulusal bağımsızlığın ‘modası geçmiş’ bir akım olduğunu ilan eden akımlar, tarımı ‘ekonominin sırtında bir yük’, çiftçiyi de ‘yılda on gün çalışıp yatan asalaklar’ olarak göstermeye çalışmışlardı.
Günümüzde, gıda egemenliği ve gıda güvenliğinin sağlanmasında ulusal bir tarım politikasının taşıdığı önem her geçen gün biraz daha fazla anlaşılmaktadır
Tarımın ve çiftçinin özellikle küresel şirketlere bağımlılık nedeniyle tehdit altında olduğu gelişmekte olan ülkelerde üretime dayalı ulusal politikaların geliştirilmesi hayati bir önem kazanmış bulunmaktadır.
Bu gerçeği inkâr eden ya da görmezden gelen ülkeler, önümüzdeki dönemde bir yandan yüksek gıda enflasyonu, diğer yandan yetersiz beslenme hatta açlık gibi sorunlarla karşı karşıya kalacaklardır. Dünya ekonomisinin çarklarını yavaşlatan, birçok ülkenin tarımsal ürünlere ihracat yasağı koymasına yol açan Kovid-19 salgını bu gerçeği bir kere daha göstermiştir. Geçtiğimiz günlerde Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlanan bir raporda dünyada yeni bir açlık krizi yaşanması riskine karşı uyarı yapılarak, ‘Çok hızlı tedbirler alınmazsa dünyadaki açlık ikiye katlanacak’ ifadesi kullanılmıştır. Raporda yer alan tahmine göre, dünyada Kovid-19 nedeniyle ağır açlık çeken insan sayısı 2021 yılının sonuna kadar 300 milyonu aşacaktır.
Cumhuriyetin yarattığı sağlam temele dayanarak, yeterince desteklenmediği durumlarda bile üretimi aksatmadan sürdüren çiftçilerimiz sayesinde tarımsal ürünlerde yeterlilik düzeyi açısından birçok ülkeye göre daha şanslı durumdayız. Ne var ki ülkemizde tarım ürünleri açısından dışa bağımlılığın giderek arttığı, geleneksel tarım ürünlerimizde bile kendine yeterlilik oranının düştüğü, üreticilerin yeterli kazancı sağlayamaması nedeniyle tarım topraklarının önemli bir bölümünün ekilmeden bırakıldığı da bir gerçektir.
Dünya Çiftçiler Günü kutlamalarının, bu gerçekler konusunda ‘farkındalık’ yaratılmasına hizmet etmesi dileğiyle CUMHURİYET HALK PARTİSİ ADAPAZARI İLÇE BAŞKANLIĞI olarak tüm çiftçilerimizin bayramını kutluyoruz.”

14 May 2021 - 15:16 Sakarya- Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.507.247 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.