“Hasarlı binalar yıkılmalı”

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Deprem Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (DAMER) Müdürü Dr. Osman Kırtel, Sakarya’da 150 ile 200 arasında hala herhangi bir teknik işlem yapılmamış hasarlı binaların olduğunu söyledi

Şevval Geçin
Şevval Geçin Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Kentsel Dönüşüm’de Adapazarı, Erenler, Arifiye ve Serdivan’ın bir kısmında zayıf zemin koşullarının bulunmasının altını çizen Kırtel, Sakarya’da yapılacak olan bina katının il olarak değil bölge olarak karar verilmesi gerektiğini vurguladı. DAMER Müdürü Kırtel, “İlimizde zemin özelliklerine göre haritalandırmalar yapılıp imar planlarımızın buna göre şekillendirilmesi lazım. İyi bir zemin varsa, buraya çok katlı yapı yapabilirsiniz. Kat sayısı maalesef ilimizde büyük sorun. Kentsel Dönüşüm yürüyemiyor” dedi.

 “EKONOMİK KAYIPLAR”

Ekonomik kayıplardan dolayı vatandaşların Kentsel Dönüşüme adım atmadığını belirten Kırtel, “Vatandaşımız, ‘4 katlı binamı yıktığımda ben bunu yapamayacağım ve ekonomik kayıplarım olacak’ diyor. Ekonomik kayıplardan dolayı vatandaş bu konuya çok girmek istemiyor. Kamunun da ekonomik desteklerde bulunması lazım. Biliyoruz ki deprem öncesinde harcanan ekonomik maliyet, deprem sonrasına bırakılırsa 10 ile 14 kata çıkıyor. Yani zararımız çok fazla oluyor. Devletimiz deprem sonrası çok verici. Benim görüşüm şu, bu desteği deprem öncesi versin. Yapısını değerlendirmek, performans analizi ya da güçlendirmek isteyene kredilendirme ya da ekonomik bir program yapabilir. Bu destekleri deprem öncesi verirse her anlamda daha fazla karlı oluruz” diye konuştu.

 “İYİ DURUMDAYIZ”

Risk yönetiminden 4 ana başlıkta söz eden Kırtel, “Bunlardan ilki, risklerin azaltılması yani mevcut durumda riskli olan unsurların tespit edilmesi ve bunların ortadan kaldırılmasıdır. Bunun için deprem risk analizinin yapılması gerekir. Bunun da iki temel ayağı var. Birincisi o riski oluşturacak tehlikeyi doğru belirlemek. Sakarya özelinde hangi fay nerede ve ne kadar deprem üretir bu konuyu iyi belirlememiz lazım. Yani deprem tehlike analizinin iyi yapılması gerekiyor. Ülkemiz bu açıdan iyi bir durumda. Deprem sonrasında hep faylar konuşuluyor ancak bu ülkemizin en iyi bildiği şeylerden birisi. Bu konuda jeofizik, sismoloji ve deprem mühendisliği ve diri fay hatları anlamında depremin üreteceği büyüklükleri hesaplama konusunda iyiyiz. Risk analizinin ikinci bölümü ise, belirlenen deprem tehlikesinden etkilenebilecek unsurların (üstyapı, altyapı vb.) çok iyi bir şekilde tespit edilmesidir. Daha sonra bu iki bileşeni bir araya getirerek deprem risk analizini yapmamız gerekiyor” dedi.

 “MAALESEF YETERLİ DEĞİL”

Sakarya’nın üst yapı konusunda yeterli bir envantere sahip olmadığının altını çizen Kırtel, “AFAD koordinatörlüğünde 2021 yılı itibari ile İl Afet Risk Azaltma Planı (İRAP) çalışmaları başlatılmış olup bu kapsamında çalışmaya bir paydaşı olarak SUBÜ olarak bizler de destek oluyoruz. Bu kapsamda yapılan çalışmaların başlangıcı olarak ilimiz ile ilgili mevcut duruma ait çekilen fotoğrafta ortaya çıkan duruma göre, maalesef üst yapı anlamında yeterli bir envanter bilgisi yok. Ne kadar yapımız var bu yapıların durumları nelerdir, kaç yılında yapılmış gibi yeterli düzeyde bilgi yok. Bir numaralı tespit bu. Envanteri hazırlamadan risk analizi yapamayız. Biz bu zamana kadar gelmişiz vardır diye düşünüyorduk ama bu plan kapsamında çalışmalara başlanması ile olmadığını gördük. Bu zamana kadar bu envanter bilgisinin olmaması Sakarya için büyük eksiklik ama zararın neresinden dönsek kar diye bakınca İRAP çalışması gündeme gelmeseydi yine ötelenecekti. Onu da belirtmek lazım. Bu konuda Büyükşehir Belediyemiz de ilgili birimleri ile bu çalışmalara başlamış durumda” ifadelerine yer verdi.

 “200 HASARLI BİNA”

Sakarya’da 150 ile 200 arasında halen teknik bir işlem yapılmamış hasarlı binaların olduğunu söyleyen Kırtel, tüm kurumların ortak çalışması ile sorunun önüne geçilmesi gerektiğini söyledi. Kırtel, “Afet Yönetimi ve arama kurtarmada ne kadar iyi olursanız olun ortaya çıkacak sonucun büyüklüğü bazen gücünüzü aşabilir. 1999 depremleri ile bir karşılaştırma yaparsak ne kadar iyi olursak olalım bu ölçekte bir deprem ve sonucunda benzer bir yıkımla karşı karşıya kalırsak arama ve kurtarmada, yardım ve barınma konularında önemli sıkıntılar yaşarız. İlimizde yıkma çalışmalarının çok hızlı bir şekilde kamu otoritesi kullanılarak ve vatandaş desteği ile yapılması gerekiyor. Örneğin ilimizde hali hazırda 150 ile 200 arasında 1999 depremleri sonrası orta hasarlı olup herhangi bir teknik işlem yapılmamış yapı var. Ayrıca bu depremler sonucu az hasarlı olarak değerlendirilmiş yapılarımız var. Hasar almamış malzeme ve işçilik kalitesi kötü yapılarımız var. Bu yapılar öncelikli olarak ele alınıp ilimizdeki tüm yapıların envanter çalışması yapılarak risk durumuna göre bir takvim belirlenmeli ve ivedilikle çalışmaya başlanılmalıdır” dedi.

31 May 2021 - 09:39 - Gündem

Muhabir Şevval Geçin

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.488.211 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.