"Sorular cevapsız kaldı!"

CHP Adapazarı İlçe Başkanı Ayşe Füsun Çetin, Sakarya Büyükşehir Belediyesine cevap verilmesi için 16 sorudan oluşan dilekçe gönderdi. Büyükşehirden gelen cevabı yayınlayan Çetin, “özel hayatın gizliliği” denilerek soruların cevapsız kaldığını belirtti.

Sakarya büyükşehir belediyesine 4982 sayılı bilgi edinme kanunu kapsamında 16 sorudan oluşan dilekçemize verilen yanıtlar şöyle;

1-      Belediye başkanı seçildiğiniz de belediyenizin borç ne kadardı, 31.12.2020 tarihi itibari ile belediyenizin toplam borcu ne kadar?

2-      Göreve geldiğinizde belediye bünyesinde kadrolu ve taşeron olarak kaç personel istihdam edilmekteydi, şu an taşeron ve kadrolu olarak kaç personeliniz var?

3-      Göreve geldiğinizden bu yana kaç işçinin iş ine son verildi, kaç işçi istihdam edildi bunların kaç tanesi taşeron kaç tanesi kadrolu?

4-      İşe aldığınız personel alımında KPSS puanlarını baz aldınız mı, göreve geldiğiniz günden bu yana istihdam ettiğiniz personellerin en düşük ve en yüksek KPPS puanları kaç, KPSS’yi dikkate almadıysanız hangi liyakat ölçüsünü esas aldınız?

5-      2020 yılın da toplam kaç kişiye ne kadarlık sosyal yardım yapıldı, yapılan sosyal yardımlar belediye bütçenizin yüzde kaçı oranında gerçekleşti?

6-      Çay kur işletmelerinde ki yönetim kurulu üyeliğiniz devam ediyor mu? Oradan maaş huzur hakkı ya da hangi nam ve isim adı altında olursa olsun bir kazanç elde ediyor musunuz? Çay kur işletmelerinde görev yapmaya devam etmenizin sizi seçen Sakarya halkına hizmette bir eksiklik ya da Sakarya’mızın sorunlarına odaklanmada bir handikap oluşturduğunu düşünerek çay kur işletmesindeki görevinizden istifa etmeyi düşünüyor musunuz?

7-      Belediye olarak çok yoğun olarak yaşanan işsizlik sorununun çözümü adına istihdam yaratacak projeler geliştirmeyi düşünüyor musunuz varsa neler?

8-      Göreve geldiğinizden bu yana doğrudan tedarik ya da ihale ile (ayrı ayrı belirtilmek suretiyle 1.000.000 TL ve üzerinde kaç şirketle iş yaptınız isimleri ve belediyenize verdiği hizmetin içeriği nelerdir?

9-      AFA Kültür merkezinin yeniden faaliyete geçirilmesi ile ilgili bir çalışmanız var mı, varsa şuan hangi aşamadadır?

10-  Köy iken büyükşehir kanununda yapılan değişiklikle mahalle kapsamına alınan yerleşim birimlerinden bazılarının yeniden köy statüsüne alınacağına ilişkin çıkan yasa ile ilgil bir çalışmanız var mı? Varsa bu kapsama giren köyler hangileridir?

Bu 10 sorumuza Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin vermiş olduğu yanıt ; 4982 sayılı yasa kanun kapsamın da belediyemize vermiş olduğunuz dilekçeniz incelenmiştir. Başvuru dilekçeniz de her ne kadar başka huşulara ilişkin sorularınız yer almaktaysa da 4982 sayılı kanunun ‘’istenecek bilgi ve belgenin niteliği ‘’ başlıklı 7.maddesinin 2. Fıkrası ve 8. Maddesi hükmü ‘’ÖZEL HAYATIN GİZLİLİĞİ’’ Başlıklı 21.maddesini gerekçe göstererek cevap veremeyeceklerini ifade etmişlerdir.

TDK SÖZLÜĞÜNDE ÖZEL HAYATIN TANIMI :  Kişinin kendine özgü yaşayışı, yaşama tarzı, kendisini ilgilendiren tutum ve davranışı, öz yaşam, özel yaşam: Sayın Başkan özel hayatın gizliliğini  gerekçe göstererek yanıtlamaktan kaçındığınız sorularımızın tamamı Sakarya halkının sizi kamu adına yönetmeniz için seçtiği Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin faaliyetleri ile ilgili uygulamaları kapsayan sorular dolayısıyla özel hayat gerekçesinin arkasına sığınarak cevap ver(e)mediğiniz soruların tamamı bu kentte yaşayan her bireyin sormaya ve cevabını bilmeye hakkının olduğu sorulardır , size düşende özel hayatın gizliliği gibi saçma bir gerekçenin arkasına sığınarak cevap vermekten kaçmak değil sorulan soruları açık yüreklilikle yanıtlamak olmalıydı.

 

21.yüzyıl da özellikle seçilmiş kişilerin yönetim anlayışını ortaya koyan en belirgin özellik; süreçlerin şeffaf olması, kurallara dair süreçlerin uygulanmasının, icrasının insanlara açık ve net bir şekilde sunulması da bilgi edinme hakkinin pratik olarak kolaylaştırılması olarak ortaya çıkmasıdır.

Diğer sorularımıza gelince *Sayıştay raporunda belediyenizle ilgili tespit edilen uygunsuzlukların giderilmesi ile ilgili bir  çalışmanız oldu mu olduysa bu çalışmalar neler?

 Cevap;  müfettişlerin tespitleri doğrultusunda çalışmalarımız devam ediyor.

*Belediyeniz sınırları içerisin de olası bir deprem riskine karşı  bir eylem planınız var mı? Belediyeniz sınırları içerisin de mevcut olan riskli bina stoklarıyla ilgili bir envanter çalışmanız oldu mu olduysa sayıları ve mevcut bina stoğuna oranı nedir? Kentsel dönüşüm projeleri   çalışmanız var mı varsa nereleri kapsamakta ve en yakın hangi tarihte hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

 Cevap ; Konuyla ilgili bir daire başkanlığı kurduk çalışmaları başlattık bina stoğunun envanterinin çıkarılması çalışmalarına başlayacağız.

Sakarya 1999 yılın da depremi yaşadı anlaşılan o ki aradan geçen 22 yıl boyunca mevcut yapı stoğunun çıkarılmasına ilişkin hiçbir şey yapılmamış Sakarya Büyükşehir Belediyesinin elinde hangi bina depreme dayanaklı hangisi dayanıksız bununla ilgili hiç bir çalışma yok. Buradan Büyükşehir Belediyesine soruyoruz böylesine önemli bir konuda harekete geçmek bina stoğunu yenilemek kentsel dönüşümü başlatmaktan sakarya halkının can ve mal güvenliğini sağlamaktan daha önemli hangi işiniz var çok merak ediyoruz.

*Göreve geldiğiniz de vatandaşın evlerinde kullandığı suyun 1 m3'ü ne kadardı şuan ne kadar?

Cevap; göreve geldiğimiz de suyun m3 ü 3,15 TL idi şuan ki fiyat için SASKİ'nin internet sitesine bakınız.

SASKİ’ nin internet sitesin de şuan suyun m3  fiyatı 4,35 olarak görünmekte yani göreve geldiğinizden bu yana suya % 38 in üzerinde bir zam yaptığınız görünmekte seçim kampanyalarında Allah'ın suyundan paramı alınır biz seçilince suyu ücretsiz yapacağız diyen bir siyasi geleneğin temsilcisi olarak bedava yapmak bir yana TUİK in açıkladığı enflasyon oranının üzerinde zam yapmayı nasıl içinize sindiriyorsunuz.

 * Yapımı devam eden sgk kavşağını ne zaman bitirmeyi planlıyorsunuz? Kavşağın yapımının bu kadar uzun sürmesinin nedeni nedir?

Cevap: köprülü kavşağın bitmemesinin nedeni küresel pandemi ve hava koşulları. Bitirilmesi için planlanan tarih ise 1 Temmuz 2021

Sayın başkan pandemi süreci söylediğinizin aksine insanların eve kapanmasından ötürü bütün belediyelere çok uzun zamandır erteledikleri işleri yapmaları için olanak sağlamıştır. Son yılların en kurak yılını geçiren ülkemiz için hava koşulları nedeniyle uzadığını söylemenizi kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

CHP Adapazarı ilçe başkanlığı olarak bugüne dek yaptığımız gibi bundan sonrada sorumluluk alacak belediyelerden kamu adına hesap sormaya devam edeceğiz. Özel hayatın gizliliğini gerekçe göstererek cevap ver(e)mediğiniz soruların cevabını SAKARYA HALKI İLK SEÇİMDE SİZLERE VERECEKTİR.

08 Haz 2021 - 10:20 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.470.573 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.