Sağlık çalışanları haklarını istiyor

Sağlık İş Sendikası Sakarya Şubesi Karasu Devlet Hastanesi önünde, 6.’ıncı dönem toplu iş sözleşmesi öncesinde talep ve isteklerinin yer aldığı bir basın açıklaması yaptı

Sağlık İş Sendikası Sakarya Şubesi Karasu Devlet Hastanesi önünde, 6.’ıncı dönem toplu iş sözleşmesi öncesinde talep ve isteklerinin yer aldığı bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Şube Başkanı Abdullah Sönmez ve sendika üyeleri katıldı. Yapılan basın açıklamasında üz gün önce düzenlenen basın toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına sendika olarak tekliflerini sunduklarını belirten Sönmez, “Önümüzdeki pazartesi de bu tekliflerin kabul edilmesi için masadaki yerimizi alacağız” dedi.

'GÖZÜMÜZ KULAĞIMIZ MASADA OLACAK'
1 milyonu sağlık ve sosyal hizmet çalışanı olmak üzere, 3 milyon kamu çalışanı ve 2 milyon kamu emeklisinin gözü kulağı doğal olarak bu masada olacaklarını belirten Sönmez, “Şu da bir gerçek ki bedel ödeyenlerin, can kurtarmak için can verenlerin, gecesini gündüzüne katanların, yıllardan beri mali, özlük ve sosyal hakları noktasında hep görmezden gelinen sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının gözü – kulağı çok daha yüksek bir şekilde bu masada olacak. Sağlık-Sen olarak, onlardan almış olduğumuz güçle, yetkili sendika olarak masadaki yerimizi alarak, sorunların çözümü, haklı taleplerin kabul görmesi için tüm gücümüzle mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.GÜÇLÜ SAĞLIK SİSTEMİ
Sağlık çalışanlarının yıllardır çözüm bekleyen, pandemi süreciyle de etkisini daha fazla gösteren pek çok sorununun olduğunu vurgulayan Sönmez, “Açıkça söylemek gerekirse, pandemi sürecinde herkesin bir defa daha farkına vardığı güçlü sağlık sistemini, çalışanlarının kangren hale gelen sorunlarıyla yarınlara taşımak mümkün değildir. Şu gerçeği başta siyasi irade olmak üzere herkesin kabul etmesi gerekir; kurumları, sistemleri ayakta tutan ne modern binalardır ne de teknolojik donanımlardır. Kurumlara, sistemlere vatandaşa hizmet noktasında can veren fedakar çalışanlardır. O halde bu çalışanların sorunlarının tez elden çözülmesi gerekir, haklı talep ve beklentilerinin acilen karşılanması gerekir. Öbür türlü fedakarlığın, adanmışlığın, kahramanlığın bir yere kadar olduğu unutulmamalıdır” şeklinde konuştu.

'ŞİMDİ HAK ÖDEME VAKTİ'
Pandemi sürecinde can kurtarmak için sağlık çalışanlarının can verdiğini vurgulayan Sönmez, “Son iki yıldır hemen herkesin “hakları ödenmez” dedikleri sağlık çalışanlarına haklarını ödeme vakti… artık sorunlarını kökten çözme vakti… toplu sözleşme masasını, çözümün parçasına dönüştürme vakti. Sağlık çalışanlarının hakkını teslim etmek, mali-özlük ve sosyal haklarındaki sorunları ortadan kaldırmak için daha fazla beklemeye de gerek yok” dedi. Sönmez okuduğu basın açıklamasının devamında Pazartesi günü Memur-Sen olarak tüm kamu çalışanları adına teklifte bulundukları teklifleri kamuoyu ile paylaştı.

İşte o teklifler:

· 2022 yılı için %21 zam, 2023 yılı için %17 zam

· 2022’de % 3, 2023’de % 3 refah payı

· 600 TL seyyanen zam

· Emeklilerde olduğu gibi bayram ikramiyesi

· 3 ayda bir 134 TL olarak ödenen Toplu Sözleşme ikramiyesinin 2022’de 450 TL, 2023’te 540 TL olarak ödenmesi…

· 3600 ek gösterge vaadi bir an önce hayata geçirilmeli!

· Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının ek ödemeleri en az %40 oranında artırılmalı ya da özel hizmet tazminatları 40 puan artırılmalı

· Nöbet ücretleri en az %50 oranında arttırılmalı!

· 4/b süresiz sözleşmeli personeller ile vekil ebe/hemşireler ve kamu görevlisi olmayan aile sağlığı çalışanları 3+1 statüsüne geçirilmeli...

3 yılını dolduranlar kadroya alınmalı!

· Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nda çalışanların, sosyal hizmet tazminatının kapsamı genişletilerek oranı 50 puana çıkarılmalı!

· Genel İdari ve Yardımcı Hizmetler sınıfı için döner sermaye tavan oranları %20 arttırılmalı!

· Sabit ek ödemeler gelir vergisinden muaf tutulmalı!

· Gelir vergisi %15’i aşmamalı…

· Tüm sağlık çalışanlarına 2022 yılı için 500 TL, 2023 yılı için 650 TL giyecek yardımı verilmeli!

· Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği sınavları düzenli olarak yapılmalı!

· Yardımcı Hizmetler Sınıfı kaldırılmalı, mevcut personel genel idari hizmetler sınıfına aktarılmalı.

· Sağlık çalışanları kamu sosyal tesislerinden ve toplu ulaşımdan %50 indirimli yararlanmalı!

· İdari izin günlerindeki çalışmaları karşılığında sağlık çalışanlarına nöbet ücreti verilmeli…

· İcap nöbet ücretleri ödenmeli!

· Üniversite hastanesi çalışanlarına mazeret tayini (eş durumu, sağlık can güvenliği) ve becayiş hakkı verilmeli!

· Geçici görev yolluk ücretleri artırılmalı…

· Adli Tıp Kurumu çalışanları için adalet hizmetleri tazminatı ödenmeli!

· Ebelere de hemşireler gibi aile danışmanı ve işyeri hemşiresi olabilme hakkı verilmeli…

· 657 sayılı devlet memurları kanununda yer alan yardımcı sağlık hizmetleri kavramından “yardımcı” ibaresi çıkartılmalı

29 Tem 2021 - 14:21 - Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.116.631 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Gül - Yuh,insanların yüzüne bakmazlar,hepsi istifa etsin yerlerine gelecek insan gibi çalışacak çoookkk kişi var

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 30 Temmuz 11:12