Komisyondan OSB'ye ret!

Kocaali'de yapılması planlanan OSB, oluşturulan komisyon tarafından reddedildi.

sakaryayenihaber.com -

Kocaali ilçesinde kurulmak istenen Organize Sanayi Bölgesi konusunda belediye yönetimi tarafından önerilerek oluşturulan komisyon, yaptıkları araştırmalar sonucunda OSB'ye ret oyu verdi. Konu ile ilgili yapılan açıklamada, "Komisyon üyeleri, bu büyüklükte bir organize sanayi bölgesinin ileride telafisi mümkün olmayacak sonuçlara neden olabileceğini düşünmektedir. Bu nedenle ilçe merkezinden uzak olarak ve tarıma elverişli olmayan minimum 500 dönüm maksimum 1.500 dönüm alanın belediye ve sivil toplum kuruluşları öncülüğünde, ilçemizin doğal yapısına uygun, bölgemize yüksek oranda katı sağlayacak bir sanayi bölgesi ilan edilmesi (osb değil) ve yine nace kodların üzerinde işin uzmanları tarafından çalışıldıktan sonra onaylanarak fabrikaların ilçemize gelmelerinin sağlanmasının en doğru sonuç olacağı yönünde kanaat birliğine varılmıştır" denildi.

Komisyon, elde ettikleri sonuçları şu şekilde açıkladı:

✓ Kurulması planlanan organize sanayi bölgesinin içeriğinin, süreç içerisinde defalarca talep edilmesine rağmen tarafımıza bildirilmemesi kafa karışıklığına neden olmuştur,

✓ Teknoloji Osb içeriğinden bahsedilirken söz konusu içeriğin elektronik, bilgisayar gibi üretimler yapacağı ve teknofest gibi bir içeriğe sahip olacağı algısı oluşturulmuştu. Oysaki yaptığımız incelemeler sonucunda söz konusu üretimlerin teknolojik ürünler değil teknolojik makinalarla kimyasal ve pvc içerikli sanayi üretimleri olduğu anlaşılmıştır. İlaveten üretimlerin otomasyon makinaları ile yapılacağından eğitimli ve kalifiye iş gücüne ihtiyaç duyulduğu, bu iş gücünün temininin ilçemiz insan kaynaklarından karşılanamayacağı anlaşılmıştır.

✓ Kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi için yer seçimi yapılırken değerlendirilen alternatif yerlerin incelemesine bakıldığında aynı verimli arazi özelliklerine sahip 4 farklı yerin teknik inceleme sonuçlarının arasındaki çok büyük farklı değerlendirmeler, soru işaretlerinin artmasına neden olmuştur (3 yerde deprem faylarının olması, mutlak korunması gereken tarım arazilerinin oluşu gibi aslında hem verimlilik hem de aynı deprem kuşağında olması teknik inceleme raporunun objektif hazırlanmadığı yönünde kuşkuları beraberinde getirmiştir).

✓ Kurulması planan organize sanayi bölgesinin 450 Hektarlık bir alanda kurulacağından hareketle, ilimizde kurulu olan diğer osb büyüklüklerine göre (örn: hendek osb) çalışan sayısı kıyası yapılmış olup, her ne kadar tekolojik firmaların çalışacağı söylense de minimum 25.000 kişinin çalışacağı öngörülmektedir (bu sayı ortalama alınmış olup, en kötü senaryoda 32.000, en iyi senaryoda 20.000 çalışana ihtiyaç duyulacağı öngörülmüştür). İlave hizmet sektörlerinde de çalışacak kişi sayısı 3.000 – 5.000 kişi olacağı düşünülürse ilçemize osb’in hayata geçmesi ile birlikte ortalama 28.000 iş gücüne ihtiyaç duyulacağı hesaplanmıştır. Bu rakam aileleri ile birlikte ilçemize 100.000 ila 130.000 nüfus göç olacağı düşünülmektedir.

✓ Gelecek nüfusun ilçemizde oluşturacağı sosyo – kültürel değişim ekseriyetle ilçemiz halkında rahatsızlık oluşturmaktadır.

✓ Osb kurulacak olan alanda arazisi bulunan hak sahiplerinin ve osb ye yakın mahalle sakinlerinin osb kurulmasına yüksek oranda karşı çıktıkları görülmüştür.

✓ Öte yandan artan nüfus ile fındık bahçelerinde yapılaşma ve imar baskısına neden olarak zamanla fındık bahçelerinin el değiştirmesine ve fındık alanlarının imara açılarak yapılaşmaya neden olacağı düşünülmektedir, şuan ki mevcut yapı stoğumuzun insan göçünü ikame edecek sayıda olmadığı bilinmektedir.

✓ OSB Derneği başkanı ile yapılan görüşmelerde yer seçim izni verildikten sonra OSB ile ilgili alınacak kararlarda belediyemizin kararı doğrultusunda değil, müteşebbis heyetin vereceği kararlar doğrultusunda hareket edileceği anlaşılmaktadır, sonrasında vazgeçilmesi gibi bir durumun olmayacağı hususu netleştirilmiştir, bu durumda osb yönetiminde yer alacak olan yerel yönetim temsilcisi sadece izleyici ve dinleyici konumunda kalacaktır.

✓ Yine OSB Derneği Başkanı ile yapılan görüşmede taleplerin çok yoğun olduğu ve yaklaşık 120 firmadan ön talep alındığı belirtilmiş, ilçemizin lokasyonundan ve coğrafik özelliklerinden kaynaklı cazibe alanı olduğu anlaşılmıştır,

✓ Organize Sanayi Bölgesi’nde sanayicilere verilecek izinler, yapılacak imar planlamaları, harçları, hatta çöp toplama işleri yasa gereği yine osb tarafından yapılacak belediyemizin bu konuda ilave bir gelir kaynağının oluşmayacağı sadece elektrik ile ilgili bir takım gelirin oluşacağı anlaşılmıştır,

✓ OSB’de faaliyet gösterecek firmalardan kaynaklı endüstriyel nitelikli atıksuyun oluşacağı bunun da minimum 15.000 ton/gün olacağı, arıtıldıktan sonra denize deşarjının yapılacağı anlaşılmıştır, evsel kullanım amaçlı su için ise ayrıca 5.000 ton/gün atıksuyun oluşacağı arıtıldıktan sonra yine denize deşarj edileceği anlaşılmış olup bu durum yaz ay aylarında sahil turizmimizi büyük ölçüde etkileyeceği tespit edilmiştir.

✓ Bu işin organizasyonunu üstlenen kişiler tarafından verilen bilgilerde de çeşitli çelişkilerin bulnduğu bununda yine insanlarda kafa karışıklığına neden olduğu anlaşılmıştır

✓ OSB dernek başkanının firmasını gezdiğimizde “PİMTAŞ Plastik firması” plastik boru, bağlantı parçaları, plastik havuz ekipmanlarının üretildiği görüldü. Üretimine baktığımızda teknolojik bir ürün olmadığı anlaşılmıştır. Ancak üretimden atıksu oluşmadığı, kirletici bir gaz salınmadığı görülmüştür. Yine başkanın söylediklerinden yola çıkarak diğer firmaların endüstriyel atıksularının oluşabileceği, baca gazlarının oluşabileceği tarafımıza belirtilmiştir.

02 Ağu 2021 - 23:09 Sakarya- Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.372.393 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.