Sığınmacılar Sakarya’yı neden bu kadar seviyor?

Sakarya’da sığınmacılara yönelik yaptığı çalışmalarla tanınan iş adamı, sığınmacıların Sakarya’da hangi şartlarda yaşadıklarını, nerelerde çalıştıklarını ve neden Sakarya’da olduklarını anlattı

+4
Haber albümü için resme tıklayın

 “2 BİN MÜLTECİYİ İŞ SAHİBİ YAPTIK”

Sakarya’da bulunan mültecilerle yakından ilgilenen iş adamı ve Cihan Derneği Başkanı Davut Taşdemir, İlimize yaşayan mültecilerin sorunlarını ve yaşadıklarını Sakarya Yenihaber’e anlattı. Mültecilere erzak yardımının yanı sıra, ev eşyası temin ettiklerini, sağlık sorunlarını giderdiklerini ve işe yerleştirdiklerini anlatan Taşdemir, bu güne kadar 2 bine yakın mülteciyi iş sahibi yaptığını söyledi.

Gazetemiz muhabiri Fatih Bulsun’un, Davut Taşdemir ile yaptığı röportaj;

Fatih Bulsun; “Neden mültecilere destek oluyorsunuz?”

Davut Taşdemir; “Bu insanlar savaştan kaçmadı. Çünkü ülkeler arası bir savaş olmadı. Bu insanlara kendi ülkeleri saldırdı. Bugün Türkiye rejimi bana saldırsa ben ne yapabilirim? Aynı durum Suriyeliler için de geçerli. Rejimin tankı var, topu var, uçağı var her şeyi var. Ülkemize gelen mülteciler bu güç karşısında ne yapabilir? Adam kendi devletiyle savaşamaz ki. Bunlar rejimden, kendi liderlerinden kaçtılar. Suriye’de elektrik ücretsiz denecek kadar ucuz. Su, yakıt, okul, hastane, ilaç ücretsiz. Bu adamlar buna rağmen kaçıyor. Çünkü düşünmeleri istenmiyor. Orada çok ciddi bir şekilde mezhep çatışması var. Beşar Esad’ın etrafındakiler şia, şii halkın yüzde 80’i ise bizim mezhebimize inanıyor yani sünniler. Beşar Esad ya şia olacaksın yada sünni bir yaşantın olmayacak diyor. Sünni yaşam sürenleri alıp işkenceler ediyorlar veya direk öldürüyorlar. Mülteci konusunda bunu anlamamız lazım. Bu adamlar savaştan değil kendi rejimlerinden kaçıyor. Suriyelilere, Afganlara veya Iraklılara yardım etmemizin asıl nedeni gerçekten ihtiyaçları olmaları”

F.B. – “Suriyeliler Sakarya’da hangi bölgelerde konaklıyor?”

D.T. - İnsanın fıtratında kümeleşmek vardır. İnsan yalnız yaşayan değil birlikte yaşayan varlıktır. Hep bir gruplaşma var. Bugün Karslılar mahallesi var, Erzurumlular mahallesi var, Van mahallesi var, lazların mahallesi var. Suriyeliler de buna benzer. Mesela Sabiha Hanım okulunun arkasındaki sokak bitik bir sokaktı önceden. Dükkanlar boştu. Suriyeliler o bölgeye yerleşmeye başladı şuan orası cıvıl cıvıl. Saat 12’ye kadar ticaret dönüyor orada. Fiyatları da çok uygun marketlere göre. Antep’ten uyguna getiriyorlar burada da uyguna satıyorlar. Hemen hemen her yerde varlar. Yorgalar mezarlığının o bölgede yoğunlar. Hendek’te iş imkanı olduğu için orada yoğunlar.

F.B. – Sakarya’da yaşayan mülteci sayısı hakkında bir istatistiğiniz var mı?

D.T. - Sayısal olarak ben tam olarak bilemiyorum. Şu sayıda insan var desem yalan söylemiş olurum. Şöyle bir durum var diğer şehirlere göre Sakarya’da yüksek. Örneğin Suriye yakınındaki Diyarbakır’a göre burada daha yüksek. Çevre illere göre de burada daha yoğun mülteci var. Burasının sanayi ve inşaat bölgesi olmasından dolayı bu oran biraz fazla bence. İş imkanından dolayı Sakarya’yı daha çok tercih ediyorlar. Örneğin Kocaeli sanayi bölgesi ve fabrika ağırlıklı. Bu yüzden burada gayriresmi olarak çalışma imkanları düşük.  O yüzden Sakarya’yı tercih ediyorlar ve sayıları ilimizde fazla.

F.B. – Mülteciler hangi işlerde çalışıyor?

D.T. - Sanayi başta olmak üzere kağıt toplamada, tarlalarda çalışıyorlar. Afgan mülteciler özellikle hayvancılık sektöründe çok çalışıyor. Araba yıkama gibi alt seviye beden işçiliklerinde çok cüzi ücretlere çalışıyorlar. Şöyle de bir durum var Suriyeliler vatanlarına gitsin diyoruz ama bizde onlara çok zulmettik. Kaynarca’da hamile kadına tecavüz edip öldürdüler bebeğini de boğdular. Bunu bizler yaptık. Adam köpeğini bağlamayacağı yere 500 TL 1000 TL kira istiyor. Bir de diyorlar ki Suriyelilere para veriyorlar. Suriyelilere devlet para vermiyor ki. Avrupa’dan 3 milyar Euro para verildi. Mültecileri bizim başımıza bela etmeyin siz orda bakın diye. Bu para nereye gitti?

F.B. – Suriye’de Türkiye sınırına yakın belli bir bölge terörden arındırılarak tampon bölge haline getirildi ve diğer bölgeler terörden arındırılmaya devam ediliyor. Mülteciler evlerine dönmeyi düşünüyor mu?

D.T. - Dün mültecilerden Mustafa diye bir arkadaşımla konuştum. Samimiyetimiz var kendisiyle. Dedim 6 yıldır buradasın ne zaman gideceksin? Yeter yani misafirlikte bir yere kadar. Bak sizi kimse istemiyor. Bana cevabı şu oldu; Abi ben ülkemi çok seviyorum burada ne yapacağım hiçbir geleceğim yok.  Okulum yok ümidim yok. Burada sadece karnımı doyurmak için inşaatta çalışıyorum. Dedim git o zaman ülkene. Beşar esad gittiği gün ben ülkeme döneceğim. Şuan gidersem Esad beni askere alacak. Benim bir arkadaşım 22 yaşında askere gitti şuan 30 yaşında hala asker. Maaş yok bir şey yok. Suriye’de ya Esad için savaşacaksın yada öleceksin başka bir seçeneğin yok dedi.

F.B. – Peki genel görüşte bu şekilde mi herkes mi dönmeyi düşünüyor?

D.T. - Herkesi buraya bağlayan farklı sebepler var. Örneğin ben Karslıyım. Eşim ve çocuklarım burada. İşim burada. Eğer eşim ve çocuklarım olmasaydı ben de burada durmazdım. Beni buraya bağlayan ailem var, işim var. Buradaki Suriyeliler bir hayat kurmuş. Adam 6-7 senedir burada. Ticaretle uğraşan farklı şeylerle uğraşan Suriyeliler var. Dükkan açmışlar, ev almışlar bir düzen kurmuşlar burada. Tabiri caizse tuzu kuru. Bu adam belki dönmeyebilir. Bizim Almancılar neyse bunlar da öyle olabilir. Suriyeliler bayramda ülkelerine gitti. Bayramlara gitmelerinin sebebi topluluk halinde hareket etmeleri ve bayram olduğu için Esad rejimimin bunlara bir şey yapmaması. Rejim bayramda ailelerinin yanına dönen, ülkelerine giden vatandaşlara saldırsa uluslararası camiadan çok büyük tepki alır. Bayramda gidenler biraz da buna güveniyor. Bunun yanında gidip dönmeyenler de var. Adam gidiyor ve tekrar gelmek istemiyor. Ölürsem burada öleyim diyor. Biz böyle durumlarla da karşılaşıyoruz.

 F.B. – Mültecilerin Türkiye’yi tercih etmesinin sebebi nedir? Örneğin neden Afgan göçmenler yanlarında İran varken Türkiye’yi tercih ediyor?

D.T. - İran’ın bir devlet politikası var. Göçmenler İran’a geliyor, İranlı yetkililer benim ülkemde kalmayacaksın kardeşim benim ülkemde kalmazsan sana her türlü yardımı yaparım diyor. İranlılar zaten erinden generaline kadar rüşvet alıyor. Otobüslerle Tahran’a kadar geliyor göçmenler. Tahran’dan da ya Van sınırına ya da Doğu Beyazıt sınırına İran devleti getirip bırakıyor. Yeter ki benim ülkemde kalma diyor. Türkiye’yi tercih etmelerinin en önemli sebebi ise Avrupa’ya köprü olması. Sonrasında da Müslüman bir ülke olmamız ve mezheplerimizin aynı olması. Örneğin İran. İran şia mezhebi. Orada Afganlara hiç iyi davranmıyorlar. Belki günümüzde mezhep çatışması yok ama içten içe düşman gözüyle bakılıyor. Şuan Sakarya’da ki bütün Afgan aileleri bütün Suriyeli aileleri tanıyorum. Ben tanımasam da en azından onlar beni tanıyor.

F.B. – Mültecilere yardımlarınızda ne gibi tepkiler alıyorsunuz?

D.T. - Ben mültecilere yardım ettiğim için çok olumlu tepkiler alıyorum. Sonuçta bu yardımın hepsini cebimden vermiyorum. Çok ciddi şekilde yardımlar geliyor bize. İş adamı arkadaşlarımızdan çevremizden yardımlar alıyoruz. Bunun dışında gelen mülteciler de birbirine çok sahip çıkıyor. Buraya gelip durumu iyi olanlar da kötü durumda olanlara yardım ediyor. Burada bir dernek açtılar. Onlar yardım toplayıp mültecilere yardım ediyor. Kendi aralarında kurs bile açtılar. Çocuklarına Arapça okuma yazma öğretiyorlar.

F.B. – Mültecilerin kaçak işçi olarak düşük ücretlerle çalışmaları Türk geçlerini olumsuz etkiliyor mu?

D.T. - Çok olumsuz etkiliyor. İşçi konusunda beni arayan çok vardı. Hemen hemen her gün telefonum çalıyordu. Bugüne kadar yaklaşık 2000 kişiyi işe yerleştirdim. Özellikle Afgan mülteci istiyorlar çünkü çalışkanlar. Bizim Türkler biraz zora geldiği zaman bırakıyor işi. Ama Afganlar tabiri caizse traktör gibi. Bu yüzden inşaat işinde yada tarım ve hayvancılık sektöründe hem ucuz iş gücünden hem de iyi çalışmasından dolayı Türkler değil Afganlar tercih ediliyor. Bende kendi işimde bu şekilde tercih ediyorum. Paranın onlara gitmesini istiyorum. Çünkü Türkler bir şekilde kendini geçindiriyor. Ama mülteciler gerçekten zor durumda. Biz ayrıca Afganistan’a da yardım gönderiyoruz. Buradan parayı gönderiyoruz oradaki tanıdıklarımız aracılığıyla ihtiyaç sahiplerine erzak yardımında bulunuyoruz. Tüm çabamız mazlumların yüzünün gülmesi için.

YARIN: MÜLTECİLER KONUŞTU:  “Büyük zorluklarla Türkiye’ye geldik”

           

09 Ağu 2021 - 17:08 Sakarya/ Adapazari- Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.377.354 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

08

Ahmet Turan - Herhangi bir etnik ayrımcılık yapmaksızın insana insan olduğu için değer veren Davut kardeşimizi kutluyorum.. Öyle ki; yaratılanı sevmeli Yaratandan ötürü...

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 11 Ağustos 12:11
04

Nusret Aksoy - SAYIN DAVUT TASDEMIR SABIHANIMILKOKUL ARKASI HAREKETLENDI DOGRU GENCLERIN BAGIRMALARINDAN HAREKETLERINDEN AILELER BALKONLARADA OTURAMIYORLAR .BUNA NE DIYECEKSINIZ .KALDIRIMLARA KANEPE CIKARTIP OTURUYORLAR

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 12:35
03

Bir Kahveci - Birde marifet yapmiş gibi röportaj veriyor biz ne olcaz bize niye kimse yardim etmiyor siz allaha havale ediyorum yanlis yapiyonuz hepimizin gelecegini tehlikeye attiniz

Yanıtla . 1Beğen . 1Beğenme 10 Ağustos 04:03
06

Davud - @Bir Kahveci 03 nolu yoruma cevabı: Bilgilerinizi iletin yardımcı oluruz kardeşim

Yanıtla . 2Beğen . 0Beğenme 10 Ağustos 17:00
02

Araştırılmasın - Feto araştırılsın denildi AKP MHP red oy kullandı. Sıgınmacı mültecililer nasıl geçiş yapiyor önlem alın bu bir tehlike yine red SUÇ hep araştırılmasında kalıyor gemisini yürüten kaptan

Allah islah etsin hepsini

Yanıtla . 0Beğen . 1Beğenme 09 Ağustos 18:57
01

Elagözlü - Istemiyoruz Yeter artık ya bizim insanimiz işsiz bizim doğduğumuz topraklarda Türkiye'mizde yaşanılacak yer kalmadı ya biz mi terk edelim onlara mı bırakalım burayı???????

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 09 Ağustos 17:49