“İktidardan büyük kaçış var”

Deva Partisi olarak ne zaman olursa olsun seçime hazır olduklarını söyleyen İl Başkanı Mehmet Erdoğan, “Ülke yangın yeri. Mutfaktaki yangın her gün büyüyor. Vatandaş iktidar partisine oy vermemeyi kafasına koymuş. İktidardan büyük kaçış var” dedi.

“ERKEN SEÇİME HAZIRIZ”
Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi İl Başkanı Mehmet Erdoğan, erken seçimin iktidarın ve destekçilerinin kararıyla yapılabileceğini belirterek, “Ama bunun parlamentodan geçmesi için iktidarın da sayısı yeterli değil. Muhalefetin bunu desteklemesi gerekiyor. Sanırım ekim ayı içinde seçim kanunuyla ilgili bazı değişiklikler yapmak istiyor iktidar partisi. Ekim ayında seçim kanununda yapılacak değişiklikler parlamentodan geçerse anayasa gereği bu değişikliklerin uygulanabileceği seçim, yasa değişikliklerinin ardından 1 yıl sonra olabiliyor. Ekim ayında seçim kanunu değişirse bundan bir sene sonra yani 2022 yılının Kasım ayında erken seçim olabilir. Bunun yanında da mevcut kanunlarla istedikleri zaman seçim yapabilirler tabi. Bizler DEVA Partisi olarak ne zaman olursa olsun yapılacak her seçime hazırız” dedi.

 “KAYBEDECEKLERİNİ BİLİYORLAR”
Başkan Mehmet Erdoğan, “Erken seçim yapılacaksa biz hemen bugün yapılsın isteriz aslında ama görünen o ki bugün şartlarda erken seçime gitmek istemiyor çünkü kaybedeceklerini biliyorlar. Ama seçimler ne zaman yapılırsa yapılsın mevcut iktidarın bundan sonra iktidarlığını sürdüremeyeceği düşüncesindeyiz. Seçimler ne kadar erken olursa hem partimiz hem de milletimizin için daha hayırlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

  EKONOMİ VE ENFLASYON
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve enflasyon hakkında konuşan Erdoğan, “TÜİK’in açıklamış olduğu tüketici fiyatlarına göre yüzde 19, üretici fiyatlarına göre ise yüzde 45 enflasyon var. Bunlar devletin resmi rakamları. Bu rakamların doğruluğu tartışılır ama bunu kabul etsek dahi, üretici fiyatlarında yüzde 45 artmış enflasyonun eninde sonunda vatandaşa yansıyacağını düşünüyoruz. Şu anda bazı kalemlerde yüzde 45-50, bazı kalemlerde ise yüzde 80-90 enflasyon var. Bunun sebebi ise liyakatsiz kötü bir yönetimin iş başında olması. Girdi fiyatlarının artmasından dolayı enflasyon da artıyor. Tabi bunun yükü ve sorumluluğunu da devlet kendisi kabul etmiyor ve 5 büyük markete yıkmaya çalışıyor. Bunun inandırıcılığı yok. Enflasyonun nedeni kötü yönetimdir, liyakatsiz kadrolardır ve artan döviz kurlarıdır” şeklinde konuştu.

 KÂRDAN FEDAKÂRLIK
Erdoğan, “Üretici enflasyonu yüzde 45 ama tüketici enflasyonu yüzde 19. Bu üreticinin, aracının, esnafın kârlarından fedakârlık ettiğini gösterir. Bunun bir sürdürülebilirliği yok. Esnafın canına tak diyecek ve onlar da fiyatları artıracak. Buna rağmen devlet fiyatları sürekli artırıyor. Benzin, elektrik, su, doğalgaz gibi masraflar sürekli artıyor. Geçen seneden bu seneye neredeyse elektrik yüzde 100 zamlandı. Bazı kalemlerde enflasyon yüzde 100 artmış durumda. Gübre, tohum, mazotta enflasyon çok arttı. Geçen sene kömür 950-1000 TL arasındayken bu sene 2200-2300 TL civarında. Dolayısıyla yüzde 100’lük bir artış var. Bakın sadece kömürden bahsediyorum. Önümüzdeki dönemde vatandaşımızı zor bir kış bekliyor. Bir an evvel bu kötü idareden kurtulmak gerekiyor ki bu işler düzeltilebilsin” dedi.

 SAHA ÇALIŞMALARI
DEVA Partisi’nin Sakarya’daki çalışmaları hakkında bilgiler veren İl Başkanı Mehmet Erdoğan, “1 yıl önce kongremizi yaparak teşkilatlanma çalışmalarına başladık ve 16 ilçede de teşkilatımız var. Şu anda mahalle temsilcilerimizi tespit ediyoruz ve sandık görevlilerimizi belirliyoruz. Bunun yanında DEVA Partisi politikalarını vatandaşımızı aktarmak için ilçe ve esnaf ziyaretleri de yapıyoruz. Vatandaşın problemlerini yerinde tespit ederek iktidara geldiğimizde problemlerle alakalı çözüm önerilerimizi sunuyoruz. Biz vatandaşımızın nabzını ölçüp genel merkezimizde çözüm üzerine politikalar geliştiriyoruz” diye konuştu.

 “İKTİDARDAN KAÇIŞ VAR”
Erdoğan, “İktidar partisinden büyük bir kaçış var. Vatandaşlarımız iktidar partisine oy vermemeyi kafalarına koymuşlar. Vatandaşların bu yönetimi gönderdikten sonra yerine iktidara kimi seçeceğiyle ilgili bir kararsızlığı var. DEVA Partisi tam bu nokta yaptığı çalışmalarla milletimizin derdine çare olmak istiyor. Bunun için de ne gerekiyorsa yapacağız. Vatandaşımızın takdirine mazhar olmak için her türlü çalışmayı yapıyoruz. Genel başkanımız her gün bir şehre giderek seçim hazırlıklarını yürütüyor. Biz de Sakarya teşkilatı olarak ona destek olacak şekilde çalışmalarımızı yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

 ‘BAŞKAN PROJEMİZİ ÇALMASIN’
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmalarına ve faaliyetlerine değinen Mehmet Erdoğan, “Sayın Ekrem Yüce göreve geldiği günden itibaren belediyecilik dışında her konuyla ilgileniyor. Bunlar sosyal faaliyetler, küçük ticari faaliyetler olabilir ama asli görevi olan konuları da kaçırıyor. Süt evi, bal evi gibi gereksiz işler yapıyor. Hatta bazen tüccarlarla sanayiciler içinde de dost sohbetlerinde veya sivil toplum örgütlerinin özel toplantılarında bir proje yapılacağı zaman ‘aman kimse duymasın da belediye başkanı projemizi çalmasın’ deniliyor. Tüccarın, esnafın, sanayicinin, özel sektörün yapacağı işleri belediye olarak yapmanın bugünkü çağdaş belediyecilikte bir anlamı yok. Belediyenin yapması gereken şehrin vizyonu ve geleceğiyle alakalı algıyı genişletmektir. Sanayicinin, esnafın yaptığı yatırımların önünü açmaktır. Belediye 1970’lerdeki gibi kamu iktisadi teşebbüslerine dönerse asli faaliyetlerinin dışında çıkar. Belediyenin işi süt satmak, bal satmak değil bunları satan insanlara ortam hazırlamaktır. Belediye üreticilerin önünü açmalıdır. Süt satmamalı süt dağıtmalıdır” şeklinde konuştu.

 “10 LİRA MALİYET 20 LİRA REKLAM”
Erdoğan, “Sokaklarda nereye kafamızı çevirsek belediye başkanının yüzünü görüyoruz. Herhalde yaptığı işlerden daha fazla bedeli reklam işlerine harcıyor. Belediye fuzuli işler yapıyor. Kendi işinden çok vatandaşın işiyle uğraşıyor. Bir iş yapılıyor 10 lira maliyetse 20 lira reklamı var. Bunu yapmasın. Şehrin genel algısını yatırımcılar açısından değiştirecek çağdaş projeler yapılması lazım. Biz bunu görmüyoruz. Yerel seçim zamanı geldiğinde bunların çetelesi tutulacaktır. Büyükşehir Belediyesi’nin çok büyük eksiklikleri var. Vakti zamanı geldiğinde Sakarya kamuoyu gerekeni yapacaktır diye düşünüyorum” dedi.

 SAĞLIK YATIRIMLARI
Şehirde devam eden hastanelere ve sağlık yatırımları hakkında konuşan Başkan Erdoğan, “Sakarya sağlık açısından geç kalınmış bir şehir. Biz Sakarya’ya yapılan her yatırım destekleriz. Acil durum hastanesinin 45 günde biteceği söyleniyor. İnşallah zamanında biter. Milletin yararınaysa bizler köstek değil destek oluruz. En fazla ‘niye geç kaldınız?’ diyebiliriz. Şehir hastanesi ise yap işlet devret modeliyle yapılıyordu önceden. Şu anda Sağlık Bakanlığı tarafından yapılıyor. Yer seçimi konusunda itirazlar oldu. Bence daha uygun bir yer seçilebilirdi. Ama olsun böyle takdir etmiş yöneticiler. Bir an evvel bitmesi ve şehre kazandırılması lazım” ifadelerini kullandı.

Fatih BULSUN

29 Eyl 2021 - 12:20 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.083.908 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.