“Sakarya cezalandırıldı”

Gelecek Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik, Sakarya’ya bin yataklı şehir hastanesinin ilk sözünün Başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu tarafından verildiğini hatırlatarak; “İktidarın Genel Başkanımız Davutoğlu’na olan öfkesi, bu yatırımın önüne geçmiş, bin yataklı hastane geciktirilerek Sakarya adeta cezalandırılmıştır” dedi.

Gelecek Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik, Sakarya’ya bin yataklı şehir hastanesinin ilk sözünün Başbakanlığı döneminde Ahmet Davutoğlu tarafından verildiğini hatırlatarak; “İktidarın Genel Başkanımız Davutoğlu’na olan öfkesi, bu yatırımın önüne geçmiş, bin yataklı hastane geciktirilerek Sakarya adeta cezalandırılmıştır” dedi.

 ''Kartlar yeniden karılacak''
Erken seçim ve partilerinin seçime girip girmeyeceği ile ilgili açıklamada bulunan Başkan Sevindik, “Partimiz erken veya zamanındaki ilk seçime mutlaka girecektir. Önümüzde erken bir seçim yapılması ile ilgili çok güçlü işaretler var. Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı olarak ikinci dönemini yaşıyor ve anayasaya göre son dönemi. Eğer seçimler 2023 yılında yapılırsa aday olabilmesi mümkün görünmüyor. Anayasaya göre yeniden aday olabilmesinin tek yolu, 23 Haziran 2023 tarihinden en az bir yıl önce erken bir seçim kararını almak. Tekrar aday olmak isteyeceğini varsaydığımızda, 23 Haziran 2022 öncesinde çok büyük bir ihtimalle sandığın önümüze geleceğini tahmin ediyorum. Bu durum siyaset yapan tüm aktörleri derinden etkiler ve kartların yeniden karılmasına sebep olur. Bu ihtimal önemli fakat ayrı bir bahis konusudur” ifadelerini kullandı.

''Tarihe geçecekler''
Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başkan Sevindik, “Özellikle ekonomi, sağlık ve işsizlikte o kadar kötü bir tablo var ki her geçen gün bir önceki günü aratmaktadır. Bu durum bilhassa iktidar partilerinin tahammül edebileceği bir durum değildir. Her geçen gün mum gibi eriyip gittiklerini en başta kendileri olmak üzere hep birlikte görüyoruz. Bu beceriksizliğin çözümünün sandık olduğunu düşünen vatandaşlarımızın sayısı her dakika, her saat, her gün katlanarak artmaktadır. Bu kötü gidişin tek çözümü erken seçimdir. Hele iktidar için en kısa zamanda yapılacak bir seçim, son umut haline gelmiştir. Erken yapılmaması çok küçük bir ihtimal de olsa 2023’te yapılacak bir seçim, beş yıl önce yüzde 49,5 oy almış bir partinin yapılan hatalar, liyakatsizlik ve beceriksizlikler yüzünden nasıl milletimizin gönlünden ve iktidardan düştüğünün ibretlik bir örneği olarak tarihe geçecektir” dedi

 ''Görünen köy kılavuz istemez''
Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durum ve enflasyon hakkındaki düşüncelerini belirten Sevindik, “Atalarımızın çok güzel bir sözü vardır, görünen köy kılavuz istemez. Ekonomik durumumuzun nereye doğru gittiği de bu söz üzeredir. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi, mart ayında yaptığı Merkez Bankası başkanı değişikliğiyle 33’üncü ayında üçüncü büyük ekonomik krizini çıkararak siyaset tarihine geçmiştir. Küçük bir mutlu azınlık dışında ekonominin gidişatından hiç kimse memnun değildir. Toplumda bu kötü gidişten etkilenmeyen hiçbir kesim yoktur. Özellikle işçi, memur, çiftçi, küçük esnaf ve emeklilerimiz enflasyonun altında her geçen gün daha fazla ezilmektedir. Türk parasına güven maalesef kalmamıştır. Ülkemiz büyük bir ekonomik fırtınanın tam içerisindedir. Sanayici ve üreticilerimiz fırtınanın etkisini en az zararla atlatabilmek için TL dışındaki yatırım araçları arasında savrulmaktadır” şeklinde konuştu.

 ''Çözüm, sistemin yenilenmesi''
Başkan Sevindik, “Konuyu daha fazla detaylandırabiliriz ama çözüm ile ilgili de birkaç konuya değinmek istiyorum. Öncelikle problemin ne olduğunu iyi belirlememiz gerekiyor. Problemi ne kadar iyi tanımlarsak, o kadar kolay çözüme ulaşabiliriz. Bizim sorunumuz; yönetimde keyfiliktir, ekonomik dalgalanmalardan zarar gören vatandaşlarımıza karşı sorumsuzluktur, hukuka ve kurumlara saygısızlıktır. Tüm bu yaşananların faili de Cumhur İttifakı’dır. Karşı karşıya kaldığımız kriz sadece ekonomik bir kriz değildir. Bir kanser hücresi gibi metastaz yapan kapsamlı bir sistemik krizdir. Zihniyet sapmalarından toplumsal değer yozlaşmasına, kurumsal bozulmadan bürokratik liyakate, gerçeklikten kopuk politikalardan siyasi ahlaktan uzak uygulamalara kadar her alana sirayet eden bu sistemik kriz ancak ve ancak aynı ölçekte kapsamlı bir sistemik yenilenme ile aşılabilir” diye konuştu.

 Hesap verebilir devlet 
İktidara gelmeleri durumda atacakları adımlarla ilgili bilgiler veren Sevindik, “Biz, iktidara geldiğimizde kapsamlı bir sistemik yenilenme için ilk adım olarak şeffaf ve hesap verebilir kurumsal bir devlet yapısı kurarak işe başlayacağız. Şeffaflığın resmi ve samimi anlamda sağlanmasına ve hukuki araçlarla desteklenmesine çalışacağız. Devlet üyelerinin siyasi güçlerini kişisel çıkarları için kullanmalarını böylece engelleyecek ve alt teşkilatlardan üstlere kadar iş ahlakının benimsendiği bir toplum oluşturmaya çalışacağız. Tarihsel hafızamız ve acı tecrübelerimiz, toplum ile birlikte değişim ve gelişimin sağlanmasına yardımcı olacaktır. Bireyden gelişen bir toplum ve devlet inşa etmenin gayretindeyiz. Hukuki düzenlemelerin ve doğru uygulamaların ekonomik tekelleri ortadan kaldıracağına inanıyorum. Hukuki güven ortamının ise iç ve dış yatırımları artırmak yoluyla ekonomiyi canlandıracağını düşünüyorum. Ayrıca medyayı özgürleştirmeye yönelik planlarımız sosyal güven ve toplumsal birliktelik duygularını geliştirip, demokratik düzeni pekiştireceğinden ekonomiye katkı sunacaktır” dedi.

 ''Korku duvarları aşıldı''
Saha çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Fatih Sevindik, “Göreve geldiğimiz yılın başından bugüne özellikle geniş tabanlı bir teşkilat yapısı kurma üzerine çalıştık. İlk toplantımızı yaptığımız 5 Mart 2021 tarihinden bugüne il ve ilçelerimizde teşkilatlanma çalışmalarının yanında, toplumumuzun nabzını da tutmaya çalıştık. Bu kapsamda merkez ve ilçelerimize defalarca ziyaretler gerçekleştirdik. Genel Başkan Yardımcılarımız Sayın Ayhan Sefer Üstün, Selçuk Özdağ ve Gençlik Kolları Başkanımız Sayın Mustafa Gözel bey ile toplu programlar yaptık. Özellikle sivil toplum örgütlerimiz, esnafımız ve çiftçilerimizi ziyaret ederek görüşmeler yaptık. Görüşmelerimiz ilk zamanlarında vatandaşlarımız, kendi başlarına herhangi bir sıkıntı gelmesin endişesiyle iktidarın karşısında konuşmaktan çekiniyorlardı. Fakat bugün, birçok vatandaşımızın, açıktan ve sert bir şekilde yanlışları eleştirmeye başladıklarını görüyoruz. Bu durum hakikaten ülkemiz ve milletimiz için çok sevindirici bir durumdur. Ülkemizde korku duvarlarının aşıldığının, kitlesel ifade talebinin arttığının en önemli göstergesidir. Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu’na da çok büyük bir ilgi olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki ilk seçimde bu ilginin karşılığını göreceğimizi düşünüyorum” diye konuştu.

 ''Çok katlı binalar yapıldı''
Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında düşüncelerini belirten Sevindik, “Bu konuda söylenecek çok şey var ve her biri bahse değer fakat en çok vurgulanması gereken konu deprem riski altında bir şehir olduğumuzu unutmadan şehirleşme adımları atmamız gerektiğidir. 17 Ağustos depremini unutmadık ve unutmayacağız. Bu depremde 17 binin üzerinde canımızı kaybettik. Depremin şehrimize 30 yıllık bir periyotla geldiğini biliyoruz. Peki şu ana kadar bu konuda ne yapıldı? Şehrimizi güvenli bir bölgeye taşımayı sormuyorum, Serdivan’da yeşil alanları kaldırıp özel imar ile çok katlı binaların yapılmasını ne ile açıklayabilirler? Maalesef Büyükşehir, deprem konusunda herhangi bir çözüm üretememiştir” diye konuştu.

Trafik problemi 
Başkan Sevindik, “Güzelim Sakarya’mızı, Allah korusun şu anda bir deprem olsa ne yaparız diye kara kara düşündüğümüz İstanbul’a benzetmeye çalışmak çözüm değildir. Geçiş güzergahı üzerinde olan ve hızlı gelişmesi beklenen Sakarya’da bir diğer mesele ise yol yapımları ve şerit sayıları üzerinedir. Sıkça trafik kazası görülen yollarımızda, riski en aza indirme adına hem yolların yapımı hem de trafiğin düzenlenmesi anlamında çalışmalar yapılması önemlidir. Merkez yolların genişletilerek trafiğin açılmasının zor ve maliyetli olduğu kabul edilebilir olsa da yeni yapılan yollara özen gösterilmemesi de anlaşılmazdır” dedi.

 ''Sakaryalılar cezalandırıldı
Son olarak Sakarya’da sağlık alanında yapılan yatırımlarla ilgili konuşan Gelecek Partisi İl Başkanı Fatih Sevindik, “Sağlık konusu ayrı bir yara Sakarya’mız için. Biliyorsunuz eski Başbakan, Genel Başkanımız Sayın Ahmet Davutoğlu 2015 seçimlerinde 1000 yataklı hastanenin sözünü vermişti. Bu sözü verdikten kısa bir süre sonra parti içi bir darbeyle başbakanlıktan ayrılmak durumunda kalmıştı. Bu nasıl bir anlayıştır ki Sayın Davutoğlu’na olan öfkeleri, Sakarya’ya da aksetmiş ve şehrimizden sonra yapılması planlanan birçok şehir hastanesi bitirilmesine rağmen Sakarya’mıza yıllar sonra gelebilmiştir. Sakaryalı hemşerilerimiz açıkça cezalandırılmıştır” dedi.

 ''Yarının planlanmalı''
Sevindik, “Bu yatırım bir lütuf değildir, şehrin ihtiyacı ve doğal hakkıdır. Tüm bu eleştirilerime rağmen hastaneyi zamanında bitirebilirler ise alkışlarım. Birçok konuda artık sözlerinin bir değeri kalmamış olsa da bu konuda sözlerini tutabilmelerini temenni ediyorum. 1000 yataklı hastanenin kısa bir süre sonra hızla nüfusu artan bir şehre yetmeyeceğini görmek için kâhin olmaya gerek yok. Pandemi sürecinde vefatların çoğunun hastalara yer bulamama ve geç tedavi kaynaklı olduğunu gördük. Hem hastalarımızın sağlıklarına kavuşabilmeleri hem de sağlık çalışanlarımızın rahat çalışarak nitelikli hizmet sağlayabilmeleri için niceliksel ihtiyacı doğru tespit edip yerine getirmek şart. O yüzden şimdiden yarının planlarını yapmak zorundayız” ifadelerini kullandı. Fatih BULSUN

05 Eki 2021 - 11:21 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.275.414 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?