Alemdar; Serdivan 24 saat yaşanan bir ilçe”

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Yenihaber Gazetesi’nin konuğu oldu. 3 dönem belediye başkanlığı yaptığı Sedivan’da verdiği hizmetleri değerlendiren Alemdar, Sakarya’nın 24 saat yaşanılan tek ilçesinin Serdivan olduğunun altını çizerken, ilçenin batıya doğru hilal şeklinde büyüyeceğini söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Yenihaber Gazetesi’nin konuğu oldu. 3 dönem belediye başkanlığı yaptığı Sedivan’da verdiği hizmetleri değerlendiren Alemdar, Sakarya’nın 24 saat yaşanılan tek ilçesinin Serdivan olduğunun altını çizerken, ilçenin batıya doğru hilal şeklinde büyüyeceğini söyledi.

“BÜYÜME BATIYA DOĞRU”

Bu şehrin geleceğinin batıda olduğunu ileri süren Alemdar; “Dünyada bir kural vardır. Dolayısı ile herkes bir öndekine yetişmeye, onu geçmeye çalışır. Biz İstanbul’a doğru büyümek zorundayız. Selahiye, Kuruçeşme, Kazımpaşa, Meşeli, Mahmudiye, Alandüzü’den  yeni yerleşime, diğer taraftan E/5 kenarından başlayarak; Esentepe, Aşağı Dereköy, Eşme’ye doğru bir hilal gibi birleşerek büyüyeceğiz” dedi.

YAZLIK BÖLGESİ

Yazlık bölgesinin birinci sınıf tarım arazisi olma özelliğinin yanında taban suyundan kaynaklı imara uygun olmadığını söyleyen Alemdar, “Oraları imara açmak çok doğru değil. Bu bölgede taban suyu dediğimiz şey çok yüksek. Burada 1-2 metre indiğimiz zaman su ile karşılaşıyorsunuz. Burada binalar taban suyu yüksek olduğu için ağırlıktan bir müddet sonra yere oturmaya başlıyor. Oturdukça da belki 20 sene sonra 1-2 metre aşağıya doğru batabiliyor” şeklinde konuştu.

24 SAAT YAŞANILABİLEN

Üniversitenin, bir şehrin vizyonu olduğunu ileri süren Alemdar, “Bugün Serdivan’da 60 bin öğrencinin olması benim esnafıma çok önemli bir katkı sağlıyor. Kültüre, sosyal açıdan zenginlik katıyor. Akşam hava karardığında sönen, ışıkları kapanan karanlık bir yerleşim yerinden ziyade; hareketli, 24 saat yaşanan bir şehir, bir yerleşim yeri Serdivan. Bunu öğrencilerimize borçluyuz” ifadelerine yer verdi.

HEDEF 2023

Tek hedeflerinin 2023 seçimleri olduğunu işaret eden Alemdar, “2024’ü  düşünmüyoruz. Tek hedefimiz 2023 seçimlerinde Serdivan’dan partimize güçlü bir şekilde destek vermek. İktidarımızın, sayın Cumhurbaşkanımızın daha fazla yanında yer alabilmek” diye konuştu.

Gazetemizin konuğu olan Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, Genel Yayın Yönetmenimiz Günay Yazıcıoğlu’na gerçekleştirdikleri çalışmalar ve yeni projeleri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

 

GÖL PARK VE DÜĞÜN SALONU

Serdivan Belediyesi tarafından işletilen belediye düğün salonu ve özelleştirilen Serdivan Göl Park’ın faaliyetlerine değinen Başkan Alemdar, “Serdivan Göl Park gerçekten güzel bir yer oldu. Vatandaşlarımızın göl kenarında aileleriyle birlikte gidip, piknik yapıp, dostlarıyla göl manzaralı sohbet edebileceği bir alan. Burada çayı 1 liraya satıyoruz. Sakarya’da 1 liraya çay satan başka yer yok. Burasının bir kısmını daha iyi hizmet vermek adına özelleştirdik. Bunun yanında düğün salonumuz ile özellikle dar gelirli vatandaşımızın kurtarıcısıyız. Bugün dışarıda en beğenmediğiniz düğün salonu 15 bin TL’den başlıyor. Bizim maksimum her şey içinde olan bir düğünümüz 5 bin TL. Haftanın 7 günü düğünümüz var. Bizim amacımız kâr sağlamak değil. Ücretsiz de yaparız ancak burada çalışan buradan ekmek yiyen insanlar da var” dedi.

 

“İÇİCİLERDEN TEMİZLEYEMİYORUZ”

Sapanca Gölü çevresini ve Kırantepe’yi alkol ve esrar içenlerden temizleyemediklerini söyleyen Alemdar, “Bizim en büyük eksikliğimiz planlama konusundaki hatalarımız. Sapanca Gölü şehrin girişi. Oranın estetik olması, etrafının yürüyüş yollarıyla ağaçlık alanlarla çevrili olmasını hepimiz isteriz. Gölpark’tan Eşme’ye kadar yürüyüş yolu yaparak orada bir düzenleme gerekiyor. Bazı insanlar orada sabaha kadar lastik yakıyorlar, uyuşturucu kullanıyorlar. Her türlü pislik var. Plastiğinden, mermisinden, lastiğinden esrarından her şey var orada. Kırantepe’ye her hafta temizlik ekibi gönderiyoruz. Elleriyle cam parçaları topluyorlar ekiplerimiz. Çöp bidonları kurşun delikleriyle dolu” ifadelerini kullandı.

 ŞELALE PARK

Çok konuşulan projelerden biri olan kampüs yolu üzerindeki Şelale Park’ın önümüzdeki günlerde resmi açılışını gerçekleştireceklerini söyleyen Başkan Alemdar, “Orası heyelan bölgesi değil. Zemin etütleri yapıldı. Bizim yaptığımız orayı korumak, kollamak ve Serdivan’ın girişine estetik katmak. İnsanların hem görsel açıdan zevk alması hem de oturup sohbet etmesi adına yaptık. Suyu, havayı, oksijeni ve estetiği insanlarımıza göstermek istedik. Yukarıdan baktığınız zaman şehri çok güzel bir şekilde görüyorsunuz. Güzel şirin bir kafe yaptık, belki ileride bir restoran yapabiliriz oraya” şeklinde konuştu.

 

“ESNAFIMIZIN YANINDAYIZ”

Serdivan Belediye Başkanı olarak göreve geldiği ilk günden beri esnafı korumaya yönelik özellikle kermesleri ilçeye sokmadığını söyleyen Alemdar, “Esnafı korumadığın yerde, esnafın olmadığı yerde siz vatandaşa iyi bir hizmeti sunamazsınız. Umuma açık genel bir çalışma ile bir kermes düzenleme, yöresel ürün altında bir yerlerden getirip satış yapmak kirasını, vergisini ödeyen esnafa balta vurmaktır. Ben Serdivan’da kermeslere asla izin vermedim. Gidip hayır adı altında esnaftan bedavaya aldığı bir ürünü, esnafın sattığı fiyatın altında getirip orada satmak, esnafa yapılan en büyük zarardır. Buna izin veremem” dedi.

 “PLANLAMA ÖNEMLİ”  

Serdivan’da 3’üncü dönem Belediye Başkanlığı yaptığının altını çizen Yusuf Alemdar, bu süreçte kendi penceresinden bakarak en iyi yaptığı hizmetin planlama olduğunu söyledi. “Planlama olmadan hiçbir şeyi iyi yaptığınızı söyleyemezsiniz” diyen Alemdar, “Benim açımdan Serdivan için en iyi kazanç Serdivan’ın planlanmış olması ve planlı bir şekilde büyümesidir. Kurumsal olarak o plana bağlı kaldığın müddetçe o plan içerisinde hizmette hiçbir problem olmaz” şeklinde konuştu.

 “CAZİBESİ ARTTI”

Özellikle deprem sonrasında yapılmış olan planların, insanları Serdivan’a yönlendirdiğini ileri süren Alemdar, “Burada geçmiş belediye başkanlarımız Aziz Duran ve Zeki Toçoğlu’nun emeği büyük. Korku, endişeden dolayı boş alanlarda daha güvenli ve hızlı yapılaşmanın vermiş olduğu, sağlam binaların yapılıyor olması bölgeye talebi arttırdı. O talep ile birlikte bizde belediye olarak vatandaşa en kısa zamanda hizmeti götürdük. Bina yapılmadan altyapısını, yolunu götürdük, kaldırımını yaparak, cazibesini arttırdık” dedi.

 “İÇ GÖÇ ALIYORUZ”

Serdivan’ın dışarıdan değil, iç göç aldığının altını çizen Alemdar, “Bizim aldığımız göç Anadolu’dan gelen bir göç değil. Biz iç göç alıyoruz. Yani bize Adapazarı’ndan, Arifiye’den, Erenler’den, Hendek’ten şehrin içerisindeki, biraz daha iyi şartlarda, biraz daha sakin ortamda, güvenli binalarda yaşamak istiyorum diyenlerin göçü var bizde. Buda yıllar içerisinde baktığınız zaman kendini gösteriyor. Bizdeki nüfus artışının sebebi, daha hızlı hizmet almakla alakalı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

 “BÜYÜME BATIYA DOĞRU”

Dünyada bir kural vardır. Dolayısı ile herkes bir öndekine yetişmeye, onu geçmeye çalışır. Bu şehrin geleceği batıdır. Biz İstanbul’a doğru büyümek zorundayız. Selahiye, Kuruçeşme, Kazımpaşa, Meşeli, Mahmudiye, Alandüzü’den yeni yerleşime bir hilal şeklinde, diğer taraftan büyüme E/5 kenarından başlayarak; Esentepe, Aşağı Dereköy, Eşme’ye doğru birleşerek olacak. Dolayısı ile bizim yarınlarda yapmış olduğumuz planlamayı ona göre yapıp bu planlamalı sağlam zeminlerde tarım arazilerini bozmadan insanların daha geniş, daha sağlam ve güvenli ortamlarda binalarda yaşamalarını istiyorsak o bölgeleri değerlendirmeliyiz. Başka çaremiz yok. Bizimde hayalimiz bu” şeklinde konuştu.

 YAZLIK BÖLGESİ

Yazlık bölgesinin birinci sınıf tarım arazisi olma özelliğinin yanında taban suyundan kaynaklı imara uygun olmadığını söyleyen Alemdar, “Oraları imara açmak çok doğru değil. Biz toprağı da korumak zorundayız. Eğer biz burada toprağı korumaz isek yarın çocuklarımıza, torunlarımıza ihanet etmiş oluruz. Birinci sınıf, ikinci sınıf tarım arazilerini koruyup, daha çok tarımın çok fazla yapılmadığı bölgelerde yerleşimi hem sağlam hem güvenli hem de tarıma zarar vermeden yapmalıyız. Bizim bu bölgede taban suyu dediğimiz şey çok yüksek. Burada 1 metre, 2 metre indiğimiz zaman su ile karşılaşıyorsunuz. Binayı çok sağlam yapabilirsiniz. 8-10 katlı biralar yapabilirsiniz ama bu binalar taban suyu yüksek olduğu için ağırlıktan bir müddet sonra yere oturmaya başlıyor. Oturdukça da belki 20 sene sonra 1-2 metre aşağıya doğru batabiliyor. O nedende o bölgelerde tarım arazilerini imara açamayız, vicdanımız buna müsaade etmez. Bu bölgeler tarım yapılmasa bile yerleşime uygun değiller. Daha sağlam, daha güvenli ve tarım yapılamaz bölgelerimiz var iken neden buraları imara açalım” dedi.

 “TELEFERİK HAYALİM”

Kırantepe’den Serdivan AVM ve Sapanca Gölü’ne doğru teleferik projesi hayalini gerçekleştirememenin üzüntüsünü hala yaşadığını belirten Alemdar, “O zaman çok ciddi çalışmalarda yaptık. Sapanca Gölü’nün otoban ile E/5 arasındaki alanı planlayarak o bölgedeki mülkiyetlerin bir kısmını dönüştürerek, ciddi anlamda sosyal, kültürel ve sportif alanda bir Disneyland oluşturma hayalim vardı. Ancak bunu söylediğimde Gençlik Olimpiyatları’nı almayı planlıyorduk. 2012 ‘de Mersin’de yapılan Gençlik Olimpiyatları’nı almayı hayal ediyorduk. Eğer onu alabilseydik o zaman bu projemizin yüzde 90’ı zaten kendiliğinden yapılmış olacaktı. Göl’de su sporları yapılacağı için, projeyi yetiştiremedik, olimpiyatları kaybettik” şeklinde konuştu.

 KIRANTEPE

Bir süre önce Krantepe’ye yönelik ortaya atılan proje üzerine de konuşan Alemdar, “Bana Krantepe ile ilgili bir planlama var mı? Varsa ne planlıyorsunuz? diye bir soru ile gelinseydi, ben bunun açıklamasını yapardım. Bana ‘Orada bunu mu yapıyorsunuz’ diye sorulduğu zaman boşa düşersiniz. Çünkü orada öyle bir çalışmamız yok. Öyle bir proje 100 binlik bir imar çalışması gerektiren bir proje. Bu çalışmayı da bakanlık yapıyor. Büyükşehirler 25 birlik ve 5 binlik planlamayı yapıyor. Biz ilçe belediyesi olarak sadece binlik plan yapabiliyoruz. Dolayısı ile böyle bir çalışma bizi aşıyor” ifadelerine yer verdi.

 “15-20 YIL DOKUNULMAYACAK”

Her gün insanların beklentilerinin, yaşam standartlarına göre değiştiğini de söyleyen Alemdar, “Serdivan’da yapmak istediğim tek şey mevcuttaki planlanmış alanlardaki konut stoklarımız yüzde 80-90 lara vurdu. Bütün sokaklarımızı, parklarımızı, yollarımızı, peyzajımızı, aydınlatmasını yapıp, artık bundan sonra 15-20 yıl bir daha sokaklara girilmemesini sağlamak” dedi.

 “3 AYDA YENİLEDİK”

32 Evler Mahallesi’nde yapılan çalışmaları da değerlendiren Alemdar, “32 Evler’in şansızlığı eski yerleşim olduğu için orada çok fazla hareket edemiyorsunuz. 200 metre arsaya, 70 metrekare ev yapıyorsunuz. Arsalar küçük. Bir çocuk parkı, eğlence yeri yapalım deme şansımız da yok. Sadece orada eskiden beri kalan ana caddeyi Büyükşehir Belediyesi yaptı. Bizde sokakların tamamını 3 ayda elden geçirdik. Ciddi bir memnuniyetlik oldu” şeklinde konuştu.

 24 SAAT YAŞANILABİLEN

Üniversitenin bir şehir için bir vizyon olduğuna değinen Başkan Alemdar, “Türkiye’nin her tarafından hatta dünyanın belli bölgelerinden gelen insanların bir bütünlük içinde bir şehre yeni bir heyecan katıyor. Ticaretinden, sosyal hayatına kadar ciddi anlamda hareketlilik getiriyor. Bugün Serdivan’da 60 bin öğrencinin olması benim esnafıma çok önemli bir katkı sağlıyor. Kültüre, sosyal açıdan zenginlik katıyor. Akşam hava karardığında sönen, ışıkları kapanan karanlık bir yerleşim yerinden ziyade; hareketli, 24 saat yaşanan bir şehir, bir yerleşim yeri” dedi.

 319 RUHSAT KESTİM

Başkan Alemdar, “Bizim ilçemizde o yüzdendir ki esnaf sayısı her geçen gün artmaktadır. Pandemide bile geçen yıl, her taraf kapalıyken ben kendi ilçemde 319 işyeri açma ruhsatı kestim. Bunlar resmi kayıt” dedi.

 “HEDEF 2023”

Tek hedeflerinin 2023 seçimleri olduğunu işaret eden Alemdar şunları söyledi, “2024’ü düşünmüyoruz. Tek hedefimiz 2023 seçimlerinde Serdivan’dan partimize güçlü bir şekilde destek vermek. Vatandaşımızı gönlüne girip, eskiden aldığımız desteğin, daha fazlasını vermek. Bu iktidarın, sayın Cumhurbaşkanımızın daha fazla yanında yer alabilmek için tüm çalışmalarımızı 2023 seçimine yönelik yapıyoruz. 2023’ten sonra 2024’e bakacağız.” Fatih BULSUN

 

Gazetemizi ziyaret eden Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar, çalışma arkadaşlarımızla sohbet etti.

 

 

15 Eki 2021 - 09:50 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.276.567 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?