Başkan Soykan proje ve hizmetlerini anlattı

Gazetemizin konuğu olan Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu’na proje ve hizmetlerini anlattı.

Haber albümü için resme tıklayın

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan fakülte ile birlikte ilçede çok şeyin değiştiğini söyledi

“Akyazı kabuğunu kırdı”

Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, öncelikli projeleri arasında İlçe Terminali, Mezbahane ve Hayvan Pazarı, Yahyalı -Akyazı bağlantı yolu ve Karacasu Yeni Bulvar olduğunun altını çizerek, yeni yerleşim alanları açacaklarını söyledi.  İlçeye kazandırdıkları fakültenin yanında ihalesi yapılan spor salonu, gençlik merkezi ve yüzme havuzu ile Akyazı’da çok şeyin değişeceğini ileri süren Soykan, “Akyazı kabuğunu kırdı” dedi.

“46 MİLYON BORÇ ÖDEDİK”

Gazetemizin konuğu olan Akyazı Belediye Başkanı Bilal Soykan, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu’na proje ve hizmetlerini anlattı. Belediyeyi  67.436.115,43 TL borç ile teslim aldıklarını söyleyen Soykan, “Bugün itibarı ile 47 milyon TL borç ödedik. Vergi ve SGK borcumuzu sıfırladık.  Kalan borcumuzun geçmiş dönemde İller Bankası’nda çekilen kredi borçlarıdır. Bütçe gelirimizi bir önceki yıllara kıyasla % 34,34 oranında yükselttik. 2021 yılında 54.000.000,00 TL bütçeye sahip belediyemizin 2022 yılı bütçesini 112.000.000,00 TL çıkarttık” dedi.

“GÜZEL ŞEYLER OLACAK”

Bir yerin gelişimine en büyük katkının öğrenciler olduğuna dikkat çeken Soykan, “Bu konuda en büyük atılımı 4 yıllık fakülte ile yaptık. SUBÜ Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek okulumuzun açılışını gerçekleştirdik.  Fakültede 400,, MYO’da 500 öğrencimiz bulunmakta. 900 öğrencimizin ilçemizin sosyal ve kültürel alanda gelişimine büyük katkı sağlayacağını düşünüyorum. Bin kişilik kapalı spor salonu ile gençlik merkezi ve Akyazı’nın ilk yüzme havuzunu yapacağız. İhalesini 43 milyon TL bedelle yaptık. Akyazı’mızda önümüzdeki yıllarda çok daha güzel şeyler olacak” şeklinde konuştu.

SOKAK HAYVANLARI BARINAĞI

Bölgenin en gelişmiş sokak hayvanları barınağını hizmete soktuklarını iddia eden Başkan Soykan, “9 bin 994 m2 alan içinde 2 dönümlük bölümde; acil müdahale ve küçük çaplı operasyonların yapılabileceği ameliyathaneden oluşan, idari bina ve en az 500 sessiz dostlarımızın barınabileceği, yavru, yetişkin ve engelli bölümlerinden oluşan kapalı kafesi bulunan,  Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezi projemiz tamamlayarak hizmete soktuk” diye konuştu. 

TERMİNAL (ORTA GARAJ) 

Akyazı’nın en büyük sorunlarından biri olan terminal sıkıntısını ortadan kaldırmak için çalışma başlattıklarını söyleyen Başkan Soykan, “Fatih Mahallesi sınırları içerisinde kalan 3 bin 500 metrekarelik alanda terminal inşaatı için ihale yaptık ve kaba inşaatını neredeyse bitirdik. En kısa sürede projemizi bitirerek halkımızın hizmetine sunacağız” diye konuştu. 

MEZBAHANE 

Hayvan Pazarı ve mezbahane için gerekli şartların oluştuğunu da söyleyen Soykan, “Yeni Orman Mahalle’mizde belediyemize ait arazi üzerinde planlama çalışmalarını yaptık. Kamu yararı kararı alınarak Tarım ve Orman Bakanlığı’mıza projemizi sunduk. 19 dönüm belediyemizin tapulu arazisi üzerine bu projemizi inşallah en kısa zamanda hayata geçireceğiz” ifadelerine yer verdi.

YAHYALI – AKYAZI BAĞLANTI YOLU 

Akyazı'nın yeni bir giriş kapısı ve trafiği rahatlatmak adına yapılacak olan Yahyalı –Akyazı Bağlantı yolu projesinde 77 taşınmazın Acele Kamulaştırması kararının 20 Mart'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayınlandığını belirten Soykan, “Bu kapsamda bağlantı yolunun geçeceği alanda yer alan taşınmazların kıymet takdiri için Akyazı Asliye Hukuk Mahkemesi’nce kıymet takdirine yönelik keşif yapıldı. Çalışmalarımıza devam ediyor. Burası Akyazı’nın 3’üncü girişi olacak” dedi.

ASFALT VE ALT YAPI ÇALIŞMALARI

Öz kaynaklarını kullanarak 76.055,06 ton asfalt ile 51 kilometre yol yaptıklarını söyleyen Soykan, “ Sakarya Büyükşehir Belediyemiz ve Kuzey Marmara Otoyolu ekiplerimizle birlikte 137.721,61 ton asfalt ile 92.43 kilometre yolumuzu buluşturmuş olduk. İlçe merkezimizde son bir haftadır altyapı seferberliği başlattık. Belediyemiz tarafından ilçe merkezinde 2021 yılı muhtelif cadde ve sokakları güzelleştirme işi kapsamında yapılan 1 milyon 641 bin 108 liralık ihalenin sonuçlanması sonrasında teknik çalışmalara hızla başlandık” şeklinde konuştu.

SEL FELAKETİ 

Başkan Soykan, Akyazı’da gerçekleşen sel felaketi sonucunda ekipler tarafından yapılan hasar tespit raporuna göre oluşan zarar hesaplandığını belirterek, “İlçemiz mahallelerine selin vermiş olduğu zarar sonrası alt yapı üst yapı çalışmalarının maliyeti 51.748,155 TL olmuştur. Sel felaketinin vermiş olduğu zararları ortadan kaldırmak için çalışmalarımız devam etmektedir” ifadelerine yer verdi.

KARACASU YENİ BULVAR PROJESİ

Akyazı için önem arz eden bir başka projenin ise Karacasu Yeni Bulvar projesi olduğunun altını çizen Soykan; “Sanayiden Çarşamba Pazarı’na kadar olan bölümünü tamamlamış bulunmaktayız. Kalan kısmının da tamamlamak için Tarım ve Orman Bakanlığı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün yatırım programına dâhil edilmesi için çalışmalarımıza ve görüşmelerimize devam ediyoruz” dedi.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Soykan, “Bizim de çok önemsediğimiz yıllardır ilçemizin özlemle beklediği 4 yıllık fakülte konusunda Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde Akyazı Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’muzun açılışını gerçekleştirdik. 2021-2022 eğitim ve öğretim yılı içerisinde Sağlık Bilimleri Fakülte’mizde 3 bölüm ve 400 öğrencimiz, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu’muzda ise 5 program ve 500 öğrencimiz bulunmaktadır. Fakülte ve MYO ile birlikte ilçemize gelen 900 öğrencimiz, ilçemizin sosyal ve kültürel alanda gelişimine büyük destek verecektir” şeklinde konuştu.   

SOKAK HAYVANLARI 

Bölgenin en gelişmiş sokak hayvanları barınağını hizmete soktuklarını iddia eden Başkan Soykan, “9.994,00 metrekare alan içinde 2 dönümlük bölümde acil müdahale ve küçük çaplı operasyonların yapılabileceği ameliyathaneden oluşan, idari bina ve yaklaşık ez az 500 + sessiz dostlarımızın barınabileceği, yavru, yetişkin ve engelli bölümlerinden oluşan kapalı kafesi bulunan, Sokak Hayvanları Geçici Bakım Merkezi projemiz tamamlanmış ve hizmete başlamıştır. Bakım evimizde veterinerimiz himayesinde küpeleme, cipleme, kısırlaştırma ve kuduz tedavisi yapılan köpek sayısı şimdiye kadar toplam 200’ü bulmuştur. Aynı zamanda 53 yetişkin ve 29 yavru köpek sahiplendirilmesi yapılmıştır” diye konuştu.

“KİRALAMAYA SON VERDİK”

Belediye bütçesinin daha verimli kullanılması ön görülerek hizmet alımı yöntemi ile yıllık 1.400.000,00 TL kiralama bedeli ödenerek kullanılan 8 aracın geri gönderildiğini belirten Başkan Soykan, “Akyazı Belediyesi olarak yeni dönemde kendi öz kaynaklarımız ile daha modern daha kaliteli hizmet edebilmek için İller Bankası’ndan 1.700.000,00 TL kredi kullanarak KDV Muafiyeti uygulanmış ve 4 adet 11+1 metreküp Hidrolik Sıkıştırmalı Çöp Kamyonu ile İller Bankası’ndan alınan krediden artan 229.597,62 TL ve belediyemiz bütçesinden 46.863,99 TL eklenerek 276.461,61 TL ödemek suretiyle belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere 2 adet araç DMO üzerinden aldık. Artık kendi araçlarımız ile hizmet veriyoruz” dedi.

SIFIR ATIK PROJESİ

Akyazı Belediyesi Sıfır Atık projesi kapsamında “Her geri dönüşüm hayata bir nefes verir” sloganı ile başlamış oldukları proje hakkında da bilgi veren Soykan, “Caddelerimize 60 adet ikili sistem atık çöp kovası, ilçe merkezimizde belirlenen 20 siteye 770 LT pedallı plastik Çöp Konteyneri ve 50 LT evsel atık yağ bidonu koyuldu. Vatandaşlarımızı bilgilendirmek için katalog çalışmalarımız dağıtıldı. Atık getirme merkezimizin yerinin belirledik. Proje çalışmamış başlamış bulunmaktadır” dedi.

 SPOR KOMPLEKSİ

Spor Toto Başkanlığı ile imzaladıkları protokol çerçevesinde Yarı Olimpik Yüzme Havuzu, 1000 kişilik Kapalı Spor Salonu ve Gençlik Merkezi ihalesini yaparak çalışmalara başladıklarını müjdeleyen Başkan Soykan, “Bunların yanı sıra gençlerimizin için sosyal ve kültürel etkinlik programlarda düzenlemeye devam ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

TURİZM POTANSİYELİ

İlçenin önemli bir turizm potansiyelinin olduğunu söyleyen Soykan, “Acelle Yaylası’nda içinde 15-16 tane bungalov evlerin ve sosyal tesislerin olduğu güzel bir proje yaptık ama Tarım Bakanlığı’ndan onay alamadık. Acelle Yaylası şenliklerine 3 günde yaklaşık 100 bin insan katılıyor. Çok güzel yaylalarımız var ama biz belediye olarak yokuz buralarda. Acelle Yaylası olmazsa başka yaylalarda benzer projeler yapmak istiyoruz. Kaplıca turizmi konusunda kaymakamlığın 1994 yılında yaptığı bir hata var, biz hala bunu acısını çekiyoruz. Belediye olarak sıcak suyla alakalı bir çalışmamız maalesef yok” dedi

16 Eki 2021 - 09:51 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.247.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.