“Niyet et yapılmayacak iş yok”

Gazetemizin konuğu olan AK Parti Sakarya Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Gazetemiz Genel Yayın Yönetmeni Günay Yazıcıoğlu’nun sorularını tüm samimiyetiyle yanıtlarken, “Yeter ki niyet edin, yapılmayacak iş yoktur” dedi. Atabek, raylı sistemin şehre kazandırılması adına üzerine düşeni yapacağını söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

11 KADIN KOOPERATİFİ

Atabek, başında olduğu Kadınların İstihdamının Arttırılması ve Kooperatifçilikte Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri komisyonunun çalışmaları hakkında  bilgi vererek; “ Sakarya’da 11 tane kadın kooperatifi kurduk. Her birine bütçeler çıkardık. Devletimiz, bakanlığımız kullanacakları teçhizatları karşılıyor. Bu kooperatiflerimizin bir çoğu belediye ve kamu kuruluşlarımızdan da destek görüyor. O zaman kadın da ailesi de kendini daha güvende hissedebiliyor. Geyva markası biliyorsunuz bir kadın kooperatifi öncülüğünde kurularak, belediyenin de desteği ile muazzam bir marka oldu” dedi.

TOYOTA HASTANESİ

İlimizde yaşanan sıkıntılara da değinen Atabek, neredeyse 3 yılı aşkın bir süredir tadilatı bitirilemeyen Toyota Hastanesi ile ilgili merak edilenleri cevapladı. Atabek, Toyota Hastanesi’nin inşaatının devam ettiğini ve Ocak ayında hizmete açılacağını belirterek, “Müteahhitten kaynaklı bir takım sıkıntılar yaşandı. Ancak o sıkıntılar giderildi. Oradaki prefabrike poliklinik binası da yenilendi. İnşallah Ocak ayı içerisinde bu hastanemiz yeni yüzüyle o bölgeye hizmet vermeye devam edecek” şeklinde konuştu.

RAYLI SİSTEM

 Atabek, şehrin modernleşmesi ve gelişimi için raylı sistemin büyük katkı sağlayacağını ileri sürerek, “Bununla ilgili Zeki Toçoğlu döneminde bir fizibilite çalışması yapıldı. Bu çalışma sonunda raylı sistemin rantabl olmadığı ortaya kondu. Raylı sistemle ilgili yeniden bir çalışma yapmamız lazım. Şehrin modernleşmesi açısından her türlü projenin yanında olurum. Bu şehirde yaşıyoruz, çocuklarımız bu şehirde yetişiyor. Yapılmaya niyet ettikten sonra yapılmayacak bir şey yok” dedi.

KADINA YÖNELİK ŞİDDET

Parti ve meclis içerisindeki görev ve sorumluluk alanları üzerinde yaptığı çalışmaları anlatan AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, TBMM çatısı altında oluşturulan Kadın Erkek Fırsat Eşitli Komisyonu’na bağlı kurdukları Kadına Yönelik Şiddetle Mücadelede Araştırma Komisyonu hakkında bilgi verdi. Nisan ayında kurulan bu komisyonun aktif bir şekilde çalıştığını söyleyen Atabek, “Şiddetle Mücadele Araştırma Komisyonu’nda gördüm ki spestik çalışmanın çok faydası var. Bu komisyonda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız, İçişleri Bakanımız, Adalet Bakanımız gibi bakan düzeyinde çok misafir ağırladık. Çünkü şiddet çok disipline bir konu. Birçok bakanlığı ilgilendiriyor. Bunun dışındı Diyanet, Yüksek Yargı, YÖK, gibi çok önemli kuruluşların yöneticilerini davet ettik. Çünkü bunun bir eğitim ayağı var, bir inanç ayağı var. Dolayısı ile bütün muhataplarını dinledik” dedi.

 OBJEKTİF BİR RAPOR

Bu işle yakından ilgilenen sivil toplum kuruluşlarını davet ettiklerini ve onların bakış açılarını aldıklarını söyleyen Atabek, “Görüş ayrılığı yapmadık. Her görüşten insan gelip her düşünceyi anlatsın ki bizimde çıkaracağımız rapor her kesimin düşüncesini yansıtan, objektif bir rapor olsun istedik. Bütün bunları dinledikten sonrada şiddet görmüş kadınları, psikologları, bu konuda uzman akademisyenleri dinledik. Sonra mağdur kadınların yaşam öykülerini dinledik. Eğitimli, eğitimsiz, taşradan, modern şehir hayatından. Hepsi farklı sosyo ekonomik kültüre sahip. Ama benzer şeyler yaşamışlar. Sonra caza evine gittik. Hem erkek, hem kadın mahkûmları dinledik. Çok ağır hikayelerle karşılaştık” şeklinde konuştu.

 “BİR KEREDEN BİR ŞEY OLMAZ”

Bu komisyonların raporlarının kanun yapılırken bir altlık oluşturduğuna da dikkat çeken Atabek; “Bu anlamda çok önemli. Sahada her kesimden, sosyo-ekonomik şiddete rastladık. Ve hepsinin söylediği ortak bir cümle vardı, ‘ilk vurdu, geçer dedim, bir daha yapmaz dedim, geldi, tövbe etti, bir daha olmayacak diye elini Kuran’a bastı, ailesini araya soktu, tövbe etti, pişmanlığını dile getirdi’ ve hepsinin söylediği son şey, ‘bir kere olunca devamı geliyor’ Yani bir kereden bir şey olmaz diyebileceğimiz bir alan değil, şiddet” diyerek, kadınların yalnız olmadığını ifade etti.

 İLETİŞİM SORUNU

Buradaki en önemli sorunun iletişim sorunu olduğunun da altını çizen Atabek, “Eğer psikolojik bir sorun yoksa, biyolojik bir etken yoksa, şiddeti neden bir iletişim dili olarak seçiyor? Buna bir bakmak gerekiyor. Şiddet görmüş kadınların çoğunda şu vardı, çocukluklarında anne veya babalarından şiddet görmüşler. Evleniyor kocasından şiddet görüyor. Bunu doğal bir şeymiş gibi benimsiyor. O şiddet sarmalını bir yerde koparması gerektiğini bilmesi gerekiyor. Bu bilinci onlara aşılamak gerekiyor. Biz bunun da çalışmasını yapıyoruz. Burada devletin gücü çok önemli. Mağdur olan, zorda kalmış birinin devletin gücünü hissetmesi çok farklı bir şey” dedi.

 SOSYAL SORUMLULUK

Özellikle çalışmayan ev kadınlarının izlediği sabah kuşağı programlarına da dikkat çeken Atabek, “Sabah programı yapımcıları ile görüştük. Kadınlar neredeyse bu programlarla yatıp kalkıyor. O nedenle onlara ‘Sizin de burada bir sosyal sorumluluk göreviniz var. Bunu yerine getirmeniz bizim için çok önemli. Bir programınızda 10 dakikanızı bu konulara ayırın. Devletin bu konuda hangi hizmetleri verdiğini anlatmanız dahi çok önemli” dedik.

 KADES UYGULAMASI

Atabek, İçişleri Bakanlığı’nın Kadın Destek Uygulamasını da (KADES) hatırlatarak, “KADES uygulaması var. Telefonunuza bu uygulamayı indiriyorsunuz. Şiddet gördüğünüz, veya sokakta başınıza bir şey geldiği zaman bir tuşa basmanız yeterli. Birkaç dakika içinde kadının bulunduğu lokasyona polis gelmiş oluyor. 3 milyon kadar indirilmiş bu programı. Bu yeterli değil. Bunun reklamının çok iyi yapılması ve tüm kadınların bu programı cep telefonlarına indirmesi gerek. Hatta çocuklarımızın telefonlarına da. Kadına şiddet bu ülkenin gerçekten kanayan yarası. Bu sadece bizim ülkemizde değil tabi, dünya üzerinde kadına yönelik şiddet çok fazla. Kamunlar, cezalar yeterli. Ancak yer yer uygulamada sıkıntılar görüyoruz. İyi hal indirimleri gibi şeylerin bir handikap olduğunu Adalet Bakanımıza da anlattık, diğer yargı temsilcilerine de” şeklinde konuştu.

 KADIN CİNAYETLERİ

Bu şehirde kadın cinayetlerine kesinlikle müsamaha göstermeyeceklerini de kaydeden Atabek, “Yetkililerle bu konuda konuştum. Bizim şehrimizde bu vakaların önüne nasıl geçeriz, nasıl azaltırız, kadınlarımızı nasıl koruruz. Bunu üzerimde büyük bir sorumluluk olarak görüyorum. Bu komisyon dolayısı ile beni daha çok kadın arıyor. Örneğin geçen gün bir kadın aradı. Anında ilgili yerlerle iletişime geçerek, kocasına bir uzaklaştırma kararı çıkarttık, elektronik kelepçe taktırdık. O kadar ağır hikayelerle karşılaşıyoruz ki, zaman zaman duygularımı altüst ediyor. Gerçekten duygusal olmamak elde değil. Allah bize bu imkanı vermiş, kadınlara yardım eli uzatabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

 KADIN İSTİHDAMI VE KOOPERATİFÇİLİK

Atabek, başkanlığı yaptığı Kadınların İstihdamının Arttırılması ve Kooperatifçilikte Karşılaşılan Sorunlar ve Çözüm Önerileri Komisyonu’nun çalışmaları hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi, “Günün sonunda şunu görüyoruz; kadın ekonomik olarak güçlüyse, ayakta kalabiliyor ve bu yer yer şiddet olaylarında da caydırıcı oluyor. Sadece kooperatifçilik olmasın, kadının iş hayatındaki sorunlarını da masaya yatıralım istedik. Çünkü kadının iş hayatında karşılaştığı birçok sorun var.”

 11 KOOPERATİF KURDUK

“Sakarya’da 11 tane kadın kooperatifi kurduk. Onları da yakından takip ediyorum. Her birine bütçeler çıkardık. Devletimiz, bakanlığımız kullanacakları teçhizatları karşılıyor. Bir de bu kooperatiflerle ara ara toplantılar yapıyorum ve diyorum ki siz birbirinizin rakibi değilsiniz. Siz birbirinizin badisi şeklinde çalışabileceğiniz bir yapı haline gelin. Bu kooperatiflerimizin birçoğu belediye ve kamu kuruluşlarımızdan da destek görüyor. O zaman kadın da ailesi de kendini daha güvende hissedebiliyor.”

 GEYVA MARKASI

“GEYVA markası biliyorsunuz bir kadın kooperatifi öncülüğünde kurularak, belediyenin de desteği ile muazzam bir marka oldu. Şimdi dışarıya ihracata başlıyor. Böyle çok iyi örnekler oluşmaya başlıyor. Şimdi SESOB’a bir kadın kooperatifi kurdurttuk. Esnaf kadınlarımızın da bir kooperatifi olsun diye. Bir araya geliyoruz, onlara ARGE konusunda desteğimizde olsun diye.”

 E-TİCARET

“Yeni projelerimizden bir tanesi bu kadın kooperatiflerimizi e ticaret platformu sağlamak. En önemli şey satış. Kadın üretebiliyor ama ürettiğini satması önemli. Çünkü ürettiğinin ekonomik değerinin o eve girmesi gerekiyor. Şimdi hedefimiz o.”

 “EMEĞİMİ ESİRGEMİYORUM”

“Tarım Kredi Kooperatifi Genel Müdürü ile görüştüm. Onların marketlerinde kadınlarımızın ürettiği ürünlerin satışının yapılmasını istedim. Çünkü bir sürü marketleri var. ‘Biz kendi şehrimizdeki Tarım Kredi Kooperatifi marketlerinde, kendi ürünlerimizi satmak istiyoruz’ dedim. Ticaret İl Müdürümüz yakinen takip ediyor. Kendi ilimizde kooperatifçiliği çok güzel götürüyoruz.  Ama istiyoruz ki daha fazlasını yapalım. Bu konuda emeğimi esirgemiyorum. Kadının güçlenmesi demek, kadının aileden kopması demek değil, kadının güçlenmesi demek ailenin de güçlenmesi demek. Sonuçta ekonomik güç önemli.”

 TOYOTA HASTANESİ

İlimizde yaşanan sıkıntılara da değinen Atabek, neredeyse 3 yılı aşkın bir süredir tadilatı bitirilemeyen Toyota Hastanesi ile ilgili merak edilenleri cevapladı. Atabek, Toyota Hastanesi’nin inşaatının devam ettiğini ve ocak ayında hizmete açılacağını belirterek, “Müteahhitten kaynaklı birtakım sıkıntılar yaşandı. Ancak o sıkıntılar giderildi. Oradaki prefabrike poliklinik binası da yenilendi. İnşallah ocak ayı içerisinde bu hastanemiz yeni yüzüyle o bölgeye hizmet vermeye devam edecek. Bu süreçte mağdur olan esnaflarımızda, hastanenin yeniden hizmet vermesiyle, mağduriyetlerini inşallah giderecekler” dedi.

 “DOKTOR YETİŞMİYOR”   

Hastanelerde yaşanan doktor sıkıntısına yönelik vatandaşların tepkilerine hak verdiğini, ancak doktor sıkıntısının öyle kolay çözülür bir iş olmadığını söyleyen Atabek, “Bir doktorun yetişmesi en az 10 yıl. Bu ülkede Tıp Fakülteleri yıllarca kotalı tutulmuş. Bu kadar kotalı tutulması da çok az sayıda doktor yetişmesine neden olmuş. Bizim dönemimizde Tıp Fakülteleri’nin sayısı arttı. Ancak, bugünden yarına doktor yetiştiremiyorsunuz. Ama geçmişe baktığımızda daha iyi durumdayız. Kamuda doktorlar özellikle pandemi döneminde çok yoruldu. Sağlık Müdürlüğümüze doktorlarımızın rahat çalışma ortamları sağlamak için biz üzerimize ne düşüyorsa yapmaya hazırız diyoruz. Yer yer Sağlık Bakanlığımıza da doktor sayımızı arttırmak için baskı yapıyoruz. Bunun içinde sahadan gelen talepleri değerlendiriyoruz. Mezun olan doktorlarımızın şehirlerin ihtiyaçlarına göre adil bir dağılımı yapılıyor. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” şeklinde konuştu.

 “HER KESİME GİTTİM”

Pardemi şartlarının biraz iyileşmesiyle nisan ayında sahaya indiğini söyleyen Atabek, “Bütün ilçeleri gezdim. İlçelere gittiğimizde de ‘körler sağırlar birbirini ağırlar’ gibi ilçe teşkilatı, belediye, kaymakamlığı ziyaret edip, bizi ilçede görsünler gibi değil. Esnaflarla, vatandaşlarla, çiftçi ile tek tek görüştüm. Hatta her türlü ürünün hasadına bile katıldım. O ilçedeki iş insanı ile görüştüm. Çünkü her kesimin sorunu farklı. O ilçedeki kadınlarla, gençlerle, mahalle, kahve, o ilçede gidebileceğimiz, o ilçenin fotoğrafını çekebileceğimiz her yere gittik” dedi.

 ÜRETİM AZALDI FİYATLAR YÜKSELDİ”

Atabek şunları kaydetti, “Sektör temsilcilerine de gittik. Ne kadar çok şey öğrenirsen, o kadar çok sorunu çözebiliyorsun. Bu pandemi insanları sarsmış. Psikolojik olarak da ekonomik olarak da. Pandemiden dolayı tüm dünyada bir daralma var. Bu daralmadan ülkemizde nasibini aldı. Üretim azaldı. Üretim azalınca, fiyatlar yükseldi. Fiyatların yükselmesindeki en önemli sebep üretimin azalması. Dünyada bir cip sıkıntısı başladı. Özellikle otomotiv sektörünün olmazsa olmazı bu. Ve dünyada sadece 3-4 ülkede üretiliyormuş. Bunun sıfırdan üretmek içinde en az 4 yıl ARGE si varmış. Dolayısı ile ekonominin en çok etkilenmesi bundan kaynaklı” ifadelerine yer verdi.

 VERGİ AFFI

Vatandaşların yaşanan bu ekonomik sıkıntıyı sahada çok rahat dile getirdiklerini de kaydeden Atabek, şunları söyledi, “Biz de elimizden geldiğince bunun sebeplerini anlatmaya çalıştık. Geçtiğimiz haftalarda esnaflarımız için bir vergi reformu çıkardık. Cirosu 240 binin altında olan esnaflarımıza gelir vergisinden muaf tuttuk. Çiftçilerimize yapılan tarımsal desteklerden şimdi vergi almıyoruz. Aldıkları destekleri de 5 yıl geriye dönük ödeyecekler.”

  SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ

“Sosyal medyada çok para kazanan fenomenler var. Youtube üzerinden program yapanlar.  Şimdi onlara vergi geliyor. ‘Sosyal medya içerik üreticilerine vergi kolaylığı’ dedik buna da. Son çıkardığımız kanunu ben bu anlamda benimsiyorum.”

 “50 KİŞİ YOLLA ALAYIM”

“Şu an en çok mutlu olanlar ihracat yapanlar. Ama onlarda personel sıkıntısı yaşıyor. Fabrikalarda şu an çalışma ortamları da çok iyi. Yemekhaneleri tertemiz, servisi var. İmkanları çok kötü değil, ama işçi sıkıntısı var. ‘Vasıfsızda olsa razıyım bana 50 kişi yolla alayım’ diyenler oldu. Sahayı gezmenin böyle faydaları var. İnsanların sorunlarını ve beklentilerini görüp onu meclise taşıyıp, bu sorunların çözümünü sağlıyorsunuz. Esnafa vergi muafiyeti de böyle çıktı.”

 RAYLI SİSTEM

Ak Parti Milletvekili Atabek, şehrin modernleşmesi ve gelişimi için raylı sistemin büyük katkı sağlayacağını ileri sürerek, “Bununla ilgili Zeki Toçoğlu döneminde bir fizibilite çalışması yapıldı. Bu çalışma sonunda raylı sistemin rantabl olmadığı ortaya kondu. Şehir Hastanesi ile birlikte buna ihtiyaç daha fazla duyulacaktır. Raylı sistemle ilgili yeniden bir çalışma yapmamız lazım. Şehrin modernleşmesi açısından her türlü projenin yanında olurum. Bu şehirde yaşıyoruz, çocuklarımız bu şehirde yetişiyor. Yapılmaya niyet ettikten sonra yapılmayacak bir şey yok” dedi.

18 Eki 2021 - 10:03 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.307.230 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.
Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?