Hacıoğlu başkanlığa yeniden aday

Sakarya Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Haluk Hacıoğlu gazetemize özel açıklamalarda bulundu. Oda olarak pandemi döneminde esnaflara 1 milyon TL’lik yardım yaptıklarını belirten Hacıoğlu, “Ocak ayındaki seçimlerde yeniden adayım” dedi.

1500 KİŞİLK BERBER AİLESİ
Geçirdiğimiz ve hala normalleşme sürecinde olduğumuz pandemi süreci ile ilgili konuşan Haluk Hacıoğlu 56 gün boyunca kapalı kalan berberlere gerekli yardımların yapıldığını belirterek, “21 Mart 2020 tarihinde kapatma bize tebliğ edildiğinde kapanır kapanmaz belediye başkanlarımızla iletişime geçtik. 617 kayıtlı meslektaşımızla beraber, bunların yanında 150-200’e yakın çırak ve kalfayla 1500 kişilik berber ailesiyle hemen gerekeni yapmaya başladık. O dönem ne çektiğimizi esnaf çok iyi biliyor. Kapanma başladığında başta Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem Yüce’nin destekleri olmak üzere müracaat eden 400 üyemize 1000’er liralık su faturası desteği sağladık. Şuan hala çoğu üyemiz su faturası ödemiyor. 1000’er TL dediğimiz zaman 400 kişiye 400 bin TL para yapıyor. Sonrasında Adapazarı, Serdivan, Erenler ve Arifiye Belediye başkanlarımızdan yardım fişleri aldık. Toplamda 200 bin TL’lik yardım fişlerini kapalı kaldığımız 56 gün içinde gerek odamızdan, gerekse kapı kapı dolaşarak tüm üyelerimize dağıttık” dedi.

1 MİLYON TL YARDIM
Hacıoğlu, “31 çırağımıza 1000’er TL yardımda bulunduk. Maske yokken Büyükşehir Belediye Başkanımızdan maske aldık ve 400 bin maske dağıttık. Yine 400 erzak aldık tüm belediye başkanlarımızdan. Toplamda 1 milyon TL değerinde üyelerimize yardım yaptık. Gücümüz nispetinde 100 lira birine, 200 lira diğerine toplamda 11 bin TL yardımda bulunduk.  4 bin TL’lik market fişi sağladık. Mutfaklar için et yardımında bulunduk. Bunları çok konuşanlar, muhalefet olanlarda aldı. Bize neler neler dediler ama ilk kendileri aldılar yardımları. Berberler odamızı pandemi sürecinde 1 gün dahi kapatmadım. 100 kalfamıza gerekli yardımlarda bulunduk. Gerekli afişleri dağıttık. Sakal tıraşı yasakken serbest edilmesi için federasyon başkanımızla beraber istişarede bulunduk ve serbest bıraktırdık. Bunu bizzat biz yaptık. O dönemin İller Genel Müdürü Kürşat Karabıyık ile birlikte ve halk sağlığı genel müdürümüze tek ustura tek havlu örneğini gösterdik. Uygulamanın ne kadar doğru bir şey olduğunu kanıtladık. ‘Biz suyun, kolonyanın içindeyiz zaten bizi kapatmayın’ dedik ve sonucunu aldık. Çok koştuk ama hem Sakarya’mız hem de ülkemiz için esnafımızın yararı için gerekli adımları attık ve sonuç bizleri mutlu etti” diye konuştu.


‘AŞI KAMPANYASI YAPTIK’
Haluk Hacıoğlu SESOB Başkanı Hasan Alişan’ın kendilerine çok destek olduğunu söyleyerek, “Bu süreçte birlik başkanımız Hasan Alişan’la beraber aşı kampanyası yaptık. Dükkanımızın önünde 50 kişiye aşı vurdurdum. Tuttuğumu getirdim bırakmadım kimseyi. Ve şu an berberlerin içinde vefat eden veya sıkıntı içinde olan hiç olmadı. Tabi ki temas eden, bu hasta yakalanan oldu ama hiç kayıp vermedik Allah’a şükür. Şu an berberlerin içinde aşı olmayan belki yüzde 10’dur. O da ikinci aşı olmayanlardır. Bize bağlı olan 4 ilçedeki 600 küsür berber dükkânını iki defa ilaçlattırdım belediyemiz sayesinde. Belediye başkanlarımıza çok teşekkür ediyorum. Mayıs haziran aylarında berberlerimiz açık olmasına rağmen 160 tane yardım kolisi dağıttık. Pandemi sürecinde 60 küsür vatandaşımız evlat sahibi oldu. O süreçte yanlarında olduk gerekli destekleri verdik. Sağlık İl Müdürümüz Aziz Öğütlü, Valimiz Çetin Oktay Kaldırım, Birlik başkanımız Hasan Alişan ve belediye başkanlarımızın desteğiyle beraber pandemi sürecinde yılmadan yorulmadan herkes için elimizden geleni yapmaya çalıştık ve hala da yapmaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

6 AYDA BİR TOPLANTI
Üyelerimiz için gerekli eğitimleri aksatmadık diyen Hacıoğlu, “14 Eylül’de Türkiye’nin en ünlü berberlerinden biri olan Kadir Alkan geldi ve üyelerimize eğitim verdi. Temmuz haziran aylarında 4 ilçemiz ile kahvaltıda bir araya gelerek kahvaltı yaptık ve gerekli istişarelerde bulunduk. 4 yıldan beri her 6 ayda bir tüm berberlerimizi yan yana getiriyorum ve taleplerini dinliyorum. Aralık ayında yine bir toplantı ile yan yana geleceğiz. 65 yaş üstü olan Yüksek İstişare Kurulumuzla Arifiye, Serdivan, Adapazarı ve Erenler Belediye başkanlarımızın nezdinde problemleri konuşuyor ve çözüm önerileri için adımları planlıyoruz” şeklinde konuştu.

‘HİZMETKÂR OLACAĞIZ’
Haluk Hacıoğlu eğitime 50 bin TL’lik destek ayırdıklarını belirterek, “Çıraklık eğitimi için güneşler ve Erenler’de 2 okulumuz var. Bu okullarımızda yarışmalar yaptık. Eğitimler düzenledik. Çıraklarımızı fuarlara gönderdik. Çıraklık okuluna bir çivi bile çakılmamıştı. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan rica ettim çıraklık eğitim okuluna asfalt döktürdüm. 150 ton asfalt döktürdüm şuan ki değeri 400 bin TL. Ekrem Yüce Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Biz Cumhurbaşkanımızın dediğini yapıyoruz. Hizmetkâr olacağız. Parti gözetmeksizin herkese eşit şekilde davranıyoruz” dedi.

‘FAİZ ESNAFIN BELİNİ BÜKTÜ’
Berberler esnafının yaşadıkları sorunlara değinen Hacıoğlu en büyük problemin çekilen krediler olduğunu söyleyerek, “Çekilen 25 milyon TL’lik kredinin faizlerinin affedilmesinin istiyoruz. Devletimizin can suyu kredisi altında faizsiz kredi vermesini talep ediyoruz. Bağ-Kur ve SGK’ların biraz daha düşürülmesini istiyoruz. Bir çalışan 1600-1700 TL Bağ-Kur, SGK ödüyor. Reva mı bu? Bir taraftan bakıyorsun devlet gençleri teşvik ediyor. O da güzel bir uygulama. Dükkân açmak için yeni teşebbüste bulunanlara yarı yarıya sigorta desteği sağlıyor ve Bağ-Kur’dan 1 yıl muaf tutuyor. Ama diyoruz ki bağ-kurların düşürülmesi gerekir. Özet geçmek gerekirse esnafın SGK, Bağ-Kur priminin biraz daha düşürülmesini talep ediyor, can suyu kredisi altında faizsiz kredi talep ediyor ve 25 milyon TL olan kredi borcunun yapılandırarak faizlerinin affedilmesini istiyoruz. Bu faiz belası esnafın belini büktü. Ben devletimi seviyorum ve devletimle barışık bir insanım. Cumhurbaşkanımdan da Allah razı olsun. Pandemi döneminde 8-9 bin TL’lik yardımda bulundu bize. Ama can suyu kredisini bize vermesi lazım. 2015 yılında bu yapıldı. Tekrar edelim istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘56 PROJE YAPTIK’
Yeni yıldan itibaren yeni bir seçim sürecine gireceklerini söyleyen Haluk Hacıoğlu ben 2004 yılından beri Berberler Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın yöneticiliği yapıyorum diyerek, “23 Ocak 2018 günü başkanlığa seçildim. Beni seven de var sevmeyen de.  Şimdi bir seçim daha geliyor. Kolay teslim olan biri değiliz. Yaptıklarımız ortada. Çok büyük bir meşakkatle buralara geldik. Gerçekten çok borçlu bir oda aldık. Borcumuzun da yüzde 50’sini ödedik. Gelecek dönem inşallah tamamen bitireceğiz. 56 tane proje yapmışız bu güne kadar. Gençler için yarışmalar düzenledik. İftar programları yaptık. İstanbul boğazı gezileri yaptık. Pandemi sürecinde evlerinden çıkamayan 65 yaş üstü ustalarımızı ellerimizde torbalarla ziyaret ettik. Muhalefette olanlar beni eleştirdi. Dediler ki ‘ başkan dolaşıyor’ Ben başkanım dolaşacağım tabi. Ağzı olan konuşur. Biz bunları dinlemedik tabi. O zaman gittik yine olsun yine gideriz bunlar benim ustalarım. Dolayısıyla yeni seçimde de adayım. Bu esnafın teveccühünü bekliyoruz. Seçim tarihine henüz karar vermedik. Ben esnafımız desteğini görüyorum görmeye de devam edeceğim. Bundan dolayı seçim korkumuz yok” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE İLK
Hacıoğlu 2022’de daha farklı bir vizyonlarının olacağını belirterek, “Çıraklık eğitim okullarına benim dönemimde 220 çırak alındı. Hala devam ediyoruz ve şuan kayıtlar şişti. Oda başkanı olduğumda 463 üyemiz vardı. Şuan 617’yiz hala kayıt olacak üyelerimiz bekliyor. Sektörümüz müthiş bir sektör. Değerini benimle beraber meslektaşlarımızın da bilmesi lazım. Şubat ayında Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan Erenler ve güneşler okullarımızda çıraklar ve kalfalar arası yarışma yapacağız. Türkiye’de ilk defa iki okul birbiri ile yarışacak. Eğitim bizim için olmazsa olmazdır. Bizler esnafımız için varız. Onlar varsa bizde varız. Onlar yoksa yokuz” dedi.

YENİ VİZYON
Başkan Haluk Hacıoğlu son olarak, “Hasan başkanımız, Ekrem başkanımız, Mutlu başkanımız bize her konuda destek oluyor. Mutlu başkanımı da bir konuda tebrik etmek istiyorum. Ruhsat alan üyelerimize Kur’an-ı Kerim ve bayrak hediye ediyor. Ne kadar güzel bir şey. Serdivan belediye başkanımız Yusuf Alemdar ile beraber 56-57 tane üyemizi beraber gezdik dolaştık. Arifiye belediye başkanımız hayatında bir kere bana hayır demedi. Çünkü biz doğruları yapıyoruz. Evet ocak ayında adayız ve adaylık felsefemizi yakında açıklayacağız. Yeni vizyonumuzu da ilan edeceğiz” ifadelerini kullandı. Fatih BULSUN

21 Eki 2021 - 11:43 - Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.226.236 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.