‘Hani yatay büyüme Sakarya’nın namusuydu”

CHP İl Başkanı Keleş, yeni imar yönetmeliğinin 18 katın önünü açtığını ileri sürdü.

+2
Haber albümü için resme tıklayın

sakaryayenihaber.com *

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya gündemi ve saha çalışmaları hakkında Yenihaber’e konuştu. Yeni imar yönetmeliğinin Sakarya’da 18 katın önünü açtığını ileri süren Keleş, “Hani yatay büyüme sizin namusunuzdu. O halde çıkın halkın önünde söz verin, namusunuza sahip çıkın” dedi.

“MUHALEFETE GEREK YOK

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, 20 yıldır iktidarda olan AK Parti’nin ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da uyguladığı yanlış politikalar ile kendini bitirdiğini ileri sürerek; “Sokaktaki vatandaş evine ekmek götüremiyor, enflasyon altında inim inim inliyor. Sahada bir dokunup, vatandaştan iktidara yönelik bin ah işitiyoruz. Bizim muhalefet yapmamıza bile gerek olmadan, bu iktidar gidecek. Vatandaş AK Parti’ye yol verdi” dedi.

 “TOPLUM ÖNÜNDE SÖZ VERİN”

Yeni İmar Yönetmeliği’nin 18 katın önünü açtığını belirten Keleş, “Ben Sakarya’nın zeminini bilirim, burada inşaatlar yaptım. Bu zemin çok katı taşımaz. AK Parti İl Başkanı ve masa başında oturanlar ‘yatay büyüme Sakarya’nın namusudur’ dediler. O halde İl Başkanı, çıksın desin ki, ‘Toplumun önünde söz veriyoruz 3 katın üzerinde bina yaptırmayacağız’ deyin. Madem namusunuz, namusunuza sahip çıkın” şeklinde konuştu.

 “BUNA KENTSEL RANT DENİR”

Deprem döneminde yaşananların yeniden yaşanmaması için kentsel dönüşümün şart olduğunu ifade eden Başkan Keleş şunları söyledi, “22 yılda hala bir ada bazında dahi dönüşüm yapılmadı. Sapanca’da karayollarının yerine 240, Roman vatandaşların tek katlı binalarda yaşadığı yere 840 daire yaparsanız, buna dönüşüm diyemezsiniz. Bu kentsel rant olur. Küpçüler’de Roman vatandaşların yaşadığı yerlerde ev yaparsanız, buna da kentsel rant denir. Hendek’te dönüşüm yapacağım diye insanları mağdur edip 7-8 katlı binalar yapıp hala bitiremediyseniz, buna da kentsel rant denir. Sakarya’yı yönetenler önce ada bazında bir uygulama yapsınlar.

 “DÖNÜŞÜM NEREDE?”

 ‘ Adapazarı’nda 31 mahallede dönüşüm yapacağız’ diyen Belediye Başkanımız yerinde oturuyor. Bir mahallede dahi bize ‘dönüşüm uygulama alanıdır’ diyemedi. Kendisini ziyaretimizde ‘ne yaptınız?’ diye sorduk, bir yıl geçti hala ortada bir şey yok. Deprem yönetmeliği öncesindeki tüm binalar yorgun binalardır. 2001 öncesi yıkılmayanlar yorgun binalardır ve hala yaklaşık 7 bin bina var. Tüm binaların kontrol edilip ‘evet bu bina sakat binadır, hemen dönüşüm kapsamına almalıyız’ denilmelidir. Bu bir noktada başlarsanız çözülür. 30 yıla varan deprem sürecinin 22 yılını geride bıraktık. Bir can bile bizim için çok değerlidir. Yöneticilerin bu işe yönelmesi lazım.”

 “EKONOMİYİ YOK ETTİLER”

“Sakarya ekonomisini yok eden bir zihniyet ile karşı karşıyayız” diyen Keleş, Şeker Fabrikası’nın önünde traktörlerin sıralandığı günlerin artık çok geride kaldığını belirterek; “Patatesimiz yok, soğan yok, ay çiçeğimiz, mısırımız, buğdayımız yok artık. Yerel belediyecilik şehirlerin tarımını, sanayisini ve turizmini sürekli ön plana çıkarmalıdır. Sakarya’da kenevir, gül, lavanta ekebilirsiniz ama 146 dönüm birinci sınıf tarım arazilerini sanayi alanı yaparken, Büyükşehir belediye Başkanı’nın elini masaya vurması lazımdı” dedi.

 “HOBİCİLİĞİ BIRAKIN”

Keleş, “Sakarya’yı yeniden şeker pancarı üreten bir şehir haline getirebilirdiniz. Bu topraklar yeniden yeşermezse Sakarya ekonomisini ayağa kaldıramazsınız. Sakarya ekonomisi Büyükşehir Belediyesi’nin hobi olarak yaptığı işlerle değil, binlerce vatandaşımızın tarlasını ekmesi ile ayağa kalkar. Çiftçi üretir, sizde bunun pazarını bulursunuz. Enflasyonu tanzim satışlarla değil, mutlak tarım arazilerini yeniden yeşillendirerek düzeltebilirsiniz. Millet İttifakı ile iktidara geldiğimizde şehirciliğin de, tarımın da nasıl yapılacağını göstereceğiz” şeklinde konuştu.

 “AHLAK VE KÜLTÜR”

CHP’nin ana hedefinin ülkede refahı ve birlikteliği sağlamak olduğunu vurgulayan Başkan Keleş, “Ahlak ve kültür yok olursa ülkenin altına dinamit koyarsınız. Hedefimiz ahlak ve kültürü devam ettirmek. Millet İttifakı olarak temel politikalarımızdan bir tanesi de budur” ifadelerini kullandı.

 “ŞEFFAF BELEDİYECİLİK”

Belediyelerin şeffaf olması gerektiğini ileri süren Keleş, “İnsanların güveni sağlanmalıdır. Güven çok önemlidir. Belediyeler yaptıkları tüm harcamaları vatandaşa açıklamalıdırlar. CHP iktidara geldiğinde talep eden mahalleleri yeniden köy yapacağız. Ben tekrar belediye olmak istiyorum diyen tüm beldeler de, yeniden belediye olacak. Biz geldiğimiz gün onlar gibi yapmadan tüm sözlerimizi uygulayacağız” dedi.

 “TÜM SORUNLAR İLE İLGİLİYİZ”

Sakarya’daki tüm vatandaşlardan sorumlu olduklarını belirten Keleş, “Bir milyon 50 bin vatandaşımızın tüm sorunları ile ilgiliyiz. Sakarya’nın hak ettiği noktaya gelmesi için siyaset yapıyoruz. Milletvekillikleri, belediye başkanlıkları nokrasında siyaset yapmıyoruz. Sayılarla işimiz yok. ‘Bir kurum var o da CHP’dir. Güvendiğim yer CHP’dir. ‘Ben o kapıya giriyorum’ diyen insanların sayısı arttıkça biz doğru iş yapıyoruz demektir. Güvenden büyük hedef olmaz. En büyük hedef Sakarya’da güveni ve varlığını yeniden yakalamasıdır” şeklinde konuştu.

 “YÖNETİCİLER, ÖLÜME İNANIN”

Başkan Keleş açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi, “Her kanaat önderinin yanında söylediğim bir söz vardır; ölüme inanın. Sakarya’yı yönetenlere tavsiyem ölüme inanmaları. Bu vatandaşa yalan konuşmasınlar.

 “UTANÇ VERİCİ”

 “Çiçek, böcekle uğraşacağınıza Sakarya’ya bir tane kültür merkezi yapın” sözleriyle Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’ye seslenen Keleş; “Bugün orası terk edilmiş, utanç verici bir noktada duruyor. Sakarya’ya yakışan bir kültür merkezi yapın. Sakarya’da 13 tane OSB’nin olduğu yerde, 1 tane fuar alanı yok” dedi.

 “TEKNOLOJİ LİSELERİ”

Keleş, belediyenin tüm kadrolarının AK Parti’de olduğunu da hatırlatarak; “OSB’lerde Teknoloji Liseleri kurun. Teknoloji liseleri 6 yıllık olacak. Yatılı olacak ve ara eleman sorununu ortadan kaldıracak. Büyük firmalar Sakarya’ya ara eleman olmadığı için gelmiyor. Ara elemanın yetişeceği, sanayindeki ihtiyaca göre sınıfların açılacağı, öğrencilerin günün belli kısımlarında sanayide çalışıp okulu bitirdikten sonra da 2 yıl o saniyede çalışma şartıyla her sanayi bölgesine Teknoloji Liseleri yapacağız. Ve bunu ilk geldiğimiz yıl içinde bütün Türkiye’deki sanayilerde organize edeceğiz” şeklinde konuştu.

 “KÖY OKULLARINI AÇACAĞIZ””

Kapanan  köy okullarını yeniden açacaklarını da söyleyen Keleş; “Her köyde imamın nasıl bulunması şartsa, oradaki okulda öğretmenin bulunması da şarttır. Ben ikisini birbirinden ayıramıyorum. Köylerde dumanlar tütecek tekrar. Çocukların cıvıl cıvıl sesleri duyulacak. Toplu taşımayla gidip akşam eve gelip köyünden soyutlanmayacak öğrencilerimiz” dedi.

 BÜYÜKŞEHİR’E ÇAĞRIDA BULUNDU

Hafif raylı sitem konusunda düşüncelerini belirten Keleş, “Nostaljik trene para var. Atatürk Bulvarı’nda, Yenidoğan Bulvarı’nda her yıl 3 aylığına çiçek ekmeye para var,  kısa film diye yazlık sinemalara para var, billboardlara kendi resimlerini koymak için para var, ama raylı sisteme para yok. Büyükşehir Belediye Başkanı bana ‘Sayın başkan bir mühendis kadrosu bul, bana bir raylı sistem ağı projesi yaptır’ desin biz bunu yapalım. Açık söylüyorum ve buradan da çağrım olsun. Öyle milyonlarca para vermesin. Biz mühendislik çalışmalarını hiçbir bedel almadan Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapalım. Nostalji tireni diye diye bu şehri 1 yıl oyaladılar. STK’ların bizlerin baskıları sebebiyle rafa kaldırdılar. Ama hala kafalarında onu uygulamak var” diye konuştu.

 “NEHİR VE GAR MARKADIR”

Ada Treni’nin yeniden gara gelmesi ve yeni gar projesiyle ilgili konuşan Keleş, şunları kaydetti, “Daha önce ‘6 aylığına burayı kapatıyoruz’ dediklerinde de ayağa kalkmıştık. O dönemde 2-3 liraya İstanbul’a gidiyorduk. Bugün otobüsle 100 liraya gidiyoruz. Esnafım sabah 6’da trenle İstanbul’a gidiyordu alışverişini yapıp trenle dönüyordu. Modern şehirlerin en önemli noktalarından biri nehir, biri de tren garlarıdır. Sakarya’da, nehrimiz ve garımız var. Bunları ne kadar güzelleştirirseniz markayı o kadar büyütürsünüz. Kent Meydanı’nın içinde çay satış mağazaları, süt satış mağazaları oluştu. Kabak koydular. Bunu yapana kadar kabakçıya destek ver, hayvancıya destek ver.”

 “BÜYÜKŞEHİR’İN BİNASI OLMAZ MI?”

Başkan Keleş, “Bir sokağa girdin BELPAŞ, diğerine girdin Fen İşleri, diğerinde ulaşım. Birçoğuna kira veriyorsunuz.  Koca Sakarya’da, binlerce dönüm araziye sahip olan Büyükşehir Belediyesi hala benim okulumda hizmet veriyor. Depremden sonra geçen 22 yılda Büyükşehir’in bir binası olmaz mı?” dedi.

 “BİRİ BUNU AÇIKLASIN”

Karasu’da BMC’ye verilen hibe arazi  üzerine de konuşan Keleş, “Bu yer BMC’ye yatırım amaçlı hibe edildi. BMC Tosyalı Holdig’e satıldı. Tosyalı Holding haftası olmadan ‘zemin bozuk ben buradan İzmir’e gidiyorum’ dedi. Bu ülkede ruhsat verilirken zemin etüdü yapılmıyor mu? Belediye yetkilileri çıkıpta , ‘Sana ruhsat verdim ya benim ruhsat verdiğim yerin zemini bozuk değildir’ demiyor. Ben; Vali, Büyükşehir Belediyesi, Karasu Belediyesi olsam emin olun dünyayı yıkarım. Sen nasıl bunu söylersin? O zaman senin yaptığın bina çürük ve bu yer hala BMC’nin üzerinde 46 yıl kaldı. 49 yıllığına hibe. Bu bina ne olacak? Bu yer ne olacak? Bu yer Sakaryalı’nın değil mi? Bu yer Sakarya vatandaşının değil mi?” ifadelerine yer verdi.

HODRİ MEYDAN

Keleş,  AK Parti İl Başkanı Yunus Tever’e de çağrıda bulunarak; “Benim bir tane grup başkan vekilim var. Dördüncü çağrımı yapıyorum. AK Parti İl Başkanı Yunus Tever, alacaksın 4 tane milletvekilini, Büyükşehir Belediye Başkanını bir de alacaksın ara sıra lafa girmeye çalışan Merkez Belediye Başkanını TV264’te istediğin modülatörle canlı yayına çıkalım. Her şeyi konuşalım. Bakın hiçbir şeyden korkmuyorum. Söylediklerimin bir tanesini yanlış bulsunlar bugün görevi iade ederim. Hodri Meydan diyoruz” dedi. Fatih BULSUN

 

23 Eki 2021 - 09:02 Sakarya- Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.247.732 gösterim gerçekleşti.


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.