Dikbayır: “Ülkede yangın var”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır, AK Parti hükümetinin ülkeyi yönetemediğini ileri sürerek; “İnsanlar intihar ediyor. Bu ülkede babaları çocuklarına mahcup ettiniz. Mutfaktaki yangın sokağa sıçradı. Ülke alev alev yanıyor. Vatandaşın AK Parti’ye güveni de inancı da bitti” dedi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

“BİRİNCİ PARTİYİZ”

Hem ülke genelinde, hem de Sakarya’da çok iyi oy alacaklarını düşündüğünü söyleyen Dikbayır, Türkiye’nin en itibarlı partisi olduklarını belirtti. Dikbayır; “Biz; ‘Şu problemi, şu yöntemle, şu kaynakla çözeceğiz’ diye vatandaşın karşısına çıkıyoruz. Vatandaş bize inanıyor ve güveniyor. Sahada biz bunu görüyoruz. Şuna canı gönülden inanıyorum. Biz birinci parti çıkacağız. Biz AK Parti’den ciddi oy almaya başladık. AK Parti aşağıya inerken, biz yukarıya çıkıyoruz” şeklinde konuştu.

“SAKARYA’DA 4 MİLLETVEKİLİ”

Sakarya’da 4 milletvekili çıkartacaklarını  iddia eden Dikbayır; “Biz buna gönülden inanıyoruz. Sahada bunu görüyoruz. Vatandaş; ‘Benim oy verdiğimi Tayyip Erdoğan bu Tayip Erdoğan değil’ diyor. ‘Benim oy verdiğim AK Parti, bu AK Parti değil’ diyor. Ve işin en acı tarafı ülkenin bu durumda olduğunu halen görmüyorlar” dedi.

“6 AYDA ÇÖZERİM”

Sakarya’nın ihracattan dolayı vergi kaybı yaşamasının önüne geçilmesi için 20 milletvekili arkadaşının imzası ile geçtiğimiz hafta meclise verdiği araştırma önergesinin reddedilmesine Sakaryalı bir milletvekili olarak çok üzüldüğünü söyleyen Dikbayır, “Biz iktidar olalım, Sakarya’nın vergi iadesi sorununu 6 ayda çözerim. Çözmezsem beni Sakarya’ya sokmayın. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Yatarım o kapıda, Sakarya’nın hakkını kimseye yedirmem. İhracatta 81 içerisinde 7. Sırada olacaksın, hakkedişini 30. Sıradan alacaksın. Bu nasıl bir adaletsizliktir” dedi. 

 “ÜLKEYİ YÖNETEMEDİLER”

AK Parti iktidarının ülkeyi yönetemediğini de söyleyen Dikbayır; “Bunlardan önceki 18 yılda 247 milyar dolar faiz ödedi bu devlet. Bunların dönemindeki 18 yılda 494 milyar dolar. Başka bir rakama gerek  var mı? Tam bir yıldır biz bir çalışma yapıyoruz. Her ay dilimizde tüy bitti emekliye, sigortalıya, asgari ücretliye, kamu çalışanına buna göre zam verin. TÜİK’in açıkladığı rakamlar yanlış, yalan. Bizim hesaplamamız 11 ayda yüzde 48.06 enflasyon var bu ülkede. Şimdi nereden teyit ediyorlar bizi. Bir bütçe yapıldı.  O meşhur 5 müteahhit var ya, onlara yüzde 37 daha fazla ödenek verecekler.  31 milyardı, 47,5 milyara çıktı. Şimdi en az emekliye, asgari ücretliye bu yüzde 37’yi vermek zorundalar. Yakalandılar, kaçamayacaklar” ifadelerine yer verdi.

“BABALARI ÇOCUKLARA MAHÇUP ETTİLER”

“Çekirdek enflasyon,  rekabetçi kur bilmem ne diye tuhaf tuhaf kelimeler ürettiler” diyen Dikbayır, “Gerçekçi olalım. Bana ne onlardan. Ben yaşadığıma bakarım. İnsanlar intihar ediyor. Bu ülkede babaları çocuklarına mahcup ettiler. Ben çocuğu evde uyurken giden insanları biliyorum. Anlatırken diken diken oluyorum. İç Anadolu, Karadeniz’in önemli bir kısmı, Doğu, Güneydoğu berbat durumda. Yangın var. Bildiğiniz gibi değil. Biz ilçe ilçe geziyoruz. Bize ‘tiyatro yapıyorsunuz’ diyorlar ya? Tiyatro yapanın Allah belasını versin. Tiyatroyu bize yapıyorlar. A Haber alıyor yanına birini bize kumpas kuruyorlar. Biz yaşadıklarımızın yarısını yayınlamıyoruz. Vatandaş; ‘Benim oy verdiğimi Tayyip Erdoğan bu Tayip Erdoğan değil’ diyor. ‘Benim oy verdiğim AK Parti, bu AK Parti değil’ diyor. ‘Ben güvendim oy verdim, hani bize sahip çıkacaktı’ diyor. Ve işin en acı tarafı ülkenin bu durumda olduğunu halen görmüyorlar” şeklinde konuştu.

 “BACAK BACAK ÜZERİNE ATTILAR PARA KESİYORLAR”

“Yol, köprü, tünel biz bunlara karşı değiliz” diyen Dikbayır, “Biz buradaki yönteme karşıyız. Projeye değil, ranta karşıyız. ‘Köprü yaptım’ diyorsunuz. Köprü bizim değil ki müteahhittin. Ben şimdi bir yoldan geçiyorum bir müteahhide para ödüyorum. Oradan bağlantı yoluna geçiyorum bir başka müteahhitte para ödüyorum.  Bana bir kamyoncu söyledi, ‘Biz Sabiha Gökçen’in oradan giriyoruz, buradan girmek zorundayız. Bayram Paşadan çıkıyoruz 70 lira. 70’de dönüş 140 lira. Yaktığım mazot 300 lira. Yola 540 lira veriyorum’ dedi. Şimdi bu nereye yansıyor, taşıdığı ürüne yansıyor. Biz bu müteahhitleri petrol şeyhi yaptık. Petrol şeyhleri bile bu kadar kolay para kazanmıyor. Yatırımı yaptıktan sonra işletme giderleri devam ediyor. Bunlar yaptılar, attılar bacak bacak üstüne şimdi para kesiyorlar. Petrol şeyhlerinden  daha iyiler” ifadelerine yer verdi.

“6 AYDA ÇÖZERİM”

Sakarya’nın ihracattan dolayı vergi kaybı yaşamasının önüne geçilmesi için 20 milletvekili arkadaşının imzası ile geçtiğimiz hafta meclise verdiği araştırma önergesinin reddedilmesine Sakaryalı bir milletvekili olarak çok üzüldüğünü söyleyen İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır, “Biz iktidar olalım, Sakarya’nın vergi iadesi sorununu 6 ayda çözerim. Çözmezsem beni Sakarya’ya sokmayın. Bu kadar iddialı konuşuyorum. Yatarım o kapıda, Sakarya’nın hakkını kimseye yedirmem. İhracatta 81 içerisinde 7. Sırada olacaksın, hakkedişini 30. Sıradan alacaksın. En azından 15-16 sıradan verin. Bu nasıl bir adaletsizliktir” dedi.

“SAKARYA ZARAR GÖRÜYOR”

Dikbayır, “Araştırma önergesi sıkıntılı bir konunun çözümü için verilir. ‘Gelin bir komisyon kuralım bunu tartışalım’ dedim. Bakın Sakarya ihracatta 7. Sırada. Bunu ortalamaya getirse hadi 15 sıradakinin aldığını alsa ayda 25 milyon. Bununla Sakarya’ya neler yaparsın neler. Alacağından 25 milyon daha fazla alacak.  Sakarya’da 14 belediye sizde, 2 belediye ortağınızda, büyükşehir sizde. Ama bu parayı almak için bir şey yapmıyorsunuz. Biz bunu siyaset için yapsak, bu paranın Sakarya’ya gelip hizmette kullanılıp, belediyelerinin başarılı olmasını istemeyiz. Ama biz burada siyaset yapmıyoruz, Sakarya’nın menfaati için, hakkı olan parayı alması için çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“AK PARTİLİ VEKİLLER NEREDEYDİ?”

Sakarya’nın hak ettiği payı alması için meclise araştırma önergesi verirken, Sakaryalı bir tek AK Parti milletvekili salonda olmadığını da ileri süren Dikbayır; “MHP Milletvekili Levent Bülbül’ün sesi çıkmadı. Şimdiden sonra ağır konuşacağım ama kimse ağzımı kapatamaz. Sen şimdi Sakarya’nın bu meselesinde orada değilsen, ne işin var o koltukta. Meclisin gündemi belli. Bakıyorlar gündeme Sakarya var kaçıyorlar. Katılmadı demiyorum, kaçtılar diyorum. Çünkü o gün hepsi Ankara’da. Sen Sakarya’nın derdi konuşulurken orada olmayacaksan, ne zaman olacaksın. Her gittiğim kahvede uçan kuşa bunu anlatmazsam adam değilim” diye konuştu.

“TEK TEK MEKTUP YAZACAĞIM”

Bu işin peşini bırakmayacağını söyleyen Dikbayır, “Şimdi kanun teklifi hazırlıyorum. Meclisten kaçan o milletvekillerimize tek tek mektup yazacağım. ‘Siz şov yapmak için önerge veriyorsunuz, siz şov yapmak için kanun teklifi veriyorsunuz’ diyorlar. Bakın bizim verdiğimiz her kanun teklifinin altında bizim imzamız var. Bu ne deme, yarına taahhüt veriyoruz yani. Biz iktidar olduk, 3 ay, geçti, 6 ay geçti yapmadık, ‘İktidara geldiniz neden gereğini yapmıyorsunuz’ diye sormayacak mısınız?  Bu bizim taahhüdümüz, iktidara geldiğimizde de ilk yapacağımız iştir.”

“TAM SAYFA İLAN VERECEĞİM”

“Yasa teklifini vereceğim ve peşini de bırakmayacağım. Ben çok inatçı bir adamım. Baktım sonuç alamıyorum, bu sefer tüm yerel basına tam sayfa ilan vereceğim. ‘Şu gün meclis gündeminde bu var, buyurun sayın milletvekilleri Sakarya için oylama var diyeceğim.’ Onlara göndereceğim mektubu da gönderdiğim zaman haber yaptıracağım. Onlara kaçacak tek bir kapı bırakmayacağım. İki ay içinde kanun teklifi meclise inecek” ifadelerine yer verdi.

“GENEL BAŞKANIMIN KAFASININ ETİNİ YERİM”

Hizmet anlamında en gariban ilin Sakarya olduğunu da iddia eden Dikbayır; “Sakarya’nın bakanı vardı, genel başkan yardımcısı var, bu kadar milletvekili var, hizmet nerede? Yok. Neden bu şehre gelecek hizmet için bir şey yapmıyorsunuz? Bu paranın Sakarya’ya gelmesi için neden parmağınızı kımıldatmıyorsunuz? Gerçekten anlamış değilim. Benim partim iktidar olacak, ben genel başkanımın kafasının etini yerim, ‘ben söz verdim bunu halledeceğim’ diye. Bakın ben bunları yaparken önce genel başkanımdan bunun sözünü aldım. Bakım yarın iktidar oluruz, ben bunu yapamazsam sokakta dolaşamam dedim. Sözünü aldım. Abi bu iş böyle yapılır. Ya bir cümle, ilgili kanuna konulacak bir cümle. Sakarya 81 il içerisinde ihracatta 7. nci sırada bu gurur verici bir şey. Hak edişi nerede 30’ncu sırada. Ya biz diyoruz ki 7. Sıradan bize para verme en azından 15’den 16’ncı sıradan ver.  Biz Sakarya olarak asgari ücretliyiz” şeklinde konuştu.

“EN ÖNEMLİ SORUN DEPREM”

Sakarya’nın trafik sorunu var, hastane sorunu var, genel sorunları esnafı falan geçtim diyen Dikbayır, en önemli sorunun deprem olduğunun altını çizdi. Her gittiği yerde, her konuşmasında bunu gündeme getirdiğini söyleyen Dikbayar; “Sakarya’da yarın yıkılması gereken 10 bin bira var. Bunların içinde insan yaşıyor. Belediye elinizde, bakanlık sizde, mecliste çoğunluk sizde, Cumhurbaşkanı sizden. Her türlü imkanınız var. Allah korusun bir deprem olsun burada binlerce insan hayatını kaybetse sorumlusu kim? Tereddütsüz bunlar” dedi.

“MEYDANDA BAĞIRACAĞIM”

Dikbayır, deprem olurda hayatta kalırsa çıkıp meydanda hayatını kaybeden insanlarımızın sorumluları bunlar diye bağıracağını da belirterek; “Dilimde tüy bitti. Bu biraların içinde hala okullarımız bile var. Çocuklarımız bu okullarda eğitim görüyor. Bu binaların hızlı bir şekilde yıkılması gerekiyor. Belediye müteahhitlik yapmadan bu binaları yıkıp, yenilemesi lazım. ‘Kanun çıkaramadık, burada şu purosudüre takılıyoruz’ gibi bir bahaneleri olamaz. Her şey onların elinde. Bir kentsel dönüşümle bu işi yaparlar. Bunu konuşurken gerçekten çok sinirleniyorum ve şekerim yükseliyor. Ya bunlar her seçim seçime girerken projelerimiz hazır diyorlar, ortada bir tek proje yok. Nerede bu projeler? Bunun çok büyük vebali var” şeklinde konuştu.

“BİR KARARNAMEYE BAKAR”

İstendiği takdirde kentsel dönüşümün bu şehirde çok rahat bir şekilde yapılabileceğini de ileri süren Dikbayır, şunları söyledi; “Belediye kendilerinin, Mecliste istedikleri kanunu bir haftada çıkartırlar. Kanuna bile gerek yok, bir kararnameye bakar. Cumhurbaşkanı iki satır yazar bu iş çözülür. Belediyeler ruhsat harcı almayacak, KDV almayacak, şu kadar teşvik vereceğim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan şu kadar fon çıkartacağım, sıfır faizli kredi bulacağım desin.”

“BELEDİYE MÜTEAHHİTLİK YAPMAYACAK”

“Bakın bunun bin tane formülü var. Ama önce vatandaş ile anlaşacaksın. İlk şartı bu. Ama bunlar ne yaptılar! Örneğin; Hendek’te aldılar vatandaşın arsasını üzerine 8 kat bina diktiler. Adam bahçeli evini verdi, adama kutu gibi bir daire verdiler. Gerisi nerede? Müteahhitte, belediyede. Belediye müteahhitlik yaptı, bakın bunun için içinden çıkamıyorlar. Hakkaniyetli olacaksınız. Büyükşehir Belediyesi’nin yeni imar planında 5 kat yerinde dönüşüm çıkardılar. Buda doğru değil. Bu emsal teşkil eder, çok katın önünü açar.”

“RAYLI ULAŞIM YOK”

“Sakarya’nın maalesef zemini kötü. 1999 depreminde Koray Aydın’dan Allah razı olsun. Kendi partimin milletvekili diye söylemiyorum. Onun burada kurduğu drenaj sistemi halen çalışıyor. Sakarya’nın zemininin suyunu alıyor. Şimdi burada ne yapılabilirdi? Sakarya’nın merkezini yatay binalarla iş merkezi yapıp, konutu dışarı alırsın. Tabi merkez ile yerleşim alanı arasına öyle bir ulaşım ağı yaparsın ki, burası Avrupa şehri olur. Gölü var, nehri var, denizi var, ormanı var. Sakarya müthiş bir şehir. Ama berbat bir durumda. En basiti ya, bunu bir türlü anlayamıyorum. Bu şehir vagon üretiyor, raylı ulaşımı yok, metrosu yok. Bu halka bu reva mı? Bilecik Belediyesi ufacık bir belediye, yaptıkları işleri ağzım açık dinledim.”

“BİNALARINI BİLE BOYAYAMAZLAR”

Ülkenin yolsuzluk ve hırsızlıklarla yönetildiğini de ileri süren Dikbayır; “Ticaret Bakanı kendi şirketi üzerinden bakanlığına mal sattı, bir tane soruşturma açılmadı. Bunu çok rahat iddia ediyorum, bugün Cumhurbaşkanı’ndan izin almadan oturdukları binayı bile boyatamazlar. Bunlar bakanlık falan da yapmıyorlar. Ne bakanlığı, hepsi genel müdür bile değil. Ege’de, Akdeniz’de çıkan yangınları hatırlayın. Tarım Bakanı çıktı, ‘Cumhurbaşkanı’nın talimatı ile yangınları söndürmeye başladık’ dedi. Cumhurbaşkanı talimat vermese, yangınları söndürmeyecekler mi? Böyle bir şey var mı? Bu gaf falan değil.” İfadelerine yer verdi.

“TÜRKİYE’NİN EN İTİBARLI PARTİSİ OLDUK”

Hem ülke genelinde, hem de Sakarya’da çok iyi oy alacaklarını düşündüğünü söyleyen Dikbayır, Türkiye’nin en itibarlı partisi olduklarını belirterek; “Ben vatandaşın emeğe saygı gösterdiğini düşünüyorum. Kendimden pay biçeyim deli gibi çalışıyorum. Ben Sakarya’da ilçelerde dolaşırken, ilçe teşkilatlarımız ‘biz bu adama güveniyoruz’ diyerek, bana kefil olarak oy istediler. Ben o arkadaşlarımın yüzünü yere düşürmemek için deli gibi çalıştım. Vatandaş çalışana mı oy verecek, yoksa eskisi gibi yatana, klasik siyaset yapana mı? Bizden sonra siyaset yapan gençler bunu görerek hareket edecek. Onun için bu seçim çok önemli. Eğer vatandaş bu emeği görüp, bize oy verirse, bizden sonraki gençler bunu örnek alarak daha çok çalışacak.”

 “AK PARTİ’DEN OY ALMAYA BAŞLADIK”

“Vatandaşı dinliyoruz ve bunu mutlaka mecliste gündeme getiriyoruz. Bizim süper bir ekonomi ekibimiz var. Genel Başkanımız çok iyi bir ekonomi ekibi kurdu. Bunların bir kısmını açıklıyor, bir kısmının çalışması devam ediyor. Biz ‘Şu problemi, şu yöntemle, şu kaynakla çözeceğiz’ diye vatandaşın karşısına çıkıyoruz. Vatandaş bize inanıyor ve güveniyor. Sahada biz bunu görüyoruz. Şuna canı gönülden inanıyorum. Biz birinci parti çıkacağız. Biz AK Parti’den oy almaya başladık. AK Parti aşağıya inerken, biz yukarıya çıkıyoruz. AK Parti’den çok ciddi oy alıyoruz. Doğu, Güneydoğu illerinden çok ciddi oy alıyoruz. Diyarbakır’da 8500 oyumuz vardı, bugün 11.800 üyemiz var. Urfa’da, Mardin’de, Hakkari’de böyle” dedi.

“SAKARYA’DA 4 MİLLETVEKİLİ”

Dikbayır, İyi Parti’nin seçimlerde birinci parti çıkacağını da iddia ederek; “Biz Sakarya’da 4 milletvekili çıkartacağız, Gerisini paylaşsınlar. Biz buna gerçekten inanıyoruz. Sahada bunu görüyoruz. İttifakla gayet iyi çalışıyoruz. Ülke genelinde yaptırdığımız anketlerde 16 ile 19 arası değişiyor. Ama ben daha yüksek olduğunu düşünüyorum. Kararsızların oyu çok yüksek. O kararsızlarında yüzde 70’inin iktidara oy vereceğini düşünmüyorum. O oylar dağılacak ama onun büyük kısmında bize gelecek. Türkiye değişime hazır. İyi Parti ile Türkiye iyileşecek” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

01 Kas 2021 - 10:31 - Siyaset

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.493.828 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?