Aralık ayı meclis toplantısı gerçekleşti

SATSO'nun aralık ayı Meclis Toplatısı'nda konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvikili Engin Öçkoç, "Bizler Sakarya’nın bir merkez, marka kent olması için çok uğraştık, uğraşıyoruz. Burası oldukça değerli imkanlara sahip bir şehir" dedi

+1
Haber albümü için resme tıklayın

ÖZKOÇ KONUK OLDU

SATSO aralık ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında, Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ, Yönetim Kurulu Üyeleri ve meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen meclis toplantısının konuğu CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili aynı zamanda da Eski Dönem SATSO Meclis Başkanı Engin Özkoç oldu.

"SATSO'NUN BİR FERDİ"

Meclis Başkanı Talip Kuriş, Milletvekili Özkoç’u SATSO meclisinde misafir etmekten memnuniyet duyduklarını belirterek açılış konuşmasında şunları dile getirdi, “Sayın Milletvekilimiz Engin Özkoç, SATSO ailesinin bir ferdi ve Eski Meclis Başkanı olarak Odamız tarihinde görev yapmıştır. Kendisi aramızdan biri ve SATSO camiası olarak aidiyet duygusunu hissettirmek bizler için önemlidir. Ekonomiler büyük bir dönüşümün çarkından geçiyor. Ülkeler değil, şehirler rekabet ediyor. Bu dönüşümde Sakarya için yapacak çok işimiz var."

"SAKARYALILIK KİMLİĞİ"

"Dokunduğumuz, her alan bizlere yatırım, istihdam, ekonomik güç, rekabette üstünlük gibi fırsatlar sunacaktır. Bu konuda, şehrimizi temsil eden herkese büyük sorumluluk düşmektedir. Hepimiz bu anlayışla Sakaryalılık kimliğini sosyal ve siyasi kimliklerimizin üzerine koyarak hizmet etmeliyiz. Yerel kabiliyetlerimizi ulusal ve global bağlamda değerlendirmeliyiz. Bu doğrultuda Sakarya’ya sundukları, değerli katkıları, destekleri ve hizmetleri için Milletvekilimiz Engin Özkoç’a SATSO meclisi olarak teşekkür ediyoruz.”

"GÜÇLÜ BİR ŞEHİR İÇİN"

Meclis Başkanının karşılama konuşmasının ardından kürsüye gelen Sakarya Milletvekili Özkoç, SATSO ailesinin her zaman bir parçası olduğunu vurgulayarak başladığı konuşmasında şunları dile getirdi, “Ben Sakarya’yı ve ülkemi çok çok seviyorum. Beni kucaklayanlara hep bir minnet borçluyum. Ben bu ailenin bir parçasıyım ve burada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum. SATSO, farklı düşüncelerin bir araya gelerek ortak ve güçlü bir şehir oluşturmak için çalışan önemli bir kuruluştur."

MARKA KENT

"Bizler Sakarya’nın bir merkez, marka kent olması için çok uğraştık, uğraşıyoruz. Burası oldukça değerli imkanlara sahip bir şehir. Sakarya ile ilgili Ankara’da yetki verilen tüm siyasileri takip etmek ve hesap sormak vatandaşların görevidir. Sakarya öyle bir kent ki tarım, turizm ve sanayi alanlarının  hepsinin birden, at başı marka olabileceği bir şehirdir. SATSO bu şehir için çok uğraştı ve hala daha uğraşıyor. Yatırımların buraya gelmesi için çaba sarf ediyor."

EKONOMİK ZAFER

"Bizler bu memleket için birbirimize sıkı şekilde sarılıp nasıl bir güçlü Türkiye inşa edeceğiz onun için çalışmalıyız ve düşünmeliyiz. Daha çok demokrasi, hukuk, üretim, sosyal devlet gerekiyor. Devlet sistemini güçlendirip hem sanayiciyi hem de tüm vatandaşlarımızın mutlu olacağı bir Türkiye oluşturmak mümkün. Emek değerli, ancak emeği yaratacak sanayici, yatırımcı olmadan emeğin tek başına bir anlamı da yok. Yatırımcılar önce güzel şeyleri hayal eder, ellerini taşın altına sokarak risk alırlar. Yatırımlarını kendilerine değil yaşadıklarını güzel ülkeye yaparlar, istihdam sağlarlar, imkan oluştururlar. Hukukun üstünlüğü ekonominin başarıdaki temel şartıdır. Öngörülebilirlik iş dünyasının ihtiyacı olan en önemli şeydir. Atatürk’ün de dediği gibi zaferler ekonomik zaferlerle taçlanmadıkça zafer sayılmaz."

"SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ"

"Biz denizaltı yapan bir ülkeydik. Şu anda önümüzde koyduğumuz hedefleri daha önceden başaran bir ülkeyiz. Ekonomide sürdürülebilirlik çok önemli. Sadece niyet etmek, istemek yetmiyor. Kurumsal bir altyapıya, kendi düşüncelerimizin dışında kendi kuruluşlarımızı kendi özerk yapılarına bırakmak gerekiyor. İş dünyamıza gerekli desteklerin verilmesi konusunda kararlı duruşlar sergilemeliyiz. Sıcak para güveni, istikrarı sever, yoksa gelmez."

SİYASİ ETİK KOMİSYONU

"Çinde karanlık fabrikalar var. Otomasyon sistemleri insan olmadan, aydınlatma olmadan üretim yapıyor. Dünya bununla uğraşıyor. Bizler de yeşil dönüşüme, kadın istihdamına, cinsiyet eşitliği konusuna gençlerimizin umutlandırmaya önem vermeliyiz. İktidara kim gelirse gelsin uzun zamandır toplanmayan ekonomik konseyi mutlaka toplaması gerekiyor. Siyasi etik komisyonu da kurulması gerekiyor. Sayıştayın eski denetim mekanizmasına dönmesi gerekiyor." Milletvekili Özkoç konuşmalarının ardından SATSO Meclis Üyelerinin sorularını, görüş ve önerilerini cevapladı. Toplantının sonunda ise SATSO Meclis Başkanı Talip Kuriş ve Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ tarafından teşekkür plaketi ile “Topraktan Sofraya Sakarya Mutfağı” kitabı Özkoç’a hediye edildi.

"YENİ KARARLAR BELİRLENMELİ"

Toplantıda konuşan SATSO Başkanı Akgün Altuğ ise ekonomi ile ilgili değerlendirmede bulunarak, "Son günlerde yaşadığımız ekonomik gelişmeler ile kurda yaşanan gelişmeler ve bu doğrultuda fiyat istikrarında yaşanan dengesizlik herkesin elindekileri muhafaza etme ve daha dikkatli hareket etme yoluna gittiği bir dönemi oluşturduğunu hepimiz görüyoruz. Bu kapsamda iş dünyasının temsilcileri olarak bizler, yaşanan sıkıntıları atlatmak, ekonomide yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın devamlılığı için reel sektörün ve üreticinin desteklendiği, tedarik sürecinde devamlılığının sağlandığı uzun vadeli kararlı yeni politikaların en kısa zamanda belirlenmesini temenni ediyoruz. Hepimizin bildiği gibi üretim ve ihracata dayalı bir büyüme ile yılı tamamlıyoruz. Ekonomimiz yüksek standartta ürün arzını gerçekleştirerek rekabet gücümüzü de bu ölçekte artırmaya başladı. Ancak bu gelişmeler tabiki küresel ölçekte rekabet edebilmemiz için yeterli değil, bizim ülke olarak markalaşma, ar-ge ve inovasyona odaklanmamız ve bu alanda yatırım yapmamız gerekiyor.  Bunun için de maliyetler kontrol altına alınmalı, döviz kuru, enflasyon, faiz oranları arasında bir denge sağlanmalı ve katma değerli ve yüksek teknolojiye sahip ürün ihracatına ve rekabet gücünün artırılmasına önem vermeliyiz" dedi.

"ENFLASYON ÖNLENMELİ"

Başkan Altuğ, "TL varlıkların yeni bir döviz talebi yaratmayacak şekilde değerlendirilebilmesi amacıyla atılan adımları olumlu karşılıyoruz. Ancak uzun vadeli tedbirlerin devam etmesini de bekliyoruz. Şunu çok iyi biliyoruz ki makroekonomik istikrarı bozan en önemli etkenlerden biri yüksek enflasyondur. resmi verilere baktığımızda; yıllık tüketici enflasyonu kasım sonu itibariyle yüzde 21,3, üretici enflasyonu ise yüzde 54,6’dır.  Ekonominin güçlenmesi ve piyasanın canlılığını kaybetmemesi için enflasyon sorununu çözmemiz gerekiyor. Bunun için köklü adımlar atılmalı. ülke olarak enflasyonla mücadele gündemimizin en temel konusu olmalıdır" diye konuştu.

SATSO AKADEMİ

2022 yılı planlamalarından da bahseden Başkan Altuğ, "2022 yılında KOBİ'lerimizin kurumsal kapasitelerini geliştirmeye yönelik nitelikli istihdam, mesleki eğitimler, yeşil mutabakata uyum ve ihracatın artırılması doğrultusunda çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. Odamız tarafından verilen eğitimlerin etkinliğinin artırılması, üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim talebinde bulunması, eğitimlerin etkisinin ve memnuniyetinin ölçülmesi için satso akademikurulacaktır. Çalişmalara başlanmiş olup önümüzdeki aylarda hizmete geçecektir" dedi.

"ETKİNLİKLER ARTACAK"

"Odamız üyeleri ile iletişimi artırmak üyenin ihtiyaçlarını ve davranış şekillerini analiz etmek için bir CRM hazırlanacaktır" diyen Başkan Altuğ projeler ile ilgili şöyle konuştu, "Ana sanayi firmaları ile potansiyel tedarikçileri buluşturacak günlere ilişkin etkinlikleri artıracağız. 13 Ocak 2022'de ilk faaliyetimiz BMC Anadolu ile olacak.  1'inci OSB bünyesinde üyelerimizin üretim kapasitelerini ve üretim süreçlerini geliştirebilmeleri yönünde bir eğitim merkezi kurmayı planlıyoruz. Bununla ilgili Milli Eğitim Müdürülüğü ve OSB nezdinde görüşmelerimiz devam ediyor. Bu projenin verimli olmasi durumunda her OSB’de benzer bir çalışma yapmayi planlıyoruz."

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ

"Ayrıca yeni OSB’ler için start verdik. Şehrimizinplanli gelişimi ve sanayileşmesi için “Endüstri Master Eylem Planı” hazirliklarina başladık. Aynı zamanda OSB kuruluşlarımız hakında da bilgi vermek isterim, Ferizli Doğu Marmara Lojistik Bilişim Teknolojileri ve Üretim Ihtisas OSB, Kaynarca’Da Karma OSB, Karasu’Da Yapı İhtisas OSB, Adapazarı’nda KOBİ ve Enerji İhtisas OSB, güneyde jeotermal kaynaklı Seracılık İhtisas OSB kurma çalışmalarımız var. Ayrıca Ferizli Otomotiv ve Metal ihtisas OSB ve Söğütlü 2 Karma OSB için açilan davalarda ilerleme kaydettik."

29 Ara 2021 - 22:04 - Gündem

Son bir ayda sakaryayenihaber.com sitesinde 1.391.186 gösterim gerçekleşti.göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Sakarya Yenihaber Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Sakarya Yenihaber Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Sakarya Yenihaber Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Sakarya Yenihaber Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.Anket Sizce 2022 yılı asgari ücreti ne kadar olmalı?