Tarihten bir kare Çetin Emeç ve Sakarya...

30 yıl önce Hain bir suikastle öldürülen Bab-ı Ali’nin usta ismi Çetin Emeç'in Sakarya'nın il olmasında pay sahibi olan şahsiyetlerden biri olduğunu biliyor muydunuz... Merhum Gazeteci Yazar Abdullah Çelik, Çetin Emeç ile ilgili anılarında bahsediyor...

Tarihten bir kare Çetin Emeç ve Sakarya...

7 Mart 1990 tarihinde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Basın Şehidi Çetin Emeç'in öldürülmesinin üzerinden tam 30 yıl geçti. İstanbul doğumlu Gazeteci Emeç'in Sakarya'nın il olması için o dönemde canla başla çalışan Sakaryalı gazetecilere yardım ettiği ve dönemin Son Posta Gazetesi'nde Sakarya il olmalı şeklinde haberler yaptığını Sakarya'nın yitirdiğimiz değerli gazetecilerinden Abdullah Çelik'in hatıralarından öğreniyoruz.

Gazeteci Yazar Abdullah Çelik'in 1950'de yazdığı 'Sakarya adıyla Adapazarı il olmalıdır.' başlıklı yazısı ile bir çok kesimden destek gördü. Mücadeleye aynı fikirde olduğu basın mensubu ve bürokratlarla başladı. Yer yer destek görse de çoğu zaman sözler verilip gönderildiler, bekletildiler, görüşmeleri ertelendi. İşte o destek olanlardan biri de 2 gün önce 30. ölüm yıl dönümünde anılan henüz 55 yaşındayken, kalemine kurşun sıkılan Gazeteci Yazar ve Kültür Bakanlığı Devlet Sanatçısı Çetin Emeç'ti. 

Merhum Gazeteci Yazar Abdullah Çelik hatırasında Bab-ı Ali’nin usta ismi Çetin Emeç'in Sakarya'nın il olmasında nasıl payının olduğunu şu şekilde anlatıyor; 

"Sakarya ili yasal olsun. Adapazarı merkezi olsun" diye yazıp duruyoruz. Sonposta Gazetesi Sahibi DP İstanbul Bağımsız Milletvekili Selim Ragıp Emeç’i günün geç saatlerinde ziyaret ettik. Sonposta muhabiri Fahri Çatallar rahmetli ile…

Rahmetli Selim Ragıp Emeç bizi ilgiyle dinlediler.

‘Haklısınız Sakarya İl olmalı. Destekleyeceğim, söz veriyorum’ dediler ve gazetede çalışan oğlu Çetin Emeç’i çağırdılar. Rahmetli Çetin geldiler. 

Babası;

“Bak oğlum. Bu gençler ‘Sakarya il olsun. Siz ve gazeteniz bizi destekleyin’ diyorlar. Fahri Çatallar bizim iyi muhabirimiz. Arkadaşı genç Abdullah Çelik de Erenler Köyü öğretmeniymiş.

Fotoğraflı-fotoğrafsız Adapazarı Sakarya il olsun diye gönderecekleri haberlere yer verin. Ankara’ya gidip-gelirken Adapazarı’na uğruyor, Hacı Baba Lokantası’nda yemek yiyorum. Çok saygılı davranıyorlar. İyi insanlar çok dediler.

Çetin Emeç bizi odasına aldı. Fotoğraflı haberlerini verdik. Çok iyi yayınlandılar Sonposta Gazetesi’nde. Sonposta Gazetesi olarak çok destek verdi.

14 Haziran 1954 günü TBMM’de kabul edilen 6419 sayılı Sakarya ve Adıyaman illerinin yasalaşmasında. Bu iki yeni il 22.06.1954 günü yayınlanan yasayla il oldular. Geçici madde ile de 01 Aralık 1954 günü Kaymakamlık tabelaları indirilmiş Valilik tabelaları asılmıştır."

Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Çetin Emeç, Hasan Fehmi, Metin Göktepe... hepsini sayamasakta tüm basın şehitlerine Allah'tan rahmet diliyor ve o isimler arasından geçtiğimiz günlerde ölüm yıl dönümünü ele aldığımız Çetin Emeç ve ailesine Sakarya için yaptıkları tüm destek ve yardımlardan ötürü teşekkür ediyoruz.

Sakarya'yı il yapmak için öncülük eden bir çok cadde ve sokağına isim babalığı yapmış "Sait Faik Abasıyanık Sokak, Sedat Kirtetepe Caddesi" ve daha bir çoğu gibi... Usta Gazeteci Yazar Abdullah Çelik ve arkadaşlarını rahmet ve saygıyla anıyor ve mücadelelerindeki başarı için hepsini tebrik ederek teşekkür ediyoruz.

banner3
YORUM EKLE