Hadi hayırlısı

   Allah’ın Rahmeti ve Bereketi Tüm Halkımızın üzerine olsun.

Rabbimize hamt olsun ki bu yazımız Yenihaber Gazetesi’nde ki ilk köşe yazımız olacak. Allah bu çıktığımız yolda hayırlı hizmetler etmeyi nasip etsin. Amaç bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Köşemizden imkân olduğu sürece gördüğümüz yanlışları dile getirmeğe gayret edeceğiz. Bunu yaparken de gerek iktidar partisi gerek muhalefet partileri olsun, gerekse başka bir kamu ya da özel sektör temsilcileri olsun bir ayrım yapmayacağız. Herkese eşit şekilde kin ve nefret gütmeden yazılar yazmaya çalışacağız. Rabbim bu çıktığımız yolda yar ve yardımcımız olsun.

Dünyada yapılan işlerin en kolayı eleştirmektir. Zaten önceden büyükler küçüklere nasihat ederken söylemek kolay, dinlemek kolay, hakkıyla yapmak zor diye nasihat ederlermiş. Eleştirinin odağında ise genelde işin başında olan siyasi partiler ve onların yöneticileri olurlar. Mesela bir zina yasası çıktığı zaman bu yasağı çıkaran iktidar partisi eleştirilir, bu yasayı nasıl çıkardınız diye. Muhalefete neden bu yasayı çıkardınız diye eleştiri yapılmaz, muhalefete ancak yeterince uyarı yapamıyorsunuz diye eleştiri yapılır. Bizde bu bağlamda gördüğümüz olumsuzlukları ve yanlışlıkları eleştireceğiz buna mukabil yapılan güzel şeylere de destek vereceğiz. Bu bizim için hem insanlık adına hem de İslam adına yapmamız gereken bir tavırdır. Buna göre hareket edeceğiz bir hatamız olursa af ola.

Gerek ülke olarak gerekse insanlık olarak zor günler geçirmekteyiz. Bu korona dediğimiz bulaşıcı hastalık insanlık âlemini felç etmiş durumda. Dünya savaşlarının veremediği zararları küçük bir virüs vermiş durumda. Tabi her ülke kendi menfaatine uygun hareket ederek en az zayiatla bu virüs salgınını atlatmaya çalışıyorlar. Bizde ülkemizde bu musibetten en az zayiat ile atlatmanın telaşı içerisindeyiz. Biz İslam ülkeleri olarak başımıza gelen her musibetten ders çıkarmamız gerekmekte ve başımıza gelen bu musibetin başımıza hangi sebepten geldiğine bakmamız gerekmektedir. Çünkü ne demiş atalarımız Kula bela gelmez hak yazmadıkça. Hak bela yazmaz kul azmadıkça. Allah inanan insanlar olarak başımıza gelen bu musibetlerin sebebini araştırmaz ve önlem almaz isek korona bitse bile başka bir musibet başımızdan eksik olmaz. Bunun birçok sebebi olabilir ama bu yazı bizim ilkyazımız olduğundan biraz yumuşak geçmek adına gördüğümüz bir olumsuzluğu size bir hikâye ile paylaşmak istedim.

Hikâye bu ya Su Ateş ve Ahlak arkadaş olmuşlar. Günlerini beraberce geçiriyorlar her gün birbirlerini arıyorlar böyle iyi bir arkadaş gurubu oluşturmuşlar. Derken içlerinden biri demiş ki arkadaşlar biz iyi bir arkadaşlarız ama yarın bir gün birbirimizi kaybedersek, nasıl bulacağız birbirimizi demiş. Ateş demiş ki beni bulmak çok kolay nerede bir duman görürseniz hemen oraya gelin beni orada bulursunuz. Su demiş ki beni bulmakta çok kolay hışırtıyı takip edin ve hışırtının olduğu yere gelin beni orda bulursunuz. Ahlak demiş ki arkadaşlar beni siz kaybetmemeye bakın çünkü ben kaybolursam bir daha beni bulamazsınız.

Bu hikâyeyi neden yazma ihtiyacı duydunuz derseniz. Bir televizyon kanalındaki evli bir kadının komşusundan çocuğu olacağını duyunca utanması gerekirsen sevinç çığlığı atması ve bu yayını veren televizyon kanalının ahlaksızlığa pirim vermesi RÜTÜK ün bunlara seyirci kalması ahlak açısından nerelere geldiğimizin göstergesidir. TV kanallarında diziler ile insanlarımıza ahlaksızlık ve sadakatsizlik öğretiliyor. İnsanlarımız israfa ve zenginliğe özendiriliyor bunun yanında kendi çıkarı için her türlü rezillik yapmayı marifet gibi gösteren aile yapımıza uygun olmayan bu diziler ile ahlaksız bir topluk yetiştirilmeye çalışılıyor. Parasız kalan toplumlar ekonomilerini düzeltip geleceklerini kurabilirler ama ahlaklarını örf ve adetlerini yitiren devletler geleceklerini idame ettiremezler. Geleceğimiz teminat altına almak ve sağlam bir nesil yetiştirmekte iktidar partisinin birinci vazifesidir. Beklentimiz bu gayri ahlaki yayınlara bir düzenleme getirilmesi ve topluma örnek olacak programların yapılmasıdır. Bu konu daha çok su götürür. İnşallah önümüzdeki haftalarda bu konuyu derinden inceleriz.

Allaha emanet olun. Selam ve dua ile.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kenan Çatalbaş
Kenan Çatalbaş - 2 hafta Önce

Hayırlı olsun .Yazılarını zevkle okuyacağımız bir yazar daha Yenihaber ailesine katıldı.
Aramıza hoş geldin Süleyman Pulat

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 2 hafta Önce

Hayırlı olsun. Başarılar dilerim...

Yunus Arslan
Yunus Arslan - 2 hafta Önce

Allah kalemine kuvvet versin

Osman hasmavili
Osman hasmavili - 2 hafta Önce

Kardeşim. Kaleminesağlık kelamın daim olsun

Cihan Türkyılmaz
Cihan Türkyılmaz - 1 hafta Önce

Hayırlı olsun.İlk yazınızdan belli önemli noktalara işaret edeceğiniz. Teşekkür ediyorum. Allah yar ve yardımcınız olsun.

Burhan sevimli
Burhan sevimli - 1 hafta Önce

Hade hayırlısı Allah yardımcın olsun

Milli görüş eri
Milli görüş eri - 1 hafta Önce

Hayırlı olsun .Çok güzel konuya değinmişsiniz Allah razı olsun