Halka rağmen olur mu?

Daha önce defalarca yazdım. Sapanca’daki teleferik mevzusunda vatandaşlara kulak tıkandı. Tepki gösterenlerin bazılarına “Artniyetli” bazılarına “Terörist” denildi. Aralarında terörist de artniyetli de olabilir. Ama söylenenleri dinlemek lazım değil miydi?

Şimdi benzer durum Ferizli’de söz konusu. Ferizli’deki vatandaşlar “Devlete can feda” diyip tarlalarını vermeye razı. Ama rant elde edileceğine ilişkin tedirginlikleri var.

Adamların argümanları da çok sağlam. Diyorlar ki, “Birkaç kilometre ötedeki Söğütlü’de adam eksen bitiyor ama Ferizli’de OSB yapılacak alan tarım arazisi değil. Bu akıl alır şey değil” diyorlar.

Dahası başka önerileri de var. OSB için öngörülen alanın hemen arkasında Kaynarca sırtlarında kayalık alanlar var. İlla o bölgeye OSB kurulacaksa hemen birkaç kilometre öteye kurmak da mümkün.

Belki Ferizli’deki yere de yapılabilir. Ben orasında da değilim. Adamları dinlemek lazım. Arazisini verecek olan adamları dinlemezseniz o adamlar kendilerini daha sonra yargı yolu ile dinletiyor ve ortaya Karasu’da olduğu gibi daha karmaşık bir durum çıkıyor.

Karasu’da kurulan OSB’de işler durumda olan fabrika var. Kurulması devam eden ve bu yıl içinde faaliyete geçecek fabrikalar var. Ama yargı o bölgedeki tapuları bozdu ve yatırımcıya değil eski arsa sahiplerine verdi.

Şimdi yatırımcı yatırımını alıp gidecek değil, arsa sahibinin bedel talebi karşılanabilir mi? Belli değil. Arsa sahibi arsasını alsa ne dolgusu yapılmış arsası eskisi gibi değil.

Özetle Karasu’da işler karışmış durumda. O zaman, bu günden, Ferizli’de yaşanan durumun düzeltilmesi gerekiyor.

En azından vatandaşın dinlenmesi ve kalıcı bir çözüm bulunması lazım. Aksi halde işin içinden çıkılması mümkün olmayabilir.

Tüketim günü mü?

Sevmenin, sevginin günü olmaz da…

İnsanların birbirine sevgilerini göstermeleri için bir bahane lazımsa bugün insanların birbirine sevgilerini göstermesinin ne sakıncası var?

Ben sevgililer gününün neden ortaya çıktığını bildiğim için, kendi kültürümle de bağdaştırmadığım için kutlamıyorum. Ama ben insanları benim gibi olmaya zorlayamam ki.

İnsanlar birbirine sevgilerini gösteriyorsa diyecek bir şeyimiz de olmamalı.

Tüketim günü olması olmaması tüketenlerin bileceği iş.

Koordine olun

Tarım Orman İl Müdürü dünkü açıklamasında enteresan şeyler söylüyor.

Vatandaş şikayette bulunabiliyor. Alo 174. Aradınız derdinizi anlattınız. Haklı çıktınız.

Orman İl Müdürü diyor ki, “Elimiz kolumuz bağlı. Cezayı kesiyoruz. Adam ödemiş mi? Ödeyecek mi? Vergi dairesi bilir. Adamın dükkanı kapatılacak mı? Onu da belediye bilir.”

E koordine olsanız. Ceza kesildiğinde belli bir süre içinde ruhsatlar iptal edilse. Vatandaş da kaçak et yiyip yemediğini bilse.

Biz gidip adama ceza kesesiniz diye değil, bizim güvenli et yememizi sağlayasınız diye ihbarda bulunuyoruz. Koordine olup işi çözseniz olmaz mı?

Hızır mı Robin Hood mu?

Sakarya’da kimliği belirlenemeyen ve zaten belirlenmesini de istemeyen bir kişi belki de birden fazla kişi bu ekonomik kriz ortamında bakkallara veresiye defterlerini satın alıyormuş. Bazı evlerin kapılarına gizlice evrak hatta zarf içinde hatrı sayılır para bırakıyor.

Kimi Robin Hood diyor kimi Hızır gibi adam…

Ama topluma güzel örnek olduğu kesin.

Keşke imkanı olan herkes bu kriz ortamında bu şekilde etrafındakileri gözetse de birlik ve dayanışma içinde sıkıntıları azaltabilsek.

Haberinin yapılması konusunda ise…

Bence kesinlikle haber yapılmalı. Duyulmalı ve hayır yapmak isteyenler de bu şekilde teşvik edilmeli.

YORUM EKLE