Hangimiz risk analisti değiliz ki

HECATİ Yazıyor:

Hangimiz risk analisti değiliz ki

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından enteresan paylaşımlar yapıyor. Sanki bakanımız değil de kankamız gibi. Adam bir paylaşımında “Bakanlar kurulundayım. Sosyal mesafe ile ilgili son durum nedir? Tüyo verin” diye paylaşım yaptı.

Adam bildiğin bizden yani. Biz de bakanlar kuruluna girsek çaktırmadan telefonla oynardık. O da oynuyor demek ki. Biz de bakanlar kurulunda olsaydık hazırlıksız giderdik. O da gitmiş demek ki! Biz de tam bilgiye ulaşmak için birilerinden yardım alır (kopya isterdik) o da istiyor demek ki.

Dünkü paylaşımında “Hazır bir araya gelmişken hemen dağılalım” yazdı. Tam bizim mizah anlayışımızda.

Dün de “Risk analistleri aranıyor: Hangi saatte otobüs daha az kalabalık? Girip çıkanı en az kuaför hangisi? Az pahalı hediye göndermek mi yoksa düğüne gitmek mi riskli? Çalışma saatlerini yeniden düzenlesek sadece sağlığa mı yatırım olur? Covid 19’a karşı birer risk analisti olmalıyız” diye bir paylaşım yaptı.

Aslında bunu söylemek gereksiz gibi. Hepimiz birer risk analistiyiz zaten. Koronavirüs salgınından sonra hepimiz gireceğimiz ortamlardaki kalabalığı bir süzüyoruz. Maske takanlar çoğunluktaysa bizim için orası az riskli. Eğer maske takmasalar da herkes birbirinden uzaktaysa gene sıkıntı yok. Ama bir kişi iki kişi ile el sıkışırsa ve sonra bize elini uzatırsa ya elini sıkmamayı tercih ediyoruz ya da elini sıktıktan hemen sonra bir dezenfektan ikramında bulunuyoruz.

Yıllardır bize “Temizlik imandan gelir” sözünü söylediler ciddiye almadık. Onca hijyen kuralını ne ailemizden ne okuldan ne de okuduklarımızdan öğrenmedik. Ama gözle görülmesi bile mümkün olmayan bir virüs bize temizliği de hijyeni de steril olmayı da öğretti. (Açık aramayın. Hepsi aynı anlama gelmiyor o kelimelerin.)

Hani bir filmde dediği gibi ölüm korkusu Allah korkusunun önüne geçmiş gibi haşa…

Neyse netice önemli. Neticede hepimiz Allah’ın dediği yere gelmiş olduk.

Temizlik imandan gelir…

Paradan haber verin

Emeklilerin bayram harçlıkları yatmaya başladı. Dünden itibaren banka hesaplarına yatan ikramiyeler gün gün bayrama kadar hesaplara geçmiş olacak.

Haberi emekliler kadar torunları da takip ediyor. Sonuçta oradan alınacak para Kurban Bayramı’nda verilecek harçlıkların da ana kaynaklarından biri.

Haberi dedesine veren torunlar aslında bir hatırlatmada da bulunmuş oluyor. “Dede! Bayramda param yok deme! Çünkü hesabına para yattığını biliyoruz” denmiş oluyor bir anlamda.

Allah kimsenin ağzının tadını bozmasın da yüzler hep gülsün inşallah.

Bayramda yasak olur mu

Bazı sorular vardır. Sonuna soru işareti konulmaz. Ünlem konmalıdır. Bu da aslında öyle bir soru. Hadi Ramazan Bayramı’nda bir şekilde sokağa çıkma yasağı uygulandı. Ama Kurban Bayramı içinde kurban kesme eylemi barındırıyor.

Ziyaretler konusunda hassas davranılmasını isteyebilirsiniz de…

Kurbanı evde mi kesecek bu insanları! (Bakın burada da soru işareti kullanılmıyor. Çünkü cevap beklenen bir şey değil.)

Kurban Bayramı’nda sokağa çıkma yasağının yasağı getireceğine Kurban Bayramı’nı yasakla daha iyi.

HECATİ: Çevremdeki insanlar konuşmaktan dinlemeye fırsat bulamıyor…

YORUM EKLE