Hangisi daha çok cesaret gerektiriyor

Bir 17 Ağustos’u daha kazasız belasız geride bıraktık. Kimi dolu kimi boş herkes bir şeyler söyledi.
Ama bizim söze değil icraata ihtiyacımız var.
Terör saldırıları sonrasında söylenen bir klişe cümle vardı ya, “Sözün bittiği yerdeyiz” diye. İşte oradayız aslında. 
Son zamanlarda pek çok cesur adımlar atılıyor. Ama bu cesur adımlar ne zaman gerçekleşeceği bilinmeyen deprem için yeterli mi? Depremin zamanı belli olmadığına göre bu süre yarın da doluyor olabilir.
Şimdi hayata geçirilmeye çalışılan kentsel dönüşümler cesur adım olarak kabul ediliyor. Oysa asıl cesaret kentsel dönüşümde bulunmadan yıkılması yüksek ihtimal olan binalarda yaşamaya devam etmek. 
Çünkü güvensiz yerden güvenli yapıya geçmek ne zamandan beri cesaret kabul ediliyor.
Yerel yönetimler binaları kentsel dönüşüme sokarken adamların yıkılmak üzere olan binalarını satın alıyor ve yerine daha sağlıklı yapılar veriyor. 
Ama kentsel dönüşüm hızı yeterli mi? Şimdiye kadar deprem olmadığı için sıkıntı yok. Ama bir deprem olduğunda bazı yerler için ne yazık ki geç kalınmış olacak.
Onun vebali de hepimizin olacak.

Babaoğlu ve Alemdar
ORC tarafından Marmara Bölgesini kapsayan en başarılı Büyükşehir İlçe Belediye Başkanları sıralamasında Sakarya’dan iki belediye girdi. Turgut Babaoğlu Başkanlığındaki Hendek Belediyesi 6. sırada Yusuf Alemdar’ın başkanı olduğu Serdivan 10. sırada yer aldı. 
Sakarya’nın bu şekilde anılmasına vesile olana teşekkür ederiz. 
Sakarya’nın hep bu şekilde anılmasını temenni ediyoruz. 

DASK yaptıranlar artmış
Sakarya’da binalara deprem sigortası yaptırma oranı yüzde 60’ı bulmuş. Ortalama her 30 yılda bir büyük deprem yaşandığı kentte en azından bu noktada vatandaşın bilinçlenmiş olması güzel bir durum. 
Deprem sigortası konusunda elde ettiğimiz bilinci binalarımızın güçlendirilmesi noktasında da yakaladığımız zaman depremden korkmamıza gerek kalmayacak.

Sandığa saygı duymak lazım
Sakaryaspor’da kongre yapıldı. Cevat Ekşi yeniden Sakaryaspor Başkanı oldu. “Rekabet mi uyum mu” diye sorsalar ben sonuna kadar “rekabet” derim. Çünkü başarı uyumdan değil rekabetten kazanılır. 
Ekşi’nin siyasi bir tarafının olmasına tepki gösterenler oldu. 
Daha bir hafta önce kulübün kongresi kimse katılmadığı için ertelendi. Bir hafta önce kimse yokken bir hafta sonra hararetli bir kongre yaşandı. Ama sonuçta seçim oldu. Sandıktan Cevat Ekşi çıktı.
Bundan sonra birlik olmak varken eleştiride bulunmak rekabetçiliğe değil ayrımcılığa hizmet eder. 
Sakaryaspor’un neye ihtiyacı olduğunu düşünürsek daha sağlıklı kararlar alırız diye düşünüyorum.

Maske ağız sağlığını koruyormuş
İnsanların maske kullanımını artırmak için maske ile ilgili olumlu haberler yapılıyor. Hafta sonu ajansların geçtiği bir haberde “maske ağız sağlığına fayda ediyor” diyordu. Bu haberle maske kullanımı cazip hale getirilmeye çalışılıyor olmalı. Kardeşim adam koronavirüsten çekinmiyor ve maske takmıyorsa çürük dişten mi korkacak!
O adama bu haberlerin hiç faydası yok.

Akla bak akla
Devlet kredi faizlerini düşürdü. Düşük faiz ile kredi alan ve bilmem kaç ay sonra ödemeye başlayacak adam gidip o para ile altın alıyor. Ya da döviz…
Bir ayda hiç sermaye koymadığı paradan ciddi bir gelir elde ediyor. 
Ama gene krediyi kapatmıyor. Krediyi ödeme zamanı gelince taksitle ödemeye başlamaya hazırlanıyor.
Gerçekten krediye muhtaç olan bazı kişiler de kredi süresi dolduğu için başvuruda bulunamamaktan yakınıyor…
Dünya uyanıkların dünyası.

HECATİ: Hikâye güzel de kahramanları yanlış seçmişim…

YORUM EKLE