Harcanan öğrenciler ve öğrencilik yılları

Birçok öğrencinin hangi yöne yöneleceğini bilmediği için ya da yanlış tercihler yaptığı için öğrencilik yılları boş geçmekte. Her hangi bir alana yönelip çalışan başarılı öğrencilerinde;

En iyi problem çözeni doktor oluyor, belki çok iyi bir sporcu ya da sanatçı olabilecekken, insanları sevip sevemeyeceğini bile bilemezken.

En iyi ezber yapabilen hukukçu, belki içinde hiç adalet duygusu yokken geleceğini kurtaracak şeyin o olduğuna inandığı için.

En iyi matematik bilen mühendis, peki bu mühendis hak yemekten korkar mı? Bilemiyoruz ama güveniyoruz.

Merhametli olan birçok öğrenci harcanmaya devam ediyor. Matematik bilmedikleri için doktor, mühendis, hukukçu olamayan.

Bu sebeple paran kadar sağlık, adamına göre adalet, ilk depremde çöken binalar.

Yukarıdaki fikirler bana ait olmayan, herkesin görmesini ve farkında olmasını istediğim şeyler. Merhametli insanlarla bir noktaya ulaşmamız gerek. Öğrencilerin öğrenmesi gereken tek önemli ders matematik değil, sosyal aktivitelerinin çok önde olduğu ve neyi neden öğrenmek istediğiyle yola çıkmalı bir öğrenci.

Devletin en çok eleştireceğimiz konusudur eğitim sistemi. Belki devletten çok aileye iş düşüyor bu konuda, çocuklarınızı topluma sokun, her işlerini kendileri yapmayı öğrenmeliler. Çocukların ve öğrencilerin, en temelinde bunu sağlamaz ve en ihtiyaçları oldukları dönemde yanlarında olmazsak. Hayatları boyunca nereye gideceklerini göremeden ilerleyecekler.

Aldığım en güzel eğitim katıldığım doğa yürüyüşlerinde mesela, tüm stresleri bir köşede bırakıp yüzün üzerinde insanla bir hareket ederek tüm doğayı keşfetmek, yeni kişiler tanımak, yapay ve basit olan her şeyden uzakta birlikte mücadele etmek. Yani toplumda yer edinmek, kendinin farkına varmak.

Öğrencilik yıllarımda hep çalıştım ama amaç aslında para kazanmaktan çok bir yön arayışıydı. Meğer kendi geleceğimdeki işlerin stajıymış diyorum bu yıllarda çünkü o yıllarda kimlerle tanıştıysam şimdi iş hayatımda anlıyorum onların hayatlarını.

Tüm öğrencilerin okudukları bölümden çok daha önemli olan merhamet duygularının ön planda olduğu sosyal bir yaşam içerisinde vakit geçirmeleri gerekiyor. O zaman daha değerli geçecek yıllar ve geriye bakıldığında, bir eğitim sistemi yüzünden boşa geçen yıllar değil, hangi bölüm olursa olsun en dolu ve en başarılı yıllar, dostluklar, güzel duygular kalacaktır.

YORUM EKLE

banner22

banner21