Hayat mı önemli indirim mi?

Dün süpermarkete gittim. Temel ihtiyaç maddelerini almak için. Allah’ım normal zamanlarda olduğunun iki katı bir yoğunluk var.  Kasaya geldiğimde normalde tek kasiyer çalıştıran marketin iki kasiyere çıktığını gördüm. Önümde birbirinin dibinde sıraya gitmiş dokuz kişi saydım. Aldıkları şeyler baktım. Temel ihtiyaç maddeleri azınlıkta. Acil ihtiyaç olması mümkün olmayan şeyler satın alınmış. Ödemek için acele ediyorlar. Önümdeki ile araya mesafe koymak için alışveriş arabasını getirdim. Ben ürünleri banda koymaya başladığımda arkamdaki teyze de canhıraş kendi aldığı ürünleri banda dizmeye başladı.

Yolluk, tencele, bardak, oyuncak… “Teyze bunları almak için mi markete geldin” dedim. “Bugün Cuma. Kampanya oluyor. Onun için geldim” dedi.  Sokağa çıktım. Tek tedirgin gezen benim. Yemin ederim ki geçen yılın aynı gününde sokakta bu kadar insan yoktur.  Tanıdıklardan birine denk geldim. “Ne işin var da çıktın? Hadi ben ihtiyaç almaya çıktım” dedim. “Hava da benim ihtiyacım” dedi. İndirim mi önemli hayatta kalmak mı? Hava olmak mı önemli sağlıklı kalmak mı? Şimdiye kadar sokağa çıkma yasağı isteyenleri haksız buluyordum. “Kardeşim aklınız var. Evde kalmak da kendi iradenizde” diyordum.  Hindistan’da sokağa çıkanların odunla dövüldüğü görüntüleri “ilkel” buluyordum.  Bugün (dün) sokağa çıktığımda gördüm ki atalarımız çok haklı: “Nush ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir…” 

Muhtar haklı beyler dağılın
 Sosyal medyada ve haber bültenlerinde yer bulan bir köy muhtarının hoparlörden yaptığı anonsu duymuşsunuzdur. Sokakta salına salına gezen, tedbirsiz insanları görünce “Muhtar haklı beyler dağılın” diye bağırasım geliyor.

Mart kapıdan baktırıyor

Koronavirüs dolayısıyla hepimiz evlerimizdeyiz. Sokaktaki işlerimizi alelacele halledip eve dönüyoruz. Yaşlılarımızı evden çıkmamaları konusunda uyarıyoruz. Bu sırada sürekli dezenfektan kullanıyoruz. Kazma kürek yaktırmasa da mart şu ya da bu şekilde kapıdan baktırıyor.  Umudumuz nisanda… 

Vefa Grubu alkışlanmalı
 İnsanların insan olduğu zor günlerde belli oluyor. Hiçbir maddi çıkar beklemeden, kendi hayatlarını riske ederek ihtiyaç sahiplerine ulaşıp ihtiyaçlarını gidermeye çalışan insanlara minnet borçluyuz. Hepimiz insanız ama siz hepimizden daha insansınız. Emeğiniz ödenmez. Allah sizden razı olsun. 
 
HECATİ: Seni uzaktan sevmek aşkların en güzeli. Hele de bu dönemde... 

YORUM EKLE