Heba edilen kamu kaynağının hesabını kim verecek?.

Kuzey bölgemizde gerçekleşen son yağışlarda, SASKİ’nin Kocaali ve Karasu ilçelerimizin içme suyu arıtma tesislerinin kullanılmaz hale gelmesiyle ilgili haberleri, Sakarya basınında herkes gibi bende okudum.  
Kocaali Şerbetpınarı Mahallesinde kurulan arıtma tesisinin durumu ortada.
Milyonlarla ifade edilen rakamları, halkın parasını kamu adına kullanan bürokratların hatalarının ve belediye yöneticilerinin tercihlerinin bedelini hepimiz ödemekteyiz.
Konunun uzmanı kişi ve kuruluşlar bu büyüklükte ve halk sağlığı için hayati önemde olan bir tesisi inşa ederken neyi atladılar da, yaşanan sel ardından arıtma tesisi kullanılmaz hale geldi? Halk mağdur oldu.
Bu soruları kendi kendime sorarak İle sağlıklı ve kesintisiz su sağlamakla sorumlu Sakarya Su ve Kanalizasyon idaresinin resmi sayfasını ziyaret ettim.
Sakarya’nın kuzeyinde, Kocaali ve Karasu ilçelerinin içme suyunu arıtarak karşılayan Şerbetpınarı mahallesinde  yaklaşık 2 yıl önce faaliyete alınan tesisle ilgili yapılan açıklamanın bir bölümünde şu ifadeler yer almakta.

Şehrin farklı noktalarında inşa ettiğimiz 7 içmesuyu arıtma tesisi ile vatandaşlarımıza kaliteli içmesuyu ulaştırıyoruz.
Bu sayı devam eden ve planlanan projelerle daha da artacak inşallah.
Yaz aylarında Karasu ve Kocaali’ye bağlı mahallelerimizde zaman zaman yaşanan su yetersizliği ve bulanıklık ile ilgili sorunlar tesisimizin hizmete alınmasıyla tarih oldu.
İki ilçemizde 450 kilometrelik yeni bir içme suyu hattı inşa ediyoruz.
Söz konusu hattımızı da arıtma tesisimize entegre edeceğiz.
Ayrıca yine bölge için bir baraj projemiz var.
Çamdağı Barajı ile de bölgede içmesuyu anlamında uzun yıllar herhangi bir sorun yaşanmayacak.
Hayata geçirdiğimiz dev altyapı projeleri ile şehrimizin içmesuyu geleceğini garanti altına alıyoruz” denilerek ilgili amirin açıklamalarına Saski’nin resmi sitesinde yer verilmiş.
Evet, yapılan yatırımlar bölge için önemli.
Yaz aylarında öngörülemeyen nüfus yoğunluğu nedeniyle su sıkıntısı yaşanmaktaydı.
Ancak bu sıkıntıların giderilmesi için yurttaşın kaynaklarını kamu adına kullanan kişi ve kuruluşlar, yaptıkları tüm harcamaların karşılığı olarak tüm ihtimalleri göz önüne alarak tesisin planlamasını yaparak harcama yapmalıydılar.
Kocaali Şerbetpınarı mahallesinde yaklaşık 2 yıl önce yapılan su arıtma tesisinin yer seçimi doğru olmadığı, gün yüzü gibi gerçek.
Tektik hesaplamalar yapılırken olumsuz ihtimaller “sel, deprem ve heyelan” gibi doğa olayları hesaplanarak bir tesisinin yapılmasına karar verilmesi gerekemez mi?
İlgili tesisin yapıldığı alanı biliyorum.
Mevcut yerinden 50 ile 100 metre dışında pekâlâ yapılması mümkün gözükmekte. Havadan çekilen fotoğraflarda açıkça bu tesisin yanlış yerde, dere yatağında yapıldığı görülmektedir.

Bu hatayı kim yaptı?

Bölgemizde yoğun yağış nedeniyle meydana gelen tahribatlar makul ve anlaşılır olabilir. Ön görülemeyen bir doğa olayı, ya da her hangi bir olay nedeniyle, bir tesis ya da bir yapı dünyanın her yerinde zarar görebilir.
Ancak Saski’nin, Kocaali Şerbetpınarı mahallesinde inşa ettiği artma tesisi gibi bir yapının yanlış yer secimi nedeniyle zarar görmesi kabul edilir, bir hata değildir.
Yapılan hataya hangi kurum amiri olur verdi?
Heba edilen halkın kaynaklarının hesabını şimdi kim verecek?
Bu hesabı soracak bir merci bu ülkede var mı?

 

YORUM EKLE