Hecati yazıyor: Benden uzak olsun cehenneme direk olsun

Sakarya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi koronavirüs ile mücadele için planlanıyor. Bu durumla ilgili haberler yayılmaya başladıktan sonra hastane yakınlarında bir eylem düzenlenmiş.

Eylem olumlu sonuçlanırsa hastanenin pandemi için ayrılmaması önlenecek. Bölge halkı ve esnaf bir araya gelmiş. Pandemi hastanesinin kendilerinden uzakta olmasını istiyorlar.

Sebep?

Esnaf iş yapamazmış. E güzel…

Aslında mantıklı bir gerekçe. Ama sizce de insanlıktan biraz uzak değil mi? Şehrin merkezinde koronavirüs hastanesi yapmayalım da nereye yapalım? En dışına mı? Peki!

Orada evi olan vatandaşlar güvenle evlerine gider. Esnaf daha çok iş yapar. Kira alacak olan alır, verecek olan verir.

Şehrin diğer ucuna gider hasta olanlar. Yakınları falan da sizden uzakta olur. Sıkıntı etmeyin.

Siz hasta olana kadar oradaki insanların çektikleri çileyi anlamazsınız.

Sizin huzurunuz bozulmasın. Biz ötede ölürüz. Sıkmayın tatlı canınızı…

Samsunlu kardeşin dediği

Sakarya’daki havai fişek fabrikasındaki patlamanın ardından Samsun’dan bir aklı evvelin “Samsunspor’un şampiyonu Sakarya’da havai fişeklerle kutlanıyormuş” şeklinde paylaşımı mesaj olarak bana gönderildi.

Bazı şeylerin mizahı olmaz. Acının mesela.

Ben mizahın zekice olanını severim. Benimle ilgili olup olmamasını da umursamam. Ama mizah yapmak için önce insan olmak gerekir. İnsanlığı unutur, en kutsal insan hakkı olan yaşam üzerinden espri yaparsanız insaf falan beklemeyin.

Bu bir beddua ya da temenni değil ama…

Allah size de aynı acıyı yaşatırsa anlarsınız ne demek istediğimizi…

Araba devrilince yol gösteren çok olur

Coşkunlar Havai Fişek Fabrikası’nda patlama meydana geldi. Yazıyı yazdığım sırada dört kişi hayatını kaybetmiş 83 kişi de yaralanmıştı. Umarım sayılarda bir değişiklik olmaz. Ama ne yazık ki sayı artacak gibi.

Kaza olabilir mi? Olabilir!

Havai fişek fabrikası sonuçta. Kaza olabilir. İşçiler uzun mesai yaparsa dikkatler dağılabilir.

Gerekçe daha sonra belli olacaktır. Bu işin uzmanları patlamanın nedenini bulup kamuoyu ile paylaşacaktır. O bizim işimiz değil.

Ama bu dakikadan sonra bu işin uzmanları çıkacak. Hemen kendini ekranlara atıp, “Şöyle yapılsaydı patlama olmazdı, böyle olsa can kaybı yaşanmazdı” diye ahkam kesilecek.

Yakınlarını kaybeden ya da yaralananlara “Tedbirsizlikten acı çekiyorsunuz” mesajı verilip, popüler olma adına bu insanların yaraları üstünde tepinilecek.

Evet paylama oldu. Mutlaka bir yerde aksayan bir şey var. Bu tedbirsizlik de olabilir, ihmal de dikkatsizlik de başka bir şey de…

Denetleyenlere kötü gözle bakmayalım

Aracımızı muayeneye götürdüğümüzde “Çok inceliyordu” diye silaha sarılan adamlarız biz. Adam arabamızı çok inceleyip ne yapıyor? Güvenli yolculuk etmemizi sağlıyor. Ama biz ne yapıyoruz?

“Sana ne benim hayatımdan” deyip adama düşman oluyoruz. İki yılda bir muayene ettirdiğimiz aracımızın iki yıllık ihtiyacını ve sağlıklı işleyişi inceleyen adamla papaz oluyoruz.

Allah, bizi bize rağmen denetleyenlere güç kuvvet versin.

HECATİ: Nereye gidersen git. Kafan da senle gelmeyecek mi…

YORUM EKLE