HECATİ Yazıyor: Bir toplumun gelişmişlik düzeyi

Öncelikle tüm okurlarıma hayırlı bayramlar diliyorum. Vejetaryen, vegan kardeşlerimize de iyi dileklerimi iletiyorum. 
Ben bir toplumun gelişmişlik düzeyini uyarılardan anlarım. 
Karasu’da bayram öncesi anons yapılıyor. Arife günü sabah saatlerinden itibaren anonslar başlıyor.
Öncelikle koronavirüs ile ilgili uyarılar. Anonsları. Ardından kurban bayramında kurban atıklarının belediye tarafından belirlenen yerlere atılması ile ilgili uyarılar. 
Bu uyarıların arasında cenaze anonsları… Kaybolanlar bulunanlar. Allah’ım anonsta çalışan arkadaş sabahtan akşama kadar anons yapmak durumunda kaldı.
O bitti ezan sonrasında cami hoparlöründen başladı. Bu defa camiden koronavirüs uyarısı yapıldı. 
Allah’ım bitmiyor…
Kardeşim bu uyarıların aklını kullanmayan adama zaten faydası yok. Hadi bir kez uyarırsınız adamın aklına falan gelir de gün boyu sürekli anons etmek birincide anlamayanın binincide anlamasını beklemek gibi bir şey.
Dolayısıyla anlamak istemeyen kişi için bu anonslar gereksiz.
Durduk yere kurallara uyan adamı taciz etmeye ne gerek var. Adam zaten maskesini takmış, sosyal mesafeye dikkat ediyor. Bayramda da atıklarını yapması gerektiği gibi gösterilen yerlere atacak. 
Ama arife günü eve gidip dinlenmek istiyor. Ya da çarşıda telefonla olsun konuşabilmek istiyor. Anonslarda o kadar çok ses çıkıyor ki adam ne telefonda konuşabiliyor ne bir arkadaşı ile bağırmadan sohbet edebiliyor.
Bir toplumun gelişmişlik düzeyi aslında o toplumda yapılan uyarılardan belli olur.
Eğer bir yerde tuvalete gittiğinizde “Sifonu çekin” diye bir uyarı görürseniz çok ağırınıza gider. “Sifonu çek” diye uyarı görürseniz üzülürsünüz. “Sifonu çekmeyenin…” diye bir uyarı görürseniz oraya bir daha gitmeyi düşünmezsiniz.
Dolayısıyla insanlara ikazda bulunurken orada yaşayan toplumun kalitesini de tayin ediyorsunuz. Her hatırlatmanızın ardından “Yapmayanlar hakkında cezai işlem uygulanacaktır” derseniz işte o en son kısımda yazdığım “Yapmayanın…” demiş olursunuz. 
Bunu ne topluma ne de o toplumda yaşayan insanlara yapmaya hakkınız olmamalı.

HECATİ: Evet! Vejetaryenler bu bayramda ağaç kesecekler.

YORUM EKLE