Hecati yazıyor: Ya dokuz gün sokağa çıkma yasağı da gelirse

HECATİ yazıyor:

Ya dokuz gün sokağa çıkma yasağı da gelirse

Yazımın başında arabada vites yükseltir gibi koronovirüsle mücadelede kademeli olarak tedbirleri artıran yetkililere selam etmek istiyorum.

Sokakta dolmuş kullanan şoför gibi koronavirüs idare ediyorlar sanki. Arada vitesi boşa alıyor arada bir de olabildiğince yükleniyorlar. Ara gazı verildiği de oluyor hatta.

Arada bir para veriyorlar rahat ediyorsun arada bir maske şifresi gelmiyor saç baş yoluyorsun. Bir gün bakıyorsun her yer kapalı bir gün bakıyorsun “okulların açılması yakındır” diyorlar.

Vatandaş da evrim geçirdi. Evden çalışanların artık ofis ortamına uyum sağlaması çok mümkün değil. İşyerlerini kapatmak zorunda kalıp hanım ve çocuklarla zaman geçirmeye mahkum edilenlerin durumu çok daha değişik. Düşünsenize bir kahvehane işletiyordunuz. Hiçbir akşam evde değildiniz. Birden işyeriniz kapandı ve akşamları hanımla baş başasınız. Çocukları dizinizde sektiremeyeceğinize göre tuvalet kağıdı sektirerek rekor kırmayı denemeniz gayet anlaşılabilir bir durum.

Duruma uyum sağlayıp mutasyona uğrayan erkekler de var. Kimi yemek işinde yılların ev hanımlarına taş çıkartacak noktaya ulaşmış. Kriz biterse lokanta açmayı düşünenlerin sayısı az değil. Hatta hanımla samimiyeti ilerletip, “Hanım dükkanı senin üstüne yaparız” diyenler de varmış. Buradaki asıl maksat işleri gene bir şekilde hanıma yıkıp kaytarmak gibi duruyor ama hadi hayırlısı.

Tüm bu süreç içinde 65 yaş üstündekileri ve 20 yaş altındakileri resmen evde unuttuk. Bu vatandaşlar neredeyse bir buçuk aydır içerde kaldılar. Biraz daha kalırlarsa gökyüzünü unutacaklar ve medeniyete alışmaları zaman alacak. 20 yaş altındakilerin hadi interneti, telefonu falan var da 65 yaş üstündekiler için durum daha vahim. O konuya bir ara el atacağız dendi ama bu yukarıda belirttiği “ara gazı” kategorisinde değerlendirilebilir.

Bu arada vaka sayılarında bir azalma var. E iki gün içeri beş gün dışarı, dört gün içeri üç gün dışarı, üç gün içeri dört gün dışarı derken virüsün da kafa karıştı. “Sizinle mi uğraşacağım” deyip çekip gitme kararı bile almış olabilir.

Buraya kadar gene bir şekilde geldik de şimdi bayramda dokuz gün sokağa çıkma yasağının gelebileceği konuşuluyor.

Eğer dokuz gün sokağa çıkma yasağı gelirse olabileceklerle ilgili öngörülerimiz var. Bu sokağa çıkma yasağının duyulmasının ardından yasağın başladığı saate kadar deli gibi alışveriş yapılır. Nutellasından kokakolasına kadar her şey eve yığılır. En nihayetinde bayram olduğu için her eve en az iki tepsi baklava alınır. Evin erkekleri tuvalet kağıdından imal ettikleri topla yaptıkları top sektirme işini salonda tek kale maça çevirir.

Erkekler İnstagram sayfalarında yemek yapma hikayeleri paylaşmaya başlar. Kadın günlerini aratmayacak menüler hikaye sayfalarındaki yerini alır.

65 yaş üstündekiler sıklıkla “Dün ben de senin gibiydim unutma dünyayı, bugün sen de benim gibisin doldur şu çayı” şeklinde tekerlemeler üretir.

Ev kadınlarından bazıları artık kocalarının evden gitmesi için imza kampanyası başlatabilir. Ancak evrak dolaştırmaları mümkün olmayacağı için bunu sanal imza şekline dönüştürebilir.

Hele bir de sokağa çıkma yasağı gelen 9 günlük dönemde havalar sıcak olursa (ki mevsim olarak olması gerekir) bunalanlar ile bunalım geçirenler birbirine geçebilir.

Velhasıl kelam eğer 9 gün sokağa çıkma yasağı gelirse artık hiçbir şey eskisi gibi olamaz…

HECATİ: Beyler sakın ola evde eşinizle kavga etmeyin gidecek yerimiz kalmadı…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Bi arkadasim (45 yasinda evli) müebbet aldi. Cezaevinde yatiyor.
Düşününce tüylerim ürperiyor