Hep bir potansiyel var ama

Önceki gün gazetemizi ziyarete gelen Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayır Sakarya’nın potansiyelini yeterince kullanamayan bir il olduğunu söyledi.

Bunun üzerine biz de düşünmeye başladık. Sakarya’da aslında deniz var. Kum var. Bunlar potansiyel. Ama turizm var mı? Yok!

Liman var. Fındık var. İhracat var mı? Yok!

Verimli toprak var. İşsiz insan var. Tarımsal üretim var mı? Aslında yok!

Siyaset yapacak adam var. Her partinin en üst yönetiminde bir Sakaryalı var. Sakarya’nın hak ettiğini aldığı var mı? Yok!

İstanbul’a yakınız. Bölgenin yeni gözdesi olmaya adayız. Kentimizin geleceği ile ilgili uzun vadeli planımız var mı? Yok!

Yol üstündeyiz. İstanbul ile Ankara arasındaki en kritik yol Sakarya’dan geçiyor. Yeni yapılacak olan yollar da dahil olmak üzere güzergah Sakarya’yı kapsıyor. Demiryolu desen aynı şekilde. Ama Sakarya’da yol üstü olmaya dayalı bir ticaret var mı? Yok!

Şehre kar yağıyor. Kış turizmi yapılacak yerimiz yok.

Sporcu fabrikası gibi şehirde yaşıyoruz. Gençler de çok yetenek de… Son yıllarda adını duyurmuş kendi ayakları üstünde durabilen bir sporcumuz var mı? Yok!

Bu şehirde ligler var. Futbol konusunda belki bazı ülkeleri bile geçen sayıda futbol takımımız var. Amatör kümede mücadele eden takım sayısı yüze yakın. Onlarca takım yüzlerce futbolcu var. Peki bu potansiyele rağmen “Sakarya futbolda başarılı” diyebilir miyiz? Yok!

Sadece bu şehre özgü değerler var. Kabak var, ıslama köfte var, ayva var. İncir bile (bir dönem sarayın incileri buradan gidermiş) var. Peki bunların hangisinin maddi karşılığı var? Patendi bizde olan ve maddi karşılığı olan bir Sakarya Markası var mı? Yok!

Deniz desen dibimizde, nehir desen şehrin adı, göl desen yanı başımızda… Yüzme konusunda elde edilmiş bir başarımız var mı? Yok!

Bu kadar su kaynağı içinde balıkçılık konusunda Sakarya’nın adı geçiyor mu? Yok!

Sakarya’da demiryolu var. Yük taşımacılığı var mı? Yok!

Vagon fabrikası var. Şehirde raylı sistem taşımacılık var mı? Yok!

Türkiye Cumhuriyeti Devleti gibiyiz. Tarihimiz başarılarla dolu. Geleceğimiz de parlak. Ama bugünlerimiz için aynı şeyi söylemek mümkün değil.

Okulda öğretmenin de dediği gibi: Çocuğumuz zeki ama çalışmıyor.

Zenginlere düşman olmak

Liberal Demokrat Parti’nin Kurucu Genel Başkanı Besim Tibuk bir konuşmasında, “İnsanlar zenginlerden neden nefret ediyor anlamıyorum. Zengin adamın son model arabası vardır. Bir kere direksiyona geçmemiştir. Lüks evi ve bahçesi vardır. Keyfini genel olarak bahçıvan sürer. Paris’e gidip bir kahve içmeden dönen adamdır işadamı. Neden bu kadar nefret edildiğini bir türlü anlamıyorum. Zengin dediğin adam geri zekalıdır” demişti. Sunucu, “Efendim siz de işadamı ve zenginsiniz” diyince, Tibuk, “Ben siyaset ayağına paraları yedim. Artık ne zenginim ne işadamı” cevabını vermişti. İlimize yatırım yapacak olan veya ilimizden çıkıp istihdam sağlayacak insanlara düşman olmak gereksiz. Yatırımlar konusunda seçici olmak, talepkar olmak ayrı. Ama her yatırımcıya “yağmacı” muamelesi yapılması gerçekten can sıkıcı…

Hayal kurmak kaç lira

Piyangodan para çıkan hiç tanıdığım olmadı. Şans oyunlarında şansımı denemişliğim de yoktur. O heyecanı yaşamak da güzeldir mutlaka. Şimdi yılbaşı geliyor. Meşhur büyük ikramiye falan…

Bileti alıp hayal kurmak da hoş bir duygu olmalı. Ama 1 Ocak sabahı bilet alanların sadece bir tanesi (çeyrek biletse dört tanesi) hayalini kurduğu paraya kavuşacak. Bilmem kaç milyon bilet basılıyor muhtemelen.

Dolayısıyla size çıkma ihtimali yok denecek kadar hiç.

Çalışmanızı öneririm. Hayallerinizi gerçekleştirmenin en iyi yolu çalışmaya başlamaktır. Zaman zaman miras kaldığı, piyango çıktığı, altın bulunduğu da olur mutlaka. Ama hayaller genel olarak çalışarak gerçekleştirilen şeylerdir. Piyango bileti alanlar da aslında bu söylediğimizi çok iyi bilir.

Ama daldaki elma her zaman eldeki elmadan cezbedicidir.

Çıkar demeyin de şansınızı deneme arzunuza bir şey diyemem…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ömer küçük
Ömer küçük - 8 ay Önce

Hangi ciğer başkan?kanatlılarınkimi 4 ayaklılarınkimi yoksa iki ayaklılarınkimi oktayı anladık ta o hayvan ciğerinden anlar iki ayaklılara gelince kalıbına vekarakterine bakıp anlarsın