Her şeyi hakeden annelerimiz ve babalarımız için

Son yıllarda  insanlığın büyük bir sınavdan geçtiğini ve sınıfta kaldığını düşünüyorum .

Özeliklede Covid 19 salgını Avrupa’nın gelişmişliğinin ve İnsani değerlerinin yerlerde süründüğünü göstermiştir .

- Huzur evlerinde yüzlerce yaşlımız ölüme terk edilmiş ,

- Suriyeli 3 yaşındaki çocuğumuz

  “ Ölünce Allah’a herşeyi anlatacağım “ demiş ,

- Bodrumda sahile vuran 3 yaşındaki Aylan bebek , 

bütün insanlığın yüz karası olmuştur .

İsraf ve doymak bilmeyen nefsimiz yüzünden ,

İnsan olduğumuzu  utandıran bu ve benzeri olaylar inşallah bir daha yaşanmaz .

Artık kendimize gelelim , Allah’ın yarattığı her varlığa sonsuz saygı duyalım , paylaşmanın ve bölüşmenin huzurunu yaşayalım , eğer kendimize çeki düzen vermezsek bu dünyanın başımıza geçeceği gün yakındır .

Toplumların yaşlı nüfuslarına sunabildikleri hizmet kalitesi kadar gelişmişliklerinden söz edilebilir .                                      

Bakın Dinimizde çocuk ve yaşlı insanlarımızla ilgili onlarca ayet ve hadis ile konunun hassasiyetini nasıl vurgulamıştır ;  Peygamber efendimiz “ Küçüklerimize şefkat göstermeyen ve büyüklerimizin kadrini bilmeyen bizden değildir.“demiş ,

aynı zamanda “ Kuran-ı Kerim de isra suresi 23/24 te büyüklerimize of bile demeyin buyrulmuştur “....                                                                                      

Dünya sağlık örgütü son 15 yılda  yaşam süresinin 5 yıl artığını , buna paralel olarakta Türkiye’de ortalama yaşam süreside 2019 verilerinde 78,3 olmuştur . Türkiye de yaşlı nüfus 5 yılda %16 artmıştır.

65 yaş ve yukarı yaşlı sayımız 7 milyon 200 bin kişi olup , 

Moderneşme sürecinin doğal sonucu olarak önümüzdeki 30-40 yıl içersinde 100 yaşın üzerindeki yaşlı nüfusumuzda da büyük bir artış görülecektir..                                                          

Gelecekle ilgili bu veriler Ülkemiz ve Sakaryamız’da Yaşlılarımızla ilgili projeler üretmek zorunda olduğumuzu göstermektedir .                                                  

Yaşlılarımızla ilgili bütün dünyaya ve insanlığa örnek olabilmek , Hatta Corona veya benzeri salgınlarda evlere mahkûm etmek yerine sosyal aktivitelerinde kısıtlama olmaksızın yaşam kalitelerini artırmak amacıyla ,  belediye başkan adaylığımız sürecinde vizyon projelerimizden biri olan yaşlı bakım ve yaşam merkezinden bahsetmek istiyorum .

Özellikle Zemin sağlamlığı , Hava kalitesi , nem oranları ve şifalı sularımızın bir arada bulunduğu Taraklı ilçemizde Geriatri (Yaşlı) Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi kurmayı planladık .

İnsan  hayatının her aşamasında yaşam kalitesini  esas alan , İnsanoğlunu Yaratanın bir emaneti olarak görüp el üstünde tutan Türk- İslam misyonunu örnek alarak ,

bu merkezimizde Aile Hekimlerimizin gözetiminde , Psikolojik danışmanlarımız ve Fizyoterapist’lerimizle birlikte termal su kaynaklarımızında  kullanarak yaşlılarımıza konforlu yaşam alanları sunmak istemiştik .

65 yaş ve üstü kişilerin bu merkezler sayesinde sağlıklı yaşlanmalarını sağlayacak , bu yaş grubunun karşılalacağı sağlık sorunlarını sosyal ve fonksiyonel yaşam kalitelerini arttırarak , kronik hastalıklarının ilerlemesinin yavaşlatılması veya durdurmasını mümkün kılacaktık .

Sağlıklı beslenme ve yeterli fiziksel aktivitenin yanı sıra beyni sürekli yeni uyaranlara maruz bırakarak zinde tutmak çok önemlidir..                                                                                   Bu amaçla , Yaşlı yaşam ve rehabilitasyon merkezinde yürüyüş - Dans - müzik dinlemek- Kitap ve gazete okumak- Sinema ve Tiyatro izlemek - Toplu oynanan oyunlara ( tombala , domino , tavla ) katılım sağlamak - Resim yapmak - Bahçe işleriyle uğraşmak - Hayvanlarla birlikte vakit geçirmek - Eşya koleksiyonları yapmak vb günlük uğraşı ve aktivitelerle yaşlılarımızın kalan becerilerini kullanmak ve korumak , kendilerine güven duymalarına katkı yapacak yaşamlarının her anında mutlu olmalarını sağlayacaktır..                                                   

Lütfen herkes gözünü kapasın koltuğuna yaslansın ve hayal etsin .

65 yaş üstünün 3-4 aydır sokağa çıkamadığı bir ortamda ,  beş yıldızlı otel konforunda bile rastlanmayacak özellikteki bir Rehabilitasyon merkezinde yaşlanmak istemezmisiniz ?

Belkide bir çok okuyucu böyle bir projenin imkansız olacağınıda düşünebilir .

Eğer sizde böyle düşünüyorsanız  bütün yoksulluklara ve imkansızlıklara rağmen Mustafa Kemal Atatürk’ün 1937 yılında dünyada örneği olmayan sosyal fabrika projesi olan Nazilli Sümerbank basma fabrikasını okumanızı rica ediyorum .

Evet ,  bugün bütün annelerimiz ve babalarımız bunları fazlasıyla hak ediyor ve yarın sıra bizlerede gelecek .

Buradan Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Taraklı Belediye Başkanımıza sesleniyorum  ;

Sakaryamızı Dünyanın en önde gelen Yaşlı dostu şehri yapalım .

Saygı ve Hürmetlerimle

YORUM EKLE
YORUMLAR
Paşalı
Paşalı - 4 ay Önce

Kişisel menfaatlerini, toplum menfaatlerinin üzerinde tutanların böyle projelere sıcak bakmadıklarını yaklaşık yirmi yıl'dır biliyoruz, hiç yaşlanmayacaklarını, ölmeyeceklerini sanıyorlar, böyle sosyal projelerin, arsa tahsisi Hazineden olmak kaydıyla , gönüllü sponsorlar vasıtasıyla hayata geçirilmesi hiç te zor değil aslında, siz bu milletin ufkunu açmaya devam ettikçe inanıyorum ki Sakarya'da bir çok şey değişecek tir, fikirlerinize, kaleminize, yüreğinize sağlık hocam, mutlu, huzurlu, bereketli bir hafta diliyorum

Erhan Korhan
Erhan Korhan - 4 ay Önce

Çok değerli saygı değer hocam. Yorumlarınızı her hafta titizlikle takip ediyorum. Nokta tespitleriniz sakaryamız ve sakarya halkı için çok önemli konular. İnşAllah siyasilerimiz ve bürokratlarımız bu konuları dikkate alıp, önerileriniz doğrultusunda çalışmalar yaparlar. Selamlar, saygılar.

Okan CLB
Okan CLB - 4 ay Önce

tbrkler hocam kalemine sağlık

RÜŞTÜ TEMİZEL
RÜŞTÜ TEMİZEL - 4 ay Önce

Sayın hocam çok güzel , çok değerli ve vizyon bir proje . fakat türkiyenin en borçlu belediyelerinden biri olan sakaryada bunu nasıl yapacaktınız merak ediyorum.
yazılarınızı her hafta merakla takip ediyorum .sürekli yazmaya devam edin

Cihan KOLİP
Cihan KOLİP @RÜŞTÜ TEMİZEL - 4 ay Önce

Sayın Temizel , bunun gibi sosyal içerikli projelerin yapılması için bazen bir kuruş bile harcamayabilirsiniz .
tamamını karşılayan Avrupa birliği hibe fonları mevcuttur . Ayrıca AB ülkeleri kendi yaşlılarının ömür boyu bakılması için bu projelerin finansmanında işletim giderlerine kadar her maliyeti her yaşlı kişi başınada aylık olarak ödüyor .
İlginiz için teşekkürler

Sinan Ulusinan
Sinan Ulusinan - 4 ay Önce

Cihan Bey, çok güzel bir proje. Umarım yetkililer sizin bu önerinizi dikkate alır.

Mendoza
Mendoza - 4 ay Önce

Dr by her hafta yazılarınızı okuyorum ve içinde bazı kelimelerinizi özenle seçiyorum ama bugün yazınızın içeriğini değilde başlığını özenle seçtim ve takdir ettim konunun başlığından tutun son kekimesine kadar ibretlik konular umarım bu şehr-i yönetenlerde yazılarınızı okuyordurlar herşey gönlünüzce olsun.

Cemal Kelesoglu
Cemal Kelesoglu - 4 ay Önce

Hocam duygularimiza tercuman oldun tesekkurler.ayrica avrupanin su anda en buyuk ticari bir sektor olarak gordugu yasli nufus bakim evleri vs konusu u sizin INSANI bir vefa minnetve ahlaki bir sorummluluk olarak bakmaniz cok guzel cok cok tesekkurler insAllah sizin gibi duyarli siyasetciler daha cok olur

Zeynep MERÇAN
Zeynep MERÇAN - 4 ay Önce

Coğrafyanın nimeti olan bütün güzellikleri içinde barındıran Sakarya; tam da sizin belirttiğiniz anlamlarla değerini bulacaktır. Sadece yaşlıların değil, her yaştan insanın değer, bütünlük ve hayat bulacağı Sakarya; sadece belirttiğiniz gibi mutlak ve kalıcı projelerle hakkı olan değere kavuşabilir. İnanıyorum ve diliyorum; bunun olması pek de geç bir zamana kalmayacak. Yolunuz açık olsun.