Heyecanlı bir hafta

                           

Son bir haftadır Karadeniz’deyiz. Son durağımız olan Rize İkizdere ilçesinde, Ridos termal otelde yatılı kalıyoruz. Otel harika bir mekân üzerinde kurulu… Önünden çağlayarak akan dere, Karadeniz’e dökülüyor.

Termal otelin balkonundan etrafa baktığımızda, gördüğümüz manzara bizi efsunluyor. Bütün heybetiyle dağlar, semaya ser çeken çam ağaçları Ridos termal otele bir başka güzellik veriyor. Yeşilin her tonuna bezenen ağaçların azameti, adeta cenneti andırıyor. Sabahın seherinde nağme dökmeye başlayan kuşların sesleri, rüzgârla birlikte yüzümüzü ve gönlümüzü yalayarak boşluğu dolduruyor.

Aslında Rize İkizdere ilçesinden, takribi 15 kilometre uzunluğunda olan Ovit Yaylasına kadar hemen hemen tüm alanlar, çam ağaçlarıyla süslenmiş durumdadır. Bu güzellikler de, Ovit tünelinin muhteşemliği de insanı gerçekten cezbediyor. İnşa edilen bu tünel, bir nevi İpek Yolunun devamı gibi. Zira bu tünel başta İran olmak üzere, Türkî devletleri de Karadeniz’e ulaştıracaktır. Demek isteriz ki, bu tünel ile övünülür.

Ayrıca yıllar yılı matem hayatı yaşayan Ayasofya, Danıştay kararı ile eski halinden kurtarılmış, şimdi insanlar minarelerinden Allah’a niyaz edişini bekliyor. Yeniden Allah-u Ekber nidalarını tüm İslam dünyasına duyurmasını bekliyor. Böylece yeniden fethin kılıç hakkı olduğunu dünyaya ilan etmesini, şerefelerinden duyurmasını millet olarak bekliyoruz.

Bu husus, unutulamayacak bir önem taşımaktadır. Ancak milletin heyecanı politik sebeplerle akamete uğratılmamalı, millet bu heyecanı birlik içinde yaşamalı, kutlamalar siyasete alet edilmemelidir.

Tekrar Karadeniz’in muhteşem güzelliklerine dönecek olursak; Allah’ın lûtfettiği bu güzellikler, imar dışı uygulamalar sonucu, maalesef gün geçtikçe kaybedilmektedir. Devasa binalarla bu güzellikler heba olmaktadır. Bir Uzungöl, intihar etmiş durumdadır. Çaykara Belediyesi de bu intihar olayını, maalesef sadece seyretmektedir. Ne yazık ki bunca güzellikler, naehil ellerde heba olmaktadır. Bu fecaati seyredenlere, seçimlerde gerekli cevap mutlaka verilmelidir.

Ridos kaplıca oteli herkesin uğraması ve müstefit olması gereken bir konumdadır. Temmuz ayı içinde bile hava, serinliğini muhafaza etmektedir. Terlemenin yasak olduğu bir alan içinde, meraklılarını beklemektedir. Ülkemizde birçok kaplıca oteli gördük ama Ridos farklıdır.

İnsan bu güzellikler içinde rahat nefes alabilmekte, yaşadığının farkında olmaktadır. Hizmet kalitesi ziyadedir. Ödenecek paranın karşılığı alınmaktadır.

Zaman zaman yağmurun yağması, ardından sisin yayılması ve daha sonra da güneşin ortama hâkimiyeti bir başka güzellik oluşturuyor. Bu güzellikleri ailece, İslam Çolak ailesiyle birlikte yaşıyoruz ve dönene kadar yaşamaya devam edeceğiz inşallah. Çolak ailesi sağ olsunlar, bize evlat anlayışı ile hizmet ediyorlar.

Bu arada Çaykara’da, bizleri ikramları ile şerefyap eden Mustafa Nuhoğlu’na da teşekkürlerimiz vardır. Ayrıca Muzaffer Metin’e de şükranlarımız vardır. Allah hepsinden razı olsun.                           

Rahman ve Rahim,

Kadir ve Muktedir,

Gaffar ve Settar olan Allah’a emanet olunuz.           

Selam doğru yola uyanlara olsun. (Taha/47). Rize / İkizdere / Ridos Termal Otel – 13.07.2020

YORUM EKLE