Hint Okyanusu

Değerli okurlarım

Bugün size Hint Okyanusu (Indian Ocean) hakkında seyir tecrübelerimden ve civar ülkelerle ilgili birtakım bilgiler aktarmak istiyorum.

Babülmendep'ten güney yönünde geçildikten sonra Aden körfezine girilir. Tam bir balık cennetidir, farklı suların karışım bölgesi olduğundan besin çeşitliliği fazladır. Yine de bu bölgedeki her kuşun eti yenmez, yakalanan balıkları iyi bilmek gerekir.

Güneyde bir zamanlar mutlu insanların yaşadığı, ekonomisinin tarım, hayvancılık ve telekomünikasyon gelirleri ile Afrika'nın sayılı ülkelerinden biri olan Somali bulunur. Çıkartılan iç savaş sonrası ise devlet düzeni ve ekonomi çökmüş, gemiler için korku salan dünyanın 1 numaralı deniz korsanlığı bölgesi haline gelerek denizcilere korku salmaktadır.

Halbuki bizler o bölgeden geçerken, Hint Okyanusu'na giriş yapılan bu bölgede gerçekte çok şirin ve barışçıl bir ada olan Socotra adasını korsanların üssü olarak bilirdik ve tehlikeden kaçınmak için mümkün olduğu kadar bu adadan uzak geçmeye çalışırdık. Sebebi sanırım bu ada hakkında doğru dürüst bir bilgi kaynağı olmaması ve daha önemlisi de bulunduğu bölgenin farklı sıcaklık ve rüzgarların kesişme bölgesi olması sebebi ile oluşan yoğun bir sis tabakası olmalıdır. Defalarca geçtim etrafından ama gözle hiç göremedim, sadece radarda silueti vardı. Göz görmeyince herhalde bir sırlar adası olarak kalıp, hakkında hikayeler uydurulmuştur sanırım. Daha sonra belgesellerde araştırdım, Yemen'e bağlı bu adada nüfusun neredeyse tamamı balıkçılık veya turizm rehberliği ile geçimlerini sağlar ve yerleşim sadece birkaç sahil köyünden ibarettir. Bir de çok şirin bir ağaç türü olan Baobab ağaçları ki, resimlerine bakmak bile ayrı bir güzellik.

Hint Okyanusu ekim ayından nisan ayına kadar son derece sakindir, seyir doyumsuz zevklidir. Tabi bu Okyanustan en fazla zevk alanlar, değişik bölgelere serpiştirilmiş olan takım adaları ziyaret eden turistler olmalı. Biz ekmek parası için geçtiğimiz için onlar kadar şanslı değildik. Bu ada grupları Maldivler, Seyşel adaları, Mauritius adaları, Chagos Archipelago vs.. çoğu mercan oluşumları etrafında konuşlanmış son derece çeşitli deniz canlılarının da barınak yerleridir.

Fakat mayıs ayında itibaren Afrika doğusundan Hindistan yönüne esmeye başlayan ve eylül ayına kadar süren bir muson rüzgarları dönemi başlar ki, denizcilere illallah dedirir. Ancak bu rüzgarlar Hindistan'dan başlayarak tüm güney doğu Asya'ya yağmurlar ve bereket getirirler. O yüzden fazla da kızamıyorum bu rüzgar sistemine.

Hint Okyanusunun Uzak Doğu yönüne giderken, Maldive adaları içinde bulunan Sekiz Derece kanalı ve sonra kuzeyimizde kalan Sri Lanka adasıdır. Bu ada halkının bizimle çok uzun zamandır sarsılmaz bir dostluğunun sürmekte olduğunu da yazımıza ekleyelim. 

Bölgenin tüm ülkelerinde yaşayan insanlara sağlık, mutluluk ve adalet ile yaşamalarını dileyelim.

Sağlıkla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan
Erkan - 6 ay Önce

Fazıl bey; maceralarınız heyecanla okuyorum.Eğer mümkünse biz okurlarınızla fotoğraflarda paylaşırsanız çok sevinirim. Baobab ağaçlarını çok duydum, fotoğraflarını gördüm devasa büyük ve çok kısa sürede büyüyen ağaçlar olarak biliyorum. İçinde deniz olan her macera derin betimlemelerle gidiyor beynimde ve keyifle okuyorum. Ayrıntılarıyla yazarsanız her yazınızı keyifle okur ve tecrübelerinizden faydalanırız.