Hurricane Teddy (Teddy Kasırgası)

Dört gündür Kasırganın gelişini bekliyorduk.

İnsanlar büyük hazırlıklar yaptılar. Tekneler karaya alındı, camlara tahtalar çakıldı, su seviyesindeki evlerin önlerine kum torbaları yığıldı.

Ne yaparsanız yapın, kasırganın yolunun üzerindeyseniz mutlaka zarar görüyorsunuz. Zayıf noktalarınızı bulup ortaya çıkartıyor rüzgarlar, yağmurlar, dalgalar, taşan sular. İçimizde yarattığı korku ise bize aylarca kâbus yolu açar. Ölen kalan olmazsa yıkılanı onarırız, suları temizler, yolları açar hayatımıza kaldığı yerden devam ederiz. Önemli olan yaşamaktır, hayatta kalmak.

Karantinanın yedinci günü bugün. Sağlam bir otelin dördüncü katında odamız. Halifax limanının bir kısmını görüyoruz. Hayatımda hiç Kasırganın ortasında kalmamıştım. Dört gözle bekliyordum gelişini. Monoton geçen karantina günlerimize renk katar diye düşünüyordum. Fakat bize ulaşmadan rüzgarların hızı kesildi, Kasırga adını kaybetti Fırtına oldu. Saatlerce yağmur yağdı, bulutlar dolaştı üzerimizde, rüzgârın sesini dinledik pencerenin deliklerinden, sallanan direkleri izledik ama uçan çatılar, batan gemiler görmedik, iskeleler halen yerlerinde duruyor.

İnsanoğlu tabiata karşı yıllardır savaş verir. Bazen biz kazanırız, bazen tabiat. Teknoloji o kadar çok ilerledi ki Kasırganın gelişini 4 gün önceden öğreniyor, tedbir alıyoruz. Yolundan kaçıyoruz. Fakat geride bıraktıklarımızı talan ediyor. Daha sık olmaya başladı kasırgalar, daha güçlü.

Orman yangınları önüne geçilmez bir hızla ilerliyor, onlarca ayrı bölgede aynı zamanda başlıyor. Son zamanlarda ilçelerin tamamını küle çevirdi. Amerika’ya orman yangınlarının verdiği zararı savaşlar veremez.

Sonra her yıl farklı isimler altında aramızda dolaşan virüsler gelmeye başladı. Sanki planlanmış gibi farklı yerlerden, farklı kabiliyetlerle insanları öldürmeyi başaran hastalıklar yayılıyor dünyaya. 200 bin kişi öldü Amerika Birleşik Devletleri’nde bugüne kadar. İkinci Dünya Savaşında ABD’nin ölen askerlerinin sayısı 291 557’di.

Kapalı kapılar arkasında 14 günün geçmesini bekleyen bir insanın aklına farklı konularda yazmak gelmiyor. Kusura bakmayın moralinizi bozduğum için. Önümüzde ki hafta daha neşeli konularla aranızda olmak isterim.

Covid-19 Kanada’da ikinci yükselişine geçti. Bu kez hastaların çoğunluğunu 20-40 yaş arası insanlar oluşturuyor. Yeniden tedbirler artmaya başladı. Anlaşılan o ki bu virüsten kurtulmak kolay olmayacak. Hepimiz ümitlerimizi aşıya bağladık. Bu arada ekonomi tek silindir yoluna devam etmeye çalışıyor. Zor günlerden geçiyoruz. Büyük adımları atmadan önce iyi düşünün, temkinli yol alın.

Sağlıcakla kalın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih Catalbas
Fatih Catalbas - 1 ay Önce

Tabiatla savasta hep kaybettigimizi anlatan guzel bir yazi!!!