İktidar ve demeç verme sanatı!.

Toplum siyasete zaman zaman yön verdiği kadar, siyasette topluma dilediği sıklıkta demeç ve eylemlerle yön vermek istediği biliniyor.
Son yıllarda basın yayın kuruluşlarına demeç vermek siyasetçilerin neredeyse tek icraatları oldu.
Sakarya ili özellikle kendini siyasetin sağında gören siyasetçi için, oldukça verimli bir ildir.
O nedenledir ki, kendini sağda ya da muhafazakâr olarak ifade eden siyasetçiler, Sakarya’da ilk akıllarına geleni konuşmaktan geri durmazlar.
Siyasetçi bilir ki, ne dersem diyeyim, Sakaryalı seçmen, çok çok zor durumda kalmadıkça sesini yükseltmez, kamuoyuyla paylaştığı sözlerini sorgulamaz.
Geçtiğimiz günlerde AKP Genel Başkan Yardımcısı, İlimiz milletvekili Ali İhsan Yavuz “Belediyelerden proje bekliyoruz” demecini gazetemiz Sakarya Yenihaber ziyaretinde ifade etmiş.
Bu ve benzer demeçler, hedef alınan toplumda ne anlama geldiği konusu, araştırmaya değer bir konu olduğuna inanıyorum.
Demeci okuyunca aslında “bu demeç nasıl yorumlanır” ne anlama gelir diye oldukça düşündüm.
İktidarın yıllardır ilan ettiği ama bir türlü gerçekleştiremediği 1000 yataklı hastane projesinden sayın vekilin anlaşılan haberi yok!.  
İlimizde sağlıkta ve eğitimde yaşanan personel eksikliği kronikleşmiş vaziyette çözüm bekliyor.

Bir siyasetçi çeyrek asırdır ilimizi ve ülkemizi yöneten bir siyasi çizginin temsilcisi “belediyelerden proje bekliyoruz” içeriklerle basın üzerinden yaptığı açıklamayla aslında ne demek ister?
Belediyeler bugüne kadar zatıâlilerine bir proje sunmadılar mı?
Sunmadılarsa “neden proje sunmadıklarıyla ilgili” bir çalışma partilerinde yapıldı mı?
Örneğin, ben biliyorum.  Yaşadığım ilçe olan Kocaali’de belediyenin yapmak istediği projeler gerekli desteği bugüne kadar Başkentte göremediği için 3 dönemdir, yani 15 yıldır hayata geçirilemiyor.
Aksini ifade edecek olanlara köşem açıktır!.

Yine yerel gazetelerimizde okuduğum bir habere göre “Kaynarca ilçemizde altyapı sorunu “Hasan Akgün Bulvarı”  yıllardır sorun olarak siyasetin, iktidarın ilgisini bekliyormuş.”
Kaynarca belediye başkanları, muhalefet parti temsilcileri ya da sivil toplum kuruluş temsilcileri İktidarı işaret ederek, bu konudan hiç bahsetmediler mi?
Proje sunmadılar mı?
Bu ne pişkinlik böyle?
İddia ediyorum “Sakarya’da tüm belediyelerin Ankara’da makul sayılacak projeleri onay, ya da destek” bekliyordur!.
Siyaset kurumu bir yönüyle de “sorun çözme sanatı” olduğuna inanıyorum.
Bir partinin genel başkan yardımcısı sıfatını taşıyan kişi, İstanbul seçimlerinde verdiği ilginç demeçlerle ülke gündemine gelen Sn. Ali İhsan Yavuz anlaşılan siyaseti “demeç verme sanatı olarak icra etmekten” mesleği gereği olacak ki kendini alamıyor!. Ne diyelim..

YORUM EKLE