13 yılda bir çivi bile çakmadılar!

Karasu'da 2007 yılında '5 yıl içinde fabrika yapacağız' diyerek uygun fiyata arsa alan holding 13 yılda hiçbir yatırım yapmadı 

13 yılda bir çivi bile çakmadılar!

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) 17’nci Meslek Komitesi Başkanı Mehmet Çatalbaş, Karasu’da 2007 yılında Kibar Holding tarafından ‘5 yıl içinde fabrika yapmak’ şartı ile satın alınan bin 700 dönüm arazi üzerinde hiçbir faaliyet yapılmadığı söyledi.

‘YAPMAYACAKLARSA DEVRETSİNLER’
Komite Başkanı Mehmet Çatalbaş, Denizköy ile Camitepe Köyü sınırları içerisinde kalan bin 700 dönüm arazinin fabrika yapılmak kaydı ile Kibar Holding tarafından satın alındığına dikkat çekerek, “Aradan geçen 13 yıla rağmen hiçbir çalışma yapılmadı. İlerleyen dönemlerde Kibar Holding’in bünyesinde bulunan Assan Alüminyum tarafından bu arazi üzerinde alüminyum fabrikası kurulacağı söylense de bir çivi dahi çakılmadı. Şirket yetkilileri zaman zaman Karasu’ya gelerek burada ses getirecek bir yatırım yapacaklarını söyleyerek geri dönüyorlar. Şirket buraya fabrika yapmayacaksa fabrika yapacaklara veya Sakarya Üniversitesi’ne devretsinler” dedi.

VERİLEN SÖZLER HAVADA KALDI
Assan Alüminyum yetkileri, 2018 yılında Karasu’ya yaptıkları ziyarette mevcut arsaya 900 milyon dolarlık yatırımla 5 yıl içerisinde 260 bin ton nihai mamul üretimine ulaşacak bir alüminyum fabrikası kuracaklarını açıklamışlardı. Assan Alüminyum Yatırım Direktörü Aykut Koray Özçelik, ziyarette yaptığı konuşmada, ses getirecek bir yatırımı Karasu'da hayata geçireceklerini söyleyerek bu yılı tamamen zemin ve gerekli envanterleri oluşturma dönemi olarak geçireceklerini 2020 ve 2021 yılları içerisinde de tam kapasiteye ulaşmayı hedeflediklerini ifade etmişlerdi. Aradan geçen 2 yıla rağmen şirket burada hiçbir faaliyette bulunmadı. 

VATANDAŞ HESABINI SORUYOR
Karasulu vatandaşlar ise, devletin 5 yıl içerisinde yatırım yapma şartı ile verdiği arazisine bürokratların sahip çıkmamasına tepki gösterdiler. Vatandaşlar, “Bu olay neden görmezlikten geliniyor? Devlet yetkilileri şartla verilmiş bu arazide çalışma yapılmadığını görmüyorlar mı? Yatırım yapsın diye verilen araziye çivi çakmayan şirkete neden dokunulmuyor? Karasulular olarak bir an önce gerekenin yapılmasını, yetkililerin konuya açıklık getirmesini bekliyoruz” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2020, 09:15
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER