46 milyonluk borç için tek çıkar yolu kaldı!

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı önceki dönemden kalan 46 milyonluk kredi için arabuluculuk yöntemine başvurduklarını ancak olumsuz sonuç aldıklarını söyledi. Belediyenin önünde borçtan kurtulmak için tek bir çıkar yolu kalırken, dünkü meclis toplantısında 5 Milyon liralık daha kredi alma kararı alındı

46 milyonluk borç için tek çıkar yolu kaldı!

Karasu Belediyesi’nin bir önceki dönemden kalan ve aylık ödemesi yüksek olduğu için hizmet edilmesini engellediği iddia edilen 46 milyon lira kredi ile başı belada. Başkan İshak Sarı yönetiminin göreve gelmesinin ardından kredi ödemesi 6 aylık süreyle ertelenmişti. Ancak öteleme şubat ayında sona erdi. Bu andan itibaren kesinti eskisi gibi olmaya başlamıştı. İshak Sarı yönetimi bu andan itibaren kredinin ortadan kaldırılması için formüller aramaya başladı. Borcun yeniden yapılandırılması ve daha uzun vadeli bir kredi kullanılması da mümkün olmayınca arabuluculuk formülü denendi. Ancak bu formül de Karasu Belediyesi’nin isteği doğrultusunda karşılanmadı. 

YARGI YOLU

Bundan sonraki süreçte önlerinde yargı yolu dışında başvurabilecekleri bir yöntem kalmadığını söyleyen Karasu Belediye Başkanı Sarı, “Elimizde bu kredinin alınması için yapılan başvuruda evrak eksiklikleri olduğuna ilişkin kanıtlar var. Bunun yanı sıra işlerin yapımı konusunda da pek çok kuşkulu durumlar olduğunu biliyoruz. Önümüzde yargıya gitmekten başka yol kalmadı. Önümüzdeki günlerde gerekli çalışmaları yapacağız ve yargı yoluna gidip gitmeyeceğimize karar vereceğiz. Şimdiye kadar denediğimiz vadeyi uzatma yolu ile arabulucu girişimlerimiz istediğimiz sonucu vermedi” ifadelerini kullandı.

OLAĞANÜSTÜ MECLİS

Karasu Belediyesi olağanüstü meclis toplantısı yaptı. Karasu Sosyal Gelişim Merkezi Konferans Salonu’nda sosyal mesafe kuralları uygulanarak yapılan meclis toplantısında 12 madde görüşüldü. 50 dakika süren meclis toplantısında nisan ayı meclisinde yapılması gereken komisyon ve encümen üyelikleri seçimleri de yapıldı. Encümen üyelikleri konusunda AKP ve MHP birer üye verdi. CHP encümen için üye adayı çıkarmadı. Yeni dönemde Karasu Belediyesi’nin encümenleri AKP’den Mehmet Berberoğlu MHP’den ise Oktay Yazıcı oldu.

YENİ KREDİ TALEBİ

Belediye Meclisi’ne 5 milyonluk yeni bir kredi talebi damga vurdu. Belediye Başkanı İshak Sarı, geride kalan süreçte yaşanan pandemi süreci ve ekonomik sıkıntının belediye gelirlerinin kesilmesine nede olduğunu belirterek, “Bu noktada belediyemiz temel hizmetleri de yapamaz noktaya gelmiştir. Bunun için zorunlu kalmamız halinde kredi kullanma yetkisi istiyoruz” dedi. Kredi talebi AKP ve MHP’li üyelerin oyları ile kabul edildi. Meclis’te ayrıca arsa satış talepleri de gündeme geldi. Toplam değeri 1,5 milyon lirayı bulan bu talepler de AKP ve MHP’nin oyları ile meclisten geçti. 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2020, 11:55
banner3
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali al
Ali al - 6 ay Önce

Kapatın gitsin

Berke
Berke - 6 ay Önce

Bu para nereye gitti, halka doğru bir şekilde bunun açıklamasını kim yapacak?

SIRADAKİ HABER