Ahmet Acar'ın hedefi kentsel dönüşüm yapmak

Kocaali tarihinde üç dönem başkanlık yapan ikinci isim olma unvanına erişen Ahmet Acar 'ustalık döneminde' kalıcı eserler bırakmak istediğini söyledi. Acar'ın hedefi ilçe merkezinde kentsel dönüşüm yapmak...

Ahmet Acar'ın hedefi kentsel dönüşüm yapmak

Kocaali tarihinde üç dönem başkanlık yapan ikinci isim olma unvanına erişen Ahmet Acar ustalık döneminde kalıcı eserler bırakmak istediğini söyledi. Yayın Koordinatörümüz Münir Ali Kara’nın sorularını yanıtlayan Acar, en yüksek oy oranına ulaşıp görevi o şekilde tamamlamak istediğini söyledi.


*Yeni bir sayfa açmak yerine öncelikle elimizdeki işleri bitirmeye gayret ediyoruz. 
*Seçim vaatlerimizin hepsi sırada. Hiçbir sözümüzü unutmadık. 
*Bizim ölçeğimizdeki bütün belediyeler anca kendi yağı ile kavrulur. Büyük projeler için büyük işbirlikleri gerekir. Biz Kocaali halkının bütçesinden para çıkmadan Kocaali’ye değer katmak zorundayız. Biz projemizi belirlerken bunun kaynağını da açıkladık. Hangi projeyi kiminle yapacağımızı önceden ilan ettik.
* Kocaali’nin iki yakasını bir araya getirmeye çalıştık. Ustalık dönemimizdeki mühür vuracak bir eser olarak ilçe merkezinde bir kentsel dönüşüm projemiz olacak.
* Piyasayı hareketlendirmek için, düzenleme ve denetleme ile ilgili yapmamız gereken işleri gereğinde risk alarak yapıyoruz.
* Son durumda fakülte kurulması düşünce aşamasında. İlk hedef 2020-2021 eğitim yılında okla öğrenci alınması ve bizim bitirdiğimiz TOKİ alanındaki Milli Eğitim’den tahsisli alanda bulunan binada meslek yüksekokulu olarak faaliyete geçmesi. Hangi bölümlerin olacağına ilişkin henüz bir netlik yok ama denizcilik ile ilgili bölümlerin olmasının düşünüldüğünü biliyoruz.
* Şartlar ne olursa olsun biz Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasındayız.


En başından alacak olursak. Aday gösterilmeyi bekliyor muydunuz? Diğer aday adayları ile aday gösterildikten sonra diyaloğunuz nasıl oldu?
Yüksek ihtimalle aday gösterileceğimi düşünüyorduk. Neden diyecek olursanız, partimizin aday belirleme kriterleri olarak dikkate aldığı hususlardan, kamuoyu yoklamaları, teşkilat temayülü iki dönemli belediye başkanlığı performansı ve benzeri dikkate alındığında aday gösterilmeyi bekliyorduk. Aday adaylığı sürecinde de aday kesinleştikten sonra da diğer aday adayları ile hep birlikte Kocaali’de en iyi sonucu almak için çalıştık. Hiçbiri ile şahsi bir problem yaşamadık.
Yeniden göreve gelince ilk icraatınız ne oldu? Kaldığınız yerden mi devam ettiniz, yoksa yeni bir başlangıç mı yaptınız? 
Yarım kalan işlerimiz vardı. Tabi ki onların tamamlanması için çalıştık ve halen de çalışıyoruz. Karşı Mahalle Spor Tesisleri, Yenimahalle Dostluk Parkı, Canlı Hayvan Satış Yeri gibi projelerimiz vardı. Bunları tamamladık. Hemen ardından Bahçem Park Büyükşehir ile birlikte tamamlandı ve hizmete açıldı. Yeni bir sayfa açmak yerine öncelikle elimizdeki işleri bitirmeye gayret ettik.
Bundan sonra sırada neler var?
Seçim vaatlerimizin hepsi sırada. Onlarla ilgili her bir vaadimizin bir paydaş ve büyük ölçüde mali yükünü ağırlıklı olarak çekecek kuruluşlar var. Onlarla birlikte projelerimizi şekillendirmeye çalışıyoruz. Belediye hizmet binamız, fındık vadisi, kültür sanat merkezi, sahil bölgesi Alandere rekreasyon alanı projelerimiz ile ilgili ciddi yol kat ettiğimizi söyleyebiliriz.
Bu büyük projelerin finansmanına Kocaali bütçesi nasıl dayanacak?
Biz seçim döneminde biz bunu bütün halkımızla meydanlarda, kahvehanelerde, sohbetlerde paylaştık. Bizim ölçeğimizdeki bütün belediyeler anca kendi yağı ile kavrulur. Büyük projeler için büyük işbirlikleri gerekir. Biz Kocaali halkının bütçesinden para çıkmadan Kocaali’ye değer katmak zorundayız. Biz projemizi belirlerken bunun kaynağını da açıkladık. Hangi projeyi kiminle yapacağımızı önceden ilan ettik. Bu noktada belediye hizmet binamızı İski aracılığı ile yapacağız. 6 dönümlük yeri protokol ile İski’ye devrettik. Yaklaşık 7 milyon liralık binayı Kocaali’ye bedelsiz olarak kazandıracağız. Aynı şekilde kültür sanat merkezi projemizi Büyükşehir Belediyemiz aracılığı ile yapacağız. 300 kişilik konferans salonu, kafeterya, çok amaçlı salon, çeşitli amaçla kullanılacak derslikler, kütüphane, seminer odası gibi bölümleri olacak olan bu alanlar ilgili İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile protokolü yaptık. Yer Büyükşehir Belediyemize teslim edildi. 2020 yılında inşallah ihaleye çıkacak. Maden Deresi oryantiring parkuru hazırlanması ve eski Maden Tüneli’nin güvenli hale getirilerek turizme kazandırılması noktasında da Doğu Marmara Kalkınma Ajansı ile işbirliğine gittik. Bu konuda da ciddi bir destek alıp ilk etapta 750 bin liralık bir harcama olacak. Bunun üçte ikisini MARKA’dan karşılamış olacağız. Daha sonra aynı bölgede daha geniş kapsamlı olarak Büyükşehir Belediyemiz hizmete girecek. Daha büyük bir bütçe ile orman tahsisi de alınarak koruma altına alınan bölgede çok ciddi bir cazibe merkezi oluşturulacak. Marka, Büyükşehir Belediyesi ve Kocaali Belediyesi işbirliği il çok önemli bir değer ilçemize kazandırılmış olacak. 

‘Kocaali’nin kazancı için siyasi menfaat kenara bırakılır’ 


Belediye Binası’nı İski’ye yaptıracağız diyorsunuz. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP’ye geçti. Bu durum sizin projenizi nasıl etkileyecek? Ya da etkileyecek mi?
Bizim bu projemiz 2007 yılından bu yana şekillendirilmiş durumda. Bizim yer tahsisimiz yapılmış, İski yönetimi bu konuda karar almış ve artık son aşamaya gelinmiş. Seçim sonrasında da bu konuda görüşmelerimizi yaptık. Kaldı ki CHP İlçe Başkanımızla bu konuda ortak hareket ediyoruz. Kocaali’nin kazanç elde etmesi söz konusu olduğunda siyasi menfaatler bir kenara bırakılır. Önümüzdeki günlerde bu konuda bir sıkıntı yaşamayacağımızı herkes görmüş olacak.
Ahmet Acar Kocaali’de üç dönem üst üste belediye başkanlığı yapan iki isimden biri olacak. Tarihe bunun dışında hangi özelliğinizle geçmek istiyorsunuz? Kocaali halkı sizi hangi eserinizle hatırlayacak?
Biz teknik belediyecilikle ilgili bütün eksiklikleri giderdik. Kocaali’nin iki yakasını bir araya getirmeye çalıştık. Ustalık dönemimizdeki mühür vuracak bir eser olarak ilçe merkezinde bir kentsel dönüşüm projemiz olacak. Yine bu yılın sonunda kimya teknolojileri ihtisas OSB kurma planımız var. Bunu da gerçekleştirebilirsek bu noktada tarihe geçeceğimizi düşünüyoruz.
Kocaali’nin ticaretine belediyenin katkısı nasıl? Kocaali’deki ticaret gün geçtikçe hızlanıyor mu yavaşlıyor mu?
Kocaali’nin ekonomisi doğal olarak büyük ölçüde fındığa bağlı. Rekoltenin yüksek olması, fiyatın beklentilere uygun olması durumunda Kocaali ekonomisinde bir sıkıntı olmaz. Ancak burada bir sıkıntı varsa tüm alanları etkiliyor. Belediye olarak bizim etkili olacağımız bütün alanlarla ilgili ticaret erbabının, yatırımcının önünü açmak, işlerini kolaylaştırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Hatta bunun için risk almaktan çekinmiyoruz. Fakat Kocaali de diğer bütün yerlerinde olduğu gibi genel Türkiye ekonomisinden etkileniyor. Konut kredileri ile ilgili atılan bir adım Kocaali’yi de etkiliyor. Piyasayı hareketlendirmek için, düzenleme ve denetleme ile ilgili yapmamız gereken işleri gereğinde risk alarak yapıyoruz.
Karasu’da alanların tükenmesi müteahhitlerin gözlerini Kocaali’ye çevirmesine neden oldu. Kocaali inşaat alanında nasıl bir yol izleyecek?
Kocaali şimdiye kadar nasıl davrandı ise öyle davranacak. Müteahhitlere yardımcı olmaya çalışır, Kocaali’nin bir cazibe merkezi olmasına elbette katkı sağlarız. Ancak ne pahasına olursa olsun Kocaali’yi kaybedemeyiz. İmar disiplininden ödün verme lüksümüz yok. Biz Kocaali’nin doğallığı ile bir yaşam alanı olmasını amaçlıyoruz.


‘ASILSIZ BİR KONU’ 

Kocaali Belediyesi’nin 17-18 Temmuz tarihlerinde yaşanan sel felaketinden sonra bir hibe alması söz konusu oldu. Ancak gelen paranın Karasu Belediyesi’ne gönderildiği konuşuldu. Bu işin aslı ne? Birinci ağızdan öğrenebilir miyiz?

Tamamen asılsız bir konu. Biz ilgili bakanımız ve genel başkan yardımcımız ile görüşürken selin büyük tahribatı Kocaali’de yaptığını ancak Karasu’nun da ciddi şekilde etkilendiğini anlattık. Karasu Belediyemizin zaten geçmişten gelen bir kredi sıkıntısı olduğunu konuştuk. Bakan bey de her iki belediyeye de yardımcı olmaya çalışacağını ifade etti. Biz 1 milyon lira Karasu Belediyesi de 500 bin lira karşılıksız para aldık. Her belediye aldığı parayı kendi hizmet alanında kullandı. Karasu ile Kocaali için en karlı iş büyükşehir belediyesi ile yapılan iş olduğu için ikimiz de aynı yöntemi seçtik. Gerçekten 1 lira verdiysek Büyükşehir Belediyesi 2 liralık hizmet verdi. Bunun dışında bize gelen parayı başka bir belediye le paylaşmamız söz konusu değil. Yasal olarak da bu mümkün değil. Herkes kendi parası ile işbirliği yaptı. Eve lazım olan camiye haram.

‘İktidarın gücünü 
hissediyoruz’

Kocaali çapındaki belediyelerin kendi bütçeleri ile ancak günü kurtarabileceğini büyük yatırımlar için iktidar gücünün gerekli olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Acar, “Projelerimizi hayata geçirmek için iktidarın gücünü Kocaali lehine kullanıyoruz” dedi.


Seçimden önce iktidar partisi olmanın avantajını yansıtacağız demiştiniz. Kocaali halkı iktidar nimetlerinden ne kadar faydalanıyor? 
Biz on yıldan bu yana yaptığımız işlerin nerdeyse tamamında iktidar nimetlerinden faydalandık. Bunu bütün Kocaali halkımız detayları ile bilir. Zaten seçim taahhütlerimize bakarsanız oradan da bunu görebilirsiniz. Yapacağımız tüm işleri ya büyükşehir belediyesi ya da yatırımcı kamu kuruluşları ile ya da projelerimize aldığımız özel ödeneklerle yürütmeye çalışıyoruz. Maden Deresi MARKA işbirliğinde olduğu gibi.
Üniversite meselesinde ne aşamadasınız? Kocaali’ye bir fakülte kurulması söz konusu mu? Bu konuda bir ilerleme var mı? Belediye bu konunun neresinde?
Belediye bu konuda işin başından bu yana arsa tahsisinden bu güne konunun destekçisi ve takipçisi. Son durumda fakülte kurulması düşünce aşamasında. İlk hedef 2020-2021 eğitim yılında okla öğrenci alınması ve bizim bitirdiğimiz TOKİ alanındaki Milli Eğitim’den tahsisli alanda bulunan binada meslek yüksekokulu olarak faaliyete geçmesi. Hangi bölümlerin olacağına ilişkin henüz bir netlik yok ama denizcilik ile ilgili bölümlerin olmasının düşünüldüğünü biliyoruz. Yerelle istişare ederek üniversite senatosunun vereceği bir karar olacak. Kocaali yerel inisiyatif temsilcileri ve Kaymakam Bey’in dahil olduğu bir toplantıda SUBÜ Rektörü Mehmet Sarıbıyık sorunun büyük ölçüde aşıldığını 2020-2021 güz döneminde Kocaali MYO’nun eğitime başlaması için YÖK’e başvurunun yapılacağını ve bundan sonra konunun kendileri tarafından takip edileceğini söyledi. Biz devam eden inşaatı takip edeceğiz. 2020 yılında yarım kalan inşaatımızın tamamlanması için ödenek aktarılması noktasında siyasilerimizden destek alacağız.
Partinizin kongre süreci başladı. Kocaali’deki ilçe başkanlığı seçimine müdahaleniz olacak mı? Kongre süreci nasıl işliyor?
Kongre süreci partimizin ilke ve prensipleri doğrultusunda işliyor. Teşkilatla ilgili bize bir şey sorulunca söylüyoruz. Görüşümüzü iletiyoruz. Gereğini teşkilat yapıyor. Bizim istişari manada görüş bildirmemiz dışında bir müdahalemiz olmaz. Bugüne kadar olmadığı gibi.
Ahmet Acar’ın üçüncü dönemi tamamlanıyor. Ama yaşınız genç. Bundan sonra Ahmet Acar emekli mi olacak yoksa başka bir komunda mı görev alacak?
Daha bu çok uzun bir süre var önümüzde. Ben bütün gücümle Kocaali için 4 buçuk yıl daha çalışacağım. Belediye başkanlığı çok fedakarlık isteyen çok yorucu ama bir o kadar da güzellikleri olan bir makam. Son dakikada halkın çok yüksek bir teveccüh gösterdiği biri olarak bayrağı devretmek en büyük hayalim. İstiyorum ki bir yoklama yapılsın. Biz de en yüksek oy oranını aldığımız ortaya çıksın ve bayrağı en yüksek noktada devredelim.
Yeni kurulacak partilerle alakalı bir temasınız oldu mu? Bir teklif aldınız mı?
Kesinlikle bir temasımız olmadı. Olamaz da. Bizim başından beri hangi çizgide olduğumuz bellidir. Bu konuda da çizgimiz nettir. Cumhurbaşkanımızın “emrolunduğun gibi dosdoğru ol” düsturuna bağlı kaldığı sürece şartlar ne olursa olsun biz Recep Tayyip Erdoğan’ın arkasındayız.
Son olarak Yenihaber okurlarına ve Kocaali halkına ne söylemek isteriniz?
Vekaleti aldığımız ilk günden bu yana ahdimize bağlı sözümüze sadık kalarak emanete sahip çıkmaya çalışıyoruz. Hep birlikte Kocaali için ter dökmeye devam ediyoruz. Bundan sonra da görev süremizin son dakikasına kadar Kocaali için artı değer üretmeye gayret edeceğiz. Gayret bizden takdir Allah’tan.  
 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2019, 13:58
banner3
YORUM EKLE