Akyazı’da hayvan ölümleri devam ediyor

Akyazı’da çok sayıda büyükbaş hayvanın çiçek hastalığından telef olması sebebiyle karantina devam ederken, hayvan ölümleri de devam ediyor 

Akyazı’da hayvan ölümleri devam ediyor

Geçtiğimiz günlerde Akyazı’ya bağlı Altındere, Harunusta, Hasanbey, Güzlek ve Merkez Yeniköy Mahallerinde görülen çiçek hastalığından dolayı 7 büyükbaş hayvan telef olmuştu. Bilgi kendilerine ulaştıktan sonra teşkilat olarak teyakkuza geçen İlçe Tarım Müdürlüğü önce Akyazı’nın Osmanbey Mahallesi ile Şerefiye Mahallesi arasında kalan 10 Km2 lik alanda karantina ilan etmiş ve daha sonra da vakaların görüldüğü Mahallelerde bulunan hayvanlara aşılama çalışması başlatmıştı. Başlatılan aşılama çalışması sonrasında ölüm vakaları sona erdi. Ancak Hasanbey Mahallesinden bir kez daha hayvan ölüm haberi geldi. 
Hastalık anormal sıcaklıktan kaynaklı
İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ölümcül çiçek hastalığının karasinekten hayvanlara bulaştığını, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor olması, bu nedenle de üreme ve yaşama ortamı bulmasıyla ortaya çıktığını belirterek, hastalığın yapılacak aşılarla yok edilebileceği açıklaması yaptı.
Hasanbey Mahallesinde bir vaka daha
Hastalıkla ilgili son vaka Hasanbey mahallesinde meydana geldi. Mahalle Muhtarı Nuri Öztürk, bir büyükbaş hayvanın daha telef olduğunu İlçe Tarım Müdürlüğüne bildirdi. Bunun üzerine Müdürlük yetkilileri vakanın olduğu yere giderek incelemede bulundu ve telef olan hayvanın da ölümcül çiçek hastalığından öldüğünü belirledi ve incelemenin ardından da telef olan hayvan derin bir çukur açılıp etrafı da kireçlendikten sonra gömüldü.  
Sürekli takibi yapılıyor
İlçe Tarım Müdürü Veysel Meydan hastalığın yayılması ve kontrol altına alınması için sürekli olarak takip edildiğini belirterek konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı “ İlçemiz sınırlarında çıkan bahse konu olan ölüm vakaları son bulana kadar koyduğumuz karantina devam ettirilecektir. Vakalar son bulduğunda v e çalışmalarımız sonlandırıldığında karantina kaldırılacaktır. Müdürlük olarak da aşılama çalışmalarımız aralıksız olarak sürmektedir. Mahalle Muhtarlarımızdan ricamız bu tür bir vaka görülmesi halinde hiç zaman geçirilmeden bize haber vermeleridir. Müdürlük olarak biz teyakkuz halindeyiz ve ölüm vakalarını sonlandırmak için bütün imkanlarımızı sonuna kadar kullanıyoruz.” KENAN CERTEL


 

Sakarya Yenihaber

banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER