‘Arifiye dört alanda kimliğini oluşturmalı’

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, Sakarya Yenihaber'e yaptığı açıklamalarda Arifiye’nin kimliğini ortaya koymak için çalıştıklarını söyledi.

‘Arifiye dört alanda kimliğini oluşturmalı’

Arifiye Belediye Başkanı İsmail Karakullukçu, 31 Mart seçimlerinden itibaren geçen 6 aylık süreci, Haber Müdürümüz İbrahim Şener Sak’a değerlendirdi. Sohbet ortamında gerçekleşen görüşmemizde, Karakullukçu, Arifiye’nin eğitim, sanayi, nitelikli konut ve Süs Bitkiciliği alanında bir kimlik oluşturmak istediklerini söyledi.
Karakullukçu, hedeflediği Arifiye’yi anlatırken, öğretmenliği özlediğini vurguladı. Belediyecilik ile ilgili görüşlerini açıklayan Karakullukçu, “Belediyeciliğin makamda değil, ilçenin her mahallesinde, sokağında yapılan bir hizmettir” dedi. Karakullukçu, Arifiye’de herkesin huzur ve barış içerisinde yaşadığını da vurguladı.

‘Aklımda hiç siyaset yoktu’

Siyasete girişiniz nasıl oldu. Belediye Başkanlığına kararı nasıl verdiniz?
Siyasete girişim tamamen nasip. Gençliğimizde ve orta yaşlığımızda yaşlarımızda hiç aklımızda siyaset yoktu. Ancak, etrafımızda ki insanlar siyaset yapıyordu. Milli Eğitimde müfettiş olarak çalışırken, süreç bizi buralara getirdi. Ben nasibe bağlıyorum. 11 yıllıdan beri belediye başkanıyım. Ben belediye başkanlığını meslek olarak değil hizmet olarak görüyorum. Bu süre içinde halkımıza iyi hizmet ettiğimizi düşünüyoruz. Ama, geriye dönsem “Tekrar belediye başkanlığına cesaret edebilirmisin?” diye  sorsanız, kesinlikle cesaret edemeyeceğimi söylerim. Zor bir süreç, inşaların dertleri ile dertlenmek, onların problemlerini problem edilmek, şehrine yaşanabilir daha iyi şartlar sağlamanın zorluğunu gördükten sonra cesaret edemeye bilirdim. Ama girdik, en güzel şekilde hizmet edebilmek için çalışıyoruz.
Mesleğinize yani öğretmenliğe bakış açınız nedir?
Ben Arifiye Öğretmen Okulu mezunuyum. İsteyerek girdim. Eğitim Yüksek okuluna da öğretmen olmak için gittim. 24 yıl eğitimin her kademesinde bulundum. Muarif  müfettişi olarak 19 yıl çalıştım. Bir daha dünya’ya gelsem sınıf öğretmeni olmak isterim. Bu mesleği 24 yıl severek yaptım. Gurur duyuyorum.

Arifiye Belediye Başkanı olarak, aileniz ve çocuklarınızdan destek gördünüz mü? İlişkilerinizi nasıl etkiledi?
Şunu söyleyeyim bu görevi yürütürken eşime çocuklarıma pek fazla zaman ayıramadık. Ama onların verdiği destekten ötürü çok teşekkür ediyorum.  Gerçekte, destekleri olmasa, başkanlık gibi bir görevi sürdürebilmek çok zor. Çünkü, onlardan feragat ediyorsunuz. Bizim başkanlığı soyunmamız da onların biraz daha bize ihtiyacı olmadığı dönemlere rast geldi. 17-18 yaşlarındaydılar. Kendileri için yollarını çizmişlerdi. Ancak söylediğim gibi çok desteklerini gördüm.  Küçük yerlerde başkanlık zor görev. Birebir insanlarla içli dışlı olmanızı gerektiren bir görev. Mutlaka sizi yanlış anladıkları, belediye işi dışında taleplerde bulundukları da  oluyor. Ama belediye başkanları, bütün talepleri çözmek gerektiren bir görev yeri. Ben belediyeyi makamda değil, caddede sokakta, parkta olarak görüyorum. Yani Arifiye’nin bütün yüz ölçümü belediyedir. Yoksa belediyecilik makamla sınırlı değil. Biz sokağı, parkı yani Arifiye’yi güzelleştirirsek, belediye güzeldir. Bunun için biz belli ölçüde başarılı olduğumuza iniyoruz. Üçüncü döneme girdik. İnşallah halkımızda memnun. Her fırsatta bizle beraber oldular. Ciddi oylarla belediye başkanı oldu. Son seçimlerde Yüzde 63’le seçildik. Bu millete hizmet etmek boynumuzun borcu. Ciddi oylardan ötürü hizmetten başka çıkar yolumuz yok. Onun için onların ihtiyaçlarını tespit ederek, proje bazlı ve küçük çalışmalar olarak bakıyoruz.
Üç dönem dediniz, bu üç dönemden sonra ne düşünüyorsunuz?
Yine nasip diyoruz. Talipliğimiz yok. Eğer devam ettirirlerse devam ederiz. Olmazsa nerede görev verirlerse oradan, hatta evimden milletime ve partime hizmet ederim. 
Arifiye'nin size göre ilimizdeki önemi ve yeri nedir? Arifiye'yi gelecekte  nasıl görüyorsunuz?
Biz merkezle büyümek zorunda olan bir ilçeyiz. Yani merkez ilçeyiz. Biz Serdivan, Arifiye, Erenler ve Adapazarı olarak birlikte büyüyeceğiz. Bugün Serdivan’a yapılan bir güzellik bizede yarıyor. Her yere yapılan güzellik hepimize yarıyor. Arifiye bu ilin sanayi kenti. Sanayimizde 25 bin çalışan var. Bu gün Sapanca turizm kenti, ama Arifiye yanı başında sanayi kenti. Sanayi kenti doğrultusunda büyütmek zorundayız. 

‘ARİFİYEMİZE NİTELİKLİ  KONUTLAR YAPMALIYIZ’ 

Türkiye’nin bir çok önemli sanayi kuruluşu, Birinci OSB’de.  Toyota, Goodyear ve yan kuruluşları bizde. Bu nedenle nitelikli konut yaptırmak zorundayız. Bu konuda imar uygulamalarımız var. Eğer görev yaptığınız süre içinde en iyi yaptığınız şey nedir diye sorarsanız bana, cevabım, “İmarlı alanları yatırım yapılabilir hale getirmektir. Hiçbir alanı yeni imara açmadım. Gerek sanayi, gerek konut, gerek park, gerek okul, imarlı alanlarımızı yatırım yapılabilir, 30 sene önce imara açılmış 24 mahallede alanlarımız vardı. Ama yatırım yapılabilir durumda değildi. İmar kanunu ile 18 uygulaması ile yatırım yapılabilir hala getirdik. Sapanca yolunda nitelikli konutlar, Hanlı’da site türü konutlar, Kalaycıların üst tarafı, açmalarda nitelikli konutlar yapılıyorsa, bunlar 18 madde uygulaması ile yapılan kazanımlar. Sanayici burada yatırım yapıyorsa, OSB, Büyükşehir ve Arifiye Belediyesinin birlikte ortaya koyduğu irade sonucudur. Bunlar bizim için güzel şeyler.

‘Süs bitkiciliği bizim için önemli’

Sanayi kentiyiz, nitelikli konut açısından büyüyeceğiz, süs bitkiciliği de bizde çok önemli. Bu sektörde ekilebilir en geniş arazi bizde var.  Yani bu sektörde, ilimizde 100 kişi varsa 50’si  burada. Bununla ilgili Gölbaşı ve otokar arasında 4 milyon metrekarelik bir alan var. O alanı süs bitkiciliği alanı yapılması için, büyükşehir belediyesi çalışıyor. Bunu gerçekleştirmek için ne gerekiyorsa yapacağız.

İLÇE KİMLİĞİ İÇİN DÖRT ANA HEDEF

Kısaca eğer ilçemize bir kimlik kazandıracaksak Sanayi kenti, Nitelikli konut süs bitkiciliği ve eğitimin merkezi olmalıyız.  Biliyorsunuz, teknoloji fakültesi burada kurulacak. SUBÜ Rektörü ve siyasetin önde gelen isimleriyle ortak çalışıyoruz. İnşallah güzel bir yer tespiti yapıp, Teknoloji Fakültesini Arifiye sınırlarına kurduracağız. Tahmini 500 ve bin dönüm arası arazi aranıyor. Elimizde ki revezr alanlarımız var, bunları değerlendireceğiz. Ancak bu konuda zamana ihtiyacımız var.  Burada 2 bin kişilik öğrenci yurdumuz var. MYO’larımız var.  SUBÜ Dil Eğitim, Öğretim Araştırma ve Uygulama Merkezi (SADEM) burada.

Kavgasız ve gürültüsüz 
 Öte yandan bizim ilçe halkımızın dışarıdan geleni kucaklamamak gibi bir durumu söz konusu değil. Türkiye’nin her yerinden gelen, burada kavgasız, gürültüsüz birlikte yaşar. Bu köy enstütüsünden gelen bir anlayıştır. Eğitim kenti olma özelliği o zamanlardan gelmiştir. Ama son dönemlerde kaybetmiştir. Bu kimliği yeniden kazanmayla ilgili olarak çalışma yapıyoruz. Ayrıca eğitim için buraya gelen, sosyal kültürel ekonomik manada hepimizi etkileyecek.  Arifiye’ye bu açıdan bakıyoruz. Ulaşımda problemimiz yok. Demiryolu ağı burada, otoban burada, sanayi burada. Nitelikli konut konusunda boş arazilerimizi var. Planlı programlı gelişme adına önemli adımlar attık.

‘Arifiye benimseniyor’

 Arifiye giren bir kişi, yol boyu ticaret bölgesini görür. İlçemizin arka taraflarını görmüyor. İlçemiz sadece geçiş bölgesi değil. Bu ilçemizde 45 bine nüfusumuz var. Birçok  ilçeden büyüğüz.  Ancak mahalleden ilçeye dönem, ilçe olma yolunda hızla ilerleyen bir yer. İlçe statüsüne geçiş nedeniyle köylerde yaşayan insanları buraya getirmeye hala çalışıyoruz. Şunu söylemek istiyorum. Hepimizin çarşısı Adapazarı. Çarşı diyince kimsenin aklına Arifiye çarşısı gelmez. Önceden de bu böyleydi. Kirazca’nın çarşısı Adapazarı, başka yerlerinde. Nehirkent, Hanlı ve diğer bölegelerle ilçe olduktan sonra bir kaynaşma problemimiz yok. Yapılan çalışmalarla Arifiye’yi benimseme adına bir aşama kaydettik. Bunu aşmak içinde ulaşımı kolaylaştırmayı düşünüyoruz, herkesin her aradığını bulabileceği bir ticari merkezi, yapıları oluşturmak istiyoruz. Örnek Kültür Merkezi bu çalışmanın ilk adımı. Burada iş yerlerini oluşturduk. İnsanlar arifiyede ranat edebileceği bir konumu bulursa, dostluk kurabilirse, başka arayışlara gitmez böyelilekle aidiyet duygusu oluşur. Mutlu olmazsa başka arayışlara geçer. Biz bunu oluşturmak istiyoruz. Yeni bir ilçe olduğumuz için bu sorunu yaşıyoruz.

‘POTANSİYELİMİZE
 GÖRE BÜYÜMELİYİZ’

Ben ilçemizi bu dört konuda büyütmek zorundayım. Kocaali, Karasu, Sapanca gibi turizm sektöründe daha fazla ihtiyaç duyulan bir potansiyelimiz yok.  Yani Arifiye’nin kimliği, nitelikli konut, sanayi, eğitim ve süs bitkiciliği üzerinde olmak zorunda. Yani biz büyükşehiri ve diğer belediyelerle görüşüp, potansiyelimiz doğrultusunda planlama yapıyoruz. 

‘Bütün kapılar bizlere açıldı’ 

Arifiye için düşündüğünüz  projeleri ve çalışmaları  hayata geçirmek için, tüm imkanlarınız mevcutmu? Bu noktada Ak Parti Gnel Merkezi, bakanlık, Büyükşehir Belediyesinden gerekli desteği görüyor musunuz?

Mevcut Şartlar çercevesinde herkes elinden geleni yapıyor. Ben konuda geçmiş ve şimdiki tüm milletvekillerime teşekkür ediyorum. Elime hangi projeyi alırsam alayım, beni ilgili kurumların hepsi ile görüştürdüler, derdimi anlatma fırsatı verdiler. Bu çok önemli bir şey. Hangi kurumda olursa olursa, ilgili bakan ve kurumlarla milletvekillerimiz görüştürdü. Partimin genel merkezi yanımda oldu. Büyükşehir Belediyesi ve başkanları ile mevcut şartlar doğrultusunda, var olanı nüfus oranında paylaştırdılar. İmkanlar olsa, tüm taleplerimizi gerçekleştireceklerine inanıyoruz. Büyükşehir belediyesileri bu konuda herkese eşit hizmet götürmek zorunda. O yüzden dönemsel olarak bazı noktalarda hizmet aksamaları oluyor. Şimdi hükümetimiz büyükşehir gelirleri ile ilgili kararlar alacak. İnşallah bu gelirlerin artışı ile büyükşehirinin bu toplumun bütün ihtiyaçlarını karşılayacağına inanıyorum. 

‘ÖNCELİKLİ SORUNLARA EĞİLDİK’  

31 Mart seçimlerinden bu güne kadar geçen süre içinde seçim beyannamesinde yer alan projeler hangi aşamada. Bu hizmet süresinin bir değerlendirmesini yapar mısınız?
Seçim beyannamesinde yer alan bir çok projemiz hazırlanma aşamasında. Mesela ilk olarak doğalgaz konusunda bir vaadimiz vardı. Bu noktada Agdaş’la yaptığımız görüşmelerde, Yukarıkirazca, Adliye’ye doğalgaz kavuşturmak istiyorduk. Şuan bu çalışmalar sürüyor, kısa sürece doğalgaza kavuşacaklar. Yağmur suyu kanalı projemiz vardı. Onla ilgili çalışoyuruz. Şuana kadar, ilçe halkımızın çok acil ihtiyacı olan konulara eğildik. Mesala, yeni yerleşim yerlerinin üst yapıları ile çalışma yapıyoruz. Alt yapısı bitmiş bölgelerde kilitli parke çalışmalarımızla halkı tozdan çamurdan kurtarmak için çalışıyoruz. Mesela Hanlı, Sapanca Yolu üzerindeki binaların olduğu yer, Gödemen diye bilinen yeni yerleşim alanları bunlardan bir kaçı. Kısaca temel ihtiyaçları karşılayan önlemler alıdığımızı söyleyebiliriz. Yolların asflatlanması gibi çalışmalar sürüyor. İnşallah belediyelerin elleri rahatlar, ana projelere yüklenebiliriz. 
Sapanca gölünden yeteri kadar faydalanabiliyor musunuz?
Gölbaşı mevkii Arifiye’ye ait. Burada Sapanca belediyesi ile ortak bisiklet yolları yaptık. Malzemeleri karşıladık. Bu yolu Arifiye merkezine kadar getirmek istiyoruz. Burada Karayolları ile görüşmelerimiz sürüyor. Gölün etrafı sit alanı olduğu için, bizim Sapanca Gölü ile ilgili planlama yapmamız yetmiyor. İlgili kurumların onaylarının alınması gereken bir yer. Sapanca’nın çok amiri olan bir yer, bir çok kurumun sorumluluğu ve yetkisi var. Bu nedenle içme suyu kaynağı olan bir yere ona göre proe üretmemiz gerekiyor. Gölbaşında bir tesisimiz var. Bu kurumlar anca bu tesiste var olan bu yapılara izin verdi. Şunu söylemek istiyorum, tüm belediye başkanlarımız başarılı olursa, buda Arifiye’yi başarılı kılar. 
ADARAY seferlerinin durması, sizi ne kadar etkiledi?
Bir önceki dönemde konan, ve sonra kaldırılan Adaray’ın kaldırılmaması için çok mücadele ettik. Hatlar ve setler Devlet Demiryollarının. Bunlara bir kira ödemek zorundasınız. Gelir gideri karşılamaması, bir hat üzerinde iki farklı kuruma ait hizmetin verilmesinde  zorlukları yaşandığı için kaldırıldı. Bu hat üzerinde Ada Treni ve  Adaray’ın çalışmasının mümkün gözükmediği için böyle bir adım atıldı.  İnsanları alıştırmak, alıştırdıktan sonra kaldırmak  çok zor bir şey. Şuan Ekrem Bey, Adaray’ı tekrar getirmek için için çalışıyor. Veya alternatif insanların daha rahat kullanabileceği  yollar aranıyor. Biliyorsunuz, ulaşım büyükşehirin kontrolünde, karar noktasına yetkili kurum büyükşehir. Biz sadece tavsiyede bulunabiliriz.
Son olarak söylemek istediğiniz varmı? Nitelikli konut konusunu biraz daha açar mısınız?
Belediye olarak biz konut projelerine girmiyoruz. Sadece yatırımcıyı teşvik ediyoruz. Burada müteahhittin yaptığı bir konut elinde kalmadı. Arifiye de hala konut ihtiyacı var. Konut bazında yeni yatırımcılar Arifiye’mize gelecek. Hızlı bir hareket kazanacağız. İlçe halkımız bize güvensin, itimat etsin. Hiçbir şekilde onları mahcup edecek hiçbir şeyin içinde olmadık. Allah’ta bize nasip etmesin.  Eksiklerimiz var, Arifiye’nin bütün ihtiyaçlarını ben bitireceğim diye bir iddiam yok. Bittikten yeni ihtiyaçların doğacağını biliyorum. Hep çitamızı yüksek tuttuk. Bu nedenle eksiklikleri tamamla noktasında elimizden geleni yapacağız. Arifiye’mizi güzel bir noktaya getirdik. İnşallah her alanda yaşanabilir, gençlerin, kadınların, yaşlıların daha iyi bir yaşam süreceği bir Arifiye için çalışacağız.


Fotoğraflar: Fatma Onay SAK


 

Sakarya Yenihaber

Güncelleme Tarihi: 04 Kasım 2019, 18:12
banner3
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER